Мақсаты:
Білімділік: Өткен сабақта алған білім мен икемділіктерді одан әрі дамыту, білімді бекіту, қайталау.
Дамытушылық: Географиялық көзқарасты, дүниетанымын,картамен жұмыс істеуді одан әрі дамыту.
Тәрбиелік: Өз еліне деген патриоттық сезімді ояту. Географиялық мәдениетке баулу.
Сабақтың түрі: қайталау, бекіту.
Сабақты үйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап.
Құрал-жабдықтар: дүниежүзінің физикалық картасы.
Сабақтың кезеңдері:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Білім мен икемділіктерді бекіту кезеңі.
3. Қорытындылау кезеңі.
4. Бағалау кезеңі.
5. Үйге тапсырмасын беру кезеңі
Сабақтың барысы
Сабақ-тың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
1. Ұйымдастыру кезеңі
(2 мин)
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу. Топ ережесін оқу және топ басшысын сайлау.
Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Сабаққа дайындалу. Топқа бөлініп және топ басшысын сайлайды.
2. Білім мен икемділіктерді бекіту кезеңі.
(40 мин)
Тапсырма 1.Топпен жұмыс.
Анықтама бер: азимут, ендік, бойлық, географиялық тор, глобус. Әр дұрыс анықтамаға бір ұпай.
Тапсырма 2.Жеке жұмыс
Карталар мен атластарды пайдалана отырып төмендегі географиялық объектілердің координаталарын табыңдар:
Астана,Мәскеу, Оттава, Вашингтон, Бразилиа т.б
Әр дұрыс табылған координатаға 5 ұпай
Сергіту сәті.
Тапсырма 3.Топпен жұмыс
Постермен жұмыс: Болашақта жеріміз қандай болады деп ойлайсыңдар ? Соған байланысты сурет салып,оны қорғау керек.
Әр топ бір-бірін бағалайды.
Анықтамаларын жазады. Әр топ бір-бірінің жұмысын тексеріп, ұпай сандарын қояды.
Атлас,карталарды пайдалана отырып оқушылар мұғалім берген тапсырмаларды орындауға кіріседі. Мұғалімнің дұрыс жауаптар бойынша, тапсырманы тексеріп,ұпай сандарын қояды.
Бейнетаспадан би қимылдарын қайталап орындайды.
Сурет салады және оны қорғайды.
3. Қорытындылау кезеңі.
(1 мин)
Бүгін сабақта ұнаған және ұнамаған жақтарын спикерге жазып, тақтаға ілу.
Спикерге жазып іледі.
4. Бағалау кезеңі
(1 мин)
Әр топ басшысына бағалау парағындағы ұпай сандарын санатып, бағалау шкаласына қарап баға қойдырып және әр топ мүшесі қалай жұмыс істегені туралы айтуды талап етемін
Әр топ басшысы бағалау парағындағы ұпай сандарын санап, бағалау шкаласына қарап баға қояды және әр топ мүшесі қалай жұмыс істегені туралы айтып өтеді.
5. Үйге тапсырма беру кезеңі
(1 мин)
План және карта тарауын қайталап келу, кескін карта, атласты алып келу.
Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды.