Ма?саты: ?р елді? астаналарын білу сол ар?ылы о?ушыларды? танымды? ??зіреттілігін дамыту ж?не ал?ан білімдерін саралап, жина?тап, ойын ?орытындылай білу.
Просмотр содержимого документа
«"Астаналар шай?асы" »
Мұғалімі: Хакимов Қ. М
Күні:
Сыныбы: 10-11 «А»
Пәні: география
Тақырыбы: «Астаналар шайқасы»
Мақсаты: Әр елдің астаналарын білу сол арқылы оқушылардың танымдық құзіреттілігін дамыту және алған білімдерін саралап, жинақтап, ойын қорытындылай білу.
Міндеттері:
- танымдық құзыретін дамыту.
-салыстыра білу дағдысын тереңдету.
-өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.
-өз ойларын жинақтап қорыта білуге дамыту.
-көшбасшылық қасиетті дамыту.
-Формативті бағалау жүйесін дамыту.
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ресурстар: осы әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
І. Кіріспе
Психологиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу.
Сәлемдесу, сабаққа даярлықтарын сұрау.
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Топтастыру: Астана Анкара топтары
Топ атауын таңдайды.
Интерактивті тақта.
ІІ. Тұсаукесер
«чемпиондар гимні»
Гимн ойнатылады.
Орнындарынан тұрады
Интерактивті тақта, музыка
ІІІ. Негізгі бөлім
«Алыптар астанасы»
«Географиялық координаталар»
«Астаналар тарихы»
Территориясының көлемі 1 млн км² асатын 10 елдің астанасын анықтау.
Ресей-Мәскеу Канада-Оттава
Қытай-Пекин АҚШ-Вашингтон
Бразилия-Бразилиа Аустралия-Канберра
Үндістан-Дели Аргентина-Буэнос-Айрес
Қазақстан-Астана Судан-Хартум
Тапсырма: астында көрсетілген географиялық координаталар қай елдің астаналарына тиесіл.
30º солтүстік ендік, 30º шығыс бойлық (Каир)
Суреттер көрсетіледі.
Тапсырманы жазбаша түрде орындайды.
Суреттегі астаналарды атау, тарихы
Карта, қағаз, Интерактивті тақта.
ІV. Қорытынды
«Қиялдағы астана»
Астана атауы Симболы
Географиялық орны: Теңіз жағалауы, тау, жазықта, аралда
Флипчартқа орындайды
Флипчарттар, маркерлер
Тақырыбы: Қазақстанның пайдалы қазбалары. Жанатын пайдалы қазбалар.
Мақсаттары: Білімділік. Платформалар мен қатпарлы облыстарда пайдалы қазбалардың орналасу заңдылықтары туралы білімдерін қалыптастыруды дамыту. «Кен орны» ұғымын қалыптастыру. Қазақстанның қазба байлықтары жөнінен дүние жүзіндегі алатын орнын көрсету. Қазақстанның негізгі қазба байлықтарының кен орындарымен таныстырып, олардың ерекшеліктерін түсіндіру.
Дамытушылық. Қазақстанның геологиялық картасы мен физикалық картасын салыстырып, сәйкестендіру және оны кескін картаға түсіру арқылы икемділіктерін арттыру.
Тәрбиелік. Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту. Оқушыларға пайдалы қазбалардың сарқылатындығы жөнінде, сондықтан да оларды тиімді әрі кешенді пайдалану және қоршаған ортаға тигізетін әсері туралы экологиялық білім-тәрбие беру.
Қолданылған модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқытуда АКТ-ны пайдалану. Талантты және дарынды балалармен жұмыс. Оқытуды бағалау және оқуды бағалау.
Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, слайд шоу, тау жыныстары мен минералдар жиынтығы, маркер, флипчарттар.
Негізгі ұғымдар: магмалық, шөгінді және метаморфты тау жыныстары, минералдық шикізат, кен, кен орындары.
Номенклатура: мұнай-газ – Қарашұңғыл, Өзен, Жетібай, Қаражанбас, Қаламқас, Теңіз, Қашаған, Кеңқияқ, Қарашығанақ, Құмкөл, Амангелді; Көмір – Қарағанды, Екібастұз, Майкүбі, Торғай (Обаған); Уран – Солтүстік Қазақстан
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
1.Ұйымдасты-ру кезеңі
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.
Топтастыру.
Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.
2. Жаңа тақырыпқа көшу кезеңі
Әр топ өзіне берілген таулы өлке бойынша кесте толтырады. Әр топтан бір оқушы картадан таулы өлкенің географиялық орнын көрсетеді.
Таулы өлке
Оған кіретін тау жоталары
Ең биік нүктесі. атауы
1 топ Алтай
Оңтүстік Алтай
Қалба
Мұзтау 4506 м
Сарышоқы 1606 м
Оқушылар кесте толырады, сол арқылы өткен тақырыпты талдап, жинақтайды, бағалайды.
3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі.
Мұғалім: Қазақстан пайдалы қазбалары жөнінде қысқаша деректер айтады. Мысалға:Пайдалы қазбалар дегеніміз – адамзаттың шаруашылықта пайдаланатын минералдар мен тау жыныстарды айтамыз. Пайдалы қазбалардың топтасып жинақталған жерін кен орны деп атаймыз.
Оқушылар дәптерге негізгі терминдерді жазып алады.
4. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі
«Тұжырымдамалық карта» Пайдалы қазбалармен кен орындары
1 топ. Жанатын
2 топ. Рудалы
3 топ. Рудасыз
«тау жыныстары минералдар» жиынтығын топпен қарастыру.
Оқушылар қағаз флипчартқа тұжырымдамалық карта жасайды.
Тау жыныстарын қарастыра отырып сирек атауларды дәптерге жазып алады.
5. Сабақты қорытындылау кезеңі
«Өкіл» дарынды және талантты оқушылармен жұмыс.
Тапсырма: АКТ арқылы 2 видео, 2 музыкалық көрініс
Сынып оқушыларының арасынан пәнге деген қызығушылығы жоғары 2 оқушы тапсырманы орындауға шығады.
6. Бағалау кезеңі
Сабақ барысында белсенді қатысып отырған және картамен жұмыс істеген оқушылар бағаланады.