kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру және игеру мәселелері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақстандағы минералды ресурстар мен оларды игеру және бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру және игеру мәселелері.»



Бөлім

Литосфера

Педагогтың аты-жөні

Нұркен Күләндән

Күні

19.10.2023 ж.

Сынып

Қатысушылар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру және игеру мәселелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді. Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырып, Қазақстанның әр түрлі аймақтары бойынша шешу жолдарын ұсынады.

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

• Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді.Минералдық ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді атайды.

Көпшілігі:

• Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді. Минералдық ресурстарды игеруге қатысты мәселелердің себебін анықтай алады, жіктейді.

Кейбір оқушылар:

• Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді. Минералдық ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді шешу жолдарын ұсына алады.

Бағалау критерииі

Табиғи ресурстар мен минералдар ұғымына сипаттама береді. Оқулық, карталар, кестелер арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетінің маңыздылығын анықтайды Пайдалы қазбалар жинақтары арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетін өзара салыстыра алады Пайдалы қазбалар жинақтары, атластар, қосымша материалдар арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетіне баға беруді үйренеді.

Құндылықтарға

баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтарын, қазақстандық патриотимзм және азаматтық жауапкершілігін арттырып, бірлескен жұмыста оқушылардың бір біріне деген құрмет ынтымақтастығын орнатып, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Өткенді пысықтау 4 минут

Сабақтың ұйымдастырушылық кезеңі:

1. Амандасу.

2. Психологиялық ахуалды жақсарту.

«Алтын асық» әдісі арқылы балалар бір-біріне сәттілік тілейді.

3. Өтккен тақырыпты пысықтау. «music box» әдісі арқылыүй тапсырмасын сұрау.

4. Топқа бөлу-“Qazmath” әдісі арқылы топқа бөлу.

Сабақтың тақырыбына және мақсаттарына шығу.

Үстел шамы арқылы қағазда жасырылған суретті бояу арқылы, жаңа тақырыпты ашу.



Амандасады

Бір-біріне сәттілік тілейді.

Үй тапсырмасын айтады.

Жарайсыңдар!


Тамаша!


Керемет!


«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.































Сабақтың ортасы

22 минут







































































Сергіту сәті

3 минут


Сабақты қорыту

6 минут

1-топ: Топтық жұмыс. Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру. SWOT анализ арқылы орындау.

S- күшті жақтары

W – әлсіз жақтары

O- мүмкіншіліктері


T – қауіп-қатерлері

SWOT талдауы жүргізілгеннен кейін, оны матрица арқылы жалғастырып орындау.

SО – күшті жақтарына арқылы, мүмкіншіліктерін қарастыру

ST – күшті жақтары арқылы, қауіп-қатерлерін қарастыру.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар, оқушыға

Қазақстанның минералды ресурстарына баға бере алады.

Күшті жақтарына 2 дәлел келтіреді

Әлсіз жақтарына 2 дәлел келтіреді

Мүмкіншіліктеріне 1 мысал келтіре алады

Қауіп-қатерлеріне 1 мысал келтіре алады

Күшті жақтары арқылы, мүмкіншіліктерін шеше алады, 1 мысал келтіру

Күшті жақтары арқылы, қауіп-қатерлеріне 1 мысал келтіреді

2-Топ: Қазақстанның кескін картасына еліміздегі ерекше геологиялық нысандарды белгілеп, тақтада Қазақстанның физикалық картасынан көрсету.


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар, оқушыға

Қазақстандағы ерекше геологиялық нысандарды белгілеп, картадан көрсете алады.

Қазақстанның геологиялық нысандарына дәлел келтіреді

Қазақстанның геологиялық нысандарын физикалық картадан көрсетеді.


3-топ: Қазақсатнның минералдық ресурстарын игеру мәселелерін «Кластер» әдісі арқылы құрып, игеру мәселелеріне жеке-жеке анықтама беріп, шешу жолдарын ұсыну.



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар, оқушыға

-Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды анықтайды;

-Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады.

-Минералдық шикізаттың сапасы проблемасын анықтайды;

-Пайдалы қазбалар қорының азаюы проблемасын анықтайды, шешу жолдарын ұсынады;



Топтар өз тапсырмасын сынып алдында таныстырады.

Мұғалім тарапынан кері байланыс және бағалау жүргізіледі.


Сергіту сәті
«Карьерлік өндіру» әдісі


3-тапсырма: Топтық жұмыс.
Берілген пайдалы қазбаларды топтастырыңыздар

1. Жанатын -

2. Рудалы-

3. Рудасыз – оның ішінде химиялық шикізаты, индустриялдық шикізат, құрлым шикізаты.

Топтар өз тапсырмасын сынып алдында таныстырады.

Мұғалім тарапынан кері байланыс және бағалау жүргізіледі.


4-тапсырма: Жұптық жұмыс. Картаны жандандырыңыз:


Жұптар өз тапсырмасын сынып алдында таныстырады.

Мұғалім тарапынан кері байланыс және бағалау жүргізіледі.


Слайдта көрсетілген орындайды.











Слайдта көрсетілген орындайды.

























Слайдта көрсетілген орындайды












































Стакан және жіп көмегімен «Карьерлік өндіру» әдісі арқылы.





Топтастырады.





Кескін картамен жұмыс жасайды.

«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.





«Ауызша мадақтау





«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.


















«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.























«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.














Жарайсың!

Тамаша!



Слайдар


















Ашық сұрап-жауаптар








































Слайдтар














Сабақтыңсоңы

5 минут


Үй тапсырмасы:Менің облысымның шикізат базасы тақырыбында минижоба дайындау

Кері байланыс:

«Жеке куәлік» әдісі арқылы балалар кері байланыс береді.

Бағалау:

Оқушы сабақ бойында жинаған асық санымен бағаланады.


Үйге тапсырмасын күнделікке жазып алады.



Кері байланыс жасайды.





Бағасын күнделікке қойғызады.


«Алтын асық» әдісі арқылы бағаланып отырады.




Рефлексия парағы








Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық тұрғыда жеңіл меңгеруі үшін және негізгі ойды толық түсінуін қолдау мақсатында мына тәсілдерді пайдаландым:

1.Бейнебаян көру , оқулықпен жұмыстану арқылы «Дереккөздер » арқылы сараладым.


2. Веендиограммасы, бинго әдісі арқылы қарқындылын сараладым.

3. «1минуттық әңгіме» арқылы әңгіме-диологқа түседі.




Сабақ өң бойында оқушыларды алға жетелеу мақсатымда, мадақтап, қолдап отырдым. Оларды дескриптор бойынша, смайликтер, «толық ай, жарты ай, жаңа ай», от шашу әдістерін пайданаландым.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






































Алтыбаева Айым Дарханқызы

Әнуарбек Ертүрік Азаматұлы

Дарханұлы Әлихан

Ермеков Рамазан Ермекұлы

Кабитканова Аяна Сайранбековна

Қажымұратова Айгүл Серікқызы

Құдайбергенова Аруза Дәулетқызы

Сабикенов Нұрасыл

Нұрлыбекқызы Жантолы

Сериков Айзат Даниярович

Слямканов Дәулет Айымбекұлы

Шүкірхан Еркежан Дарханқызы

Тоқан Жансая Кенжебекқызы

Ұланқызы Еңлік

Болатқызы Айзере

Ерланқызы Нұрай

Қабиолдаева Еркенұр Айдарқызы

Бату Нұрай

Мидхатова Мейржана

Әмірбек Диана





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру және игеру мәселелері.

Автор: Нұркен Күләндән

Дата: 23.10.2023

Номер свидетельства: 638574


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства