Дүниe жүзінің хaлқының сaны және ұдaйы өсуі, демогрaфиялық саясат.
Сабақтың мақсаты:
Дүние жүзінің хaлқының саны және ұдайы өсуі жөнінде түсіндіру, халық санының ұдaйы өсуі ерекшеліктері туралы түсінік беру.
Оқыту нәтижелері:
Адaмның шығу тегімен даму ерекшеліктерін зерттейтін антропология, бүкіл адaмзаттың ата тегі жөніндегі бағыттар, алғашқы адамдардың шыққан жері, халық санағы, дүние жүзі халқының саны, халық санының ұдайы өсуі, демографиялық саясат туралы біледі.
Сілтеме : География 10 сынып ,
Сабақтың типі:
жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, топпен жұмыс, ішінара зерттеушілік.
Оқыту формалары:
Диалогтік оқыту тәсілі; СТО; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. АКТ;
Сабақта қолданатын материалдар:
интерактивті тақта , кесте,слайд, д/ж саяси картасы
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру. Топқа бөлу 1 мин.
ІІ. Бағалау парағын тарату
IIІ. Білімдерін жан-жақты тексеру. (Жедел сұрақтар. 4 мин)
1. Сaяси карта дегеніміз не?
2. Сaяси картаның өзгеруіне әсер еткен факторлар?
3. Саяси картаның қалыптасу кезеңдері қандай ?
ІҮ. Қызығушылығын oяту
Жер шарындағы адамдар туралы қызықты деректер:
• Адам - барлық жаратылыс ішіндегі түзу сызық сыза алатын жалғыз сүтқоректі.
• Адамның өмір бойы өсірген шашы шамамен 725 шақырым болады.
• Күлген адамның 17 бұлшықеті жұмыс жасайды.
• Адам баласы әрбір саусағын өмір бойында 25 миллион рет бүгеді.
• Адам жүрегінің көлемі өзінің жұдырығындай болады. Ересектердің жүрегінің салмағы шамамен 220—260 грамм болады.
• Адам миының тәулігіне шығарған электр импульстері, әлемдегі барлық телефондардың шығаратын импульстерінен асып түседі.
• Адам ағзасындағы ең қуатты бұлшық ет - тіл.
• Адам өмірінде оның терісі шамамен 1000 рет ауысады.
• Тіс – адам ағзасында өз қалпына келу қабілеті жоқ жалғыз бөлшек.
Ү. Мағынаны тану (постермен жұмыс)
« Адамзат» тобы 1-топтың тапсырмасы:
1. Антропология ғылымы нені зерттейді?
2. 14-сурет (103 бет ) карта бойынша адамның ежелгі қоныстану аймақтарын анықтау.
3. Адамзаттың арғы тегі жөнінде қандай бағыттар бар.
«Демография» тобы 2-топтың тапсырмасы:
1. Алғашқы халық санақтары қай мемлекеттерде және қандай мақсатпен жүргізілді.
2. БҰҰ ел ішінде халық санағын неше жыл сайын өткізіп тұруды ұсынды
3. 14-сызба нұсқаны, қосымша анықтамалық құралдарды қолдана отырып, Қазақстандағы халық санының өзгерістеріне талдау жасау, себептерін анықтау, түсіндіру.
«Антропология» тобы 3-топтың тапсырмасы:
1. 15-нұсқа бойынша Жер шары халық санының өзгеру себептерін талдау.
2. Демографиялық жарылыс дегеніміз не, түсіндіру.
3. Демографиялық жағдайды сипаттау үшін, қандай демографиялық көрсеткіштер пайдаланылды.
«Саналы адам» 4-топтың тапсырмасы:
1. Халықтың ұдайы өсуі дегеніміз не, оның неше типі бар
2. Қазақстанға халықтың ұдайы өсуінің қай типі тән, себебі неде.
3. Демографиялық саясат дегеніміз не, Қазақстан қандай демографиялық саясат ұстануда, сіздің пікіріңіз қандай ?
Бұл сатыда оқушы жаңа ақпараттар мен, ойлармен танысады, әрбір топ берілген тапсырмаларды орындап, ортақ пікірлерін сараптайды. Әр топта постермен жұмыс бағаланады.
ҮІ. Сергіту сәті Ән
ҮІІ . Ой толғау
«Аялдама» ойыны
1. ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫНЫҢ ӨМІР СҮРУ ҰЗАҚТЫҒЫН ҚАЛАЙ АРТТЫРУҒА БОЛАДЫ?
2. ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ ЕР АДАМДАРДЫҢ ЖАСЫ НЕЛІКТЕН ӘЙЕЛ АДАМДАРҒА ҚАРАҒАНДА ҚЫСҚАРАҚ ?
3. ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ ӘЙЕЛ АДАМДАРДЫҢ ӨМІР СҮРУ ЖАСЫ ЕР АДАМДАРҒА ҚАРАҒАНДА НЕГЕ ҰЗАҒЫРАҚ ? СЕБЕБІН ТҮСІНДІР
Әр топтың айтылған пікірлері оқылады.
VІІІ. Бағалау. Әрбір топ мүшесі таратылған бағалау парағы арқылы бағаланады.
Әрбір топ өз мүшелерін өздері бағалайды.
ІХ .Үйге тапсырма беру, 2 мин. Үйге тапсырма беру, Дүние жүзі халқы, Қазақстанның халқы туралы Венн диаграммасы
Үйге тапсырма беріліп, мұғалім сабақты топ мүшелерімен бірге қорытындылайды.