Ма?саты: ?сімдік шаруашылы?ы географиясымен, оны? ішінде д?нді да?ылдар мен техникалы? да?ылдар географиясы, ба?ша мен жеміс – жидек географиясымен таныстыру.
Дамытушылы?: О?ушылар д?ниеж?зілік ?сімдік шаруашылы?ыны? ма?ызды салалары туралы білімдерін одан ?рі дамыту ар?ылы жеке т?л?аны? дамуына ы?пал ету.
Просмотр содержимого документа
«"?сімдік шаруашылы?ыны? географиясы"»
10 «В» сынып 08.02.2016 жыл
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік шаруашылығының географиясы
Сабақтың мақсаты:
Мақсаты: Өсімдік шаруашылығы географиясымен, оның ішінде дәнді дақылдар мен техникалық дақылдар географиясы, бақша мен жеміс – жидек географиясымен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылар дүниежүзілік өсімдік шаруашылығының маңызды салалары туралы білімдерін одан әрі дамыту арқылы жеке тұлғаның дамуына ықпал ету.
Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекқорлыққа тәрбиелеу, өз ойларын жеткізе білуге ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. Географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақ әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, баяндау.
Пән аралық байланыс: тарих, биология, еңбек.
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, дүние жүзінің саяси картасы, кесте, тірек сызбасы.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысын тексеру.
II. Үй жұмысын тексеру . Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Мұғалім балаларға тест тапсырмасын береді.
«Мен саған – сен маған» стратегиясын пайдаланып, өзара бағалайды.
Тест жауаптары:
І-нұсқа ІІ-нұсқа ІІІ-нұсқа ІV-нұсқа
1.Е) 1. В) 1. Д) 1. В)
2. Е) 2. В) 2. Д) 2. В)
3. В) 3. Д) 3. В) 3. В)
4. Е) 4. С) 4. А) 4. С)
5. Д) 5. Д) 5. С) 5. В)
6. С) 6. Д) 6. В) 6. С)
III. Үй жұмысын бекіту
1. Дүние жүзілік шаруашылық қандай салалардан тұрады?
2. Ауыл шаруашылығының қандай басты салаларын білесіңдер?
3. Дүние жүзі бойынша ауыл шаруашылығында қанша адам жұмыс істейді?
4. ЭБХ дегеніміз не, оның ауыл шаруашылығына қандай қатысы бар?
IV. Жаңа сабақ: §37. Өсімдік шаршылығының географиясы.
А) Мұғалім оқушалармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Ә) Жаңа сабақтың тақырыбы айқындағаннан кейін мәтінмен танысып шығуға тапсырма беріледі.
Б) Тақырып айқындағаннан кейін мұғалім қиынды суреттерді біріктіріп, сыныпты төрт топқа бөледі.
1 топ. Дәнді дақылдар.
2 топ. Техникалық дақылдар.
3 топ. Бақша дақылдары.
4 топ. Жеміс – жидек.
Әр топ өздеріне түскен дақылдар бойынша сипаттайды.
Дәнді дақылдар жинаудан жетекші елдер
Рет саны
Елдер
Өнім мөлшері, млн т
Елдің дәнді дақылдар жинаудағы үлесі, %
1.
Қытай
502,0
21,6
2.
АҚШ
404,3
16,4
3.
Үндістан
252,0
10,6
4.
Ресей
93,9
3,2
5.
Франция
66,3
3,1
6.
Канада
50,6
2,8
7.
Индонезия
60,2
2,6
8.
Бразилия
79,0
2,2
9.
Украина
46,0
2,1
10.
Аргентина
37,2
1,6
Өсімдік шаруашылығы географиясына тән басты белгілер
Халықаралық нарықтық сұраныстың тұрақты басшылығы
Агротехникалық жабдықталудың жоғары деңгейі
Жоғары маманданған тораптар мен аудандарға бірігуі
Топырақ құнарлығы мен еңбек өнімділігін көтеру.
Өсімдік және мал шаруашылығы арасындағы байланыстың күшеюі
Қоңыржай және ыстық белдулерге шоғырлануы
V. Жаңа сабақты бекіту.
1. Өсімдік шаруашылығы қандай маңызды салалардан тұрады?
2. Дәнді дақылдардың түрлерін атаңдар?
3. Қазіргі заманғы өсімдік шаруашылығы географиясына тән басты белгілерді атаңдар.
VI. Қорытынды. Оқушаларды бағалау. Кестемен жұмыс жасау.