Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру
кезеңі
2-3 мин | Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Сабақтың мақсатын, кезеңдерін айқындау
Оқушыларды топқа бөлу | Оқу құралдарын дайындау жемістің түрлеріне байланысты топқа бөлінеді,сабақтың мақсаты мен кезеңдерімен танысу, | Топқа бөліну яғни екі оқуышыны мұғалім таңдап алып біреуіне алма, екіншісіне алмұрт жемісін береді де қалған оқушылар қағазды таңдап алады қай жеміс түрі жазылады сол топқа барып отырады. Сынып екі топқа бөлінеді | Формативті, өзін-өзі бағалау, топпен бағалау | Интерактивті тақта, вики сайтының қосымша материалдры,суреттер, компьютер, маркер, А3 форматты флипчарт
|
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин | Әр топқа тапсырма беру Білімдерін анықтау мақсатында тапсырмалар төрт түрлі, орындалу реті мен критерийлерін анықтайды. Үй тапсырмасын қорытындылап, бағалайды. | Оқушылар тақырып бойынша білетін мәліметтерін ортаға салады,бірінің жауабын бірі толықтырады, тапсырманы топпен орындайды. | Топтық Жұмыс Тапсырманы қорғау екі топ тапсырмасынның орынладу сауаттылығын салыстыру | Формативті: мұғалім тарапынан түзету, жақсы жұмыс жасаған топты қолдау, мадақтау; | Түрлі-түсті маркерлер, үлестерме тапсырма парағы, бағалау парағы. оқулық |
Жаңа сабақ
Кіріспе
Ой қозғау әрі сергіту сәті 5 мин | Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында ой – қозғау: Балалар азимут дегеніміз не? Азимут бойынша қалай жүруге болады? Жергілікті жердің планы дегеніміз не? | Оқушылар өздеріне қойылған сұрақтарына жауап береді | Оқушылар тез арада сұрақтарға жауап беру керек, | Оқушының сын тұрғасынан ойлауын іштей бағалау | Планға мысал ретінде суреттер, интерактивті тақта |
Білу
7-8- мин | Оқушылардың базалық білімдерін жаңғырту мақсатында екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді оқып шағып топта талқылайды. | Екі топ оқушыларына екі тақырапшалы мәтін беріледі 1 топқа «План және карта», 2 топқа «Азимут» мәтіндері. Қажетті жерлерін дәптерлеріне жазып отырады. | Диалог-Зерттеушілік
Әңгіме, топта талқылау | Оқушылардың өзара бірін-бірі бағалауы бағалауы; | Википедияматериалдарынан алынған тақырыптық мәтін бөліктері, |
Түсіну
7-8мин | Берілген мәтіннің таныстырылымын жасау «презентациясын» флипчартқа түсіру. | Оқушылар оқыған мәтіннің жалпы мағынасын презентацияға түсірулері керек, презентация қандай формада болатынын өздері таңдайды, | Презентация жасауда топ мүшелерінің бәрі түгел қатысулары керек деген талап бар, | Топта белсенділікті өзара бағалау. | Түрлі түсті маркерлер, флипчарт, оқулық. |
Қолдану
8 мин | Нұсқау: әр топтан екі немес толық топ шығып таныстырылымды қорғайсыздар. Таныстырылмның мағынасы мен тақырыпты қамтылуын қадағалайды. Толықтырулар жасайды. анықтауды ұсынады. | Оқушылар: таныстырыламдарын түсіндіріп өтеді. Топпен шыққан жағдайда бәрі де сөлеуге тырысулары керек. | Топтық жұмыс немесе көшбасшылықты көрсете алады. диалог | Топ аралық бағалау | Флипчарт, суреттер |
Анализ
Синтез
5 мин | мұғалім өтілген тақырып бойынша сұрақтар қояды: Сонымен азимут дегеніміз не? Азимут не үшін қажет? Азимут арқылы бағдарлау үшін не істеу керек? Азимуттың сызбасын градуспен тақтаға сызып, түсіндір. | Мұғалімнің сұрақтарына өз немесе мұғалімнің қалауымен жауап береді. | Жеке, топтық жұмыс.
| Өзін-өзі және өзара бағалау | Интерактивті тақта, |
Бағалау
1-2мин | Мұғалім топтық және жұптық жұмыстарды,кейбір оқушыларды жеке бағалайды.
Сабақтың мақсатына орай қандай нәтижеге қол жеткенін,өзін өзі бағалайды. | Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. |
| | Стикерлер, смайликтер |
Үйге тапсырма 1 мин | § 7 оқу. Анықтамаларды жаттау. | | | Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |
Рефлексия | Не үйрендім? Не білгім келеді? Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер, талап-тілектер |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру
кезеңі
2-3 мин | Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Сабақтың мақсатын, кезеңдерін айқындау
Оқушыларды топқа бөлу | Оқу құралдарын дайындау мұғалімнің берген асықтарына сәйкес топқа бөлінеді. | Топқа бөліну яғни мұғалім оқушыларға әр түсті асықтар береді. Оқушылар таңдалған асықтарына байланысты топқа бөлінеді. | Формативті, өзін-өзі бағалау, топпен бағалау | Интерактивті тақта, асықтар
|
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин | Әр топқа тапсырма беру Білімдерін анықтау мақсатында тапсырмалар төрт түрлі, орындалу реті мен критерийлерін анықтайды. Үй тапсырмасын қорытындылап, бағалайды. | Оқушылар тақырып бойынша білетін мәліметтерін ортаға салады,бірінің жауабын бірі толықтырады, тапсырманы топпен орындайды. | Топтық Жұмыс Тапсырманы қорғау екі топ тапсырмасынның орынладу сауаттылығын салыстыру | Формативті: мұғалім тарапынан түзету, жақсы жұмыс жасаған топты қолдау, мадақтау; | Түрлі-түсті маркерлер, үлестерме тапсырма парағы, бағалау парағы. оқулық |
Жаңа сабақ
Кіріспе
Ой қозғау әрі сергіту сәті 5 мин | Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында ой – қозғау: Масштаб дегеніміз не? Оның неше түрі бар? Масштабтың қандай маңызы бар? | Оқушылар өздеріне қойылған сұрақтарына жауап береді | Оқушылар тез арада сұрақтарға жауап беру керек, | Оқушының сын тұрғасынан ойлауын іштей бағалау | Масштабқа мысал ретінде суреттер, интерактивті тақта |
Білу
7-8- мин | Оқушылардың базалық білімдерін жаңғырту мақсатында екі топқа Мына тапсырмаларды береді Сандық масштаб туралы айтып, мысал келтіру Атаулы масштаб туралы айтып, мысал келтіру, сандықтан атаулыға айналдыруды үйрету | Берілген тапсырма бойынша ойларын жинақтайды. Білімдерін толықтыру үшін кітап мәтінінен анықтамалар оқиды | Диалог-Зерттеушілік
Әңгіме, топта талқылау | Оқушылардың өзара бірін-бірі бағалауы бағалауы; | Википедияматериалдарынан алынған тақырыптық мәтін бөліктері, |
Түсіну
7-8мин | Берілген тапсырманың таныстырылымын жасау «презентациясын» флипчартқа түсіру. | Оқушылар тапсырманың жалпы мағынасын презентацияға түсірулері керек, презентация қандай формада болатынын өздері таңдайды, | Презентация жасауда топ мүшелерінің бәрі түгел қатысулары керек деген талап бар | Топта белсенділікті өзара бағалау. | Түрлі түсті маркерлер, флипчарт, оқулық. |
Қолдану
8 мин | Нұсқау: әр топтан екі немес толық топ шығып таныстырылымды қорғайсыздар. Таныстырылмның мағынасы мен тақырыпты қамтылуын қадағалайды. Толықтырулар жасайды. анықтауды ұсынады. | Оқушылар: таныстырыламдарын түсіндіріп өтеді. Топпен шыққан жағдайда бәрі де сөлеуге тырысулары керек. | Топтық жұмыс немесе көшбасшылықты көрсете алады. диалог | Топ аралық бағалау | Флипчарт, суреттер |
Анализ
Синтез
5 мин | мұғалім өтілген тақырып бойынша мына класстердді толықтыруды ұсынаы Масштаб Сандық атаулы сызықты | Мұғалімнің сұрақтарына өз немесе мұғалімнің қалауымен жауап береді. Берілген класстерді толқтырып, анықтамасын айтады. | Жеке, топтық жұмыс.
| Өзін-өзі және өзара бағалау | Класстер сызылған интерактивті тақта беті |
Бағалау
1-2мин | Мұғалім топтық және жұптық жұмыстарды,кейбір оқушыларды жеке бағалайды.
Сабақтың мақсатына орай қандай нәтижеге қол жеткенін,өзін өзі бағалайды. | Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. |
| | Стикерлер, смайликтер |
Үйге тапсырма 1 мин | § 8 оқу, Қара теңіз жағалауының ұзындығын анықтап, масштабын тап. оқу. Анықтамаларды жаттау. | | | Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |
Рефлексия | Не үйрендім? Не білгім келеді? Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер, талап-тілектер |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру
кезеңі
2-3 мин | Оқушылардың назарын сабаққа аудару Сабақтың мақсатын, кезеңдерін айқындау Оқушыларға жеке-жеке тапсырмалар беріледі | Оқу құралдарын дайындау мұғалімнің берген тапсырмаларын орындау | Жеке – жеке жұмыс істеу, түсінбегендерін мұғалімнен сұрау | Формативті, өзін-өзі бағалау | Интерактивті тақта, тапсырмалар жиыны
|
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин | Әр оқушыға тапсырма беру Білімдерін анықтау мақсатында тапсырмалар төрт түрлі, орындалу реті мен критерийлерін анықтайды. Үй тапсырмасын қорытындылап, бағалайды. | Оқушылар тақырып бойынша білетін мәліметтерін ортаға салады,бірінің жауабын бірі толықтырады, тапсырманы жеке-жеке орындайды. | Жеке жұмыс. Тапсырманы қорғау тапсырманың орындалу сауаттылығын салыстыру | Формативті: мұғалім тарапынан түзету, жақсы жұмыс жасаған оқушыны қолдау, мадақтау; | Түрлі-түсті маркерлер, үлестерме тапсырма парағы, бағалау парағы. оқулық |
Жаңа сабақ Кіріспе Ой қозғау әрі сергіту сәті 5 мин | Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында БББ кестесін толтырту | Оқушылар өздеріне қойылған сұрақтарына жауап береді,кестені толтырады | Оқушылар тез арада сұрақтарға жауап беру керек | Оқушының сын тұрғасынан ойлауын іштей бағалау | Планға мысал ретінде суреттер, интерактивті тақта |
Білу
7-8- мин | Базалық тбілімдерін жаңғырту мақсатында оқушылар терминмен жұмыс істейді. Яғни мұғалім терминдер таратып береді, оұушылар олардың анықтамаларын табулары керек План ,Жер бедері Абсолют биіктігі Салыстырмалы биіктік. Горизонтальдар Бергштрих. | Берілген тапсырма бойынша ойларын жинақтайды. Білімдерін толықтыру үшін кітап мәтінінен анықтамалар оқиды | Диалог-Зерттеушілік
Әңгіме, топта талқылау | Оқушылардың өзара бірін-бірі бағалауы бағалауы; | Википедияматериалдарынан алынған тақырыптық мәтін бөліктері, |
Түсіну
7-8мин | Оқушыларға практикалық тапсырма беру: Атласта, кітапта орналасқан топографиялық картадағы шартты белгілерді талдау, топографиялық картамен жұмыс істеуді түсіндіріп, төмендегі аулдар мен қала типтес ауылдардың координатасын табу: Далабай, Астана, Мәскеу, Көкшетау | Оқушылар тарсыпманы орындайды және қорғайды. Қорғау қандай формада болатынын өздері таңдайды, | Оқушы тапсырманы орындайды және жеке-жеке қорғайды. | Сынып ішінде белсенділікті өзара бағалау. | Топографиялық карта. |
Қолдану
8 мин | Сынып ішінен ең жақсы жасалған жұмыстар ортаға шығып өз жұмыстарын қорғайды. Мұғалім тек нұсқаулықтар беріп отырады. | Оқушылар: таныстырыламдарын түсіндіріп өтеді. Мысалдар келтіреді, қалай орындағанын айтады. | Топтық жұмыс немесе көшбасшылықты көрсете алады. диалог | Формативті бағалау | Флипчарт, суреттер |
Анализ
Синтез
5 мин | Мұғалім өтілген тақырып бойынша мына сұрақтарға жауап беруді сұрайды: Сонымен план мен картаның қандай айырмашылығы бар? Жер бедері дегеніміз не? оның қандай түрлері бар? Абсолют биіктік пен салыстырмалы биіктіктің айырмашылығы неде? Олар картада қалай белгіленген? Шартты белгілердің қандай маңызы бар? Топографиялық карталарда координатты қалай табу керек? | Мұғалімнің сұрақтарына өз немесе мұғалімнің қалауымен жауап береді. Білімдерін ортаға салады . | Жеке жұмыс.
| Өзін-өзі және өзара бағалау | |
Бағалау
1-2мин | Мұғалім оқушыларды жеке бағалайды. Сабақтың мақсатына орай қандай нәтижеге қол жеткенін,өзін-өзі бағалайды. | Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. |
| | Стикерлер, смайликтер |
Үйге тапсырма 1 мин | Өтілген тақырыпты оқу, мазмұндау . тақырып көлемінде сұрақтан құралатын тест дайындау. | | | Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |
Рефлексия | Не үйрендім? Не білгім келеді? Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер, талап-тілектер |