kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Економіко - географічна характеристика Італії

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бінарний урок географії та української мови.форма проведення: урок-подорож. Урок з використанням інтерактивних вправ таких як:«Географічна пошта», «Калейдоскоп», фото-тест, асоціативний кущ, «З чим я йду?».
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Економіко - географічна характеристика Італії»

Тема уроку. Загальна економіко-географічна характеристика Італії.

«Лексикологія. Створення власних висловлювань».

(Соціокультурна лінія: «Культура та традиції Італії»)


Мета уроку. Навчальна: сформувати в учнів систему знань про

особливості ЕГП, населення, господарства Італії;

навчити учнів розрізняти власне українські та

іншомовні слова, вміти добирати відповідники до

іншомовних слів; вчити учнів доречно вживати іншомовні

слова;

розвивальна – розвивати практичні уміння працювати з

матеріалом підручника і картами атласа;

розвивати вміння створювати власні висловлювання,

збагачувати словниковий запас;

виховна – виховувати самостійність, цікавість до пошуку і

аналізу необхідної інформації;

виховувати повагу та цікавість до культури та звичаїв

Італії.

Методична мета. Стимулювання та актуалізація розвитку всіх сфер

особистості учня та оволодіння методами аналізу фактів і

явищ, що розглядаються.

Тип уроку. Бінарний урок.

Форма проведення. Урок-подорож.

Методи навчання. Бесіда, самостійна робота учнів, «Географічна пошта»,

«Калейдоскоп», фото-тест, асоціативний кущ, учнівська

презентація, «З чим я йду?».


Засоби навчання. Ноутбук, мультимедійний проектор, політична карта

світу, підручник, атлас, роздатковий матеріал, опорний

конспект.



Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети уроку.

Вчитель географії. Ця країна багатолика настільки, що враження про неї постійно змінюється у міру переїзда з однієї провінції до іншої, з одного міста - до іншого.

Вчитель укр. мови. Країна контрастів: старовина співіснує з сучасними технологіями, жебрацтво – з розкішшю, великі міста – з напівзабутими селами, розвинута Північ – з економічно відсталим Півднем.

Давайте спробуємо за відео характеристикою відгадати, як називається країна, про яку піде мова на уроці.

  • Це країна туризму, де сонячні пляжі омиваються хвилями теплого моря.

  • Гори цієї країни відомі своїми лижними курортами.

  • Апельсинові гаї та виноградники.

  • Численні храми та церкви.

  • Дивовижна архітектура, вся історія мистецтв зібрана у цій країні.

  • Країна художників, поетів і музикантів.

  • Великі футбольні клуби з натовпами уболівальників.

  • Знамениті найдорожчі автомобілі.

  • Відомі будинки мод, популярні у всьому світі.

  • Кухня, яка підкорила увесь світ.

  • Карнавали, гондол'єри, мафія.

Вчитель географії. Сюди приїжджають любити, лікуватися, відпочивати та насолоджуватися життям.

Вчитель укр. мови. Сюди приїжджають за відчуттям, що світ великий і історія його вічна. Ласкаво просимо до …Італії!


ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.

Вчитель географії. Сьогодні наш урок по вивченню Італії пройде у вигляді віртуальної екскурсії-подорожі. В ході якої ми ознайомимось з економіко- географічним положенням, природно-ресурсним потенціалом, особливостями господарства та традиціями цієї країни

Вчитель укр. мови. «Ваша мова — мелодійна, співуча. Українською, здається, абсолютно неможливо лаятися: що не кричи, все одно пісня вийде. У цьому вона близька до італійської, і це не дивно, що обидві

мови — нашу та вашу — визнано найкрасивішими у світі.» Мікеле Плачідо

Вчитель географії. Ми відправляємось у подорож Італією і перша наша зупинка «Картографічна».

1 зупинка – «Картографічна»

Вчитель укр. мови. З’ясуйте, де в поданій вправі власне українські слова, а де – запозичені.

Завдання. Походження назви: від етноніму лат. Italici (італіки). Цей термін означає: земля молодої великої рогатої худоби. Бик — символ південних італійських племен. Назва Italia спочатку використовувалася тільки для південної частини Італії, а з часом цей термін був поширений на весь півострів. Поетична назва: країна-чобіток.


Вчитель географії. Ознайомтесь з візитною карткою Італії.

Дайте відповіді на питання:

  1. У скільки разів площа Італії менша за площу України?

  2. Яке італійське місто називали «вічним містом»?

  3. Назвіть форму правління Італії.

  4. Користуючись картами атласу, охарактеризуйте ЕГП Італії. Звернути увагу на анклави Ватикан і Сан-Марино.

2 зупинка – «Природна»

Вчитель географії. Користуючись картами атласу та текстом підручника, випишіть основні корисні копалини Італії. Чи достатньо країна забезпечена ресурсами?

Вчитель укр. мови. «Подорож слова». «Мармур» мовами світу.

Саме слово «мармур» походить від давньогрецького μάρμαρος , і в перекладі означає «сяючий камінь».

До європейських мов прийшов від лат. marmor – чистий.

Французькою - marbre – блискучий.

Англійською - англ. marble – яскравий.

Італійською marmo – світлий.

Російською мрамор пішло від давньоруської мороморъ – світло.

В українську мову прийшло слово від польського marmur – сліпучий.

Лікарі стверджують, що мармур має здатність виліковувати хвороби серця, шлунку, радикуліт, захворювання судин.

Також відомі магічні властивості мармуру: цей камінь допомагає людині віднайти справжнє кохання, одруженим зберігає родинне щастя та вірність, допомагає в народженні здорових дітей. Астрологи рекомендують носити прикраси із мармуру всім знакам зодіаку без виключення, особливо вчителям, лікарям, продавцям, робітникам сфери обслуговування.

3 зупинка – «Народна»

Вчитель географії. Розшифруйте подані цифри:

60,2 млн. чол. -

-0,9 чол/тис -

200 чол/кв. км-

67% -

І –

83 роки -

Найбільші міста - …, …, … .

Для Італії характерне від’ємне сальдо міграції та депопуляція населення.


Вчитель укр. мови. До слів іншомовного походження дібрати українські відповідники:

Сальдо - у зовнішньоторговельних стосунках С. означає різницю між сумою експорту і імпорту або сумою вимог і зобов'язань.

Міграція - переселення народів у межах країни або з однієї країни в іншу.

Депопуля́ція — систематичне зменшення абсолютної чисельності населення будь-якої країни

Урбанізація (франц. urbanisation, від лат. urbanus — міський) — історичний процес зростання ролі міст в економічному й культурному житті суспільства.

Субурбанізація - зростання приміських зон в результаті переселення в них населення з міст-центрів, а також з сільської місцевості.

Сальдо - різниця.

Міграція – переселення.

Депопуля́ція – зменшення.

Урбаністичний – міський.

Субурбаністичний – приміський.

Вчитель укр. мови. Запам’ятай! Слово іншомовне обережно вживай!

(Відео)

4 зупинка – «Традиційна»

Вчитель укр. мови. Леся Українка, побувавши в Італії, писала: «Мені все більше і більше подобаються італьянці… Привітні, веселі, славні люди! Тільки могли б трішки менше білизни на вулиці розвішувати, тоді були б ідеальним народом…». Білизна і кумасі на сусідніх балконах – неповторна ознака старих італійських міст. А які ще традиції та звичаї є в цій країні, нам розповість Ткаченко А.

1. Учениця. Традиції та звичаї Італії

  1. Одним із звичаїв італійців є святе правило - сієста (обід, перехідний в післяполудневий відпочинок) з 13:00 до 16:00. В цей час (найспекотніше), коли всі магазини, кафе, лавки, банки закриваються, не прийнято навіть призначати зустрічі і дзвонити один одному. У сієсту, як говорять в Римі: «Гуляють тільки собаки і французи».

  2. В багатьох містах Італії проводиться «sagra», тобто тиждень вшанування якогось композитора, художника, митця; тиждень збору винограду, спортивне свято, або присудження премії імені місцевого політика чи поета.

  3. Деякі новорічні звичаї та традиції італійців для європейців є дивними та незвичними. Так, у Італії вважають, що Новий рік треба зустріти, звільнившись від усього старого, поганого, сумного, що накопичилося в минулий рік. Тому більшість італійців дотримуються звичаю опівночі 31 грудня викидати з вікон старі речі, будь-то посуд або меблі. Але через випадки травматизму останнім часом цю церемонію обмежують. Той же сенс має звичай надягати вранці першого дня нового року новий одяг.

  4. Католицька церква в Італії має вирішальний вплив на різні сфери життя людей. Законним вважається лише шлюб, зареєстрований у церковній книзі. До недавнього часу церква забороняла й розлучення. Про це свідчить весільна традиція. У той час, коли наречена розламує святковий коровай, один із гостей пришиває під столом край її сукні до брюк нареченого.

  5. Найбільшим весняним святом в Італії є карнавал, який вперше виник у цій країні. День карнавалу збігається з початком посту, тому слово «карнавал» означає: «залиш м’ясо». На відміну від Бразильського карнавалу, веніціанці більш стримані та солідні. У давні часи під масками дам і благородних сеньйорів ховалися простолюдини, а під виглядом простаків – знатні особи. Маски ретельно зберігали секрети своїх господарів, тому чоботар міг запросто фліртувати з благородною пані і навпаки. Зараз карнавал схожий на великий костюмований бал, який завершується дивовижним фейерверком.


2. Вчитель укр. мови. У Італії є одна, але незмінна пристрасть – їжа. Крім звичних кафе, барів, піцерій, тут є тратторії, остерії, льохи, вінерії, енотеки, желатерії, таверни й ресторани. Італійська кухня поєднує у собі безліч смаків, а італійські страви знайшли мільйони прихильників по всьому світу. Попри розповсюджене твердження, що Італія – батьківщина пасти та піци, тут можна спробувати ще багато інших страв, перед якими важко встояти. Давайте за допомогою фото-тесту перевіримо, наскільки ви обізнані з італійськими стравами.


Завдання 1. З’єднайте стрілочками фото страви та її назву.



Паста

Каннолі

Тірамісу

Різотто

Панна котта



Карпаччо

Ньоккі

Фрітатта

Піца

Брускетта





Паста - макарони

Каннолі – вафельна хрустка трубочка з наповнювачем

Тірамісу – десерт («підійми мене на гору»)

Різотто - рис

Панна котта – пудинг з добавками

Карпаччо - закуска із сирого м’яса

Ньоккі – галушки ( із картоплі, манки, сиру)

Фрітатта – омлет ( з різною начинкою)

Піца – перепічка з начинкою

Брускетта – тост, бутерброд

Завдання 2. «Зайве»: визначити, яка страва є зайвою, не належить до італійської кухні.

1в.: мінестроне, лазанья, кальцоне, пудинг, качуко.

2в.: шарлотка, фокачча, палента, равіолі, тортелліні.

3в.: еспрессо, панетоне, претцель, желата, антипасто.

Вчитель укр. мови. Італійський сніданок - це кава з молоком, бутерброд з маслом. Обід зазвичай починається із закуски, потім паста. Друга страва - це, як правило, м'ясо з гарніром. А закінчується обід сиром десертних сортів, фруктами, і чорною кавою. Справжня вечеря по-італійськи складається зазвичай з 5 блюд. Спочатку «легка» закуска - шматочки шинки різних сортів, скибочки хліба. Потім ще основна закуска, antipasto, - різноманітні сирі, варені, тушковані, смажені овочі, салати, зелень. Після цього перше блюдо - паста, спагетті, равіолі. Нарешті, основне блюдо. Потім, звичайно, десерт. І ще кава.

Завдання 3. Розкажіть рецепт приготування будь-якої італійської страви.

5 зупинка - «Економічна»

Вчитель географії. Яка італійська продукція, відома на світовому ринку?

Промисловість країни працює переважно на імпортній сировині, особливе місце посідають машинобудування, металургія , хімічна промисловість. Традиційно важливими залишаються легка і харчова промисловість.


Вправа «Географічна пошта». У вас є конверти з назвами галузей господарства Італії та зовнішньо - торговельною діяльності, окремо вперемішку лежать їх характеристики. Ваша задача - відправити характеристику у потрібний конверт.

( Під час перевірки учні заповнюють опорний конспект)




Зупинка «Туристична»

Вчитель географії. Перш ніж відправитись відвідувати туристичні об’єкти, давайте з’ясуємо, які провідні види транспорту в Італії.

1. «Калейдоскоп».

* Один учень називає вид транспорту.

* Другий - його позитивні якості та переваги перед іншими.

* Третій - його недоліки.

* Четвертий – особливості поширення.

Вчитель географії. У внутрішніх перевезеннях важлива роль належить автомобільному і залізничному транспорту. Працює швидкісна залізниця Мілан – Неаполь. У зовнішніх зв’язках важливе значення має авіаційний транспорт.


2. Презентація буклету: «Італія туристична»

Вчитель укр. мови. Михайло Коцюбинський, який не один раз приїздив до Італії лікуватися, писав у листі до дружини про Венецію: «Мені бракує слів, аби описати красу міста…» Чим може вразити Італія людей, які вперше потрапляють сюди, ми дізнаємося з презентації буклету: «Італія туристична».

Учень. Авторитетний американський журнал про подорожі «Conde Nast Traveler» у 2011 році назвав Італію найкращою країною для туризму. Ще б пак! Кожне місто Італії неповторне.

Перше, що ви, звичайно ж, захочете побачити в Італії — це римський

Колізей — найвідоміша арена смерті. Мало хто знає, що за часів Середньовіччя ця антична визначна пам'ятка Італії могла зникнути з лиця землі. Амфітеатр, де давньоримські імператори проводили бої гладіаторів та битви із тваринами, почали розбирати на будматеріали.

Яким же суперечливим після побаченого вам здасться Неаполь, розташований біля підніжжя діючого вулкана Везувій. Як і в будь-якому портовому місті, багатство і бідність тут легко уживаються на одній вулиці. Із багатьох цікавих визначних пам'яток Італії в Неаполі знаходиться Новий Замок, Королівський Палац, капела Св. Януарія тощо.

На схід від Неаполя розташовані Помпеї — антична визначна пам'ятка Італії із трагічною долею. Поховане під попелом під час виверження Везувію в 79 р. н. е., місто випадково знайшли лише в XVI столітті. Незважаючи на те, що сьогодні розчищено лише четверту частину міста, ті вулиці та будинки з повним облаштуванням, які збереглися, та рештки загиблих місцевих жителів можуть повно відобразити жахливу картину останнього дня Помпеї.

Хоча Ватикан – повністю окрема держава, доступ до його чудових пам’яток можна отримати тільки через Рим. Тут вас зможе вразити скульптура «Земна куля». У роботу закладений глибокий філософський зміст. Куля меншого розміру в середині великої кулі означає нашу планету Земля, велика куля навколо неї – Всесвіт, який зв’язаний з Землею. Людство, руйнуючи своїми діями планету, руйнує весь Всесвіт, що безперечно призведе до загибелі всього людства. Поверхня кулі дзеркальна, щоб кожна людина, яка дивиться на неї, побачила себе і відчула свій руйнівний вплив на Всесвіт. Великий розмір скульптури (4 м в діаметрі) показує наскільки неосяжний Всесвіт, та наскільки мала людина в порівнянні з ним, але наскільки її діяльність є руйнівною.

Венеція – неповторне місто Італії, яке розташоване на 118 піщаних островах. Головною «вулицею» Венеції є Великий канал, від якого в різні боки відходять інші канали. Всі острови з’єднані системою мостів, якими прокладені автомобільні дороги та залізниця. Каналами рухаються річкові трамвайчики (вапоретто) – основний транспорт міста. Венеціанські гондоли – екзотичний транспорт для туристів. Є одним з символів Венеції. Кількість ліцензій на роботу гондольєром у Венеції жорстко обмежена — 425. Ліцензії можуть передаватися у спадок від батька до сина, внаслідок чого потрапити до числа гондольєрів сторонній людині непросто. Максимальна кількість пасажирів, що перевозяться на гондолі складає шість чоловік.

Пізанська вежа – ще один із символів країни. Башта отримала прізвисько "Падаюча вежа" і всесвітню популярність завдяки тому, що вона сильно нахилена і якби "падає". В 1911 році було зафіксовано, що вершина нахиляється на 1,2 мм в рік. У 2006 році вершина вежі була відхилена на 5,3 м від центру. З 1990 року через побоювання, що будь-якої миті може статися обвал вежі масою 14 500 тонн, до неї перестали пускати туристів.

Наостанок хочеться додати, що скільки б разів ви не побували в цій романтичній країні, величезна кількість визначних пам'яток Італії все ще залишиться непізнаною. Країна найвищих культурних та історичних цінностей завжди знайде чим здивувати.


ІV. Підсумки уроку. Рефлексія.

  1. Один учень на дошці записує асоціативний кущ.





  1. Другий учень виконує завдання «З чим я йду?».

V. Повідомлення домашнього завдання. Виставлення оцінок.

  1. Запишіть свої враження в щоденник від подорожі Італією.

  2. Заповніть Логікон «Країни Західної Європи».


1.

357тис кв. км


6.

11.

16.

2.



7.

12.

17.

60,2 млн. чол

3.



8.

13.

Ейфелева вежа

18.

4.



9.

«Ролс-ролс»,

«Ленд-Ровер»,

верстати

14.

19.

5.

Німеччина


10.

15.

20.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Економіко - географічна характеристика Італії

Автор: Довгаль Ольга В'ячеславівна

Дата: 06.06.2016

Номер свидетельства: 333011


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства