Просмотр содержимого документа
«"Орталы? ?аза?стан" саба? жоспары »
Сабақтың тақырыбы: Орталық Қазақстан
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтарда алған білімдерін нығайту, білімдерін практикалық тұрғыда тексеру, кеңейту.
Дамытушылық: Өткен сабақты толық талқылау, теориялық материалды жүйелі, тиянақты баяндауға дағдыландыру, өз бетінше жұмыс істей білуге, шығармашылық қабілеттерін дамыту, яғни функциялық сауаттылығын арттыру.
Тәрбиелік: Өз Отанын, елін жерін сүйе білуге тәрбиелеу, патриоттық тәрбие беру.
Стратегиялар: Топтастыру, салыстыру, даралық, ой қозғау, ой сергіту.
Түрі: Қайталау сабақ.
Топпен жұмыс: Өз ойларын айта алады, басқалардың жауабын тыңдайды, топтастарының сұрағына жауап іздейді, қорытынды шығарады.
Көрнекілігі: Қазақстанның физикалық және экономикалық картасы , оқулық, атлас, тірек – сызба, кеспе қағаздар, плакат, суреттер.
Пәнаралық байланыс: Экология, тарих.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Боп басын сайлау.
Үй тапсырмасы. Анықматалар.
География еңбек бөлінісі дегеніміз не?
Мамандану дегеніміз не?
Экономикалық аудандар қалай қалыптасады?
Қазақстан аумағы неше экономикалық ауданға бөлінеді? Оларды ата.
Қосымша сала деп қандай сланы айтамыз?
Қызмет көрсету саласы дегеніміз не?
Аймақтық өнеркәсіп кешені (АӨК) дегеніміз не?
Өнеркәсіп торабы дегеніміз не?
Жаңа сабақ жоспары:
IV шығармашылық
III эвристикалық
II алгоритмдік
I оқушыдеңгейі
І - саты. Оқушы деңгей тапсырмалары: тірек сызба бойынша сабақты оқушылар өздері талдап, баяндайды.
Тамақ
Әр топ тақырыпшаларды өздері таңдайды.
ІІ- саты. Алгоритмдік деңгей тапсырмалары.
Ой қозғау.Орталық Қазақстан туралы айтқанда – Сарыарқа , Кен байлықтары туралы айтқанда – Еліміздің мақтанышы , тау – кен зерттеушісі , геолог , тұңғыш ғалым академик Қ.И. Сатбаев есімізге түседі. Олай болса осы жайында ой қозғасақ.
Сарыарқа тобы
-Бұл өлке неге Сарыарқа деп аталған?
Сәтбаев тобы
Қ.И.Сәтбаев ағамыздың Орталық Қазақстанға сіңірген еңбектері
Осы жайында өздері дайындап келген хабарламаларын оқиды.
Ой сергіту.
Қ.И. Сәтбаев ағамыздың табиғат туралы айтқан қандай нақыл сөздерін білесіңдер?
«Туған жердің қара тасын мақтан ете білмеген азамат, бөгде жердің алтын тасын да мақтап жарытпақ емес».
Табиғатқа арнаған қандай мақалдары бар?
«Жер- байлық көзі»
«Жер ырыс кеңдігі»
«Жері байдың – елі бай».
ІІІ- саты. Эвристикалық деңгей тапсырмалары.
Сарыарқа тобына қойылатын сұрақтар.
Мағынаны ажырату.
Жезқазған тау – кен металлургия комбинатының басты ерекшеліктеріне сипаттама беріңдер.
Атластағы металлургиялық кешен картасына темір кен орындарын тауып көрсетіңдер. Тау – кен байыту комбинатының орналасқан жерін табыңдар. Шойын және болат өндіретін металлургия комбинатының Теміртау қаласында салыну себебін түсіндіріңдер. Не себепті комбинат темір кеніне жақын Рудный немесе Жезқазған қаласында салынбаған?
Оқулықтағы 138- суретті және диаграмманы пайдаланып ауданның жер ресурсына сипаттама бер. Басқа аудандармен салыстыр.
Көзқарасың қандай?
Қалай ойлайсың, табиғи ресурстар аз жерде кәсіпорын салу дұрыс шешім бе? Мұндай жағдайда келеңсіз жағдайлар туындайды?
Проблемалық сұрақ.
Өзіміз тұрып жатқан Есенгелді ауылы Нұра өзенінің жағасында орналасқандықтан, осы өзеннің қазіргі жағдайына тоқтала кетсек артық болмас.
Сұрақ: Елімізде Нұра өзенін қорғауға байланысты қандай іс – шаралар жүргізіліп жатыр?
Бұл сұраққа оқушылар өздерінің қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, дайындаған шағын баяндамаларын оқу арқылы жауап береді.
Сәтбаев тобына қойылатын сұрақтар
Мағынаны ажырату
Теміртау Қара металлургия өнеркәсібінің басты ерекшеліктеріне сипаттама беріңдер.
Атластағы «Көлік жүйесі» картасында темір жолдың бағыттарына қарай отырып Орталық Қазақстанды республикамыздың экономикалық аудандарының қандай қалаларымен жалғастыратынын анықтаңдар. Көліктің қандай түрі салыстырмалы түрде нашар дамыған?
Отын энергетика кешені (ОЭК) тақырыбын еске түсіріп, Қарағанды көмір алабына сипаттама беріңдер. Көмірдің сапасы қандай? Бұл көмірді қайда пайдаланады?
Көзқарасың қандай?
«Экономикалық – географиялық жағдай» (ЭГЖ) деген ұғымға не жатады? Уақыттың өтуімен белгілі бір аймақтың ЭГЖ өзгеруі мүмкін бе?
5.Проблемалық сұрақ.
-Нұра өзенінің ластану себебі? Бұл сұраққа оқушылар өздерінің қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, дайындаған шағын баяндамаларын оқу арқылы жауап береді.
ІV- саты. Шығармашылық деңгей тапсырмалары.
Сарыарқа тобы
Орталық Қазақстанның болашағы туралы өз ойларын айтады.
Өнеркәсіптер – табиғатты ластаушы негізгі объекті. Осы тақырып төңірегінде пікірталас ұйымдастыру. Мақтаушы топ.
Сәтбаев тобы.
Орталық Қазақстанға шаруашылық баға береді.
Пікірталас. Даттаушы топ.
4.Қорытындылау. Сабақты бекіту , бағалау.
5.Үй тапсырмасы. «Орталық Қазақстанның қалалары» деген тақырыпта баяндама жазып келу.