Еліміздің табиғи ресурстық әлеуеті туралы сабақ дайындадым тапсырмалар берілді
Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның табиғи ресурстық потенциалы»
Бөлім бойынша қайталау тест:
1. Әлеуметтік география нені оқытады?
2. Қазақстан халқының ұлттық құрамы қандай?
3. Этнос дегеніміз?
4. Елімізде ең көп таралған негізгі ұлт өкілдерін жазыңыз.
5. Депортация қандай мағына береді?
6. Диаспора сөзінің мағынасы қандай?
7. Миграцияның түрлері қандай?
8. Гастарбайтер ұғымы?
9. Қандас ұғымы?
10. Урбандалу дегеніміз?
1. Қазақстанның халқы, тілі, діні, көші қоны, туу мен өлім, орналасуы т. б
2. Көп ұлтты, 130 дан астам ұлт пен ұлыс тұрады,
3. Тілі, діні, салт дәстүрі, орналасқан орны бір болып келетін саналы топ өкілдері
4. Елімізде қазақ ұлтынан кейінгі ең көп ұлттар - орыс, өзбек, украйндар
5. Адамдардың өз отанынан күштеп немесе қысым көру арқылы қоныс аударуы.
6. Диаспора- халықтың өз елінен тысқары елде өмір сүруі
7. Сыртқы және ішкі, иммиграция , эмиграция
8. Гастербайтер бұл - өз елінен өзге елге уақытша жұмыс жасауға келген адамдар
9. Қандас - өз отанына ұзақ жылдардан кейін көшіп келген адам
10. Урбандалу - қаладағы халық санының артуы, көбеюі
Сабақ тақырыбы:
Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті
Оқу мақсаты:
- 9.5.1.1 жекелеген аймақтардың табиғи-ресурстық әлеуетін бағалау (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
- 9.5.1.2 табиғатты пайдалану түрлерін топтастыру;
Бағалау критерийлері
- Қазақстан аймақтарында кездесетін табиғи ресурс түрлерін анықтайды;
- Оларды пайдаланудың сызбасын құрастырады;
- Еліміздің табиғи-ресурстық әлеуетіне баға береді.
Сабақ мақсаттары:
- Қазақстанның 5 аймағы бойынша басым кездесетін табиғи ресурс түрлерін анықтау;
- Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалау;
- Табиғатты пайдалану сызбасын құрастыру;
Жетекші ұғымдар:
- табиғат ресурстары,
- табиғат жағдайлары,
- табиғи-ресурстық әлеуеті,
- табиғатты пайдалану,
- агроклиматтық ресурстар,
- ауылшаруашылық алқаптар,
- топырақ ресурстары,
Сөйлемді аяқтау:
- Табиғатты пайдалану түрлеріне қарай ............................. деп топтастыруға болады.
- Табиғатты пайдалану дегеніміз ............
(Ж) Қазақстанда кездесетін бір табиғи ресурстың әлеуетін (потенциалын) бағалау (таңдауы бойынша).
Дескриптор:
- - Географиялық орнын сипаттау;
- - Сапалық көрсеткішіне баға беру;
- - Экономикалық маңыздылығын анықтау;
- - Ресурсты игерудегі қоршаған ортаға әсеріне баға беру.
Бағалау. Дескриптор бойынша оқушылар бірін-бірі бағалау парағына
«+» қою арқылы бағалайды.
Қиналды
Географиялық орнын сипаттау;
Қателіктер жіберді
Сапалық көрсеткішіне баға беру
Орындай алды
Экономикалық маңыздылығын анықтау
+ мысалы
Ресурсты игерудегі қоршаған ортаға әсеріне баға беру
+
Рефлексия. 321 стратегиясы
- Сабақ барысында кездескен 3 маңызды ұғым
- Сабақ барысында есте сақтау керек 2 маңызды ақпарат
- Туындаған 1 сұрақ