ҚМЖ "Биіктік белдеу - антропогендік кешендер және табиғат - тал бесігің, аялай біл"
ҚМЖ "Биіктік белдеу - антропогендік кешендер және табиғат - тал бесігің, аялай біл"
Күні:
Пәні: География-өзін-өзі тану
Мұғалімдердің аты-жөні:
Сексенбаева Д.Б
Иманбаева Р.Қ
Сынып:8А
Қатысушылар саны:
Қатыспаушылар саны:
Сабақ тақырыбы
Сабақтың типі
Сабақтың түрі
Биіктік белдеу,антропогендік кешендер және табиғат тал бесігің аялай біл.
Жаңа сабақ
Кіріктірілген сабақ
Оқу мақсаты
Білімдік: Қазақстан территориясында орналасқан биік таулардың биіктік белдеулерінің орналасуын, антропогендік кешендердің түрлерін, биік таулардағы антропогендік кешендердің маңызын, табиғатқа әсерін білу.
Дамытушылық: оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, функционалдық сауаттылыққа, шапшаңдыққа, өздігінен ізденуге үйрету,
Тәрбиелік: Топта жұмыс істеу арқылы өздігінен ізденеді,туған елінің табиғатын аялау, қорғау қажеттігін түсінеді.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:. (істей) алады.
Биіктік белдеу туралы, антропогендік кешеннің түрлерін,маңызын айта алады,биік таулардың биіктік белдеу макетін жасап, түсіндіре алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Сабақ барысында өз ой-пікірлерімен бөліседі.
Кейбір оқушылар:Табиғатқа арнаған өлеңдерін жатқа айтады
Тілдік мақсат
Оқушылар: .(істей) алады.
Оқушылар терминдерді, пайдалы тілдік бірліктерді пайдаланып өз сөздерімен ойын жеткізе алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Биіктік белдеу
Антропогендік кешендер
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Биіктік белдеу- таулардағы. өзгеруі болып табылады.
Антропогендік кешеннің өзгеруі
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ "Биіктік белдеу - антропогендік кешендер және табиғат - тал бесігің, аялай біл"»
Күні:
Пәні: География-өзін-өзі тану
Мұғалімдердің аты-жөні:
Сексенбаева Д.Б
Иманбаева Р.Қ
Сынып:8А
Қатысушылар саны:
Қатыспаушылар саны:
Сабақ тақырыбы
Сабақтың типі
Сабақтың түрі
Биіктік белдеу,антропогендік кешендер және табиғат тал бесігің аялай біл.
Жаңа сабақ
Кіріктірілген сабақ
Оқу мақсаты
Білімдік: Қазақстан территориясында орналасқан биік таулардың биіктік белдеулерінің орналасуын, антропогендік кешендердің түрлерін, биік таулардағы антропогендік кешендердің маңызын, табиғатқа әсерін білу.
Дамытушылық: оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға, функционалдық сауаттылыққа, шапшаңдыққа, өздігінен ізденуге үйрету,
Тәрбиелік: Топта жұмыс істеу арқылы өздігінен ізденеді,туған елінің табиғатын аялау, қорғау қажеттігін түсінеді.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: .... (істей) алады.
Биіктік белдеу туралы, антропогендік кешеннің түрлерін,маңызын айта алады,биік таулардың биіктік белдеу макетін жасап, түсіндіре алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Сабақ барысында өз ой-пікірлерімен бөліседі.
Кейбір оқушылар:Табиғатқа арнаған өлеңдерін жатқа айтады
Тілдік мақсат
Оқушылар: ....(істей) алады.
Оқушылар терминдерді, пайдалы тілдік бірліктерді пайдаланып өз сөздерімен ойын жеткізе алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Биіктік белдеу
Антропогендік кешендер
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Биіктік белдеу- таулардағы .... өзгеруі болып табылады.
Антропогендік кешеннің өзгеруі
Алдыңғы сабақ (білім)
Шөлейт және шөл
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған іс-шаралар (жаттығулар)
Ресурстар
Басталуы
2-мин
Ортасы
35-мин
Аяқталуы
8-мин
Ұйымдастыру .
1. Психологиялық жағымды көңіл-күй орнату
2. Таулардың суретін таңдауы бойынша оқушылардың 4-топқа бөлінуі
Білімді өзектеу
1.Мұғалімнің жаңа сабақтың тақырыбын, дәйексөзін хабарлауы.
2.Оқушылармен бірге сабақ мақсатын айқындауы
Сабақтың дәйексөзі: «Адам табиғатқа тәуелді болса,
Табиғат та оған тәуелді»
А.Фран
1-тапсырма.Топтық жұмыс:
Алтай тобының тапсырмасы:
199-беттегі сурет бойынша Алтай тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және белдеулердің орналасу себептерін талдап айтып беріңдер.
Жетісу Алатауы тобының тапсырмасы:
205-беттегі сызбаға қарай отырып, Жетісу Алатауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және биіктік белдеулердің пайда болуы беткей түсінігіне тәуелді дегенді қалай түсіндіруге болады?
Тянь-Шань тобының тапсырмасы:
217-беттегі сурет бойынша Тянь-Шань тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және неліктен Тянь-Шань тауының етегі шөл зонасынан басталатындығын түсіндіріңіздер.
Мұғалжар тобының тапсырмасы: Мұғалжар тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және неліктен тауларда табиғат зоналарының ауысатындығын түсіндіріңіздер?
2-тапсырма. «Ақылдың алты қалпағы» стратегиясы бойынша топтық жұмыс.
Ақ қалпақ тобы: Антропогендік кешендер, таулардағы антропогендік кешендер (мәліметтер,фактілер,)
Жасыл қалпақ: Антропогендік кешендердің табиғатқа оң әсері
Қара қалпақ: Антропогендік кешендердің табиғатқа жағымсыз әсері
Сары қалпақ: Өзіміз туған өлкедегі анторопогендік кешендер,оларды дамыту не үшін қажет?
Қызыл қалпақ: «Табиғат кешендері мен антропогендік кешендер үйлесімді бола ала ма?
Көк қалпақ: «Адам табиғатқа қалай тәуелді болса, табиғат та солай оған тәуелді» деген ойды нақтылау, басқа топтардың жауабын бағалау
2. Көк қалпақ тобының басқа топтарды бағалауы: 0-3ұпай
Топ
Ой-пікірлерінің түсініктілігі,
дәлелді сөйлеулері.
0-2ұпай
Түсініксіз-0 ұпай
Түсініктілігі-1ұпай
Дәлелдер келтіруі-1ұпай
Деректер;
Мақал-мәтелдер;
Нақыл сөздер;
Жыр жолдарын қолданулары
(дәйекті сөйлеулері)-
-1ұпай
Қорытынды
ұпай
Ақ қалпақ тобы:
Жасыл қалпақ:
Қара қалпақ:
Сары қалпақ:
Рефлексия.Суреттерді қою
Кері байланыс: кері байланыс парағы бойынша
Үйге тапсырма: «Табиғатты қорғау– өзіңді қорғау»эссе жазу
Слайд- «Үш қоңыр»
Слайд
Тапсырмалар жазылған тілше қағаздар
Слайд «Биіктік белдеу»
Стикер
слайд «Антропогендік кешен»
Бағалау қағазы
Бағалау қағазы
Қосымша ақпарат
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Талантты оқушылар табиғатқа байланысты өз өлең-жыр жолдарын жазып келуді тапсырамын.
Табиғатұа байланысты мақал-мәтелдер,ұлағатты сөздер т.б естеріне түсіріп келу
Сабақ барысында тапсырмалар беру арқылы жауаптарын тыңдау
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті-мақал-мәтелдер,
Құндылықтар- Табиғат тал бесігің,қорғау міндет
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуға және оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмғектесетін не білдім?
Оқу ісінің меңгерушісі:
Таратпа ресурстар
Алтай тобының тапсырмасы:
199-беттегі сурет бойынша Алтай тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және белдеулердің орналасу себептерін талдап айтып беріңдер.
Жетісу Алатауы тобының тапсырмасы:
205-беттегі сызбаға қарай отырып, Жетісу Алатауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және биіктік белдеулердің пайда болуы беткей түсінігіне тәуелді екендігінің заңдылығы қандай, түсіндіріңдер
Тянь-Шань тобының тапсырмасы:
217-беттегі сурет бойынша Тянь-Шань тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және неліктен Тянь-Шань тауының етегі шөл зонасынан басталатындығын түсіндіріңіздер.
Мұғалжар тобының тапсырмасы: Мұғалжар тауының биіктік белдеу макетін құрыңыздар және неліктен тауларда табиғат зоналарының ауысатындығын түсіндіріңіздер?
2-тапсырма
Ақ қалпақ тобы: Антропогендік кешендер,таулардағы антропогендік кешендер (мәліметтер,фактілер,)
Жасыл қалпақ: Антропогендік кешендердің табиғатқа оң әсері
Қара қалпақ: Антропогендік кешендердің табиғатқа жағымсыз әсері
Сары қалпақ: Өзіміз туған өлкедегі анторопогендік кешендер, болашағы
Қызыл қалпақ: «Табиғат кешендері мен антропогендік кешендер үйлесімді бола ала ма?
Көк қалпақ: «Адам табиғатқа тәуелді болса, табиғат та оған тәуелді» деген ойды нақтылай отырып, қорытындылаңыздар, басқа топтардың жауабын бағалаңыздар