География 9 сынып.
Сабақтың тақырыбы: Қырғыстан Республикасы.
Сабақтың мақсаты: а) Білім беру мақсаты: Оқу-
шыларға Қырғыстан Республикасы бойынша білім беру. Сабаққа қызығушылығын арттыру. Жан жақты білім беріп Қырғыстанды басқа мемлекеттермен салыстыру.
Б) Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды сабақтан тыс
әдебиеттерді оқуға үйрету. Өзара қамқорлыққа,
құрмет, тәртіп, мәдениеттілікке, активтікке баулу.
В) Дамытушылық мақсаты: Сана есте сақтау, ер-
кін пікірлей алу, сөйлеу мәдениетін өсіру. Өзін-өзі
басқаруға бағыттау, тапқырлық ерекшеліктерін
дамыту.
Сабақ жабдығы: Глобус, дүние жүзінің саяси карта-
сы, орта Азия Казақстан картасы. Оқулық, «Геогра-
фиялық атауларды білесің бе?» «Жұмбақ», «Викто-
риналық сұрақтар, кодаскоп.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі-сұрау-жауап.
Жаңа педогогикалық технологиялық.
Ұйымдастыру.
Жаңа сабақ.
Топқа бөлу.
Сәлемдесу.
«Білім сынағы».
«Бәйшешек ойыны».
«Кім тапқыр»
«Географиялық шабуыл».
«Топпен жұмыс».
10)«Шыңға шығу» БЛИЦ сауалы.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
А) Сыныптың тазалығы.
Б) Кезекші арқылы барлау.
Үй тапсырмасы: Қазақстан Республикасы.
Жаңа сабақ: Қырғыстан Республикасының ұлт-
тық тәуелсіздігі 1991 жылы 30-тамызда жария-
ланды. Ол таулы мемлекет.
Қырғыстан аумағының 90% нан астам таулар
құрайды. Солтүстігінде Тянь-Шань, оңтүстігінде
батыс Алай таулары тұрады.
Өлкеде табиғи байлықтарының көмір қоры көп.
Сонымен бірге: полиметалл, алтын кендері бар.
Халқы 2004 жыл есеппен 5,1млн адамнан тұрады.
Ұлттық құрамы бойынша халық санының 60%-дан
астам бөлігі қырғыздар, 1/5 бөлігін орыстар, 10%-нан көбі өзбектер.
Халықтың 70%-дан астам бөлігі 1500м-ге дейін
келетін таудың етегінде жазықтар мен аңғарларда
шоғырланған. 1шаршы км²қа 26-адам тура келеді.
Шаруашылығы агрорлы-өнеркәсіптік.
Егіншіліктің ең ірі саласы-астық шаруашылығы,
егіс көлемінің 1/2 жуық бөлігінде дәнді дақылдар
мақта, темекі, қант қызылшасы егіледі.
ГЭС-Нарын өзенінде құрылған.Солардың ең ірісі Тоқ-
тағұл. ГЭС-нің қуаты 1,2млн квт-қа тең.
Қырғыстанда жер пішіні таулы болғандықтан те-
мір жол транспорты жақсы өрістемеген.
Сабақты пысықтау.
Бүгінгі сабақты әрі қарай жалғастыру үшін сынып-
ты 2 топқа бөлеміз.«Компас» тобы «Глобус» тобы.
Топтардың сәлемдесуі.
Алтын қағидалар: 1)Тәртіп. 2) Өзара қызмет. 3)Бел
сенділік. 4) Уақытқа қарау. 5) Нақты жауап, пікір
білдіру. 6) Пікірді қайталамау. 7) Оң қол қағидасы.
8) Дұрыс жауап үшін мадақтау.
Оқушылардың 2тобынан 2оқушыға баллды есептеп
отыру беріледі.
«Білім сынағы» 2топтан оқушы шығып үй тапсыр-
масын айтады.
«Бәйшешек» ойыны ойналып 2топқа екі гүл беріледі,
гүл ортасында Қазақстан, Қырғыстан сөзі бары
сол мемлекетке тиісті емес сөзді алып тастау.
«Кім тапқыр» ойынында 2 топтан 2 оқушы шығып
2минут ішінде Қазақстан, Қырғыстан сөзіне геогра-
фиялық атауларды жазу. 1ші болған оқушы мадақ-
талады.
«Географиялық шабуыл» ойынында 2 топ бір-біріне
жұмбақ жасырады.
«Топпен жұмыс» картадан мемлекеттерді, матер-
ик, мұхиттарды көрсетеді.
Кодоскоптан өтілген мемлекеттердің картасын таба білу, астанасын, ақша бірлігін айту.
Блиц сауалына викториналық сұрақтар беріледі
жауаптар берген топ шыңға жетеді.
Оқушылардың жинаған ұпайын есептеп жеңімпаз
топты мадақтау.
Үйге тапсырма: Қырғыстан Республикасы.