kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы. Оның қалыптасу кезеңдері

Нажмите, чтобы узнать подробности

разработка для проведения открытого урока для студентов колледжа и школ 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы. Оның қалыптасу кезеңдері»

Бекітемін______________ Оқу ісінің меңгерушісі:


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дүниежүзілік шаруашылық

Мектеп:


Күні: 10-15.09.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Утепова Н.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы. Оның қалыптасу кезеңдері

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  1. ҒТР-ң негізгі белгілері мен құрылымын білу

  2. ҒТР-ң шаруашылық құлылымына ықпалын түсіну.

  3. ҒТР-дың негізгі белгілерін ажырату және оның өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсерін талдау жасау

Сабақ мақсаттары


Ғылыми- техникалық революцияның құрылымы, құрамдас бөліктері, негізгі белгілері туралы білім беру, ғылыми сауаттылығын дамыту, ғылым мен техниканың сабақтастығын бағдарлай алуға тәрбиелеу.

Жетістік критерийлері

  • өлшеу құралдарының атауларын жазып, аспаппен өлшенетін шаманы және оның өлшем бірлігін жаза алады

  • аспап (термометр, сызғыш, таразы және т.б.) көрсеткіштерін анықтаудың қадамдық жоспарын құрастырады.

  • Өлшеу құралдарымен бақылаулар мен өлшемдер жасай алады

Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаты. Оқушылар:

Өз зерттеуін жоспарлау кезеңдерін ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады.

Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа плакаттармен жұмыс істеп, өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Ғылым

Зерттеу жоспары

Гипотеза

Зерттеу мәселесі

Деректерді талдау

Құндылықтарды дарыту

Теорияда алған білімдерін, практикада ұштастыра білуге баулу. Өз бетінше жұмыс дағдысын арттыра отырып, еңбекке тәрбиелеу, пәнге қызығушылығын арттыру,оқушыларды бір – бірін тындай білуге, бірігіп жұмыс жасауға, сыйлауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, информатика

Бастапқы білім


Дүниежүзілік шаруашылықтың қалыптасу кезеңдері мен құрылымы, халықаралық еңбек бөлінісі туралы біледі.

Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Сабақтың басы


5 мин


























3 мин
















3 мин

















5 мин











3 мин (15 мин)



























Сабақты ұйымдастыру

а) оқушылармен амандасу;

ә) оқушыларды түгендеу;

б) сабаққа дайындығын тексеру.


Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау.

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісінде бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба? Деген сұраққа жауап береді. Өтілген мәтін бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мысалдың өтілген мәтінде бар, жоғын анықтайды. 

Дүниежүзілік шаруашылық дегеніміз - Дүние жүзіндегі елдердің бір-бірімен күрделі экономикалық қарым-қатынастар жүйесі арқылы байланысқан ұлттық шаруашылықтарының жүйесі. (Иа)

Дүниежүзілік шаруашылық дамуының басты 2 кезеңінен өтті – (жоқ) Индустриялануға дейінгі, индустриялану және қазіргі кезеңі.

Халықаралық еңбек бөлінісі - Жеке елдердің өнімнің белгілі бір түрлерін, шикізат пен даяр бұйымдарды өндіруге және олармен айырбас жасауға мамандануы. ( иә)

Бағалау критерийі

Формативті бағалау

Сурет қиындылары арқылы 5 топқа бөлу.

1.ноутбук, 2.планшет, 3.смартфон. 4. Компьютер, 5. Apple "ақылды сағат"


«Инсерт» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау. Тақтада топтарға бөлінген суреттер тұрады. Студенттер бүгінгі сабағымыз немен байланысты деп ойлайсыздар. Суреттердің барлығын бір сөзбен қалай атауға болаы.

Сабақтың мақсатын айқындау . Бүгін сіздермен ҒТР-ның құрамдас бөліктері мен басты белгілерімен танысасыздар.

Сабақ барысында бағалау критерилерімен, дискриптормен таныстыру.

. Тақырып бойынша слайдпен ақпарат беріледі

Сабақ жоспары: түсінік беру

-Ғылыми-техникалық революция д-з ? – белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістер-ң жедел қарқын-н жүруі.

ҒТР-ның басты белгілері – ? 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы. 2.Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу 3.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы 4.Әскери –техника революция ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ? 1.Ғылым мен техника 2.Техника мен технология 3.Өңдіріс 4.Басқару

Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі.

Эволюция- дег-з ?Техника және технологияның одан әрi жетiлуі.


ІІ. Мәтінмен жұмыс:


Ары қарай толық ҒТР туралы толық ақпарат алу үшін өздерің мәтінмен жұмыстаныңдар және Әр топ берілген тапсырма бойынша топта қорытынды жасап постер қорғауға дайындалыңдар. Қосымша ақпаратты интернет желісін пайдалануға болады.

(А3, түрлі түсті қаламдар, суреттер)

Мұғалім жаңа тақырып бойынша топтарға «Алты қалпақ» ойынын өткізеді,


1 топқа Ақ қалпақ тақырып бойынша негізгі мәліметтерді беруге(ҒТР құрылымы)

2 топ Қызыл қалпақ тақырыпты оқығаннан кейін ішкі сезім, эмоция, сезінулер және интуицияны білдіруге( ҒТР –дың негізгі белгілері)

3топ Сары қалпақ ҒТР-ң дүниежүзілік шаруашылықтың дамуына ықпалы туралы оптимистік ойлар айтуға

4 топ Қара қалпақ ҒТР заманындағы ақпаратты технологияның пайдасынан көрі зияны көп деген негативті пікірді алып қорғауға.

5 Топ Көк қалпақ тақырып бойынша жоғары деңгейде пікір білдіруге тапсырма береді. (дамытудың қандай жолдары бар, күнделікті өмірде қалай қолдану керек, шешім.)

Жасыл қалпақ – болашағы, мүмкіндіктері. Тақырыпты жалпы қорытындылайды.



Бағалау критерийі

Әрбір дұрыс толық жауапқа – 2 ұпай, жартылай жауап 1 ұпай

тақырып бойынша негізгі мәліметтерді айта алды


ҒТР –дың негізгі белгілерін атап көрсетті


ҒТР-ң дүниежүзілік шаруашылықтың дамуына ықпалы туралы оптимистік ойын жеткізе білді


ҒТР заманындағы ақпаратты технологияның пайдасынан көрі зияны көп деген негативті пікірді алып қорғады


дамытудың қандай жолдары бар, күнделікті өмірде қалай қолдану керек, шешімін айтты


ҒТР – болашағы, мүмкіндіктерін атап көрсеті




Сабақтың ортасы




6 мин





















5 мин










2 мин (6 мин)

1-тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі. Оқиға мазмұны арқылы баланы қиялдату, ойын, сыни көзқарасын дамыту, проблемалық мәселе туғызу. Осы орайда әр топқа тапсырмалар бере отырып қиялдауына еркіндік бердім. Ойы ұшқыр балалардың, дарындылығын көруге болады, әр топ 2 сұраққа жауап береді.

Осы анықтамаларды не біріктіреді



1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы (робот,планеход,модель)

2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу (жаңа үй түрмыстық заттар холод,телевиз, тефаль кір жуғыш)

3. Энергия қайнауларына бағытына топтастыр:(желді диірмен ,күн,атом,Аэс)

4. техника мен технолигияның мақсаты неде ? ( Өндiрiстiң тиiмдiлiгiнiң жоғарылауы және еңбек өнiмдiлiгi.

5. Робототехниканың дамуының ең биік сатысы :(Робот-геолог,даяршы,Робот-скрипкашы ,Робот-тазалаушы т.б

6.   Географиялық ақпарат: (Геоинформатика, Электронды атластар құру, АБС – автоматтық басқару системасы

Осы тапсырманы алып тастайықпа, әйтпесе сыймай жатыр

Бағалау критерийі

Әрбір дұрыс толық жауапқа – 1 ұпай


2-тапсырма Оқушылар енді 3 топқа жинақталайық. Таратпа қағаз беріледі.

1 топ - ҒТР-ның басты белгілері мен құрамдас бөліктерінің қандай айырмашылығы бар ? 32-кесте топтастырушылар

2-топ- Техника мен технология, өңдіріснің прогресс даму жолдарын жүзеге асыру? анықтаушылар

3-топ; Шаруаш-қ дамуының басты бағыттары 33-сызбанұсқаны талдаушылар

Қорғау

Бағалау критерийі

Топтар бірін-бірі бағалайды «Екі жұлдыз, бір тілек»



Сабақтың соңы

Бекіту



5 мин































































3 мин







Үй тапсырмасы


Өзіңді тексер…

Кахот бағдарламасы арқылы бүгінгі сабағымызда алған білімізді тексеріп көрейік.



  1. Ғылыми-техникаық революция д-з ?

А) белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістердің жедел қарқынынан жүруі.

Б) ынтымақтастыққа негізделген жүйе

В) жеке елдердің өнімнің белгілі бір түрін, шикізат пен даяр бұйымдарды өндіруге және олармен айырбса жасауға мамандануы

Г) дүние жүзіндегі елдердің бір-бірімен күрделі экономикалық қарым-қатынастар жүйесі арқылы байланысқан ұлттық шаруашылық жүйесі.

2. ҒТР-ның басты белгілері – 

1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы және ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу

2.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы

3.Әскери –техника революция 

4. барлық жауап дұрыс


3. Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?

А)Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі.

Б) агроөнеркәсіптің дамуы

В) алғашқы қауымдық құрылыс

Г) адами капитал

4.ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ?

1.Ғылым мен техника

2.Техника мен технология

3.Өңдіріс пен Басқару

4.барлық жауап дұрыс

5. Робот шығарудан көшбасшы елдер

А) Жапония, АҚШ, ГФР, Италия,Корея

Б) Жапония, АҚШ, ГФР, Индонезия

В) Корея, Франция, Канада

Г) Қазақстан, АҚШ, Жапония


Бағалау критерийі

Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай



Рефлексия. Оқушылар партадағы суреттерді өздерінің көңіл күйлеріне қарай таңдайды. Кейін неге осы таңдауды жасағанын мұғалім сұрайды.

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы оқушы ойын білу. Кері байланыс орнату.

Бес саусақ ” тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жаз.

Бас бармақ – басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?
Балаң үйрек – бірлесу.

Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану.

Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шөлмек – шынайлылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?


Оқулық мәтіні мен қосымша ақпаратты пайдаланып болашақтағы  Гендік инженерияда қазақстандық ғалымдардың жетістіктері туралы мәлімет жинақтау Қазақстанға қатысты ҒТР бір тақырыбын әр оқушы тандау б/ша презентация мен қорғайды Жауаптарыңды нақты мысалдармен толықтыру. 1-ші през. Қазақстанға қатысты ҒТР жобалары жоспарлары. 2-ші презентация Қазақстанда ЭКСПО -2017 бағдарламысының тақырыбына 3-през. ҒТР жетістіктері 4-ші парез «Қазақ елі»болашақта ҒТР саласын қарқынды дамытады. оқушылар өз пікірінді білдір



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар: зерттеу сұрағы аясында болжам жасай алады

Көпшілік оқушылар: белгілі бір мәселеге байланысты жоспарлау жүргізе алады

Кей оқушылар: жоспарлаудың әрбір кезеңін түсіндіре алады

  • Карточкамен жұмыс

  • Топтық жұмысты өзара бағалау


Тәжірибелерді жасау барысында сақтық шараларын ұстану: суды төгіп алмау, маймен киімді ластамау, стақанды сындырап алмау. Партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Бағалау парақшасы

Оқушының аты-жөні


Тапсырма

Дескриптор

+/-

Білім алушы

Үй тапсырмасы

«Өзіңізді тексеріңіз»әдісі

Формативтиі бағалау

Дүниежүзілік шаруашылық дегеніміз - Дүние жүзіндегі елдердің бір-бірімен күрделі экономикалық қарым-қатынастар жүйесі арқылы байланысқан ұлттық шаруашылықтарының жүйесі.

Дүниежүзілік шаруашылық дамуының басты 2 кезеңінен өтті – Индустриялануға дейінгі, индустриялану және қазіргі кезеңі.

Халықаралық еңбек бөлінісі - Жеке елдердің өнімнің белгілі бір түрлерін, шикізат пен даяр бұйымдарды өндіруге және олармен айырбас жасауға мамандануы.







«Ақылдының алты қалпағы»

тақырып бойынша негізгі мәліметтерді айта алды


ҒТР –дың негізгі белгілерін атап көрсетті


ҒТР-ң дүниежүзілік шаруашылықтың дамуына ықпалы туралы оптимистік ойын жеткізе білді


ҒТР заманындағы ақпаратты технологияның пайдасынан көрі зияны көп деген негативті пікірді алып қорғады


дамытудың қандай жолдары бар, күнделікті өмірде қалай қолдану керек, шешімін айтты


ҒТР – болашағы, мүмкіндіктерін атап көрсеті


«Миға шабуыл» әдісі. 

Осы анықтамаларды не біріктіреді




2-тапсырма

«Екі жұлдыз, бір тілек»


Өзіңді тексер…


Кахот тест сұрақтары



Дискриптор

10-8 ұпай – «5»

7-5 ұпай – «4»

4-2 ұпай – «3»



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Планирование

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы. Оның қалыптасу кезеңдері

Автор: Утепова Нагима Аткелтировна

Дата: 12.06.2019

Номер свидетельства: 514456


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства