Нәтижеге қол жеткізу мақсатында сабақты құрастыру арқылы оқушының сыныпта басынан бастап соңына дейін алға ілгерілеуін қамтамасыз ету;
1.Оқушылар оқуды қалай оқуы керек екенін және сыни ойлауға үйрету.
2.Оқушылар оқу және оқыту әдістері арқылы сыни ой айтуға үйренеді.
3.Зерттеулер, талдаулар, салыстырулар, дәлелдеулер сыни ой айтуы арқылы функционалдық сауаттылықтары қалыптасады.
№ | | Сабақ тақырыбы | Мақсаты | Түйінді идея | Идеяны жүзеге асыруға арналған іс-әрекет | Барлық баланы қоса оқытқанда | ОүБ, оқуды бағалау | Күтілетін нәтиже |
Дарынды бала немесе үздік | Орташа оқушы немесе әлсіз оқушы |
1 | | Физикалық география нені оқытады, Жер туралы географиялық білімнің дамуы | Физикалық география мен экономикалық география айырмашылығына сыни ой айтуға үйрену. | Диалог және оқытудың жаңа әдістері арқылы талант пен дарындар анықталады, АКТ-ны жас ерекшеліктеріне сай пайдалана отырып сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді | Психологиялық көңіл-күй «Сыйлық»,Үштік топтарға бөлу «Көңілді шарлар» Миға шабуыл «Ассоциация». «Жұптасып ойлан,бөліс»стр. Рефлексия | Тапсырма, қолтаңба «Мен білемін!» | Мазмұнын баяндау | Формативтік бағалау. Суммативтік баға» | География ұғымын біледі, география атасымен танысады. Физикалық география мен экономикалық география айырмашылы-ғын айыра білетін болады. |
2 | | Саяхатшылар, зерттеушілер | Тақырып бойынша Жердің табиғаты жəне пішіні жайлы ,бұрынғы қазіргі саяхатшылар мен зерттеушілер үлесін, саяхаттар бағыттары туралы білімін тиянақтау,сындарлы ой айтуға үйрену | 1.Оқытудың жаңа әдістерін пайдалану барысында 2.сыни ой айта отырып оқу және оқытуды 3. сын тұрғысынан бағалауға үйренеді | 1.Психологиялық көңіл-күй «Таңғы тілек», Шағын топтар құру «Сыңарыңды тап», 2.«Бәрі менің қолымда», Миға шабуыл 3. «Топтастыр», 4. «9 алмаз» тапсырмасы | Эссе «Осы зерттеушілер еңбегі бізге не пайда береді» | Сұрақ құрастыру | Өзін-өзі бағалау, Бірін-бірі бағалау Топ жұмысын бағалау | 2) Жердің табиғаты жəне пішіні жайлы ,бұрынғы қазіргі саяхатшылар мен зерттеушілер үлесін, саяхаттар бағыттарын біледі |
3 | | Табиғат құбылыстарынбақылаудыұйымдастыру | Табиғат құбылыстарын бақылау туралы өткенді қайталау, бақылауды талдау, сыни тұрғыдан ойлауға үйрену | Оқытудың жаңа әдіс-тәсілдері, АКТ арқылы сын тұрғысынан ойлауды жетілдіре отырып көшбасшылық танытады | Психологиялық көңіл-күй Сазды сергіту. Шағын қозғалмалы топтар құру «Фруктовый сад» «Бүгін сабақта» Миға шабуыл Стр «Қарлы кесек» | Топ жұмысын қорғау,бағалау | Мазмұнына сай сурет салу | Смайлик-тер бағдаршамбағалау парағы(критерилер), сумматтивті бағалау, | Табиғат құбылыстарын бақылауды жасау арқылы Жасырын болжамды айқындауға қадамдар жасайды. |
1-тақырып. Жер – Күн жүйесінің теңдессіз ғаламшары (1 сағат) |
4 | | Жердің Күн жүйесіндегі орны, Жердің пішіні мен мөлшерлері | Жер, Күн, Күн жүйесі, Ғалам, Жер планетасы жəне оның ерекшеліктері талдау жасайды, сыни тұрғыдан салыстыру ойлай отырып географиялық сауаттылығын арттыру | Ойын элементтері мен сын тұрғысынан ойлау арқылы Жер, Күн, Күн жүйесі, Ғалам, Жер планетасы жəне оның ерекшеліктері туралы біліктілік дағдыларын ерекшеліктеріне сәйкес дамытады. | Психологиялық ахуал Миға шабуыл Ойын стратегиялары «Сиқырлы сөздер» « Қате мен дұрыс» жабық сұрақтар «Уақыт шеңбері» | Топ жұмысын қорғау Топ басшысы ретінде бақылау арқылы бағалау | Жоғалған әріптер мен сөздерді табу | Форматив-тік бағалау. Сумматив тік баға» | Жер, Күн, Күн жүйесі, Ғалам, Жер планетасы жəне оның ерекшеліктері туралы білімдерін молайтып, оның (пішіні мен мөлшері) жайлы негізгі ұғымдарын меңгереді |
2-тақырып. Жергілікті жердің планы (7 сағат) |
5 | | Жербетібейнесініңтүрлері | Жер беті бейнесінің түрлері жайлы білу. Жер беті ерекшеліктері туралы жұмыс жасау арқылы оқығанын постер жасау. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып пайдалану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрете отырып бағалауға жетелеу. | Сергіту сәті. Топпен жұмыс. Шағын топ (3 оқушыдан). Диалогтік оқыту (ашық және жабық сұрақтар), Тыңдап отырған үштік, академиялық дау-дамай, АКТ | Мәтінге ашық сұрақтар қоюға дайындалу « үш сұрақ менен» | Картамен, планмен жұмыс | Форматив-тік бағалау. Суммативтік баға» | Жер беті бейнесінің түрлері туралы шартты белгілермен танысады және оны сөйлетіп үйренеді |
6 | | Масштаб, қашықтықтыөлшеу | Масштаб, қашықтықты өлшеу туралы білімді меңгеру. Оны білудің қажеттігін түсіну. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін пайдалану негізінде оқушыларға, сонымен қатар талантты және дарынды балаларды көшбасшылыққа жетелеу үшін оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып сыни тұрғысынан ойлауға үйретуге тапсырма бере отырып бағалауға бағыттау, | Сергіту сәті. Жұптық жұмыс, Ашық сұрақтар қою, семантикалық карта, «Айналмалы бекеттер»,ментальды карта . Сыни тұрғыдан қолданудың барысында постермен жұмысты қорғау | Ментальды карта (постермен жұмыс) | Формативті бағалау | Топ көшбасшыларының бағалауы. Бағалау критерийлерімен баға-ланады. | Масштаб оның түрлері және қашықтықты өлшеу әдістерін меңгереді |
7 | | Азимут туралы түсінік, жергілікті жерде және план бойынша бағдарлау | Азимут туралы түсінік, жергілікті жерді және план бойынша бағдарлау туралы алған білімдерін топтастыру, Келешегін анықтауда және адам тіршілігі үшін азимут, планды жасай білу өз ойы арқылы дәлелдеуді үйрену. | Сыни тұрғыдан ойлауға үйретудегі диалог әдісін пайдалана отырып оқыту үшін талантты және дарынды баланың көшбасшылығымен АКТ-ны тиімді пайдалану, бағалауды үйрету. | Сергіту сәті. қозғалмалы топ (2 (жұптық), 5 (топтық) адамнан құралған. «Өкіл жіберу» әдісі Кері әсер Қызығушылықты ояту, миға шабуыл, ой толғаныс, рөлдік бейнелер, АКТ. | Келесі сабаққа «Азимут» тақырыбында тұсаукесер дайындау | Формативті, критериалды бағалау. | Кім кімді, не үшін бағалайды.ОүБ | Азимут туралы түсініктері қалыптасып, балалар азимутты таба біледі және жергілікті жерде және план бойынша бағдарлай алатын болады |
8 | | Жербетіэлементтерініңпландабейнеленуі | Жер беті элементтерінің планда бейнеленуі үшін қажетті шартты белгілер түрін үйрену, сурет пен Шб айырмашылығын сараптайды, суретін салу арқылы естерінде сақтау картамен жұмыс жасай алу деңгейін жақсарту. | Оқушылардың жас ерекшеліктерін негізге ала отырып сыни тұрғысынан ойлауға үйрету үшін тапсырмалар беруде оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалану;сыни ой айтқыза отырып, айтылған ойларын сыныпқа жеткізе алуға үйрету; Талантты және дарынды баланы оқыту үшін тапсырма бере отырып. | Сергіту сәті. Шағын топ (3 - 4 оқушыдан) рефлексия Блум таксономиясы, ашық және жабық сұрақтар. ВЕНН диаграммасы, «Кім жылдам», | А деңгейіндегі тапсырмамен жұмыс | С деңгейіндегі тапсырма | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы. | мектептің топографиялық картасындағы топографиялық шартты белгілерді орынды қолдана білуді үйренеді; |
9 | | Жергілікті жердің планын, топографиялықкартаны, сызбанұсқаларды оқу | Жергілікті жердің планын, топографиялық картаны, сызбанұсқаларды оқи білудегі өз өмір қажеттілігіндегі орнын біле отырып топографиялық картаны оқи алу дағдысы қалыптастыру. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып пайдалану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрете отырып бағалауға жетелеу. | «Сұрағыма жауап», «Сиқырлы сандар», «Миға шабуыл», «Ой қозғау», топтастыру, эссе, «Нақты жауап». АКТ | Өз аулаңның топографиялық картасын салу | Гео диктантпен жұмыс | Көшбасшылыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | Жергілікті жердің планын, топографиялықкартаны, сызбанұсқалар арқылы оқи алатын болады |
10 | | Жергілікті жердің планын түсіру, негізгі тәсілдер мен іс-әрекеттер | Жергілікті жердің планын түсіру, негізгі тәсілдер мен іс-әрекеттер арқылы оның қажеттілігі мағынасын ашады, талдайды, ой-өрісін дамыту. | Оқытудың жаңа тәсілдерін пайдаланып,.оқытуды үшін бағалау түрлерін қолдану арқылы,сыни тұрғысынан ойлауды үйрету | «Сәлемдесу» Топқа бөлу. «Үстел түйіндемесі», « Жұптық және топтық жұмыс 1 шумақ өлең | | Жұптық жұмыста қарапайым сұраққа өз ойын айту. | Формативті, суммативті бағалау. АВС. Бағалау критерилері | жергілікті жердің планы, жергілікті жерді қағаз бетіне түсіру əдістерін меңгере отырып, жерг. түсіруге дағды жинай бастайды; |
11 | | №1 практикалық жұмыс: «Жергілікті жердің планын түсіру» | «Жергілікті жердің планын түсіру, план сызу дағдысын қалыптастыру, оның әдістерін талдап, тиімді салудың жолдарын қарастыру. | Сыни тұрғысынан ойлауда, жас ерекшеліктерін ескеріп,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді ескеру. | Топқа бөлу 2 қозғалыс Жемістер. Диалог. Оқулықпен жұмыс Ой тастау. «Үстел түйіндемесі» | Жабық сұрақтарға жауап | | Бағдаршам, Формативті баға суммативті баға (АВС) Бармақпен көрсетеді. | жерг. жер планын қағазға түсіреді |
3-тақырып. Географиялық карта (8 сағат) |
12 | | Глобус – Жердің моделі | Глобус – Жердің моделі өткен сыныптардағы сабақтарды еске түсіреді. Глобус туралы білімдерін жетілдіру | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер арқылы сын тұрғысынан ойлауда үздік пен жас ерекшеліктері ескеріліп, көшбасшылықты бақылау. | Топтық жұмыс (үстел түйіндемесі). «Ойланудың алты қалпағы» әдісі. Рольдік қабілет көрсету. Конверт – сұрақ .. Ресурстар беріледі, | Жабық сұрақтарға жауап береді. | | Формативті бағалау. Бағалау критерилері. АКТ | Глобус – Жердің моделі екенін глобуспен жұмыс жасай отырып біледі және ол туралы зерттеушілер ойымен танысады |
13 | | Географиялықкарталар, олардыңжіктелуі | Географиялық карталар, олардың жіктелуі туралы Бұрынғы білгендерін пайдалану отырып жаңа білімді игеруде қолдану. Жаңа білімді меңгеру | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер арқылы ,жас ерекшеліктеріне сәйкес, көшбасшылық ескеріліп, сыни тұрғыдан ойлауға үйретуде, , АКТ-ны тиімді пайдалану. | Топтық қозғалыс. Сұрақ қою. «Дана үкілер». . Кері байланыс (инсерт кестесі,екі жұлдыз,бір тілек,) | Дана үкілер түйініне бақылау жасай отырып формативті бағалайды | Эссе жазу | оқыту үшін бағалау мен оқуды бағалау әдістері (формативті бағалау, суммативті бағалау) | Географиялық карталар, олардың жіктелуі біліп кесте арқылы анық белгілерінің айқындайды. |
14 | | Глобустағы жәнегеографиялықкартадағы градус торы, географиялықендік | - Глобустағы және географиялық картадағы градус торы, географиялық ендік ұғымдарымен танысу; интернеттен мағлұмат ала отырып, білімдерін жинақтау; картадағы сызықтар мен градустар жайлы білу. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жас ерекшеліктеріне сай оқыту барысында, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. АКТ | Сергіту сәті, топпен жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау арқылы постермен жұмыс жасау, «Ыстық орындық » стратегиясы, рефлексия «екі шындық, бір өтірік», АКТ | Карта жасаумен айналысқан қазақстандық зерттеушілер туралы деректерге ізденіс жұмысы беріледі. | Кітаптан тақырыптар бөлініп беріледі. | топ басшыларының бағасы. Форматив-тік баға, | Тақырыппен таныса отырып, оның ерекшеліктері-мен пайдаалылық-тарын талдайды; |
15 | | Географиялық бойлық, географиялық координаталарұғымы және координат-тарды анықтау | Географиялық бойлық, географиялық координаталарұғымы және координаттарды анықтау туралы кеңінен мәлімет алу; координатаралар туралы тұжырымды ой айтуға, дағдылану. | Сыни тұрғыдан ойлауды үйретудің сртатегияларын пайдалана отырып, оқытудың жаңа әдіс-тәсілдері арқылы талантты, дарынды баламен жұмыс жүргізу барысында | Топқа бөлу, сын тұрғыдан ойлау әдісі, «Автобус аялдамасы» стратегиясы, рефлекция «Екі жұлдыз, бір тілек», | Күрделі тапсырма-лар | координатаралар туралы тұжырымды ой айтуға, жаттауға беріледі. | Көшбасшылыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | географиялық координаталар туралы білімдерін пайдалана отырып координаттарды анықтай алатын болады; |
16 | | №2 практикалық Жұмыс «Бағыттарды, географиялық Координаталарды анықтау» | «Бағыттарды, географиялық Координаталарды анықтау ерекшеліктерін қолдана отырып бақылау, анықтауды үйрену. | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, сыни тұрғыдан ойлаудың стратегияларын пайдалану барысында, дарынды оқушының көшбасшылығы арқылы,бағалау критерилері бойынша бағалату. | Сергіту сәті «Қара жорға», топпен жұмыс ( қозғалыс жасау), постермен жұмыс, рефлекция «Бәрі менің қолымда», жабық және ашық сұрақ түрін қолдану, топқа үш-үштен бөліп, А,В,С арқылы үштік жұмыс жасау,. | Күрделілікке деген сүйіспеншілік бөлімі бойынша дарынды оқушыға таныстырылым жасап, сыныпта қорғауға үйге тапсырма беріледі. | | формативтік бағалау, сабақ соңында бағалау критериясы арқылы суммативті бағалату | «Бағыттарды, географиялық Координаталарды Анықтау арқылы білімдерін пысықтайды. Мәтінді басқа (графикалық, диаграмма) формада жеткізе алады. |
17 | | Географиялық карталарда биіктіктер мен тереңдіктердің бейнеленуі | Географиялық карталарда биіктіктер мен тереңдіктердіңбейнеленуі туралы білімді меңгеру, түстер мен қабатты бояулардың нені көрсететіні туралы ойлау қабілеті дамыту;. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жас ерекшелікке сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сын тұрғысынан ой айта білуге үйрету,талантты, дарынды баланы анықтау. | Қозғалатын топ жұппен жұмыс, топпен жұмыс, шағын топ (5-6 оқушы), ментальды карта, . | | Оқулықтан , атластан биіктікпен тереңдіктер түсін жаттап келу | жұпты бағалау, формативтік баға, сабақ соңында мағұалім бағасы- суммативтік баға | Биіктіктер ұғымдарының айырмашылығын талдау арқылы, білімдерін бекітеді; Ұстанымдарды, ережелерді , фактілерді түсінеді . |
18 | | Пландар мен карталардың маңызы, ғаламдық навигация жүйелерімен танысу | Пландар мен карталардың маңызы, ғаламдық навигация жүйелерімен танысу. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер , АКТ ны пайдалану оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға үйрету. | Сергіту сәті. Топпен жұмыс Уақыт шеңбері Топтық тергеу. АКТ | Тақырыпқа таныстырылым жасап, сыныпта қорғауға үйге тапсырма беріледі. | Оқулықпен жұмыс жасайды | Бағалау Екі жұлдыз бір тілек | Пландар мен карталардың маңызы, ғаламдық навигация арқылы олардың адам өміріндегі тиімділігін білетін болады. және оны жаңа жағдайға пайдалана алады. |
19 | | Қорытындылау | Өткен тақырыптар бойынша тест сұрақтарына жауап бере отырып білгендері мен оқығаны туралы білімдерін бекіту | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жас ерекшеліктеріне сай оқыту барысында, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. АКТ | Сергіту сәті. Жеке жұмыс Жұппен жұмыс Уақыт шеңбері Топтық тергеу. АКТ | | | Көшбасшы-лыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | Тараудан білгендері мен оқығаны турал білімдерін бекітеді. Нәтижеден оның келешегін болжай алады. |
Жердің қабықтары (37 сағат ) |
1-тақырып. Литосфера және жер қыртысы (9 сағат) |
20 | | Жердіңқұрылысы, негізгіұғымдар | Жердіңқұрылысы, негізгіұғымдароқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету топта талдау, ұғыну үшін жұмыс жасату. | Оқытудың жаңа әдістерін негізінде АКТ ны пайдалану, сыни тұрғысынан ойлауды дамыта отыра, көшбасшылықты бағалау критерилері бойынша қолдану | Сергіту сәті. Топпен жұмыс. «Дана үкілер»әдісі, постермен жұмыс, АКТ Екі шыңдық бір өтірік | Сабақ тақырыптарынан тыс қызықтыратын материал дайындап келуге беремін | Оқулық бойынша дәптермен жұмыс жасауға беру | алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы. | литосфера, жер қыртысы, жер бедері жəне Жер бетінің əртүрлілігі мен ережелерді біледі. |
21 | | Тау жыныстарыжәнеминералдар-дыңжіктелуі | Оқушылар сындарлы оқыту арқылы тау жыныстары және минералдардың жіктелуі туралы білу | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жас ерекшелікке сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сыни тұрғыдан ой айта білуге үйрету, | Сергіту сәті . Топпен жұмыс. Кубизм әдісі «INSERT» әдісі Бағалау АКТ | | Оқулық бойынша тапсырмалар | | Тау жыныстары және минералдар-дың жіктей білетін болады |
22 | | Литосфералық плиталар (тақталар) туралыұғым | Литосфералықплиталар туралы толық түсініктері қалыптастыру, Плиталар қозғалысын бейнелеп көрсету арқылы бақылағандарына сипаттама беруге үйрену | АКТ ны жас ерекшеліктеріне сай қолдану,диалогтық оқытуды үйрете отыра дарынды оқушылардың көшбасшылығын дамыту | Жұппен жұмыс. «Де Бонның қалпақтары» АКТ | Постермен жұмыс | Сурет салу | алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы. | литосфералық плиталар теориясының негізгі, ережелерді ,фактілерді жаңа жағдайға пайдалана алады.; |
23 | | Жер қыртысының қозғалысы | - мәліметтерді кесте түрінде жасай отырып, сындарлы ой айтуға үйрету | АКТ - ны пайдаланып оқыту мен оқудағы әдістер арқылы сын тұрғысынан ойлату негізінде критериялды бағалауды меңгерту | Сергіту сәті. Шағын, қозғалмалы топ, рефлексия, диалогтік оқыту, постермен жұмыс, | Жоғары деңгейліктегі сұрақтармен үйге тапсырма беру | Тақырыпқа байланысты сурет салу | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау | Жер қыртысы қозғалысының түрлерін және фактілер мен салдар арасындағы айырмашылықты ажырата біледі.; |
24 | | Жанартаулар, ыстықбұлақтар, гейзерлер | мәліметтерді белгілі бір ереже бойынша естерінде сақтау - олардың маңызы, зияны туралы салыстырулар жасау | АКТны негізге ала отырып сыни ойлауға тапсырмалар беруде оқытудың жаңа әдіс-тәсілін пайдалану; сыни ой айта алуға баулу | Шағын топ Ашық сұрақтар қою, "Ойлау бутерброды", | Апатты жанартаулар туралы жайлы мағлұматтар жинап, оны кестеге жазып толтырады | Жанартаулар атын және олар туралы мәліметті кітаптан алып кесте толтырады | Критериялды бағалау | материктер мен Мұхит түбі жер бедерінің негізгі пішіндерін ажырата алатын болады; |
25 | | Құрлықтағы таулар, олардың жіктелуі | Құрлықтағы таулар, олардың жіктелуі картаға түсіру кезінде тауларды жіктеп үйрену, кітап пен атластағы мәліметтерді сұрыптауды меңгеру | Жас ерекшеліктерін ескере отырып релеванттық ақпараттарды сұрыптауға үйрету, дарынның көшбасшылығы арқылы оқушыларды бағалату | Сергіту сәті, қозғалмалы топ, «Жәрмеңке», постермен жұмыс, | Топ мүшелерінің жұмыстарын қадағалау. топ мүшелерінің жұмысын бағалау | Кітаптағы тапсырманы орындау | әр топтың өз басшылары бағалау | құрлықтағы жазықтар мен таулардың биіктік айырмашылықтарына болжам жасайды. |
26 | | Құрлықтағы жазықтар, олардың жіктелуі | - картадан обьектіні іздеу амалдарымен танысу. - қабатты боялар шартына сай қолдану әдістерін меңгеру. - релеванттық ақпараттар жинай алу | Жас ерекшеліктерін ескере отырып ,дарынды және орташа оқушыларды қоса алғандағы сын тұрғысынан ойлай отырып оқу әдісін меңгерту | Сергіту сәті. Топтық жұмыс «Ыстық орындық» диаграмма жасау (оқушы жұм) Оқулықпен жұмыс,мүмкін, әлде мүмкін емес. | Қазақстандағы жазықтар туралы жинаған ақпаратына қорытынды жасату | Релеванттық (нақты) ақпарат жинау | | Сыртқы жəне ішкі үдерістердің əсерінен жербедерінің өзгеруі туралы ұстанымдарды , ережелерді ,фактілерді оқуда пайдалана алады. |
27 | | Мұхит түбінің жер бедері | Сабақ барысында мұхит түбінде де жер бедерінің күрделі болатынымен танысу карта бойынша тереңдікті есептеуді үйрену. | АКТ-ны жас ерекшеліктеріне сәйкес бағалау әдістерінде тиімді пайдалана отырып, көшбасшылыққа дағдыландыру арқылы оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін үйрету. | Топқа бөлу (пазл), «Миға шабуыл» «Елші», «Стол түйіні» | Мұхит түбіне саяхат деп аталатын 3 минуттық видео әкелу | Мұхит түбі профилінің суретін салу | Смайликтербағдаршам, бағалау парағы(критерилер), сумматтивті бағалау, | материктер мен мұхит түбі жер бедерінің негізгі пішіндерін, заңдылықты біле отырып оны орынды пайдалануды біледі.; |
28 | | Жер бетінің шаруашылық мақсатта пайдаланылуыжәне оны қорғау. №3 практикалық жұмыс: | Шаруашылықа пайдалы жер ұғымымен таныса отырып, өз шаруашылықтары үшін қандай жер керектігін таңдау, пайда келетінін болжауды үйрену. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдерін қолданып, критерилік бағалау негізінде, АКТ-ны тиімді пайдалана отырып, көшбасшылыққа қалыптастыру. | Жеке жұмыс . Автор орындығы Сәйкестендіру тесті | Эссе жазу | | Бағалау (бағалау критерилері), сумматив | «Картадан ірі таулар мен жазықтардың координаталарын анықтай отырып Материалдың қажеттілігін айқындай біледі |
| | 2-тақырып. Гидросфера (10 сағат) |
29 | | Гидросфера, су айналымы жайлы ұғым | Гидрасфера айналымының маңызын білу. Пәнге қызығушылықтары арттыру. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдері негізінде , жас ерекшеліктеріне сәйкес, критерилік бағалау арқылы, сын тұрғысынан ойлауға үйретуде АКТ-ны тиімді пайдалану. | Топқа бөлу (геометриял. фигуралар) «Дана үкілер», рефлексия | Өз білімін жетілдіру үшін, үйден тест құрастырып әкелуге тапсырма | Сурет салу | формативтік бағалау сумматив (критерийлер), | гидросфера ұғымдарын пайдалана отырып әдіс – тәсілдерді орнымен қолдану арқылы шешім жасайды. |
30 | | Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері | Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері туралы білу және картадан оны тауып кескін картаға салуды үйрену. | Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдері негізінде, жас ерекшеліктеріне сай, критерилік бағалау арқылы, АКТ-ны тиімді пайдалану. | Топтарға бөлу(стикерлер), рефлексия Карточ. тапсырмалар «Автобус аялдамасы» | Д.Ж.М және оның бөліктерін жіктеп, кесте жасау кескін картамен жұмыспен байланыстыру | Картадан ең ірі мұхит бөліктерін көрсетеді. | Бағалау (критерилер ) сумматив | гидросфераның құрамдас бөліктері ажырата отырып материалдың қажеттілігін айқындай біледі.; |
31 | | Дүниежүзілік мұхит суының қасиеттері | Д.ж.м. суымен танысады. Түрлі сұрақтар арқылы миға шабуыл жасайды. Топта,жұпта жұмыс істеп,өз көзқарасын қалыптастыру | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын, дарындылар мен көшбасшылықты дамыту, | Сергіту,қозғалатын шағын топ Диалогтік оқыту бағалау әдістерін пайдалану Интернет жүйесі, интерактивті тақта, | Ашық сұраққа жауап беру үшін интернетті пайдала-нады. | оқулықтан тауып жазу | Смайликтербағдаршам, бағалау парағы(критерилер), сумматтивті бағалау, | ДЖМ су айналымын, оның маңызын; түрлерін біле отырып фактілер мен салдар арасындағы айырмашылықты ажырата біледі.; |
32 | | Мұхитсуыныңқозғалыстары | Топтық тапсырмаларда мұхит сулары қозғалысының түрлерін анықтау. | Оқытуда сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқытудағы жаңа тәсілдерді кеңінен пайдалана отырып, дарынды мен таланттыларды жетелеу;Оқыту үшін бағалауға қалыптастыру; | Қозғалатын шағын топ, «Аквариумдағы алтын балық», «Дана үкілер», | | Карточкамен жұмыс | Бағалау (бағалау критерилері), сумматив | Нақты жағдайларда ілімді , заңдылықты орнынша пайдалана білетін болады |
33 | | Мұхит суын зерттеу, қорғау | Мұхит суының зерттелуі туралы өз ойларын ортаға салуға дағдылану,үйрену.Мұхит суы мен өзен, көл, теңіз суларының тиімділігін ажырату. | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрете отырып,оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдану, оқыту үшін бағалау,АКТ-ны пайдалану; | Топпен жұмыс, «Сұрақтар шеңбері» кері байланыс, сергіту Миға шабуыл Сәйкестендіру тесті | Мұхит сулары туралы шығармашылық жұмыс жасайды | Кестемен жұмыс | | Мұхитсуынзерттеу, қорғау жолдарын болжай алады |
34 | | Құрлық сулары | Құрлық сулары түрлерін талдау. Көл, өзен, теңіз,, т.б су түрлеріне ой қозғай отырып олардың айырмашылығын түсіну. | Оқытуда СТО-ды басшылыққа ала отырып, оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдану; Жас ерекшеліктерін ескере отырып, АКТ-ны қолдану, дарынды мен талантты балаларды , жетелеу; | Жұппен жұмыс,топпен жұмыс. Кері байланыс, Миға шабуыл,ментальді карта, ,серіппелі сауал Интерактивтік тақта, | Семантика-лық карта | Мәтінмен жұмыс | Бағалау әдістері | Құрлық сулары туралы негізгі ұстанымдар мен ережелерді біледі. |
35 | | Өзендер | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалану, оқушылар мәтінді өздері меңгеру, өзеннің пайдасы мен адам өмірі туралы сындарлы ой айту | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, дарынды және талантты балалармен қоса оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауға жұмыс жасату. | Өзіндік жұмыс топпен жұмыс тренинг, "Топтық тергеу", ашық сұрақ, постер жасау, | Екі түрлі нұсқада 10 сұрақтан тұратын тест құрау | Сурет салу | алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы. | Өзендер және оның бөліктері туралы Ұстанымдарды, ережелерді , фактілерді түсіне отырып бағалауды біледі |
36 | | Көлдер, жерасты сулары, мұздықтар | Көлдер, жерастысулары, мұздықтармен танысу, жаңа мәліметтер алу. | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, дарынды және талантты балаларды, мүмкіндігінше күрделі тапсырмаларға жетелей отырып,АКТ-ны тиімді пайдалану. | Серігіту сәті, топпен жұмыс, миға шабуыл, рефлексия, , ашық сұрақ, алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы, АКТ | «Мәтіннен алған әсерім» ой-толғау | «Бұл не?» /суретпен жұмыс/ | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау | Көлдер, жер асты сулары, мұздықтар туралы нақты жағдайларда ілімді , заңдылықты орнынша пайдалана алады |
37 | | Жасанды су қоймалары, құрлық суының маңызы және оны қорғау | Оқушылар білімді өздері меңгеру, салыстыру, сындарлы ой айтып, дәлелдеуге үйрену. | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, топтың дарындарын сыни тұрғыдан ойлата отырып, дәлелдеуге және жасаған жұмыстарды бағалауға жұмыс жасату. | Топпен жұмыс, "Дельфи әдісі", "серпілген сауал", аудиожазба, тақырыпты оқу, оқулықпен жұмыс | «Құрлық суы » тақырыбына топтық эссе жазуға көшбасшылық жасау | Тақырып бойынша сурет салу | | құрлықтағы судың маңызын білу арқылы оның болашағын болжай алады |
38 | | №4 практикалық жұмыс: «Бір су нысанына сипаттама беру» | Оқып түйгендері жайлы сындарлы ой қорытындысын айтып жаттығу. | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, оқушылардың жас ерекшеліктеріне жұмыс жасауда АКТ-ны пайдаланып, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету | Сергіту сәті, «Стикерлермен диалог» Ашық және жабық сұрақтармен жұмыс, | "Ыстық орындық", рөлге бөліп оқыту, | | бағалау критерилері мен мұғалім бағасы | карталар мен жергілікті жердің планында құрлық суын бейнелеудің тəсілдерін меңгереді; |
3-тақырып. Атмосфера (14сағат) |
39 | | Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы | Жаңа тақырыпты өз беттерінше оқып, талдай отырып жаңа сабақты меңгеру. Оқушылар өз беттерімен оқып білімді қорыту. | Оқытудың жаңа тәсілдері негізінде Сыни тұрғыдан ойландыратын сұрақтар беру арқылы оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып нақты бағалауға үйрету. | Түрлі-түсті түстер арқылы топқа бөлу "Миға шабуыл", "Мозайка" "Топтастыру ",әдістерін қолдандым. | Ғаламтор желісінен қосымша мәлімет алып оқушыларға баяндап беру. | Суретті пайдалану арқылы мәтінмен жұмыс жасау | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау, | атмосфера жайлы ұғымдармен терминдері туралы ілімді , заңдылықты орнынша пайдаланатын болады; |
40 | | Жердің өз осьінен және Күнді айнала қозғалуы, Жер қозғалысыныңмаңызы | 1.Алдыңғы сабақтарда өткен білімдеріне сүйене отырып жаңа сабақты меңгеру. 2.Күнделікті өмірден мысал келтіре отырып түсіну. 3.Ойланатын сұрақ, тапсырмаларға сүйене отырып жаңа сабақты меңгеруі. | Сыни тұрғысынан ойланатын тапсырмаларға сүйене отырып Ақпараттық коммуникациялық- технологияларды пайдаланып дарынды баланың шығармашылық қабілетін арттыру. | Сыныпты топқа бөлу сыйқырлы сандар арқылы. Топтық, жұптық жұмыс. Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету "түртіп алу"әдісін қолданып жас ерекшеліктеріне сай мәтін беру, «Екі шындық бір өтірік » | Жер қозғалысының өте күрделі 5 пайдасын дәлеледеп жазады | Суретпен жұмыс | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | Жер қозғалысыныңмаңызын айқындайды; |
41 | | Жерде күн жылуы мен жарықтың таралуы, жылулық белдеулері, жыл мезгілдері | 1. Жерде күнжылуы мен жарықтыңтаралуы жайлы білімді меңгеру. 2.Ойлау, пайымдау қабілеттерін қалыптастыра отырып өзбеттерінше тақырыпты ашқызу | Оқудағы жаңа тәсілдерін қолдану барысында сыни тұрғыдан ойланатын тапсырмалар беру арқылы Көшбасшылыққа сүйене отырып топ басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін үйрету | Оқудағы жаңа әдіс тәсілдер топқа бөлу «Гүл себеті».Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету «Инсерт», «Ыстық орындық»әдісін қолдандым.Бағалау. «Білем, білдім, білгім келеді» Кері байланыс | Тақырып бойынша эссе жазу | Жеке тапсырмамен жұмыс | Көшбасшылыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | Жерде күн жылуы мен жарықтың таралуы, жылулық белдеулері, жыл мезгілдерінің ауысуы туралы біледі. Оқушылар жауапкершілікке, өз бетімен еңбектенуге,өз ойын қорыта білуге үйренеді |
42 | | Ауа температурасыжәне температураның тәуліктік өзгерісі | 1. жаңа білімді меңгеру. 2. ауа температурасы туралы көріністерден өзгеріс жайлы талдау. 3.Оқушылар ауа температурасының тез өзгеруіне сай киіне, сақтана білу. | Ақпараттық коммуникациялық- технологиялармен жұмыс жасай отырып оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай сыни тұрғыдан ойлауға үйретуін қалыптасуы үшін оқудағы диалогтік әдісті меңгерту . | Сыныпты топқа бөлу «Атом, молекула» тренинг . Ақпараттық коммуникациялық- технологияларды. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету «Екі жақты күнделік» әдісі . . «Оқушы үні» Кері байланыс. | | Дәптермен жұмыс | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | Тақырыптағы ұстанымдарды , ережелерді ,фактілерді жаңа жағдайға пайдалана алады. |
43 | | Ауытқу амплитудасы ұғымы және ауатемпературасының тәуліктік ауытқуының маңызы | 1. Ауытқуамплитудасыұғымыжәнеауатемпературасыныңтәуліктік ауытқуы жайында мәтіннен мәлімет алу. 2.Ауа темп. Амплетудасы жайында есептеулер арқылы зерттеу жасау. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер арқылы оқушыны СТО-ға үйрете отырып, талантты және дарынды балаларды оқытудағы басқару және көшбасшылыққа тарта отырып, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау мен жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту | Жеке, шағын топ «Ыстық орындық» Қызығушылықты ояту Мағынаны тану Инсерт әдісі | Ментальді карта арқылы тақырыпты түйіндеу | Сиқырлы сөзді есте сақтау жұмысы | оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | Ауытқу амплитудасы ұғымы және ауа температурасының тәуліктік ауытқуының маңызы туралы біліп өз өмірі үшін пайдалана алатын болады |
44 | | Ауа температурасының жылдық өзгерісі және ауытқу амплитудасы | 1. картадағы температулар өзгерісі мен тұрақтылығына талдау жасай отырып өзгеріс пен амплетуданың мағанасын түсіну. | Оқытуда,оқыту үшін бағалауды дарынды және талантты балаларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту әдісімен қатар оқытуды басқару және көшбасшылықты дамыту | "Дана үкілер" әдісі Семантикалық карта Көшбасшы топ жұмыстарын бағалайды Қозғалатын шағын топ Кері байланыс | Түйінді идеяларды анықтай білу Эссе жаздыру | Кестемен жұмыс | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | Ауа температурасының жылдық өзгерісі және ауытқу амплитудасы туралы біле отырып өз қажеттілігіне айқын пайдалана білетін болады |
45 | | Атмосфералыққысым | Оқушылар атмосфералыққысым жөнінде мәлімет алады. Есептеулерге үйрену | Сабақта оқушыларды СТО-ға үйрете келіп,оқытудағы жаңа тәсілдерді қолданумен қатар оқыту үшін бағалауды және АКТ-ны, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту | Топен жұмыс Интернет жүйесі, «Кубизм» Менталдік карта | | Негізгі сөздерді қойыңдар гео диктант | | Оқушылар атмосфералық қысым жөнінде мәлімет ала отырып қысымның жоғарылау және төмендеу себебін білу үшін есептеулерге үйренеді |
46 | | Жел, негізгі түрлері және себептері, ауа массалары | Жел, негізгітүрлеріжәнесебептері, ауамассалары туралы анықтамаларды кітаптағы мәтіннен айқындай отырып, қойылған мәселелерді шешуге дағдылану. | Оқытуды басқару және көшбасшылықты дамыта отырып, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер мен СТО-ға дағдыландыра келіп, оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен АКТ-ны тиімді пайдалану | Топтастыру Пікірталас "Ыстық орындық" Үштікпен жұмыс Рефлексия Жоғары дәрежелі сұрақтар Бағалау АКТ | | Жел өрнегіне сурет салу | оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | желдің пайда болу себептері мен оның маңызын біле отырып а ам өмірі үшін маңызын анықтай алатын болады; |
47 | | Жел өрнегін сызу, климат картасын оқу | Мәтінмен жұмыс арқылы желөрнегінсызу, климат картасыноқу дағдылары қалыптастыру. | Сыни ой айтуға, дәлелдеуге үйрете отырып, Оқытудың жаңа тәсілдеріне дағдыланды және дарынды және талантты оқушыларды оқыту және тәрбиелеу.. | Топқа бөлу Шарлар арқылы топқа бөлінеді. Үй жұмысын тексеру тест жұмысы . Венн диаграммасыЖабық сұрақ –жауап (диолог) «Кубизм» әдісі. постер | Жел өрнегі суретіне қарай отыры талдау жасап көреді | Ауа райы мен климатқа салыстырма жасайды | критерийлер арқылы бағалауды үйренеді. | Жел өрнегін сызу, климат картасын оқу арқылы болшақта карта арқылы климатты анықтай алатын болады |
48 | | Ауадағы су буы, бұлттар, атмосфералықжауын-шашын | Атм. Ылғалдың қалыптасу, пайда болуы туралы білімді мәтіннен өздері іздеп табады, тірек сөздерді пайдалануға дағдылану. Картадағы әрбір шартты белгісін түсіне, мағынасын аша отырып, суреттей білу. | Оқыту мен оқудағы сыни тұрғыдан ойлауды үйретудің стратегияларын пайдалану, әр оқушының көшбасшы лыққа деген ынтасын ояту. | Ашық сұрақтар арқылы постермен жұмыс Сәйкестендіру. Ашық сұрақ «Ыстық орындық» стратегия. Рефлексия | | | Жұппен бағалау, | бұлттардың, жауын-шашынның пайда болу себептерін болжай алатын болады; |
49 | | Ауарайы, климат | Оқушылар ауа райы, климат туралы ұғымды білу. Осы екі ұғымды салыстыра отырып айырмашылықтарды ажырата білу | Оқытудың жаңа тәсілдері негізінде дарынды балалардың шығармашылық қабілетін арттыру және жас ерекшелікті байқай отырып,түрлі деңгейде тапсырмалар беру. | Топқа бөлу «Пазл» Ребус шешу Оқулықпен жұмыс Түртіп алу , «РАФТ» әдісі Рефлексия | Қазақстандағы Ауа райы туралы айтылатын болжамдарға мәліметтер жинайды | Қостанай ауа райы туралы сурет салу | Көшбасшының бағалауы. | ауа райы түрлері мен олардың сипатын; жергілікті жер климатының сипатын салыстыра алу дағдысы қалыптасатын болады; |
50 | | Климат құрушыфакторлар | Климаттың пайда болу ерекшелігін түсінеді. Өз ойларын ортаға салу. Өз климатымызды талқыға салу арқылы Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. | Оқытудың жаңа әдістерін пайдалана отырып, жас ерекшеліктеріне сай үздік, үлгерімі төмен балалармен қоса барлық оқушыларды СТО-ға үйрету, | Сергіту, «Тұрғын үй» ойыны. Жеке, жұппен, топпен жұмыс, проблемалық ашық сұрақ «Қара - жап – айт – жаз - тексер» стратегиясы | | Сурет салу | критериалды бағалауды меңгерту. | ауа райы және климат факторлары ның адам денсаулығына және шаруашылық әрекетіне тигізетін әсерін біле отырып болашақты болжай алатын болады; |
51 | | Жергілікті жер климатының қалыптасу себептері | Жергіліктіжерклиматыныңқалыптасусебептері жөніндегі білімдерін кеңейтіп қорытындылап-жинақтау. | Оқудың жаңа әдістері негізінде сыни тұрғыдан ойлауы жан-жақты дамыған тұлға қалыптастыра отырып, жас ерекшеліктеріне сай тапсырмаларды беру. | Шаттық шеңберін құру,топқа бөлу, ИНСЕРТ әдісі, мағынаны ажырату, ойтолғаныс, , кері байланыс | өздік іздеу жұмысы, Венн диаграмма | | бағалау, | Жергілікті жер климатының қалыптасу себептеріне болжау жасай алатын болады |
52 | | №5 практикалық жұмыс: «Өз өлкесінің ауа райы жайлы материалдардыөңдеу және талдау» | Өзөлкесініңауарайыжайлыматериалдардыөңдеужәнеталдауды үйренудің қажет екенін білу. Оқушылардың жан- жақты ойлануы, ізденуі, ой- өрісі кеңейту. | СТО-дың әдістерін қолдану арқылы, оқытудың жаңа әдістерін тиімді пайдалануға тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту | Ынтымақтастықты қалыптастыру. Қызығушылықты ояту, Ойқозғау (сұрақтар қою) Жабық сұраұтар, Тест | | | | Өз өлкесінің ауа райы жайлы материалдардыөңдеу арқылы нақты шешімге келетін болады |
4-тақырып. Биосфера (4 сағат) |
53 | | Биосфера ұғымы, биосфераның шекаралары | Биосфера туралы түсініктерін кеңейтеді. Танымдық ойлаулары, қызығушылықтарын арттыру. | Оқыту мен оқудың әдістерін пайдалана отырып, оқыту үшін бағалап, сыни тұрғыдан ойлай білу дағдысын қалыптастыру. | Сергіту, екі топқа бөлу, бетпе- бет отырғызу, сұрақ-жауап, (жеке,жұппен) «Стол түйіндемесі» әдісі, постермен жұмыс рефлексия | семантикалық карта арқылы танымына жұмыс жасау | | | Биосфера ұғымы туралы түсініктері қалыптасып Биосфера шекеаралары туралы білімдері нақтыланады |
54 | | Тірі организмдердіңкөптүрлілігі және олардың таралу заңдылықтарының географиялық жағдайы | Өздік жұмыс- арқылы оқушылардың ой- өрісі дамыту Өз пікірлерін ортаға салуға үйрену, іздендіруге, өздігінен қортынды шығаруға машықтану. | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрену арқылы АКТ пайдалана отырып дарынды,талантты оқушылармен қоса жқмыс жасату арқылы бағалау критерилерін меңгерту | Сергіту, Топқа бөлу ««Қара - жап – айт – жаз - тексер» стратегиясы Ой қозғау, Кластер, | Алдын ала «оқыту әдісі бойынша» организмдердің көптүрлілігіне слайд жасау. | Кітапта берілген мәтінмен танысу. Тақырып бойынша сурет салу. | | тірі организмдердің таралу заңдылықтары және оның географиялық жағдайға әсері туралы ойлары қалыптасады |
55 | | Тірі организмдердіңЖер қабығына тигізетін әсері | Оқушыларға тақтадағы сурет арқылы ой туғызу арқылы ойын айтуға үйрету. | Жаңаша оқыту әдісі ар қылы Сын тұрғысынан ойлауды үйренеді Оқыту мен оқудағы әдістерді қолданып Дарынды ,талантты оқушы жұмыс жасайды Бағаланады | Сергіту, Топқа бөлу Диалогтық оқыту (ашық, жабық сұрақтар), «Болжау стратегиясы Рефлексия | Тіріорганизмдердің жерқабығынатигізетін падалы, пайдасыз әсері Венн диаграммасымен салыстыру | Тіріорганизм-дерді топтап жазу | Смайликтербағдаршам, бағалау парағы(критерилер), сумматтивті бағалау, | тірі организмдердің таралу заңдылықтарын олардың жер қабықтарына әсерін талдай алатын болады |
56 | | Топырақ, топырақтың түрлері | Оқушылармен мәтінді оқып,талдай отырып,ондағы негізгі ұғымды ұғындыру; Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары артады, топырақ пайдасы туралы ойлары дамыту | Сыни тұрғыдан ойлаудағы Диолог әдісін қолданады, Жаңаша оқыту Бағалау әдістерін пайдалана біледі | Сергіту, Топқа бөлу Миға шабуыл «аквариум әдісі» Ойтолғау жазу Бағалау Рефлексия | | «Бұл не?» /суретпен жұмыс/ | | топырақтың қалыптасуын, оның түрлерін біледі және маңыздылығын талдайтын болады; |
Географиялыққабық (5 сағат) |
1-тақырып. Географиялық қабық – Жердің ерекше кешенді қабығы (4 сағат) |
57 | | Табиғат кешені, географиялық қабық – Жердің ерекше кешенді қабығы | Оқушылар мәтінді өздері меңгере отырып білімдерін кеңейту. Сұрақ қоюға үйрену.Сыни ой айтуға үйренеді. Жаман- жақсыны ажырата білу. | Сыни тұрғыдан ойлауды үйретуде АКТ тиімді пайдалану арқылы жас ерекшелікке сай деңгейлік тапсырмалар орындату негізінде өзін- өзі бағалауға баулу | Топтық оқыту Сын тұғысынан ой қозғауға үйрету. «Блум түймедағы сұрақтары » Семантикалық карта. Рефлексия | Өмірмен байланыстыру, | Сурет салу | Көшбасшы бағалауы. | өз өңірінің табиғат компоненттерін (өсімдіктерін, жануарларын, топырағын) салыстыра отырып тиімділігін болжайды; |
58 | | Географиялық Белдеулер және табиғат зоналары | Географиялықбелдеулержәнетабиғатзоналары жайлы біле отырып, салыстырулар мен теңестірулер арқылы сыни тұрғыдан ойларын дамыту. | Оқыту мен оқудағы сыни тұрғыдан ойлауды үйретудің сртатегияларын пайдалану барысында жұмыс жүргізе отырып, АКТ- ны тиімді пайдалану. | Сергіту сәті. Топпен жұмыс. ( 5-6 оқушыдан) рефлексия екі жұлдыз, бір тілек. Диалогтік оқыту. "«Сұрақты ұстап ал», Менталдық карта. Бағалау. | 1. Слайд жұмыстарын жасау тапсырылады | 1.Берілген тақырыпты мазмұндап келу үшін кітаптан тақырыптар бөлініп беріледі | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау, | географиялық қабық, табиғат кешені, географиялық белдеулер және зоналар ұғымдарын біле отырып осыған сай ұстанымдарды , ережелерді ,фактілерді жаңа жағдайға пайдалана алады. ; |
59 | | Ғаламшардың бір табиғат зонасына презентация | Белгілі бір табиғат зонасына сипаттама бере отырып табиғат кешені және қалыптасу себебі туралы нақты білімдерін қалыптастыру. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып, жас ерекшелікке сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сын тұрғысынан ой айта білуге үйрету,талантты, дарынды баламен жұмыс. | Сергіту сәті. Топқа бөлу. Жұппен жұмыс. Сұрақтары бар қораптар.. Бағалау. Энциклопедияны пайдалану. | Ғаламшар-дың бір табиғат зонасына Сатылай кешенді талдау жасап келу тапсырылады | 1.табиғат зонасы жануарлары мен өсімдікері жаттауға беріледі. | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | әр түрлі географиялық белдеулерде және зоналарда өмір мен іс-әрекетке қолайлы және қолайсыз жағдайларын алдын ала болжай алатын болады; |
60 | | №6 практикалық жұмыс«Өз өлкесінің табиғат зонасына сипаттама жасаудың жоспары және шығармашылықсипаттама» | Алдыңғы білімсдері негізінде туған жері, өскен ортасы жайлы мағлұматтарды, білімдерін жинақтау. Елжандылық сезімдері қалыптасады. | Сыни тұрғыдан ойлау сұрақтарымен жұмыс барысында жас ерекшеліктерін ескеру таланттылыққа жұмыс жасауға жетелеу. | Сергіту сәті «Бәрі менің қолымда» «Ойлан, бірік, Бөліс», | | | Көшбасшылыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | Өз өлкесінің табиғат зонасына сипаттама жасаудың жоспары және шығармашылық сипаттама жасау |
2-тақырып. «Жердің қабықтары» бөлімін қайталау (1 сағат) |
61 | | Жер табиғатындағығаламдық өзгерістер | Жертабиғатындағығаламдық өзгерістер себептерін талдап, өз ойларын ұсынып айтып үйрену | Сыни тұрғыдан ойлаудың стратегияларын пайдалану барысында, жас ерекшелікке сай, талантты, дарынды балалардың көмегімен бағалау критерилері бойынша бағалату, АКТ- ның аркылы көшбасшылыққа жетелеу. | Сергіту сәті. Топпен жұмыс. Шағын топ (5-6 оқушы) «Сөйлемді толықтыр». «Сұрақты ұстап ал». Бағалау Рефлексия. Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? . | АКТ –ның мүмкіндіктері пайдалана отырып,өткен тақырыпқа слайд жасап келу және видео көрсетілімдер де пайдалануға болады. | .Тақырыпқа сай сурет салу | оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | жер табиғатындағы ғаламдық өзгерістерді, проблемаларды шешу үшін елдердің халықаралық ынтымақтастығының қажеттілігін түсіне отырып алдын ала болжай алатын болады; |
Жер бетіндегі адамзат (5 сағат) |
62 | | Жердіңхалқы, саны, тығыздығы, демографиялықсаясат | Жердің халқы, саны, тығыздығы, демографиялық саясат туралы оқып үйрену. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетіне тапсырма беру арқылы белсенділігі артып топта жұмыс жүргізе отырып қорытынды жасау. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету | Сергіту сәті Топтық жұмыс жұппен жұмыс Миға шабуыл, ой-толғаныс «Үштікпен жұмыс» Диологтық оқыту | Тақырып бойынша реферат дайындайды | Оқулықтағы мәтінмен жұмыс Деңгейлік тапсырма арқылы жеңілдетілген тапсырма беру | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау, | Жер халқының санын және олардың орналасуын; демографиялық саясат ұғымын; өз елді мекенінің шаруашылық әрекеті түрлерін және оның маңызын орнымен қолдана алатын болады; |
63 | | Нәсілдер, нәсілдердіңтеңдігі, халықтар, Н.Н.Миклухо-Маклайдыңзерттеуі | Оқушылардың есте сақтау қабілеті артады оқушылардың өз бетінше ойланып, қорытынды жасай білуге төселеді. Сауаттылыққа, өз ойын ашық айтуға, үйрету | Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту Негізінде диалогтық оқытуды үйрету жас ерекшеліктеріне сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сыни тұрғыдан ой айта білуге үйрету | Сергіту сәті. топтық жұмыс "2 шындық, 1 өтірік " «Топтық тергеу» Жабық сұрақтар Бағалау | , Тақырыпқа сәйкес сөзжұмбақ құрастыру | сөзжұмбақ құрастыру | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | негізгі нәсілдерді, ірі халықтарды, Н.Н.Миклухо-Маклай зерттеуінің нәтижесін біледі салыстырулар жасай алатын болады ; |
64 | | Елді мекендер, олардың картада бейнеленуі | Елді мекендер туралы білімін кеңейтеді мағынасы туралы түсіну картадағы бейнеленуіне кешенді талдау жасау. Оқушылардың танымдық белсенділіктерін, қалыптастыру | Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту АКТ ны жас ерекшеліктеріне сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сын тұрғысынан ой айта білуге үйрету. | Сергіту сәті . Топпен жұмыс 2 шындық 1 өтірік Диологтың оқыту «Дана үкілер» «Қара - жап – айт – жаз - тексер» стратегиясы | Сабақ тақырыптарынан тыс қызықтыратын материал дайындап келуге беремін | Оқулық бойынша дәптермен жұмыс жасауға беру | Көшбасшылыққа сүйене отырып топқа басшылық және өзін-өзі бағалау тәсілдерін қолдану | елді мекендердің, мемлекеттер мен олардың астаналарының дүние жүзі саяси картасында бейнелену тәсілдерін; |
65 | | Дүниежүзінің саяси картасындағы мемлекеттер. №7 практикалық жұмыс «Берілген координаталарбойынша кескін картаға мемлекеттердіжәне олардың астаналарын түсіру» | Оқушылар картамен жұмыс арқылы алған білімдерін тиянақтайды жаттығу жұмыс арқылы талдау жасатуға үйрету | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып сыни тұрғыдағы ойлауды үйрету барысында талантты мен дарынды балалармен қоса жұмыс жүргізе отырып бағалауАКТ-ны тиімді пайдалану | Сергіту сәті Топпен жұмыс шағын топ Ассоциация құру Тест Ой қозғау Сұрақ- жауап Ойтүрткі (жабық сұрақтар) тест жұмысы, | | Оқулық бойынша тапсырмалар | «Формативті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағас | Алған білімдерін өз қажеттілігіне айқын пайдалана білетін болады |
66 | | Қазақстан дүниежүзі картасында | Саяси картадағы еліміздің орнын білгізуі. | Сыни тұрғыдан ойлаудың стратегияларын пайдалану барысында топ басшысы бағалау критерилері бойынша өзіндік идея алып дәлелдеуге машықтанды. Өз ойын нақты әрі өзіне деген сенімділікпен қорыта айтуға үйренді; | Топқа бөлу (Сап түзеу арқылы 4 ке бөлінеді.) Сұрақ (сарбаздар ролінде қойылады.) «Оқулықпен жұмыс «Кемпірқосақ» әдісі топтарға елші жіберу.» | Постермен жұмыс | Сурет салу | оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау | Қазақстан дүниежүзі картасындағы орнын сипаттай отырып оның маңыздылығы туралы болжам жасай алатын болады |
| | Курсты қорытындылау (2 сағат) |
67 | | Туған өлкенің табиғат кешеніне саяхат | Туған өлкені сүю, құндылығымызды құрметтеуге үйрету | Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту Негізінде диалогтық оқытуды үйрету жас ерекшеліктеріне сай оқыту барысында баланың көшбасшылығы негізінде сын тұрғысынан ой айта білуге үйрету. | Сергіту «Арқаға арқа» Атласпен, оқулықпен жұмыс «Қонақ табақ» Шағын топ Мәселені шешуге арналған жұмыс «Менталдық карта» стратегиясы «Тиімді Блум сұрақтары» әдісі | Күрделі-лікке деген сүйіс-к бөлімі бойынша 1.Сабақ барысында ол балаларға қосымша тереңдетілген тапсырмалар беру. ( тест жұмысы, тақырыпқа байланысты эссе жазу) | қосымша материалдармен танысып келу үшін берілді | Блум таксономиясы на салынған бағалау парағы арқылы бағалау, | Туған өлкенің табиғат кешеніне саяхат жасай отырып өз отаны туған жеріне деген сүйіспеншілігі артады |
68 | | Қорытынды жұмыстардың презентациясы | Өз ойын бағалауға үйренуі | Сыни тұрғысынан ойланатын тапсырмаларға сүйене отырып. Ақпараттық коммуникациялық- технологияларды пайдаланып дарынды баланың шығармашылық қабілетін арттыру. | Сергіту « Қара жорға» Оқулықты пайдалану, өткенді еске түсіру: «Иә, неге, Жоқ неге» стратегиясы «Қалай» стратегиясы | | | «Форматив ті бағалау алдын ала берілген бағалау критерилерімен мұғалімнің бағасы | Өз білімін айқындап, бағалауға ұсыны алатын болады. |