Абдуллаева Мухтабар Абдисаматовна
№77 Хамза атындағы ЖОМ ның
бастауыш сынып муғалімі
ЮКО, Сайрам ауданы,
Қарабұлақ ауылы
Қумырсқа, өрмекші,қарлығаш.
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын оқу
мақсаттары:
Мазмұнын түсініп,өз ойларын еркін жеткізе білу.Өз бетімен жұмыс жасау барысында кейіпкерлерге мінездеме беру. Ертегінің мазмұнынан қорытынды ой түйіндей алады
Сабақ
мақсаттары:
Барлық оқушылыр орындай алады:ертегі мазмұнымен танысады, баяндап жеткізе алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ертегі кейіпкерлеріне мінездеме бере алады
Кейбір оқушылар орындай алады:ертегінің негізгі идеясын ашады,өз ойын еркінжеткізе алады.
Тілдік мақсаты:
Оқушылар орындай алады: мәтінді түсініп толық оқи алады.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Талқылауға арналған:Қүмырсқа қалай омір сүреді? Өрмекші қалай жумыс істеп тур? Қарлығаш не істеп жур?
Алдыңғы оқу:
“Әке мен бала”мәтінін қайталау.
Жоспар:
СТО стратегиясы, ой қозғау, квант әдісі, сұқбат жүргізу. Сұрақтар бар қорап.
Жоспарланған жаттығу түрлері
Жоспар ланған уақыт есебі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
Басы
0-5мин
Ынтымақ-тастық орнату
Ұйымдастыру кезені. Қызығушылығын ояту.
«Сұрақтар бар қорап» әдісі бойынша оқушылар өздері сұрақтар алып, әр топтан кезек-кезек алып жауап береді.
Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады. Ойынның ережесі түсіндіріледі. Оқушының арқасында саусақпен сурет салады.
Оқушылар уй тапсырмасына берілген мәтін бойынша сұрақ-жауаппен пысықтау, оқушылар өз-өздерін бармақ арқылы бағалайды.
Оқушылар бір қатар болып тұрады.
Ойынның ережесін тыңдайды. Арқаларына сурет салады. Ненің суретін салғандығы туралы айтады.
Оқу қуралдар
Топқа бөлу 2мин
Жаңа тақрыпқа байланысты сыныпты сурет арқалы 3 топқа бөлу
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жуптерин тауып, топ болып құралу.
Топ болып бөлінетін суреттер.
Жаңа сабақ 3 мин
«Ой қозғау» әдісісуретті талдау арқылы жаңа сабақты ашу.
Жаңа сабақ.
И.Алтынсарының «Қумырсқа, өрмекші, қарлығаш» мәтінімен таныстыру, автор туралы мағлұмат беру.
Суреттегі негізгі ойды айту арқылы жаңа сабақты ашады. 1-тапсырма.Жеке жумыс. Мақсат қойып, мәтінді оқыту. Өздерін критерий арқылы бағалау.
Суреттер
Ортасы 3мин
Мағынаны ашу.
2-тапсырма.
Жұптық жумыс. Қумырсқа,қарлығаш сөздер беріледі, мағынасына қарай қалай түсіндірер едің-дер.Өз-өздерін бағалату.
Таратпа қағаз
15 мин
«КВАНТ» әдісі арқылы мәтін мазмұнына талдау жасау
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
1-топ:мәтін мазмұнын толық оқу, әнгімелеу. 2-топ:мәтіндегі кейіпкерлері сипаттау. 3-топ:мәтінге байланысты сұрақтар дайындау. 4-топ мәтінге байланысты мақал-мәтел құрастыру.
«Мадақтау сэндвич» арқылы бағалау.
Интер-белсенді тақта.
Сергіту сәті 2 мин
«Қимыл қозғалыс биі» атты жаттығу жасау.
Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.
Интер-белсенді тақта.
Соңы
10мин
Сыни тұрғыдан ойлау-диалог.
4-тапсырма.
Сұхбат жүргізу арқылыәртоп өзпостерін қорғайды.
1-топ.Өрмекші не себептен төр тоқыйды?
2-топ. Қумырсқа не себептен жумыс істейді?
3-топ.Қарлығаш неге ұя салады?
4-топ Матіннен не үйрендің? «Басбармақ» арқылы бағалау
Үй тапсырма- сының түсініктілігі 3 мин
Қүмырсқа,өрмекші, қарлығаш хикая ертегісін өз ойларынан, қиялмен жазу тапсырылады.
Ғаламтордан Ибирай Алтинсариның басқа ертегілерін тауып оқу
Кері байланыс
2 мин
Смайлик арқылы көңіл-күйін білдірту
Оқушылар стикерга жазу арқылы өздерінің көңіл-күйін білдіреді.
Саралау Бағалау Пәнаралық
байланыс
Жеке жұмыс.
Ассоциация құру.
«Бағдаршам» әдісі.
«Басбармақ»әдісі.
«Бағалау сэндвичи»әдісі
Дүниетану пәні
Рефлексия
1.Сабақтың оқу мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қандай деңгейде өтті?
4.Уақыт жеткілікті болды ма?
5.Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Ескеру керек