Просмотр содержимого документа
«Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте (тау жыныстарының жасы, эралар, кезеңдері, геологиялық оқиғалар)»
Сабақ: 9 Сынып: 8 Өтілетін күні:Сабақ тақырыбы: Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте (тау жыныстарының жасы, эралар, кезеңдері, геологиялық оқиғалар)
Сабақ мақсаты:
-Не біледі? Жердің даму тарихындағы кезеңдерді, тау жыныстарының жасын анықтау тәсілдерін біледі.
-Не істей алады? Ресурстардың көмегімен оқулықтан алған білімдерін демонстациялай және геохронологиялық кестені талдай алады
Күтілетін нәтиже: Жердің даму тарихындағы кезеңдерді, тау жыныстарының жасын анықтау тәсілдерін, геохронологиялық кесте мәліметтерін біліп шығады
Сабақ ресурстары: Геохронологиялық кесте, 44-47 беттердегі мәліметтер, макеттер, глобус
Сабақ түрі: Аралас
Сабақ әдісі: Топтық-ізденіс
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, амандасу, түгендеу, сәттілік жолдау.1минут
Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут
1. Қ.Сәтбаев кім?, оның зерттеулері қандай бағытта болды?, картадан ғалымның ашқан кен орындарын көрсет
2. 1950 жылдары Қазақстан Ғылым академиясының қол жеткізген жетістіктері қандай?
Сабаққа қызықтыру мақсатында Жердің пайда болуы жайында видеоролик көрсету,2 минут
Сыныпты А, Б,С, Д деп төрт топқа бөлу, 1 минут
Жаңа білім игеру: Тапсырмалары: Оқу 5 минут және құрдастарына ресурстардың көмегімен түсіндіру 2 минут
- Жердің геологиялық даму кезеңі нешеге бөлінеді және олардың айырмашылығы, Жердің ішкі құрылысы глобусымен түсіндіру
- Тау жыныстарының бөлінуі, айырмашылығы- макетпен түсіндіру
- Тау жыныстарының жасын анықтау әдістері, қайсы әдіс арқылы тау жыныстарының нақты жасын анықтауға болады, неліктен?
- Бұрынғы және мәтін деректеріне сүйене отырып геохронологиялық кестені талдау және кесте нелерге сүйеніп жасалғанын айту.
Барлық оқушыларға дәптермен жұмыс: 5 минут
-Жердің даму тарихындағы кезеңдерін, тау жыныстарының жасын анықтау тәсілдерін оқулықтан тауып жазу
Кері байланыс: Балалар осы сабақ арқылы сендердің жер қыртысы жайында білімдерің ұлғайды деген сенімдемін, менің сенімімнің дәлелі ретінде не айта аласыңдар? 2 минут
Сабақты бағалау: Сабақ бойы белсенді топтарды мадақтау, сабақ соңында мұғалім жинақтап бағалайды, неге олай бағалағанын айтады.1 минут
Үйге тапсырма: §11, геохронологиялық кестені дәптерге түсіру және жаттау, 1 минут
Сабақ: 10 Сынып: 8 Өтілетін күні:Сабақ тақырыбы: Қазақстан аумағының геологиялық даму тарихы мен тектоникалық құрылымы (платформалар, қатпарлы облыстар, тау жыныстары)
Сабақ мақсаты:
Не біледі? Қазақстанның геологиялық даму тарихын, ежелгі және жас платформаларды, қатпарлы аймақтар мен ірі қазаншұңқырларды
Не істей алады? Ежелгі және жас платформаларды, қатпарлы аймақтар мен ірі қазаншұңқырларды картадан көрсете алады.
Күтілетін нәтиже: Қазақстанның геологиялық даму тарихын, ежелгі және жас платформаларды, қатпарлы аймақтар мен ірі қазаншұңқырларды біліп шығады.
Сабақ ресурстары: мәтін, тектоникалық карта, физикалық карта, кескін карта
Сабақ түрі: Аралас
Сабақ әдісі: Жинақтау кестелерді толтыру және картамен жұмыс
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі, амандасу, түгендеу, сәттілік жолдау.1минут
Үй тапсырмасын тексеру: бір дұрыс жауап бір ұпай, 6 минут
1. Жердің даму тарихының кезеңдерін ата, сипатта
2. Тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін ата, сипатта
3. Геохронологиялық кестені сипатта
Оқушылар мәтінмен таныса отырып берілген кестелерді толтырады.
Кестені оқулықтың көмегімен толтыру «Қазақстанның геологиялық даму тарихы» 4 ұпай 10 минут
Эра
Геологиялық оқиға
Қалыптасқан аймақ
Тау түзілу процесі
Қандай таулар көтерілді?
Кестені оқулықтың көмегімен толтыру «Платформалар»3 ұпай 10 минут
Платформа атауы
Қай эрада қалыптасты?
Жасы
Шөгінді жыныс қалыңдығы
Кестені оқулықтың көмегімен толтыру «Таулар мен қазаншұңқырлар» 4 ұпай
10 минут
Каледон қатпарлылығы
Герцин қатпарлылығы
Альпі қатпарлылығы
Альпі қатпарлылығында қалыптасқан қазаншұңқырлар
Сабақты бекіту: Қазақстанның тектоникалық және физикалық карталары бойынша алған білімдерін бекіту.
1. Толтырған кесте мәліметтері бойынша тектоникалық картадан жас және ежелгі платформаларды және каледон және герцин қатпарлылықтарын табу
2. Қазақстанның физикалық картасынан әр түрлі жастардағы таулар мен жазықтарды көрсету