Пән: Қазақстанның физикалық географиясы | 8 «А»-сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Қазақстанның табиғат зоналары. «Орманды дала, дала, шөлейт, шөл зоналары.» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты | Оқушыларға Қазақстанның табиғат зоналары, олардың ерекшеліктері мен таралу заңдылықтарының маңызы,орманды дала, дала, шөлейт, шөл зоналары туралы толық мағлұмат беру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | А)Қазақстанның табиғат зоналарының маңызын біледі. В)Қазақстанның табиғат зоналарын кескін картаға суреттей алады. С)Орманды дала,дала,шөлейт,шөл зоналары туралы толық мағлұмат алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың әдіс - тәсілі | "Ойлан,жұптас,талқыла", диалог, «Сұрақ-жауап» әдістері, «Бағдаршам», «Смайлик», «Жедел тест», «Сәйкестендіру», «Венн диаграммасы.» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | оқулық, бейнежазбалар, таныстырылым - интерактивті тақта, слайд, стикер, бағалау парғы, рефлексия парақтары, ҚР физ картасы, ҚР әкімшілік картасы, ДЖ физикалық картасы, мектеп атласы, кескін карта, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе | Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау, топқа бөлу. « Қазақстанның табиғат кешендері» арқылы топқа бөлу. 1.Орманды дала зонасы 2.Дала зонасы 3.Шөлейт зонасы 4.Шөл зонасы.
5.Топырақ эрозиясы? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. | Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындық,зейіндерін аударып,ден қою.Суреттерді топтастыру арқылы топқа бөлінеді. Дұрыс жауабы:
5.Жел, су. Сабақтың мақсатымен танысады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсау- Кесер | Бейне роликтен үзінді жіберу. «Қазақстанның табиғат зоналары»туралы үзінді көрсету. Ой бөлісу. Бұл бейне көріністен Қазақстанның табиғат зоналарын көрдіңіздер. Қандай ой түйдіңдер? /оқушылардың ойы тыңдалады./ | Оқушы ойымен Бейне фильмнен көрген көріністі өз білімдерімен ұштастыра отырып өз ойларын еркін білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім | Оқулықпен жұмыс. "Ойлан,жұптас,талқыла"әдісімен жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру. Мәтінмен танысып, жұпта, топта талқылап посттер құру. 1-тапсырма. Постер дайындау. 1 – топ. Орманды дала зонасы. 4- топ. Шөл зонасы. Дәптермен жұмыс 2-тапсырма. Венн диаграммасы. Айырмашылығы Ұқсастығы Айырмашылығы Орманды дала Дала зонасы. 3-тапсырма. «Жедел тест» тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан сол тез арада орындау. 4-тапсырма. «Сәйкестендіру», «Сөзжұмбақ», Кескін карта толтыру. | Мәтінмен танысады, жұп болып бір-біріне айтады, топта талқылап алған мәліметтерін посттер құруға пайдаланады. Дайындаған посттерлерін таныстырады. Топтың жұмысын 1.«Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалайды. Сұрақтарға жауап беруіне қарай жұп бірін- бірі бағалайды. Бейнеролик арқылы берілген тест тапсырмасын бірден орындап, жауаптарын тексереді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды Бекіту. | «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақты қортындылау. Ортаға өз еріктерімен оқушыларды шығарып, бір топ келесі екінші топқа сұрақ қою арқылы қортындылау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Бағалау кретерийлері.
| Кретерийлер арқылы өзін өзі бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Бүгінгі сабақ мен үшін. /стикерлерге жазып тақтаға іледі./ Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін смайликтер арқылы анықтау | Сабақтан алған әсерлері туралы ойларын стикерлерге жазып плакатқа жапсырады, көңіл күйлерін смайлик арқылы білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | 38-39оқу.Тапсырмаларды орындау.Атлас және кескін картамен жұмыс.Кесте толтыру. Салыстыру. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||