Сабақтың тақырыбы | Географиялық номенклатура | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді |
Сабақтың мақсаты | - Географиялық номенклатура ұғымын анықтайды. Картаны және онымен жұмыс жасау үрдісінде 3 басты міндетті сипаттай біледі; - Географиялық нысандарды бір-бірінен ажырата алады - Географиялық номенклатураны үйрену реттілігін үйрене отырып, түрлі карталармен географиялық деректерді ұйымдастыра біледі. |
Бағалау критерийі | Түсіну: Географиялық номенклатураны, картаны сипаттап біледі. Талдау: Географиялық нысандарды ерекшелігіне байланысты жіктейді. Қолдану: Географиялық номенклатураны үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды тауып, белгілей алады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология Географиялық номенклатура, географиялық нысан, геогафиялық атаулар Диалогтік және жазылым тіркестер Географиялық атаулар ................. есептеледі. Географиялық номенклатура..................... |
Құндылықтарға баулу | Коммуникативтік дағдыларды тәрбиелей отырып, ғылыми зерттеу дағдыларына, жеке және топпен жұмыс жасай алу қабілетін дамытуға тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | Тарих – Дүние жүзінің барлық географиялық нысандарын таныстырады Қазақстанның жер атаулары, топонимдерінің тарихын үйретеді. Қазақ әдебиеті – академиялық тілдерді дұрыс қолдану ғылыми негіздеп сөйлеуді ұсынады. |
Алдыңғы білім | Географиялық картосхемаларды (план, аэросурет, карта, шартты белгілер) сабақта қолдануды біледі |
Cабақ жоспары |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | минут | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Дереккөздер, ресурстар |
Сабақтың басы | 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. - «Қиынды қағаз» әдісі арқылы топқа біріктіремін. 1 топ: «Өзен» 2 топ: «Көл» 3 топ: «Тау» Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қою -Жергілікті жердің планы дегеніміз не? -План мен аэросуреттің қандай айырмашылығы бар? -Планның суреттен артықшылығы қандай? | Оқулық,топ аттары жазылған қағаздар |
Сабақтың ортасы | 35 мин | 1. Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы топтар Тақырыптың негізгі ұғымдарына анықтама беріңдер. Картаны оқып үйренуде және онымен жұмыс істеу барысында қандай міндеттер шешіледі? Жергілікті жердің географиялық нысандарын пайдалану сұрақтарын талқылайды. Бағалау критерийі | р/с | Дескрипторлар | +/ – | Географиялық номенклатураны, картаны сипаттап біледі | 1. | Тақырыптың негізгі ұғымдарына анықтама бергені үшін | | 2. | Картаны оқып үйренуде және онымен жұмыс істеу барысындағы міндеттерді анықтағаны үшін | | 3. | Географиялық номенклатураны үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды тапқаны үшін | | Бағалау: ҚБ жұмысын орындау
2. Дәптермен жұмыс: Берілген термин сөздерді жазып, жаттайды. 3. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы семантикалық картаны беру Бағалау критерийі | р/с | Дескрипторлар | +/ – | Географиялық нысандарды ерекшелігіне байланысты жіктейді | 1 | Тауларды нақты белгілегені үшін | | 2 | Өзендерді нақты белгілегені үшін | | 3 | Шығанақтарды нақты белгілегені үшін | | Бағалау: ҚБ жұмысын орындау
«Сергіту сәті» 4.Жеке жұмыс Картамен жұмыс жасау арқылы географиялық номенклатураны үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды табу Көлдерді: Балқаш, Арал, Каспий, Ыстықкөл, Марқакөл, Ұлы Африка көлдері, Женева, Мичиган, Байкал Түбектер: Пиреней, Арабия, Үнді-Қытай, Скандинавия кескін картаға түсіру Бағалау критерийі | р/с | Дескрипторлар | +/ – | Географиялық номенклатураны үйрену реттілігін сақтай отырып, географиялық атаулар нұсқаулығы бойынша географиялық нысандарды тауып, белгілей алады | 1 | Берілген географиялық нысандарды картадан нақтылай алады | | 2 | Географиялық нысандарды картаға қатесіз белгілейді | | | Бағалау: ҚБ жұмысын орындау | Оқулық, бағалау бетшелері, тапсырмалар жазылған қағаздар, 7 сынып атлас, кескін карта |
Сабақтың соңы | 5 мин | Сабақтағы іс-әрекетке байланысты кері байланыс: Мысалы: «Табыс сатысы» әдісінде кәдімгі сатының суреті беріледі. 1-ші баспалдағы: Мен............. БІЛЕМІН 2-ші баспалдағы: Мен ............ ТҮСІНЕМІН 3-ші баспалдағы: Мен ............... ЖАСАЙ АЛАМЫН Үйге тапсырма беру: Географиялық нысан туралы 1 минуттық әңгіме-сипаттама дайындаңдар | Саты суреті |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Оқушыларды саралау үшін «Табыс сатысы» бетшелерін жинап алып, оқушыларды саралай отырып сабақты түсіну деңгейі бойынша келесі сабақта топтастырған кезде осыны ескеремін және сол оқушы деңгейіне байланысты тапсырмалар дайындаймын. | Бағалауда бағалау критерийлері бар парақшаларын дайындағанда,тапсырмалардың дискрипторлары қойылады. Оқушылар бірін-бірі, өзін-өзі бағалайды. Мұғалім - эксперт | Сергіту сәтін жасаған кезде қауіпсіздік ережесін жасау |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |