Тақырыбы: Жергілікті жерді бағдарлау.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға жергілікті жерді бағдарлау, азимут, жер бетінде қашықтықты өлшеу жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс.
3. Кестемен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта т.б.
Пән аралық байланыс: математика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Жердің өз білігінен айналуы.
2. Жердің Күнді айналуы.
3. Жыл мезгілдері не себепті ауысады?
4. «Кібісе жылы» дегеніміз не?.
5. Жердің орбита кеңістігінде орналасуы.
ІІІ.Оқушыларды жаңа матнриалды қабылдауға даярлау.
ІV. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы көз мөлшермен анықталатын қашықтықтар түсіндіріледі.
Жер бетіндегі зат
Көрінетін қашықтық
Жеке үй
5 км
Үйдің терезесі
4 км
Шатырдағы мұржа
3 км
Жеке ағаш және жеке адам
2 км
Терезе рамасының ағаштары
500 м
Шатырдың тақтайлары
200 м
Адамның көзі, мұрны, саусақтары
60-70 м
Көздің аласы
20 м
3. Компас құрылысымен таныстыру.
С (00)
Б (2700) Ш (900)
О (180 0)
Қорытындылау.
V.Жаңа сабақты түсінгендерін тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Азимут деген не?
2. Азимут неше градустың аралығында өлшенеді?
3. Қашықтықты өлшеу тәсілдері.
4. Қадамның орта мөлшерін қалай табуға болады?
5. Көкжиек тұстарына қандай градустар сәйкес келеді?
VI.Жаңа материалды жүйелеу.
1.С СШ А 1350 , ОА 1850 , Б А 2700 , О-Б А 1500
С – Б А 500 , С А 3600 , О –Ш А 3400
2.Қымбатты жас достар, маған өздеріңнің көмектерің қажет. Менің тобым жылы жаққа аттанды. Қанатым сынып мен ілесе алмадым. Қыс болса келіп қалды. Тезірек көмектесіңдер.
А 1000 500 м. жүріп, көпірге келесіңдер, одан әрі А 500 жолмен жалғыз бұтаға дейін 2250 м.жүресіңдер, ең соңында А 800 жарға дейін 1500 м. Қашықтықты жүріп өтесіңдер, алдарыңда жар кездеседі, сонда паналап тұрмын.
Үйрек балапаны.
VІІ. Қорытындылау, бағалау.
VІІІІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Жергілікті жерді бағдарлау. Азимут. Жер бетінде қашықтықты өлшеу.