Сабақтың тақырыбы:
Еуразияның физикалық-географиялық орны.Зерттелуі
Мақсаты:
А) Оқушыларды Еуразия материгі туралы оның географиялық орны мен зерттелу тарихы туралыбілімдерін қалыптастыру,күнделікті өмірде алған білімдерін пайдалана білуге, білімдерін қосымша мәліметтер арқылы молайта білу дағдыларын қалыптастыру.
Ә) Оқушылардың осы тақырып бойынша әр түрлі әдіс- тәсілдер арқылы ойлау қабілеттерін, пікірлесу, сөйлеу дағдыларын дамыту.
Б) Оқушыларды табиғатты қорғай білуге, өз Отанын қорғай білуге, мақтан етуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Оқушыларға физикалық – географиялық орнын ұғымын, оның материк табиғатына әсерін, материктер және олардың жеке бөліктерін, зерттеушілерді білетін болады.Оқушылардың ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуді үйренеді.
Түйінді идеясы
Жер шарындағы ең үлкен материк- Еуразия
Әдіс- тәсілдер:
" Миға шабуыл"
" Ойлан, жұптас, бөліс!"
" Адасқан әріптер "
" Екі жұлдыз, бір тілек"
Тапсырмалар:
Интербелсенді тақтамен жұмыс
Картамен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Қосымша мәліметтермен жұмыс
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің әдіс- тәсілдері:
Оқушының іс-әрекеті:
Ресурстар:
1.Ұйымдастыру
2 мин
Оқушылармен амандасу,топтарға стикер түсі арқылы бөлу, "Шаттық шеңбері"
Топтарға түстер арқылы топтасады,"Шаттық шеңбері"
Қуан шаттан, қуан шаттан,
Қуанатын күн бүгін!
Қайырлы таң, қайырлы күн,
Күліп шықты күн бүгін!
Бәріміз тату болайық,
Бәріміз дос болайық!
Стикерлер
2. Жаңа сабақ
1. "Миға шабуыл"
Оқушыларға лездік сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
1) Екі дүние бөлігінен тұратын қандай материк?
2) Еуразия материгі туралы не білесіңдер? Эл.оқулық бойынша Еуразия материгі туралы мәлімет көрсету.
2."Ойлан, жұптас, бөліс!"
1) Топтарға мәтінді оқып танысуға тапсырма беру.
2) Әр топқа түсінгені бойынша ой- тұжырымдауға тапсырма беріледі.
1топ:Еуразияға ең,ең ерекшеліктерімен "Зиг-заг" әдісі арқылы сипаттама бергізу.
2 топ: Географиялық орнына "Кластер "әдісі арқылы жалпы сипаттама бергізу.
3- топ: Материктің зерттелу тарихы туралы "Жіпке ілу " әдісі арқылы сипаттау.
4- топ: Ш.Уәлихановтың Орталық Азияның ішкі аймақтарына саяхатын "Фишбоун" әдісі арқылы сипаттау.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Еуразия материгі туралы не білетіндерін айтып өтеді.
Интербелсенді тақтадан Еуразия туралы мәлімет алады.
Тақырыпты дәптерге жазу.
Мәтінмен танысып талқылау.Топ мүшелері постерге өз тақырыптары бойынша түсінгендерін жазады.Постер бойынша топ ішінен 1-2 оқушы қорғайды.
Қалған топ оқушылары тыңдап, сұрақтар береді. Сұрақтарға басқа мүшелері де жауап береді.
1топ:Еуразияға ең,ең ерекшеліктерімен "Зиг-заг" әдісі арқылы сипаттама береді.
2 топ: Географиялық орнына "Кластер "әдісі арқылы жалпы сипаттама береді.
3- топ: Материктің зерттелу тарихы туралы "Жіпке ілу " әдісі арқылы сипаттайды.
4- топ: Ш.Уәлихановтың Орталық Азияның ішкі аймақтарына саяхаты туралы "Фишбоун" әдісі арқылы сипаттайды.
3.Сергіту сәті 5мин
"Адасқан әріптер"
Тақтада берілген әріптер бойынша тақырыпта кездесетін сөздерді табу.
Слайд
4. Жаңа сабақ бойынша практикалық кезең.Бекіту.
10мин
1. Интербелсенді тақтамен жұмыс:
1-топ.Тақтадағы Еуразияның кескін картасына географиялық орнын, Еуразия мен Азия аралығын шартты шекарасын көрсету.
2-топ. Еуразияның ең,ең ерекшеліктерін түсіру.
3топ. Кескін картаға Еуразияны зерттеушілер құрметіне қойылған атаулар нысандарын түсіру.
4- топ. Еуразия жағалауындағы мұхиттарды түсіру.
1-топ.Тақтадағы Еуразияның кескін картасына географиялық орнын, Еуразия мен Азия аралығын шартты шекарасын көрсетеді.
2-топ. Еуразияның ең,ең ерекшеліктерін түсіреді.
3топ. Кескін картаға Еуразияны зерттеушілер құрметіне қойылған атаулар нысандарын түсіреді.
4- топ. Еуразия жағалауындағы мұхиттарды түсіреді.
Интербелсенді тақтадағы Еуразияның кескін картасы
7сынып Атлас.
8.Рефлексия
3мин
Ендеше оқушылар стикерге " Екі жұлдыз, бір тілек" арқылы бағалайық.
Екі ұнаған нәрсе, бір тілек.
Стикерлер.
9.Үйге тапсырма беру. 2мин.
§45. оқу,Еуразия материгін зерттеушілер туралы реферат дайындау.
Оқиды, қосымша материалдар жинайды.