kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ғарыштық климат қалыптастырушы фактор

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ғарыштық климат қалыптастырушы факторларды ажыратып көрсетеді. Оларды картадан ажыратады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ғарыштық климат қалыптастырушы фактор»

Сынып: 8 «ә»,

Күні: 16.11.2017 жыл

Пән: География

Сабақ тақырыбы

Ғарыштық климат қалыптастырушы фактор.

Сілтеме

8 сынып оқулығы Ә.Бейсенова,Қ.Карпеков,.

Мақсаты

-Қазақстан климатының ерекшеліктері. Климат құрушы факторлар туралы білімдерін жүйелеу және «күн радиациясы» ұғымын қалыптастыру. Күн радиациясының түрлерімен (тура, шашыранды, жиынтық) таныстыру. Қазақстан аумағында күн радиациясының таралу заңдылықтарын түсінеді.

-Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.

-Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Ғарыштық климат қалыптастырушы факторлар, күн радиациясы, тура, шашыранды, жиынтық радиация туралы түсінік алады

Білімді өз беттерімен меңгереді.Бірін-бірі тыңдауға, сыни ойлауға үйренеді.

Сабақтың түрі

Интерактивті сабақ

Көрнекіліктер мен

құрал-жабдықтар

Интерактивті тақта, оқулық, карталар

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы, жұптық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау

Кезең

Берілетін уақыт

(40 мин)

Мұғалімніңәрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру

(3 мин)

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Сабақ ережесімен таныстыру.

Бір-біріміздің пікірімізді тыңдау

Уақытпен санасу

Белсенді қатысу

Ынтымақтастық орнату

Тыныштықты сақтау

Бағалау парағын тарату. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Жаңа тақырыпты ашу:

« Миға шабуыл»

1. Қазақстанның жарты шарларға қатысты орнын сипаттау.

2. Материктерге қатысты орнын сипаттау.

3. Дүниежүзілік мұхиттарға қатысты орнын сипаттау.


Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар


«БІЛУ» теориясы:

Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?

1 балл

(3 мин)


1) Климат дегеніміз не?

2) Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқан?


3) Қазақстан аумағының мұхиттардан алыс орналасуы оның климатына қалай әсер етеді?



1.Белгілі бір жерде ауа-райының көп жылдар бойы қайталанып отыруы

2. Қоңыржай климаттық белдеу



3. Жауын-шашынның аз болуы, климаттың континенттілігіне



«ТҮСІНУ» теориясы:Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін?

2 балл

(3 мин)

«Қызығушылықты ояту»



«ҚОЛДАНУ» практикасы:

қарапайым тапсырмалар

(3 мин)


1.Атмосфера циркуляциясы дегенді қалай түсінесің?

2. Күн радиациясының түрлері қандай?

3. Жердің төсеніш беті дегенді қалай түсінесіңдер?



1.Ауаның горизонталь бағыттағы қозғалысы

2. Тура, шашыранды, жұтылған, шағылысқан

3. Жер бедері, қар, су, топырақ, өсімдік жамылғысы



«ТАЛДАУ» теориясы:

Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз, деген болу керек

(5 мин)

Карта және кескін картамен жұмыс.


Күн радиациясының географиялық ендік бойынша таралын оқулықтың 78-79 беттеріндегі Қазақстан аумағының жиынтық күн радиациясы картасымен жұмыс істеуге тапсырма беру

1. Картадан Петропавл, Астана, Қарағанды және Шымкент, қалаларының жиынтық күн радиациясының мөлшерін анықтаңдар.

2. Қазақстан аумағындағы 66° меридиан бойынша оңтүстіктен солтүстікке қарай жиынтық радиация мөлшері қалай өзгереді?

3. Алынған фактілерді пайдалана отырып жиынтық радиацияның таралу заңдылықтары туралы қорытынды шығарыңдар.


.

Тапсырмалардың орындалуы: 1. Птеропавл қаласында жиынтық күн радиациясының мөлшері 100 ккал, Астанада 100-110 ккал шамасында, Қарағандыда 110-120 ккал, Жезқазғанда 120-130 ккал, Таразда 130-140 ккал, Шымкентте 140-150 ккал-ден астам. 2. Оңтүстіктен солтүстікке қарай жиынтық күн радиациясының мөлшері артады.

«ЖИНАҚТАУ» теориясы: Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйелі, кесте, сызба, т.б. түрінде

(3 мин)

  1. Жер беті жұтатын радиация мөлшеріне ықпал ететін негізгі факторларға түсінік бер және қорытынды шығар


1.Жердің төсеніш беті әсер етеді.




«БАҒАЛАУ» практикасы: Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?

(4 мин)



Сен қалай ойлайсың? Еліміздің

физикалық-географиялық жағдайына

байланысты не өзгереді?



Табиғат жағдайы, климат

Кері байланыс. Оқушылар өз ойларын айтады.

.

«Білімді нақтылау» тест тапсырмасы

10 мин



Үйге тапсырма:

1 мин

§20 «Ғарыштық климат қалыптастырушы фактор».

Кескін картаға жиынтық күн радиациясын түсіру.

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады

Оқушылырды бағалау

2мин

Бағалау парағындағы бағаларды электронды журналға қоямыз


Рефлексия

2 мин

Оқушылар өздері шыққан баспалдақты табады






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ғарыштық климат қалыптастырушы фактор

Автор: Куандыкова Гульмира Нуралиевна

Дата: 03.05.2018

Номер свидетельства: 468294


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства