Просмотр содержимого документа
«8 сынып?а арнал?ан саба? жоспарлары»
Сабақ№__1______Сыныбы___8______Күні_______
Тақырыбы:Кіріспе.Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
Мақсаты:
Білімділік: Тәуелсіз Қазақстанның құрылуы туралы баяндау. Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады? Географиялық білім көздеріне сипаттама беру.
Дамыту:Дүниежүзінің саяси картасынан Қазақстанның қандай мемлекеттермен шектесетінін анықтау
Тәрбиелік: Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.
Болжамдап отырған нәтиже:Қазақстанның және дүние жүзіндегі кез-келген қаласының белдеулік және жергілікті уақытын тауып, олардың айырмасын анықтауға дағдылану.
Сабақтың типі:Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс
Сабақтың көрнекілігі:Дүние жүзінің саяси картасы, Қазақстанның саяси картасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын дайындатып ,зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1.Қазақстанның тәуелсіздігін анықтайтын негізгі даталармен таныстыру.
2. Қазақстанмен шектесетін елдерді дүние жүзінің саяси картасына қарап анықтау.
3. География курсының негізгі құрылымымен таныстыру.
4.Физикалық география пәнінің және Қазақстанның физикалық
географиясының мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
5. Оқулықтың құрылымымен таныстыру.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Жоспар
1.Тәуелсіз Қазақстан республикасы
Қазақстан қай жылы құрылды және көптеген саяси-әлеуметтік өзгерістер болды.
Жылы, айы
Мемлекеті
1920 ж 26 тамыз
Қырғыз АКСР-і деп аталды
1936 ж он бес одақтас респу/ы
КСРО құрамына кірді
1990 ж 25 қазанда Қазақ КСР-інің
Жоғарғы Кеңесі мемлекеттік егемендік туралы
Декларациясын қабылдады.
16 желтоқсанда
Тәуелсіздік күні болды
1995 ж 30 тамызда
Конститутция/Ата заң/ қабылданда
2.Қазақстан қандай ұйымдарға мүше болып кірді?
1.
1991жылдың 21 желтоқсанында Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына(ТМД)
2.
1992 жылдың 2 наурызында Беріккен Ұлттар Ұйымына(БҰҰ)
3.
Оның арнаулы маманданған мекемелері – ЮНЕСКО
Білім, ғылым және мәдениет жөніндегі(БҰҰ)
4.
Атым қуаты жөніндегі халықаралық агенттік(МАГАТЕ)
5.
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы(ДДҰ)
6.
Халықаралық ұйым Шанхай ынтымақтастық ұйымына(ШЫҰ) мүше болуы еліміздің
әлемдегі орнын айшықтай түсті.
7.
2010 жылы желтоқсан айында Еуропадағы бейбітшілік және ынтымақтастық ұйымының(ЕБЫҰ) саммитін өткізді.
8.
2011 жылы Ислам конферециясы ұйымына (ИКҰ) төрағалық етті. Ол ұйымға мүше мемлекеттер саны – 57.
3.Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жарлығына сәйкес қалай өзгерді?
1.
1997 жылы Қазақстанның астанасы Алматыдан Ақмолаға көшірілді
2.
1998 жылы 6 мамырда Ақмола атауы Астана деп өзгертілді.
4.Әкімшілік-аумақтық бөлінісі
87 қала 35 кент бар
6982 аудандық елді мекен бар
175 аудан бар
2010 жылғы мәлімет б/ш 16,6 млн адам
(1 шаршы км жерге 5,8 адамнан келеді.
2 республика
а)елдің бас қаласы Астана
ә)ірі мәдени ж/е қаржы орталығы Алматы
Қазақстанда 14 облысқа бөлінген
5.Қазақстан Президенті мегн өкімет билігінің жан-жақты ізденісінің арқасында еліміз сыртқы экономикалық қарым-қатынысын жалғастыруда.
1.
АҚШ
2.
Жапония
3.
Қытай
4.
Канада
5.
Түркия
6.
Франция
7.
Иран
8.
Пәкстан
9.
Индия
10.
Египет
11.
Сауд Арабиясы және Шығыс Еуропа елдері
12.
Балтық бойы
13.
Украина
14.
Кавказ елдері
Қорытындылау.
ІҮ.Жаңа сабақты бекіту.
1. Еліміздің егемендігін қандай белгілері көрсетеді?
2.Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?
3.Қазақстанның және Павлодар облысының географиялық орнының ерекшелігі неде?
4.ТМД қай жылдары құрылды?
5.Қай жылы Астана Алматыдан көшірілді.
6.Неше ұлт өкілдері мекен етеді?
7.Экспорт және импорт дегеніміз не?
1.Б.Ү.Ү.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма беру.
Кіріспе. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
Дүниежүзілік кескін картаға еліміздің экономикалық байланысатын елідерін түсіру. Оқулық беті 4,6. оқу, мазмұндау.
Сабақ№___2_____Сыныбы____8_____Күні_______
Тақырыбы:§1. Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?
Мақсаты:
Білімділік.Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады? Географиялық білім көздеріне сипаттама беру.Отан туралы алған білімдерін одан әрі тереңдету.
Дамыту:Дүниежүзінің саяси картасынан Қазақстанның қандай мемлекеттермен шектесетінін анықтау
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже:Қазақстанның физикалық картасын пайдаланып, әр түрлі сатыдығы табиғат кешендерін сипаттайды.
Сабақтың типі:Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1.Сұрақ-жауап.
2.Әңгіме-дәріс
Сабақтың көрнекілігі:Дүние жүзінің саяси картасы, Қазақстанның саяси картасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын дайындатып ,зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1.Қазақстан мемлекетінің тәуелсіздігі қандай саяси-әлеуметтік өзгерістер әкелде?
2.Қазақстан қандай ұйымдарға мүше болып кірді?
3.Мемлекеттәң басқару формасына сипаттама бер?
4.Қазақстан Республикасын егеменді ел екенін алғаш таныған қайсы ел?
5.Бүгінгі күні еліміздің егеменді аймақ боларлықтай атқарылған қандай іс-шараларды білесіңдер?
6.Өз ойларыңды ортаға сал?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Жоспар
1.Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?
2.Географиялық білімдердің көздері.
Географиялық қабықтың, яғни табиғат кешеннің құрамдас бөліктері –
табиғат кешендері. Оларға -
2.ауа
3.су
4.топырақ
5.өсімдік
6.жануар
1.тау жыныстары
2.
Табиғат кешендері зат пен энергияның ұдайы айналымы нәтижесінде бір-бірімен байланысып, өзара әрекеттеседі.
Литосфералық бөлшектер
Су булары
Жер бетіндегі шаң-тозаңдар
Атмосфераға тарайды
3.
Географиялық қабықтың жоғарғы және төменгі шекаралары шартты түрде ғана шектелгеді.
4.Географиялық қабықтың қалыңдығы салыстырмалы түрде 30-40км-ді құрайды.
3.Бүкіл гидросферада(биосферада) тірі ағзалар шоғырланған
2.Атмосфераның төменгі бөлігінде(20-25км)
1.Жердің тас қабаты литосфераның жоғарғы бөлігі(4-5км тереңдікке дейін)
4.Географиялық қабық үлкенді-кішілі аумақтарды қамтитын табиғат кешендерінен тұрады. Оларды аумақтық табиғат кешендері (АТК) деп атайды.
Құрлықтар мен теңіздер де алуан түрлі географиялық кешендерден тұрады.
4.табиғат заналары
1.Ірі жазықтар
2.таулар
3.таулы үстірттер мен таулы қыраттар
5.теңіздер мен көлдерт.б.
5.Еуразияның солтүстігінде антропоген дәуіріндегі климаттың өзгеруіне байланысты мұз басулар Қазақстан жеріндегі табиғат кешендерінің барлығын өзгерткен.
Бұған дейін неоген дәуірінде
6.мүйізтұмсықтар мен арыстандар мекендеген.
1.емен
2.шамшат
5.керіктер(жираф)
3.шаған
4.қызыл қайыңнан тұратын қалың ну орман өскен
6.Географиялық білімдердің көздері.
1.
Екі томдық «Қазақ КСР атласы» Қостанай,Қарағанды облыстарының,
Тың өлкесі атластары және Ә.С.Бейсенова,К.Д.Каймулдинованың «Қазақстанның физикалық-географиялық атласы»(2004 ж), 3 томдық ұлттық атлас жарық көрді.
2.
12 томдық «Қазақстан Кеңес Энциклопедиясы»
3.
10 томдық «Қазақстан»(1998-2007 ұлттық энциклопедиясы
4.
1 -том «Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
5.
2- том «Әлеуметтік-экономикалық дамуы»
6.
3-томдық «Қоршаған орта және экология»(2010 ж)
7.
4-томдық «Қазақ КСР-і қысқаша энциклопедиясы жарық көрді.
8.
М.Өтемағамбетовтың «Қазақстанның физикалық географиясы»
9.
Ә.Бейсенованың «Қазақстанның табиғатын зерттеу және физикалық география идеяларының дамуы» атты еңбектері бар.
Қорытындылау.
ІҮ.Жаңа сабақты бекіту.
Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?
Табиғат компоненттеріне нелер жатады?
Оларға өзара байланыстына мысал келтіріңдер?
Табиғат кешендері деген не?
Өз өлкелеріңде қандай табиғат кешендері бар?
.Географиялық білімнің қандай көздері бар
1.Б.Ү.Ү.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма беру.§1. Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?Қазақстанның физ-гео орнын кескін картаға түсіру.
Тақырыбы:§2. Қазақстанның географиялық орны ,Геологиялық жыл санау геохронологиялық кесте
Мақсаты:
Білімділік.Қазақстанның географиялық орны, аумағы меншекарасы туралы түсінік беру. Оқушылырға атамекенге, табиғатқа, халқына деген сүйіспеншілік сезімін ояту.
Дамыту:Оқулықпен,қосымша материалдармен жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Өз отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.
Болжамдап отырған нәтиже: Қазақстан аумағының орналасу жағдайы, мұхиттық,теңіздік жылы және суық ағыстарына,жылулық белдеулеріне, ірі таулы аймақтарға байланысты орнын сипаттап беру.
Сабақтың типі:Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап ,Әңгіме-дәріс.
Сабақтың көрнекілігі:Дүние жүзінің саяси картасы, Қазақстанның саяси картасы.Кескін карта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын дайындатып ,зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытады?
Табиғат компоненттеріне нелер жатады?
Оларға өзара байланыстына мысал келтіріңдер?
Табиғат кешендері деген не?
Өз өлкелеріңде қандай табиғат кешендері бар?
.Географиялық білімнің қандай көздері бар?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Жоспар
Қазақстанның географиялық орны.
Шекарасы
1.Қазақстан аумағы 2724,9 мың км2-ге тең
Ең ірі мемлекеттен кейін алатын орны
Еліміз мына елдерден бірнеше үлкен
Мына елдер Қазақстанға сыйып кетеді
1.Ресей
2.Канада
3.Қытай
4.АҚШ
5.Бразилия
6.Аустралия
7.Үндістан
8.Аргентина
9.Қазақстан
1.Франциядан 5 есе
2.Италиядан 9 есе
3.Англиядан 11 есе
1.Ұлыбритания
2.Франция
3.Испания
4.Германия
5.Аустралия
6.Нидерланды
7.Жапония
2.
2.шығысында-Алтай тауларының етегі
1.Қазақстан батысында-Еділдің төменгі ағысынан
3000 км
3.солтүстігі -Батыс Сібір жазығынан
4.оңтүстігі Қызылқұм шөлі мен Тянь-Шань тау жүйесі
1650 км
Қазақстан Каспий теңізі арқылы
3.
Әзірбайжан
Иран елдеріне
Еділ өзені және Еділ-Дон каналы арқылы Азов және Қара теңізге шыға алады.
Қазақстан шекарасының құрлықтағы ұзындығы 13394 км, теңізбен(Каспий) 2000 км-ден астам.
4.
5.1241 км Қырғызстан
3.426 км Түркіменстан
4.2354 км Өзбекстан
2.1782 км ҚХР
1.7594 км Ресей
Қорытындылау. 1. Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасы. Сағаттық белдеулер.
2.Белдеулік уақыт
3.Жер шарындағы күнтізбенің жаңа датасы
4.Декреттік уақыт
5.Жергілікті уақыт
1.Бүкіл дүние жүзі мемлекеттерінде уақыт бірдей өлшеммен өлшенеді.
Өлшемдер
1.секунд
2.минут
3.сағат
4.тәулік
5.жыл
.
Әр елдің географиялық орны мен аумағының мөлшеріне қарай бірнеше ұғымдарға бөлінеді
2.
2.декреттік
1.Белдеулік
3.жергілікті
4. кей елдерде жазғы уақыт
3.Белдеулердің есебі батыстан-шығысқа қарай жүргізіледі.
Меридиан аралығы-
22030І ш.б.
7030І ш.б.
1 белдеу
Бірінші белдеу (1 сағат 30 минуттқа жататын қалалар)
1.Стокгольм
2.Минск
3.Киев
4.а)
Екінші белдеу(2 сағат 30 минутқа жататын қалалар)
1.Мәскеу
2.Берлин
3.Прага
Ә)
Үшінші белдеу(3 сағат 30 минутқа жататын қалалар)
1.Баку Тбилиси
Б)
5.Мына облыстар ІҮ белдеуде жатыр.
1.
Батыс Қазақстан
2.
Атырау
3.
Ақтөбе
4.
Маңғыстау
Қорытындылау.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
1.Белдеулік уақыт деген не?
2.Халықаралық келісім бойынша даталардың ауысу сызығы қандай градус аралығында жүргізілген?