1. Картадан бастап?ы меридиан мен 45 с.е. пен 60 ш.б. табу
2. Е? ?зын ендікті к?рсету.
3. с.е. пен о.е. к?рсету ж?не Алматыны? ендігі мен бойлы?ын аны?тау.
4. Батыс бойлы? пен шы?ыс бойлы?ты к?рсету ж?не Алматы мен Астананы? ара?ашы?ты?ын ?лшеу. М??алімні? берген тапсырмаларына дайындалып, жауап беру, картадан к?рсету.
3. Ма?ынаны ажырату. (15 мин) Сонымен ?ткен саба?та біз географиялы? координаттарды, оларды ендік ж?не бойлы? бойынша аны?тауды ?йрендік. Сонымен ?атар глобустан меридиандар мен параллельдерді? орналасу ретін, Гринвич меридианы туралы білдік. Б?гін біз ?ткен та?ырыпты бекіту ?шін географиялы? координатты аны?тайтын арнайы формулалармен танысамыз.
Тақырыбы: Глобустағы және географиялық картадағы градус торы, географиялық ендік
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға алдыңғы сабақта алған географиялық координаттар, оларды анықтау, оның әдіс-тәсілдерін, анықтау жолдарын қарастырып, оны тәжірибе жүзінде қолдана алуды үйрету, білім беру.
Дамытушылық:Картамен, глобуспен жұмыс жасауды дамыту.
Тәрбиелік: География пәніне деген қызығушылықты ояту, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақты үйымдастыру формасы: топтық жұмыс
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, СТО әдістері, практикалық
Көрнекіліктер: Cлайд, глобус, дүниежүзінің физикалық картасы.
Сабақтың кезеңдері:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі
4. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі
5. Сабақты қорытындылау кезеңі
6. Бағалау кезеңі
7. Үйге тапсырма беру кезеңі
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі(2 мин) Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру.
Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Сабаққа дайындалу. Топқа бөліну.
2. Қызығушылықты ояту.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. (10 мин) Үй жұмысы бойынша топтарға үлестірме карточкалар беру:
1. Картадан бастапқы меридиан мен 45 с.е. пен 60 ш.б. табу
2. Ең ұзын ендікті көрсету.
3. с.е. пен о.е. көрсету және Алматының ендігі мен бойлығын анықтау.
4. Батыс бойлық пен шығыс бойлықты көрсету және Алматы мен Астананың арақашықтығын өлшеу. Мұғалімнің берген тапсырмаларына дайындалып, жауап беру, картадан көрсету.
3. Мағынаны ажырату. (15 мин) Сонымен өткен сабақта біз географиялық координаттарды, оларды ендік және бойлық бойынша анықтауды үйрендік. Сонымен қатар глобустан меридиандар мен параллельдердің орналасу ретін, Гринвич меридианы туралы білдік. Бүгін біз өткен тақырыпты бекіту үшін географиялық координатты анықтайтын арнайы формулалармен танысамыз.
Тақырыптарды бөліп беру. Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты жазады,мұғалімнің
бөліп берген тақырыпшасын оқиды, жазып, өз ойларын ортаға салып, сұрақтарын қояды. Өзара және мұғаліммен пікір алмасады.
ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ОБЪЕКТІНІҢ КООРДИНАТАСЫ ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ОБЪЕКТІНІҢ АТЫ
6º ш.б. 46º с.е.
72º ш.б. 48º с.е.
72º б.б. 32º о.е.
60º б.б. 66º о.е.
Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында атласты, жарты шарлар картасын және дүниежүзінің физикалық картасын пайдаланады. Берілген координаттар арқылы географиялық объектіні табады.
(7 мин) Тақырыпты қорытындылауға сұрақтар қою:
- Географиялық координаттарды анықтаудың қандай тәсілдері бар?
- Градус торы дегеніміз не?
- Ендік пен бойлықты қалай табады?
- Гринвич меридианы деген не? Берілген сұрақтарды талдауға қатысады.Барлық топтардың жауаптары талқыланып,ақырғы пікір түйінделеді.
6. Бағалау кезеңі
(2 мин) Оқушылар сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығы қарай өздерін-өздері бағалайды. Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады.
7. Үйге тапсырма беру кезеңі (1 мин) § 12 оқу. Мехико, БуэноАйрес, Пекин, Ақтөбе қалаларының координатасын анықтау.