kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза?станны? ?оры?тары

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза?станны? ?оры?тары ж?нінде ?з бетімен білім алу, таби?атты ?ор?ау?а, аялау?а ?йрену.

1.О?ушылар та?ырыпты ?з беттерімен ме?гереді.

2.Сыныпта ынтыма?тасты? атмосферасы орнайды.

3.?ызы?ушылы?тары артады.

4.Сыни ойлайды.

Топты? ж?мыс:

“Б?ріміз - біріміз ?шін, біріміз-б?ріміз ?шін!”

1.?аза?станда?ы ертеден келе жат?ан ?оры?.

2.     Реликті ша?аласы-?оры?ты? к?ркі.

3.     Муфлонды ?ор?айтын ?оры?.

4.     Д?рілік ?сімдіктері –аралий мен алтын тамыр кездесетін ?оры?.

5.     ?о?и?аздар ?я салатын ?оры?.

6.     Малиус боката алмасыны? жабайы т?рлері ?сірілетін ?оры?.

7.     Аралда ??рыл?ан ?оры?.

8.     ?ыл?ан жапыра?ты ормандары, субальпі ж?не альпі шал?ындары са?тал?ан ?оры? 

9.      «?нші тауы» А???м -?ал?ан орналас?ан ?оры? 

10.    Эндемикалы? ?сімдіктерді са?тау ма?сатында ??рыл?ан ?оры?.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстан қорықтары-2014»



Шолақсор орта мектебі











Панорамалық сабақ сайысы




Пән: География

Сынып: 8 қазақ

Тақырыбы: Қазақстанның қорықтары

Пән мұғалімі: Рахимжанова Қымбат Советқызы





























2013-2014 оқу жылы





ТҮСІНІК ХАТ

Ақпараттық технологияларды нәтижелі қолданудың заманауи әдіс-тәсілдері

Мақсаты: география сабақтарында ақпараттық технологияларды қолдана отырып, оқушылардың білім, білік, дағдыларын арттыру.

География сабақтарында заманауи ақпараттық технологияларды қолдану өте тиімді. Қазіргі таңда ақпараттық технологиялар қарыштап дамып келе жатыр. Мен өз сабақатарымда ақпараттық технологиялар элементтерін өте көп қолданамын. Соның арқасында оқушылардың ойлау қабілеттері, сөздік қорларымолайып, материал арқылы мәселелі сұрақтарды ортаға салып пікір-талас тудыра алады, тақырыпты өздіктерін меңгереді. Ақпараттық технологиялар көмегімен сабақты өздігінен мегертуде өте қолайлы. Бұл ретте мұғалім тек бағыт-бағдар беруші қызметін атқарады.



































Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның қорықтары

Мақсаты: Қазақстанның қорықтары жөнінде өз бетімен білім алу, табиғатты қорғауға, аялауға үйрену

Сабақтың түрі: панорамалық, аралас сабақ

Көрнекіліктер:сызбанұсқа, видео материал, кесте,

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық ( шаттық шеңбер)

  1. Үй тапсырмасы:

Сызбанұсқаны толтыр:



  1. Бос орындарды толтыр



  1. Жаңа тақырып:

Күтілетін нәтиже:

  1. Оқушылар тақырыпты өз беттерімен меңгереді.

  2. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орнайды.

  3. Қызығушылықтары артады.

  4. Сыни ойлайды.



Топтық жұмыс:

Бәріміз - біріміз үшін, біріміз-бәріміз үшін!”



Топтық жұмыс:

Оқушылар топпен Қазақстан қорықтарына арналған кесте толтырады.



Сергіту сәті:

Кескін картамен жұмыс: Кескін картаға Қазақстан қорықтарын орналастырады.



Тапсырма: Қосымша материалдар көмегімен қорықтардың ерекшеліктерін анықтап, сәйкесінше орналастыру.

ЮНЕСКО шешемімен Қазақстандағы Қорғалжын қорығы ерекше қорғауға алынған сондықтан Қорғалжын қорығына тоқталу, ол туралы видео материал көрсетіледі.

Соңынан оқушыларға тапсырма: Әр топ бойынша Көрсетілген қорықты қорғау мақсатында шағын ой пікірге арналған эссе жазу.

Қорытынды эссе талқылауға салынады. (видео қосымша берілген)

Қорытынды:

Сабақты қорытындылауға тест тапсырма беріледі.

  1. Қорықтардың құрылу мақсаты:

А. жер бетін қорғау

В. табиғи ландшафтар эталонын қорғау

С. экологиялық апаттардан қорғау

Д. қалалардың өркендеуі

2. Қазақстанда қорық бар..

А. 10

В.11

С. 12

Д.13

3. Қазақстандағы ең ежелгі қорық

А. Қорғалжын

В.Ақсу-Жабағылы

С. Марқакөл

Д.Барсакелмес

4. ЮНЕСКО қорғауындағы қорық..

А. Қорғалжын

В.Ақсу-Жабағылы

С. Марқакөл

Д.Барсакелмес

5. Қосатанай облысындағы қорық..

А. Қаратал

В.Үстірт

С. Марқакөл

Д.Наурызым


Бағалау: Қосымшада берілген

Үй тапсырмасы.

Просмотр содержимого презентации
«корыктар 8 сынып»

Шолақсор жалпы білім беретін орта мектебі География 8 сынып Пән мұғалімі:Рахимжанова Кымбат Советовна

Шолақсор жалпы білім беретін орта мектебі

География

8 сынып

Пән мұғалімі:Рахимжанова Кымбат Советовна

Сендермен  кездескеніме өте қуаныштымын!

Сендермен

кездескеніме

өте қуаныштымын!

Ал, қане, топтарға бөлінейік!

Ал, қане, топтарға бөлінейік!

Үй тапсырмасына дайынбыз ба? 1.Сызбанұсқаны толтыр: Экологиялық проблемалар

Үй тапсырмасына дайынбыз ба?

1.Сызбанұсқаны толтыр:

Экологиялық проблемалар

2.Бос орындарды толтыр: Апатты табиғат құбылыстары: Шығу себептері Экзогенді Жер сілкінісі

2.Бос орындарды толтыр:

Апатты табиғат құбылыстары:

Шығу себептері

Экзогенді

Жер сілкінісі

Қорықтар

Қорықтар

Мақсаты:  Қазақстанның қорықтары жөнінде өз бетімен білім алу, табиғатты қорғауға, аялауға үйрену.

Мақсаты:

Қазақстанның қорықтары жөнінде өз бетімен білім алу, табиғатты қорғауға, аялауға үйрену.

Күтілетін нәтиже:

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылар тақырыпты өз беттерімен меңгереді.
  • Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орнайды.
  • Қызығушылықтары артады.
  • Сыни ойлайды.
Топтық жұмыс: “ Бәріміз - біріміз үшін, біріміз-бәріміз үшін!”

Топтық жұмыс:

Бәріміз - біріміз үшін, біріміз-бәріміз үшін!”

Топтық жұмыс:   Қорықтың аты Құрылған жылы Ақсу -Жабағылы Географиялық 1926 Наурызым 1934 орны Жануарлары Оңтүстік Қазақстан облысында Талас Алатауы мен Өгем жотасында орналасқан. Алматы 1964 ақ тырнақты аю, таутеке, ілбіс, суыр, шақылдақ, ұлар, кезеген, шауқарға, қозықұмай арқар, бұғы, елік, ала мысық, борсық, т.б. Қостанай облысының Наурызым ауданында орналасқан. Өсімдіктері Қабан, елік, суырлар, ақ қояндар, қарсақ, түлкі, борсық, күзен, ақкіс,аққу, шағала, бірқазандар, т.б. Арша, бадам бұтасы, жабайы жүзім, жабайы алма, т.б. Іле Алатауында Қарағай, малиус боката алмасының жабайы түрі,т.б. Тянь-шань сілеусіні, барыс, борсық, түлкі қасқырлар, арқар, таутеке, тиін, сасық күзен, ұлар, кекілік, бұлдырық, қырғауыл, тарғақ,т.б. Тянь-Шань шыршасы, көктерек, долана, жабайы алма, өрік, т.б.

Топтық жұмыс:

Қорықтың аты

Құрылған жылы

Ақсу -Жабағылы

Географиялық

1926

Наурызым

1934

орны

Жануарлары

Оңтүстік Қазақстан облысында Талас Алатауы мен Өгем жотасында орналасқан.

Алматы

1964

ақ тырнақты аю, таутеке, ілбіс, суыр, шақылдақ, ұлар, кезеген, шауқарға, қозықұмай арқар, бұғы, елік, ала мысық, борсық, т.б.

Қостанай облысының Наурызым ауданында орналасқан.

Өсімдіктері

Қабан, елік, суырлар, ақ қояндар, қарсақ, түлкі, борсық, күзен, ақкіс,аққу, шағала, бірқазандар, т.б.

Арша, бадам бұтасы, жабайы жүзім, жабайы алма, т.б.

Іле Алатауында

Қарағай, малиус боката алмасының жабайы түрі,т.б.

Тянь-шань сілеусіні, барыс, борсық, түлкі қасқырлар, арқар, таутеке, тиін, сасық күзен, ұлар, кекілік, бұлдырық, қырғауыл, тарғақ,т.б.

Тянь-Шань шыршасы, көктерек, долана, жабайы алма, өрік, т.б.

Қорықтың аты Барсакелмес Құрылған жылы 1939 Географиялық Қорғалжын Марқакөл орны Жануарлары Арал теңізінің солтүстік-батыс бөлігінде 1968 1976 Ақбөкен, қарақұйрық, құлан. Өсімдіктері Ақмола облысында Суыр, алақоржын,, су егеуқұйрығы, қосаяқтар, қабан, үйрек, қаз, қоқиқаз, сұқсыр,т.б. Күршім жотасы мен Азутас жотасы аралығында орналасқан. Аю, сілеусін, бұғы, арқар, қасқыр, қарақұтан, аққу, суқұзғын, мөңке, майқан, талма, теңге балығы,т.б. Аралий, алтын тамыр, т.б.

Қорықтың аты

Барсакелмес

Құрылған жылы

1939

Географиялық

Қорғалжын

Марқакөл

орны

Жануарлары

Арал теңізінің солтүстік-батыс бөлігінде

1968

1976

Ақбөкен, қарақұйрық, құлан.

Өсімдіктері

Ақмола облысында

Суыр, алақоржын,, су егеуқұйрығы, қосаяқтар, қабан, үйрек, қаз, қоқиқаз, сұқсыр,т.б.

Күршім жотасы мен Азутас жотасы аралығында орналасқан.

Аю, сілеусін, бұғы, арқар, қасқыр, қарақұтан, аққу, суқұзғын, мөңке, майқан, талма, теңге балығы,т.б.

Аралий, алтын тамыр, т.б.

Қорықтың аты Үстірт Құрылған жылы 1984 Батыс Алтай Геогра-фиялық Алакөл Жануар- орны Маңғыстау облысында 1992 лары Қаратау Үстірт муфлоны, қарақұйрық,ұзын тікенді кірпі, шұбар күзен, төрт жолақты қарашұбар жылан, қарабауыр шіл, кекілік, ителгі шөл кекілігі, т.б. 1998 Өсімдік- Шығыс Қазақстан облысында Иіссіз катрана, үстірт таспасы,т.б. тері 2004 Бұлғын, аю, құндыз сусар, борша т.б. Алматы облысында Марал оты, алтын тамыр,т.б. Аққу, реликт шағала, қаз, тырна т.б. Қаратау жотасында Көне жерорта-теңіздік өсімдіктер,т.б.

Қорықтың аты

Үстірт

Құрылған жылы

1984

Батыс Алтай

Геогра-фиялық

Алакөл

Жануар-

орны

Маңғыстау облысында

1992

лары

Қаратау

Үстірт муфлоны, қарақұйрық,ұзын тікенді кірпі, шұбар күзен, төрт жолақты қарашұбар жылан, қарабауыр шіл, кекілік, ителгі шөл кекілігі, т.б.

1998

Өсімдік-

Шығыс Қазақстан облысында

Иіссіз катрана, үстірт таспасы,т.б.

тері

2004

Бұлғын, аю, құндыз сусар, борша т.б.

Алматы облысында

Марал оты, алтын тамыр,т.б.

Аққу, реликт шағала, қаз, тырна т.б.

Қаратау жотасында

Көне жерорта-теңіздік өсімдіктер,т.б.

Сергіту сәті

Сергіту сәті

Кескін картамен жұмыс:  Кескін картаға қорықтарды белгілеу.

Кескін картамен жұмыс: Кескін картаға қорықтарды белгілеу.

Қорықтардың ерекшеліктері Қорықтар Ақсу-Жабағылы 1 2 Алматы 3 Үстірт 4 Алакөл Марқакөл 5 6 Қорғалжын 7 Наурызым 8 Барсакелмес 9 Батыс Алтай 10 Қаратау Қазақстандағы ертеден келе жатқан қорық. 2. Реликті шағаласы-қорықтың көркі. 3. Муфлонды қорғайтын қорық. 4. Дәрілік өсімдіктері – аралий мен алтын тамыр кездесетін қорық. 5. Қоқиқаздар ұя салатын қорық. 6. Малиус боката алмасының жабайы түрлері өсірілетін қорық. 7. Аралда құрылған қорық. 8. Қылқан жапырақты ормандары, субальпі және альпі шалғындары сақталған қорық 9. « Әнші тауы » Аққұм -Қалқан орналасқан қорық 10. Эндемикалық өсімдіктерді сақтау мақсатында құрылған қорық.

Қорықтардың ерекшеліктері

Қорықтар

Ақсу-Жабағылы

1

2

Алматы

3

Үстірт

4

Алакөл

Марқакөл

5

6

Қорғалжын

7

Наурызым

8

Барсакелмес

9

Батыс Алтай

10

Қаратау

  • Қазақстандағы ертеден келе жатқан қорық.

2. Реликті шағаласы-қорықтың көркі.

3. Муфлонды қорғайтын қорық.

4. Дәрілік өсімдіктері аралий мен алтын тамыр кездесетін қорық.

5. Қоқиқаздар ұя салатын қорық.

6. Малиус боката алмасының жабайы түрлері өсірілетін қорық.

7. Аралда құрылған қорық.

8. Қылқан жапырақты ормандары, субальпі және альпі шалғындары сақталған қорық

9. « Әнші тауы » Аққұм -Қалқан орналасқан қорық

10. Эндемикалық өсімдіктерді сақтау мақсатында құрылған қорық.

Берілген видео материалға сай Қорықты қорғау мақсатында эссе жазу  “Қорғалжынды қалай қорғаймыз”

Берілген видео материалға сай Қорықты қорғау мақсатында эссе жазу “Қорғалжынды қалай қорғаймыз”

  • Видео қосымша берілген.
1. Қорықтардың құрылу мақсаты:  А. жер бетін қорғау  В. табиғи ландшафтар эталонын қорғау  С. экологиялық апаттардан қорғау  Д. қалалардың өркендеуі  2. Қазақстанда қорық бар..  А. 10  В.11  С. 12  Д.13  3. Қазақстандағы ең ежелгі қорық  А. Қорғалжын  В.Ақсу-Жабағылы  С. Марқакөл  Д.Барсакелмес  4. ЮНЕСКО қорғауындағы қорық..  А. Қорғалжын  В.Ақсу-Жабағылы  С. Марқакөл  Д.Барсакелмес  5. Қосатанай облысындағы қорық..  А. Қаратал  В.Үстірт  С. Марқакөл  Д.Наурызым

1. Қорықтардың құрылу мақсаты: А. жер бетін қорғау В. табиғи ландшафтар эталонын қорғау С. экологиялық апаттардан қорғау Д. қалалардың өркендеуі 2. Қазақстанда қорық бар.. А. 10 В.11 С. 12 Д.13 3. Қазақстандағы ең ежелгі қорық А. Қорғалжын В.Ақсу-Жабағылы С. Марқакөл Д.Барсакелмес 4. ЮНЕСКО қорғауындағы қорық.. А. Қорғалжын В.Ақсу-Жабағылы С. Марқакөл Д.Барсакелмес 5. Қосатанай облысындағы қорық.. А. Қаратал В.Үстірт С. Марқакөл Д.Наурызым

Үйге тапсырма:

Үйге тапсырма:

  • §54. Қорықтар
Өзімізді бағалайық: Үй тапсырмасы 1.Сызба-нұсқаны толтыр 2.Бос орынды толтыр Сұрақ-жауап Топтық жұмыс Кескін картамен жұмыс Семанти-калық карта Мен топта белсенді болдым Қорытынды ұпай 30-35 ұпай жинағандар “ 5 ” үздік 20-29 ұпай жинағандар “ 4 ” жақсы 10-19 ұпай жинағандар “ 3 ” қанағаттанарлық

Өзімізді бағалайық:

Үй тапсырмасы

1.Сызба-нұсқаны толтыр

2.Бос орынды толтыр

Сұрақ-жауап

Топтық жұмыс

Кескін картамен жұмыс

Семанти-калық карта

Мен топта белсенді болдым

Қорытынды ұпай

30-35 ұпай жинағандар 5 үздік

20-29 ұпай жинағандар 4 жақсы

10-19 ұпай жинағандар 3 қанағаттанарлық

Кері байланыс :  Не үйрендім? Не үйренгім келеді?

Кері байланыс :

Не үйрендім?

Не үйренгім келеді?

Келесі кездескенше!

Келесі кездескенше!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
?аза?станны? ?оры?тары

Автор: Рахимжанова Кымбат Советовна

Дата: 25.11.2014

Номер свидетельства: 135355


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства