kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Биіктік белдеулер және анропогендік табиғат кешені

Нажмите, чтобы узнать подробности

Еуразияның  биіктік белдеулері және онда тіршілік ететін құстары мен жануарларын оқушы біле бастайды. Антропогендік табиғат кешенінің адам өміріне, қоршаған ортаға тигізетін көптеген зияны туралы біле бастайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Биіктік белдеулер және анропогендік табиғат кешені»


Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы: Биіктік белдеулер және анропогендік табиғат кешені

Сабақтың мақсаты: Еуразия материгінің биіктік белдеулері мен антропогендік табиғат кешені туралы оқушыларға мағлұмат беру.

Табыс критерилері:

  • Еуразия жеріндегі биіктік белдеулер туралы ақпарат алу

  • Таулардың биік бөлігінде тіршілік ететін жануарларымен, құстарымен танысу

  • Антропогендік табиғат кешенінің пайдасы мен зияны туралы білу

Оқыту нәтижелері: Еуразияның биіктік белдеулері және онда тіршілік ететін құстары мен жануарларын оқушы біле бастайды. Антропогендік табиғат кешенінің адам өміріне, қоршаған ортаға тигізетін көптеген зияны туралы біле бастайды.

Дерек көздер: «Материктер мен мұхиттар географиясы» 7 сынып оқулығы, Алматы «Атамұра» 2012 жыл, www,google.kz сайты «анторопогендік табиғат кешені».

Көрнекіліктер: таратпа материалдар, слайд, бейне көрсетілім, суреттер, стикерлер, маркерлер,флипчарт, дүние жүзінің физикалық картасы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру, Топқа бөлу, тест жұмысы,бейне көрсетілім, «Біреуі –үйде, үшеуі- қонақта» әдісі, «Танграмма» әдісі, «Синквейн» әдісі немесе жұрнақтары ұқсас бір шумақ өлең құрастыру, «Қабырға газеті» және «Галереяға саяхат» әдісі, «Эссе» немесе «Еркін жазу» әдісі .Топта өзара бағалау әдісі, рефлексия, кері байланыс орнату.


Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін нәтиже

Ресурстар, көрнекіліктер

1

І. Кіріспе

Ұйымдасты-ру сәті.

Оқушылар-мен сәлем- десу,оқушы-ларды түгелдеу. Өзін -өзі реттеу.

2 мин

Табиғат кешенінде кездесетін көбелектер мен балықтардың, дельфиндердің мозайкасы бойынша топқа бөлу.

Оқушылар қорапшаның ішіндегі мозайкаларды біртіндеп алып, белгілі бір сурет шыққанша құрастырады да, сол оқушылар бір топқа топтасып отырады.

Топқа бөліну жаңа сабақпен байланысын табады.

Слайдтар, мозайка, бағалау парақшасы.

2

Үй тапсырма-

сын сұрау


5 мин

Үй тапсырмасына арналған тест жұмысы оқушыларға таратылады

Оқушылар белгіленген уақыт ішінде тест сұрақтарына жауап береді.

Үй тапсырмасын пысықтап алу

Тест жұмысы жазылған парақшалар, слайд.




3


Білу






4 мин

Оқушылардың СТО-на байланысты жаңа сабаққа байланысты бейне көрініс көрсетіледі.

Оқушылар бейне көріністі көре отырып, жаңа тақырыппен үйлесімі туралы сыни тұрғыдай ойларын айтады және де жаңа тақырыпты ашады .

Оқушыларды сыни тұрғыда ойлай білуге, сөйлеу дағдысын қалыптастыруға үйренеді,әрі көзбен көру арқылы бүгінгі сабақты көбірек есте сақтайды.

Бейне көрсетілім, АКТ







4

Негізгі бөлім (жаңа сабақ)



Түсіну


10 мин







«Біреуі –үйде, үшеуі- қонақта» әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыптың мәтіні бөлініп беріледі.


Оқушылар 1,2,3,4,5 реттік сан бойынша топтарға бөлініп өздерінің меңгерген тақырыбын топта талқылап, қайтадан өз топтарына жинақталады да өздерінің басқа 4 топтан жинақтаған жаңа ақпараттарымен бөліседі.

Еуразияның биіктік белдеулері онда тіршілік ететін жануарлары,антропогендік табиғат кешені, сонымен қатар адам әрекеті әсерінен табиғи ортаның шамадан тыс ластанып, жануарлар мен өсімдіктерге өзінің залалын тигізіп жатқандығы туралы біле бастайды.




Оқулықтар











Қолдану


8 мин

«Танграмма» әдісі арқылы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын дамыту мақсатында тақырыпқа сай кез- келген бір дүние жасауы тапсырылады.

Оқушылар биіктік белдеуге қатысты не болмаса антропогендік табиғат кешеніне байланысты танграмма әдісіндегі берілген фигураларды пайдаланып өз идеяларымен кез- келген бір дүниені жасайды.

Берілген фигураларға қарап оқушы ойлана отырып сын тұрғысынан ойланады, өз идеясын топқа салады, әрі берілген уақытқа байланысты шапшаң қимылдауға, тез ойлануға үйренеді.

«танграмма» сызбасы салынған парақшалар, желімдеуіш, А4 парақ, түрлі – түсті маркерлер, боу қарындаштары.








Талдау




5 мин

«Синквейн» әдісі немесе жұрнақтары ұқсас бір шумақ өлең құрастыру


Тақырыпқа сәйкес бір шумақ өлең жолдарын жазады.

Сабақ барысында оқушының өлең шумақтарын жазу арқылы дарындылығы ашылады,берілген тапсырмаға шығармашылық көзқараспен қарайды.

«сенквейн» әдісіне қажетті тапсырмалараы жазылған парақшалар

2 мин

«Қабырға газеті» және «Галереяға саяхат» әдісі арқылы оқушылардың жасаған жұмыстарына баға беріледі.

Оқушылардың жасаған жұмыстарына баға беру үшін сынып оқушылары таратылған стикерлерге сұрағын немесе өз пікірін жазып өздерінен басқа топтың жұмысына жабыстырады.

Бұндай тәсіл арқылы оқушылар бір-бірін әділ бағалауға, сын пікір айта алуға, айтылған сынға оң көзбен қарауға үйренеді.

Стикерлер, маркерлер






5


Жинақтау


Қорытын-ды бөлім

Сабақты бекіту.

5 мин

«Эссе» немесе «Еркін жазу» әдісі

Жаңа тақырыптан түсінгенін еркін жазу әдісін орындау барысында дәлелдейді әрі жазба жұмысы жүргізіледі.

Еркін орындай отырып, жаңадан алған білімінің қорытындылайды.

Дәптер, А4 парақ, қаламсап

«Автордың орындығы» әдісі

Ұсынылған жұмысты жазып болғаннан кейін, өз жазғанын сынып ішінде бөліседі.

Ұсынылған тапсырма бойынша өз көзқарасын шығармашылық тұрғыдан көрсете алады.

Орындық, «автордың орындығы» деп жазылған парақ.

6

Бағалау

2 мин мин

Формативті және суммативті бағалау

Оқушылардың алған бағаларын күнделікке қою.

Бағалау парақшалары

7

Үйге тапсырма беру

1 мин

Биіктік белдеулер және

антропогендік табиғат кешені

Оқушы үй тапсырмасын күнделікке жазып алады

Оқулық, күнделік, дәптер.

8

Рефлексия

1 мин

Стикерге өз пікірін жазу арқылы кері байланыс жүргізіледі

Оқушылар алма стикерге өз пікірлерін жазып себетке салу арқылы өткен сабаққа кері байланыс жүргізеді.

Стикерлер, кері байланыс себеті.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Биіктік белдеулер және анропогендік табиғат кешені

Автор: Кульбаева Мерует Ануарбековна

Дата: 28.04.2017

Номер свидетельства: 412173


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства