Б?л жіберілген материал география п?нінен 11-сынып о?ушыларына арнал?ан саба? жоспары. Негізгі ма?саты: о?ушылар?а Аустралияны? ж?не М?хит аралдарыны? ?оныстануы мен игерілуі, к?лігі ж?нінде т?сіндіру.
Просмотр содержимого документа
«География п?нінен саба? жоспары "Аустралия ж?не М?хит аралдары елдері" (11-сынып)»
Сабақ№__58__ Сыныбы__11 «А»_ Күні____19.04.2016ж._____
Тақырыбы: Аустралия және Мұхит аралдары елдері
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Аустралия және мұхит аралдарының қоныстану мен игерілуі, көлігі, жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Мұхит аралдарымен танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Тірек-сызбамен жұмыс.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Кестемен жұмыс.
3. Топтастыру. 6. Б.Б.Б. кестесі.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Солтүстік Африка елдері?
2. Батыс Африка елдері?
3. Орталық африка елдері?
4. Шығыс Африка елдері?
5. Оңтүстік Африка елдері?
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы Аустралия, Мұхит аралдарының қоныстануын өнеркәсібін түсіндіру.
40-45 мың жыл бұрын | Аустралияға Оңтүстік-Шығыс Азиядан адамдар келген. |
1521 ж. | Ф.Магеллан Гуам аралына тоқтаған. |
9-10 мың жыл бұрын | Тасмания аралын тайпалар қоныстанған. |
ХVІІ ғ. | Испандықтар Мариана аралдарын жаулап алды. |
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы Мұхит аралдарын түсіндіру.
Мұхит аралдары
Папуастар еуропалықтар келгенге дейін жер өңдеумен айналысқан, әсіресе, ит, тауық, шошқа өсірумен айналысқан.
Аймақтағы тұрмыс деңгейі ең жоғары тұрғындар-Полинезиялықтар. Мұнда ХVІІІ ғ өзінде шаруашылықтың «мұхиттық» түрі қалыптасты.
ХХ ғ. 60-ж. Бастап бостандық ала бастаған шағын елдер өте қатал бәсекелестік жағдайында дамуға біртіндеп мүмкіндік алуда.
4. Топтастыру.
Топтастыру арқылы Аустрали, Мұхит аралдарының көлігін түсіндіру.
Көлігі
Автомобиль
Теңіз көлігі
Қоғам көлігі
Құбыр көлігі
Теміржол
Әуе көлігі
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Б.Б. кестесі.
Білемін | Білдім | Білгім келеді |
| | |
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: §52. Мазмұндау, сұрақтар мен тапсырмалар.
2) Сөзжұмбақ құрастыру