Пән: Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы | 9 «Б»-сынып | |||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: | Отын-энергетикалық кешен. «Мұнай-газ,көмір және электр қуаты.» | |||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты | Оқушыларға отын энергетикалық кешен, кешеннің ерекшелігі мен маңызы, мұнай және газ өнеркәсібі, көмір және электр қуаты туралы толық мағлұмат беру. | |||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | А)Отын-энергетикалық кешеннің шаруашылықтағы маңызы туралы біледі. В) Отын-энергетикалық базалар және энергия өндіретін аудандарды кескін картаға суреттей алады. С) мұнай және газ өнеркәсібі, көмір және электр қуаты туралы үйренеді | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың әдіс - тәсілі | "Ойлан,жұптас,талқыла", диалог, «Сұрақ-жауап» әдістері, «Бағдаршам», «Смайлик», «Жедел тест», «Сәйкестендіру.» | |||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | оқулық, бейнежазбалар, таныстырылым - интерактивті тақта, слайд, стикер, бағалау парғы, рефлексия парақтары, ҚР физ картасы, ҚР әкімшілік картасы, ДЖ физикалық картасы, мектеп атласы, кескін карта, | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе | Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау, топқа бөлу. « Отын-энергетикалық кешен» арқылы топқа бөлу. 1.Мұнай-газ өнеркәсібі 2.Көмір өнеркәсібі 3.Электр қуаты. Үй тапсырмасы «сұрақтар-жауап» әдісі арқылы сұралады. Бұл әдісте оқушылар үй тапсырмасы бойынша өтілген тақырыптан бір-біріне сұрақтар қояды. Мысалы:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. | Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындық,зейіндерін аударып,ден қою.Суреттерді топтастыру арқылы топқа бөлінеді. Дұрыс жауабы:
Сабақтың мақсатымен танысады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Тұсау- Кесер | Бейне роликтен үзінді жіберу. «Пайдалы қазбалар мен отын өндіру»туралы үзінді көрсету. Ой бөлісу. Бұл бейне көріністен Қазақстандағы пайдалы қазбаларды қалай өндіріліп жатқанын көрдіңдер. Қандай ой түйдіңдер? /оқушылардың ойы тыңдалады./ | Оқушы ойымен Бейне фильмнен көрген көріністі өз білімдерімен ұштастыра отырып өз ойларын еркін білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім | Оқулықпен жұмыс. "Ойлан,жұптас,талқыла"әдісімен жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру. Мәтінмен танысып, жұпта, топта талқылап посттер құру. 1-тапсырма. Постер дайындау. 1 – топ. Мұнай-газ өнеркәсібі. Дәптермен жұмыс 2-тапсырма. Оқушылар жеке өздері дәптерлеріне үш сұрақ құрастыру. Дайындаған тапсырманы жұп болып бір-біріне қояды. 3-тапсырма. «Жедел тест» тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан сол тез арада орындау. 4-тапсырма. «Сәйкестендіру.» | Мәтінмен танысады, жұп болып бір-біріне айтады, топта талқылап алған мәліметтерін посттер құруға пайдаланады. Дайындаған посттерлерін таныстырады. Топтың жұмысын 1.«Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы Сұрақтарға жауап беруіне қарай жұп бірін- бірі бағалайды. Бейнеролик арқылы берілген тест тапсырмасын бірден орындап, жауаптарын тексереді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды Бекіту. | «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақты қортындылау. Ортаға өз еріктерімен оқушыларды шығарып, бір топ келесі екінші топқа сұрақ қою арқылы қортындылау. | |||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Бағалау кретерийлері.
| Кретерийлер арқылы өзін өзі бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Бүгінгі сабақ мен үшін. /стикерлерге жазып тақтаға іледі./ Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін смайликтер арқылы анықтау | Сабақтан алған әсерлері туралы ойларын стикерлерге жазып плакатқа жапсырады, көңіл күйлерін смайлик арқылы білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | 17-19оқу.Тапсырмаларды орындау.Атлас және кескін картамен жұмыс.Кесте толтыру. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | ||||||||||||||||||||||||||||