Мерзімі: | |
Сабақтың реті, сыныбы: | 2 сабақ 7 «Б» |
Сабақтың тақырыбы | «Еуразия жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер» |
Сабақтың мақсаты | Жеті модульді ықпалдастыра отырып оқушыларға дүние жүзіндегі ең ірі материк екенін, дүниедегі 4 мұхит суы, сонымен қатар материк жағалауын қандай теңіздер шайып жатқанын білу. Интербелсенді әдістер арқылы сыни тұрғыдан ойлап оларға сипаттама жасап, ерекшеліктерін біліп, білгендерін сенімді түрде атуға үйрету. Алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету. |
Сілтеме | 7-сынып Материктер және мұхиттар географиясы оқулығы (авторы Ә.Бейсенова, С.Әбілмәжінов, К.Каймулдинова) |
Оқыту нәтижелері | Жеті модульді ықпалдастыра отырып, интербелсенді әдіс-тәсілдер арқылы Еуразия зерттелу тарихындағы маңызды зерттеулер мен ірі географиялық жаңалықтарды түсіне алады. Төрт мұхитпен шектесіп жатқанын және басқа теңіздердің қайда орналасқанын біледі. Өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра алады, әрекетті сыни бағалауға үйренеді, сөйлеу мәнері қалыптасады, сұхбат арқылы кері байланысты, өз пікірлерін ашық айтуға үйренді.Алған білімін өмірде қолдана алады. |
Түйінді идея | Еуразияның жағалауындағы теңіздерді анықтай отырып картамен жұмыс дағдыларын жетілдіру.Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетелеу. Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау. |
Модульдер | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушыларды жас ерекшелігіне сәкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және кошбасшылық. |
Әдіс -тәсілдер | Шаттық шенберге тұрып қайталау сұрақтарын сұрау, Топқа бөлу: «Мұхиттардың атауы», «Интевью», Постер құрастыру, «Сағат тілі», «БББ», «Менім саяхатым», Формативті бағалау, Жиынтық бағалау: критерилер көрсетілген бағалау парақшасы арқылы топ башсының бағалауы |
Ресурстар | Оқулық, карта, атлас, постер, стикер, бағдаршам, АКТ, үлестірмелі материалдар, А3 |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушы- лықты ояту | Шаттық шеңбері | Оқушыларды шеңберге тұрғызады | Шеңберге тұрып қолды көтеріп ортаға жиналады. |
Топқа «Мұхиттардың атауы» бойынша бөлу | «Тынық», «Атлант», «Үнді», «Солтүстік Мұзды» топтарына арналған жасырын қағаздарын ұсыну | Жасырын кағаздарды алып мұхиттарға сәйкесі бойынша 4 топ құрайды. Топ басшысын сайлайды. |
«Интервью» стратегиясымен өткен тақырыптан сұрақтар қою. | Мұғалім 4 топқа микрофодар ұсынады | Оқушылар микрофоны алып Еуразия материгінің зарттелу тарихы бойынша сұқпат алады |
«Болжау» стратегиясы(АКТ) | Жаңа тақырыпты анықтау үшін интербелсенді тақтадан Еуразияның географиялық орны және жағалауындағы қандай мұхиттар бар сурет арқылы слайдтар ұсынады | Оқушылар суреттерді көре отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.Оқушылар тақырыпты анықтағаннан кейін, мақсатын бірге құруға өз ойларын айтады.Оқушылар мақсат қоя білуге, сыни тұрғыдан ойлануға үйренеді. |
Мағынаны тану | Постер құрастыру. І топ «Тынық мұхиты» ІІ топ «Атлант мұхиты» ІІІ топ «Солтүстік Мұзды мұхиты» ІҮ топ «Үнді мұхиты» | Жұмыс барысын бақылап қйыншылық болса түрткі болатын сұрақтар қою, бақылаймын, бағыт-бағдар беремін. | Постер құрастырады, қорғайды |
Сергіту сәті: «Есте сақтау» | Оқушыларға он сөзді оқиды | Мұғалім оқыған сөздерді рет-ретін ауыстырмай қайталап айтып беру керек |
Ой толғаныс | «Сағат тілі» стратегиясы қорытындылау сұрақтары | Сағаттың суретін және тақырыпты бекітуге арналған 12 сұрақты ұсыманын | Сағаттың сандарына сыныптастарының аттарын жазып, соған сәкес бір-біріне сұрақтанын оқиды |
Білемін, білдім, білгім келеді. | «БББ» кестесін тарату | «БББ» толтырады |
Бағалау | Формативті және суммативті бағалау | Бағалауды бақылаймын | «Бағдаршам», «Бағалау парақшасы» бойынша өзін-өзі бағалайды, топ басшысы таныстырады |
Кері байланыс | «Сабақтан алған әсерін» | Кестені беру | Кестені толтырады |
Үйге тапсырма | «Менім саяхатым» | Лондон қаласынан Токио қаласына теніздер арқылы саяхат. | Дарынды оқушылардың белсенділігі артады |