Просмотр содержимого документа
«“Қўл тўпи” Тўпни дарвозага алдамчи ҳаракат билан отиш,ҳужум ва ҳимоя тактикаси.»
Сана:__________ Дарс ишланмаси
Синф: __________
Мавзу: “Қўл тўпи” Тўпни дарвозага алдамчи ҳаракат билан отиш,ҳужум ва ҳимоя тактикаси.
Дарснинг технологик харитаси
1
Дарснинг мақсад ва вазифалари
Дарснинг таълимий мақсади: Ўқувчиларни жисмонан соғлом, ақлан этук ва баркамол инсонларни шакллантириш .Дарснинг тарбиявий мақсади: Ўқувчиларни жисмоний тарбия машғулоти орқали ўзаро муносабатларини ривожлантириш.
1.Қўл тўпи ўйинини келиб чиқиш тариҳи ҳамда Ўзбекистонда ривожланиши.
2.Тўпни саккиз шаклида олиб юриш.
3.тўпни дарвозага алдамчи ҳаракат билан отиш.
4. Ҳужум ва ҳимоя тактикаси
4
Янги мавзу мазмуни
Қўл тўпи ўйинининг келиб Ўзбекистонда ривожланиши. Тўпни ўйинда олиб юриш теҳникаси ўқувчиларга амалий ўргатиш, такрорлаш. Тўпни дарвозага жойдан туриб таяниб 2-3 қадам ташлаб сакраб отиш теҳникасини ўргатиш. Ўқув машғулот ўйини.
5
Янги мавзуни мустаҳкамлаш
Ўқувчилар мустақил равишда элементларни бажаришига эътибор бериб, ҳато ва камчиликларини тузатиб бориш элементни тўғри бажарган ўқувчиларни наъмуна қилиб кўрсатиш
1989 йилда Даниялик жисмоний тарбия ўқитувчиси Ҳолгер Нилсон томонидан ўйлаб топилган. Гандбол сўзини таржимаси “Ҳанд-қўл, бол - тўп” маъносини англатади. Ҳалқаро гандбол федераcияси 1928 йилда ташкил топган. 1972 йилда эркаклар ва 1976 йил аёллар гандболи Олимпияда ўйинлари дастурига киритилган. 1923 йилда гандбол ўйини Ўзбекистонга кириб келган. Гандбол ўйини майдони 20х40 метр, дарвозалари энга 3 метр баландлиги 2 метрдан иборат. Гандбол тўпи эркаклар ва ўсмирлар учун оғирлиги 425-475 грамм айланаси 58-60см. Аёллар учун оғирлиги 325-400 грамм айланаси 54-56 см. Гандбол ўйини 7ҳ7 ўйналади, ўйин вақти 2х30 дақиқадан. Мактаб ўқувчилари учун 2х15 дақиқадан белгиланган. Гандбол машҳур спорт турларидан бири бўлиб, соғликни мустаҳкамлашда ва жисмоний сифатларни тарбиялашда аҳамияти каттадир.Бу ўйин организмда ҳар томонлама таъсир кўрсатиб, ўйин пайтида югуриш, сакраш, тўп отиш каби турли ҳилдаги кўплаб ҳаракатларни амалга ошириши мумкин. Ундан ташқари бу ўйиннинг қоидалари жуда қизиқ ва унчалик қийин эмас. Гандбол ўйинини ҳоҳлаган майдонда ташкил қилиш мумкин. Тўп ва шартли дарбозалар бўлса бас. Шунинг учун гандбол ўйини мактаб дастурига киритилган.
Дарс қисми
Дарснинг бориши ва мазмуни
Миқдори
Ташкилий қисм
Услубий методик кўрсатма
Ташкилий қисм
Ташкилий қисм
Ўқувчиларни бир қаторга сафлаб, навбатчи ўқувчи рапортини қабул қилиш. Назарий билимлар бериш “Қўл тўпи” ўйини келиб чиқиши тарихи ҳамда Ўзбекистонда ривожланиши ҳақида назарий билим бериб ўтиш. Саф машқларини бажариш, ўнга! Чапга! Ортга! Бурилишлар.
Д.Ҳ. Гавдани тўғри тутиш. 1 деганда чуқур нафас олиб қўлларни кўтариш 2 деганда қўлларни тушуриб нафас чиқариш.
1 дақиқа
1 дақиқа
1 дақиқа
2 дақиқа
6-8 марта
8-10 марта
8-10 марта
6-8 марта
6-8 марта
6-8 марта
6-8 марта
15 марта
20 марта
25 марта
5-6 марта
Сафда туришда гавда қўл оёқларни туриш ҳолатига эътибор бериш. Рапорт топширишда буйруқларни аниқ бажаришга эътибир бериш. Тартиб билан саналишда рақамларни аниқ ва баланд товушда жаранглашига юриш, югуришда қўл оёқ ҳаракатига эътибор бериш. Гавдани тўғри тутишни ва қўлларни ҳаракатига эътибор бериш. Гавдани тўғри тутишлари, қўлларни букилмаслигига эътибор бериш. Гавдантўғри
тутиш, мумкин қадар бурилишлар, оёқларни тўғри тутишига эътибор бериш. Эгилишда тиззалари букилмаслигига қўлларни мумкин қадар полга тегизиш. Тиззаларни букилмаслиги, қўлни букилмаслигига эътибор бериш. Гавдани тўғри тутишқўлларни букилмаслиги ўтирганда товон эрдан узилмаслигига эътибор бериш.
Ўқувчиларни бир қаторга сафлаб. Қўл тўпи: 1.Тўпни саккиз шаклида олиб юриш элементини бажариш, амалий ва назарий кўрсатиб бериш. Ўқувчиларни гуруҳларга бўлиб, тўплар билан таъминлаб элементни бажаришга ўтамиз. Гуруҳларни бир чизиқда 3 жуфтлик бирин кетин сафланиб, элементни бажаришни бошлаймиз. Ўқитувчи ишораси билан элементни бажаришга ўтадилар.
2.Тўпни дарвозага алдамчи ҳаракат билан отиш. Ўқувчилар марказдан орқама кетин туриб, ўқитувчи ишораси билан элементни бажаришга ўтадилар.
3. Ҳужум ва ҳимоя тактикасини ўргатиш.
Ўқувчиларга элементни бажаришда амалий ва назарий кўрсатиб тушунтириб берамиз. Ўқувчиларни гуруҳларга бўлиб элементни бажаришга ўтамиз. ҳимоячилар 6 метрли зона чизиғида ўз дарвозасини ҳимоя қилиб туришади. Ҳужумчилар жамоавий ҳужум ташкил қилишади. Ўқув машғулот ўйини. 4.Ўқувчиларни гуруҳларга бўлиб, икки томонлама ўйинни бошлаймиз. Ўйин даврида қоидалар бўйича савол жавоб ўтказиш.
6-7 дақиқа
6-7 дақиқа
10 дақиқа
5-6 дақиқа
Ўйин қоидаларига риоя қилиш.
Тўп узатган ўқувчини орқасидан тўғри ўтиш.
Ўқувчиларни оёқ ва елка ҳаракатини тўғри бажаришга эътибор бериш.
Ўқувчиларни ўз жойига тўғри ҳаракатланишини назорат қилиш
Ўин вақтида хато камчиликлар борасида савол жавоблар
Якунлов
чи қисм
3-5 дақиқа
Ўқувчиларни бир қаторга сафлаб, сафда охиста юриш, нафас ростлаш машқларини бажариш ва тикланиш машқларини бажаришади. Ўқувчиларни рағбатлантириш. Дарсга фаол ўқувчиларни баҳолаш.