kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Литосфералық катаклизмдер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тілдік мақсаттар: оқылым: мәтінді, географиялық карталарды оқиды, мәтінді тараулар бойынша талдайды;

тыңдалым:  видеоматериалдарды тыңдайды,ой қорытады,алгоритм бойынша тапсырмаларды орындайды, өзге оқушылардың ой-пікірін тыңдайды,

айтылым, жазылым:   географиялық картамен жұмыс жасайды, жер сілкіну аудандарын анықтайды, сейсмикалық аймақтарды  кестеге түсіреді, термин сөздерді дәптерге жазады.

Диалог /  :     Сейсмикалық аудандар дегеніміз.

Тақырыпқа қатысты терминдер мен сөздік: сейсмикалық аудандар, катаклизмдер, жер сілкіну, цунами, сырғымалар, опырмалар және қар көшкіні.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Литосфералық катаклизмдер»

Бөлім: Литосфера

Тақырыбы: Литосфералық катаклизмдер

мектеп: К.Ушинский атындағы № 7 орта мектебі


Күні:

Мұғалім: Дулыханова Назгуль Темиргалиевна

сынып: 7


Оқу мақсаты

7.3.1.4. Литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар литосфералық катаклизмдер түрлерін және өз аймағында кездесетін литосфералық катаклизм түрлерін ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі: картадан таралу аймақтарын көрсетеді, жиі апаттар болатын амақтарды біледі.

Кейбір оқушылар: литосфералық катаклизмдердің пайда болу себептерін анықтайды,зардаптарына баға береді.

Оқу дағдылары

Білу,түсіну,қолдану,оқытудың жоғары деңгейлері.

Бағалау критерийлері

-апат түрін анықтайды;

-апат түрінің пайда болу себебін түсіндіреді;

-апат түрінің қай аймақта жиі кездесетінін жазады, зардаптарын талдайды;

-апат түрінің адам өміріне келтіретін зиянына баға береді;

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттар: оқылым: мәтінді, географиялық карталарды оқиды, мәтінді тараулар бойынша талдайды;

тыңдалым: видеоматериалдарды тыңдайды,ой қорытады,алгоритм бойынша тапсырмаларды орындайды, өзге оқушылардың ой-пікірін тыңдайды,

айтылым, жазылым: географиялық картамен жұмыс жасайды, жер сілкіну аудандарын анықтайды, сейсмикалық аймақтарды кестеге түсіреді, термин сөздерді дәптерге жазады.

Диалог / : Сейсмикалық аудандар дегеніміз...

Тақырыпқа қатысты терминдер мен сөздік: сейсмикалық аудандар, катаклизмдер, жер сілкіну, цунами, сырғымалар, опырмалар және қар көшкіні.

Құндылықтар

«Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» атты 7 құндылық идеясы негізінде Еліміздегі табиға апаттарға қатысты мәселелерді шешудегі Қазақстанның рөлі қарастырылады

Пәнаралық байланыс

Физика

Алдыңғы білім

Жер қыртысының қозғалыстары туралы түсініктермен 5-6 сыныптарда танысқан.

Сабақ барысы

Сабақ бөлімдері

Сабақтағы іс-әрекет


Ресурстар

басталуы

7 минут

Амандасу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Назарларын сабаққа аудару.Жағымды жұмыс ортасын қалыптастыру.  « Шаттық шеңбері»

   «Миға шабуыл». Суреттерге тән ортақ белгі не?

Оқушылар ойланады, бірнеше оқушы жауап береді(қалауы бойынша)

Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақ мақсаттары мен критерийлерімен таныстырылады. Дәптерге мақсатқа жету жолындығы іс-әрекеттер жазылады.

Презентация

Сабақтың ортасы

33 минут


Білу
























Түсіну























Қолдану
























Талдау

































Жинақтау





Бағалау























1 тапсырма-Оқушылар суреттерге қарап катаклизмдердің түрлерін атайды.

1-жер сілкіну

2- жанартау

3- цунами

Критерий

дискриптор

Апат түрін анықтайды

Суреттерді қолданап апат түрлерін атайды

Басқа табиғи апат түрлерінен ажырата алады


Апат түрлерімен топқа бөлінеді.

Видеоматериалды көруге ұсыныс беріледі. «Табиғат апаттары»

Видеоматериалды қарау алгоритмі:

  1. Табиғат апаттарының түрлеріне және олардың пайда болу себептеріне назар аудару.

  2. Маңызды деген факторларды жазып отыру.

Кері байланыс: Не түсініксіз болды?

Сұрақтарды талдау. Кейбір оқушылар жауабы тыңдалады.

Оқушылар мәтіннен негізгі ұғымдар мен терминдерді жазып алады.

ҚБ. «Бағдаршам»

Т. 2-тапсырма 1. «Ыстық орындық» әдісі Мәтінді оқиды, ресурстарды пайдалана отырып, апат түрлерінің пайда болу себептерін анықтайды. (әр топтан бір оқушы шығады).

Дұрыс жауаптары тақтаға шығарылады.

ҚБ. «Бармақпен бағалау»

Критерий

дискриптор

Апат түрінің пайда болу себебін түсіндіреді

Мәтінді түсініп оқиды

Мәтіннен негізгі ұғымдарды ажыратады анықтайды

Қосымша ақпарат көзімен жұмыс жасайды

Апат түрлерінің пайда болу себептерін анықтайды


Т.3-тапсырма Тектоникалық қозғалыстар нәтижесінде пайда болатын катаклизмдерді

«Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдаланып талдайды.

1- топ жер сілкіну

2-топ жанартау

3- топ цунами

Кері байланыс (жергілікті жермен байланыстыру)

Критерий

дискриптор

Апат түрінің негізгі зардаптарын талдайды

Мәтінмен жұмыс жасайды

Қосымша ақпарат көздерімен жұмыс жасайды.

Катаклизм түрлерін сипаттайды



Аталған катаклизмдердің қайсысы біздің аймақта кезедеседі?

Әңгімелеу, жиі катаклизмдер болатын аймақтарды көрсету (мұғалім)

Д(Саралау)4-тапсырма . Суреттерде апат түрлері берілген. Тақырыптық карталарды қолданып, кестені толтырыңыздар



Сурет

Апат түрі

Таралу аймақтары

себептері

Зардаптары

1 сурет





2 сурет





3сурет







Бағалау: жұппен бағалау (елдер тізімін көрсетеді).

Критерий

дискриптор

Апат түрінің қай аймақта жиі кездесетінін жазады

Картамен жұмыс жасайды

Апат болатын аймақтарды анықтайды

Кесте толтырады

Апат зардаптарын талдайды



Бағалау: жұппен бағалау

Жж. «Мен –саған,сен-маған» әдісі.

1-оқушы-катаклизм түрін атайды, 2-оқушы-салдарын айтады.

« Миға шабуыл»

Т.Слайдта неліктен Австралияда көрсетілмеген?

Оқушылардың жауаптары тыңдалады

Күтілетін жауап:

Оқушылар 6-сыныпта «Жер сілкіну» тақырыбын өткендіктен «бұл материкте жер сілкіну мен жанартаулар жоқ» деп жауап беруі мүмкін. Себебі?

Күтілетін жауап:толығымен ежелгі платформада орналасқан.

Презентация

Интернет







https://www.youtube.com/watch?v=Xt5Yv2_jfYI











Презентация , Карта

















Презентация

Рефлексия.

Сабақтың соңы

5 минут







Саралау

Бағалау

Қауіпсіздік ережелері


Топпен жұмыс барысында оқушылар негізінен бір-бірін оқытады және қабілетті оқушылар үшін күрделенген сұрақтар беремін. Әлсіз оқушыларға жұмыс істеу алгоритмін ұсынамын

Оқушылардың басым бөлігінде топпен немесе жұппен талқылау кезінде коммуникативті дағдылары дамиды (бірін-бірі тыңдай білуі, өз көзқарасын дәлелдеп айта білуі, сұрақтарға негіздеп жауап беруі).



ҚБ.

Өзін-өзі бағалау, жұппен бағалау




Литосфералық катаклизмдер кезіндегі қауіпсіздік ережелері.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Литосфералық катаклизмдер

Автор: Дулыханова Назгуль Темиргалиевна

Дата: 03.11.2017

Номер свидетельства: 436471
