Семей қаласы.
Сынып | Күні: Пән: География |
Сабақ тақырыбы | «Еуразия жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер.Олардың материк табиғатына әсері» |
Сілтеме | 7-сынып,Ә.Бейсенова,С.Әбілмәжінова,К.Каймулдинова |
Мақсаты | -Еуразия жағалауындағы мұхиттар мен теңіздердің өзіндік ерекшеліктерімен,материк табиғатына әсері туралы,экологиясы жөнінде түсінік беру. -Оқушылардың ойлау мен ойлану дағдыларын,өздігінен білім алу,танымдық қабілетін жетілдіру,себеп-салдарлық байланыстарды анықтауға жетелеу. -Оқуға деген жауапкершілікке,ойлауға және іс-әрекетке,топта жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | -Еуразия жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер,олардың материк табиғатына әсері туралы түсінік алады. -Білімді өз беттерімен меңгереді. -Бірін-бірі тыңдауға үйренеді. -Сыни ойлайды. |
Сабақтың түрі | Интерактивті сабақ |
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар | Интерактивті тақта,оқулық,карталар |
Әдіс-тәсілдер | Джиксо әдісі,жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау |
| Сабақтың барысы |
Ұйымдастырыу | Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.Топқа бөлу. Оқушыларды түстер бойынша 4 топқа бөлем. Бағалау парағын тарату.Оқушылар өздерін –өздері бағалайды. |
Үй тапсырмасын тексеру | Тест жұмысын жазғызу.Оқушылар жанындағы жұбының жауабын тексеріп бағалайды.Ал оқушы бағалау парағына жұбының қойған бағасын қояды. |
Бөлімі | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Білім | Миға шабуыл (Интерактивті тақтадан мұхиттың толқыған толқынының дауысын шығарып қою). Осы дыбыс көз алдарыңызға нені елестетті? Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. -Қалай ойлайсыздар,неліктен бұл тақырыпты оқимыз? -Осы сабақтан нені білгілеріңіз келеді? | Оқушылар көз алдарына елестеген бейнені кезек-кезек суреттеп айтып береді. Оқушылар сұраққа жауап беріп,сабақтың мақсатын анықтайды. |
Түсіну | Қызығушылықты ояту Джиксо әдісі бойынша оқушыларды сан арқылы төрт топқа бөліп отырғызам да,мұхиттарды оқуға бөліп берем. Оқушылар тақырыпты оқып болған соң,өз топтарына келуін сұраймын. | 1-топ Атлант мұхитын,2-топ Тынық мұхитын, 3-топ Үнді мұхитын,4-топ Солтүстік Мұзды мұхитын оқиды,әр топ топта талқылап,бір-біріне түсіндіреді. Өз тобына келген оқушылар басқа топтан не үйеніп келгендерін өз тобындағы оқушыларға айтып,түсіндіріп береді. |
Басқа топтан Атлант,Тынық,Үнді,Солтүстік Мұзды мұхиттар туралы не үйреніп келдік? | Әр топтан бір оқушыдан түсінгендерін айтып береді. |
Қолдану | «Теңізде жүзу саяхаты » ойынын ойнату. Номенклатура беру. | Картадан айтылған объектілерді тауып,топ мүшелері ақылдасып,ішінен бір оқушы интерактивті тақтаға жазады . |
Анализ | Картамен жұмыс. | Оқушылар кескін картаға Еуразия материгінің жағалауындағы мұхиттарды,теңіздерді түсіреді. |
Синтез | Венн диаграммасын интерактивті тақтада толтыру | 1-топ Мұхиттар мен теңіздер 2-топ Солтүстік Мұзды мұхит пен Үнді мұхиты 3-топ Атлант Мұхиты мен Тынық мұхит 4-топ Үнді және Атлант мұхиты. |
Бағалау | Оқушылар өздерін-өзі бағалаған бағалау парағы бойынша бағаланады. Кері байланыс Үйге тапсырма: §15.Еуразия жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер.Олардың материк табиғатына әсері. Әр топ мұхиттар туралы презентациялар дайындап келеді. | Оқушылар смайликтер көтеру арқылы сабақтың ұнаған,ұнамағанын білдіреді. Күнделіктеріне жазып алады. |