kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Harakatli o’yinlar “Raqam bilan chaqirish” “O’rdaklar va ovchilar” “O’rmon, dengiz, cho’l” o’yinlari

Нажмите, чтобы узнать подробности

O'quvchilarni jismonan sog'lom,aqlan yetuk va barkamol inson qilib rivojlantirish.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Harakatli o’yinlar “Raqam bilan chaqirish” “O’rdaklar va ovchilar” “O’rmon, dengiz, cho’l” o’yinlari»

Dars ishlanmasi

Sana:

Sinf:

Mavzu: Harakatli o’yinlar “Raqam bilan chaqirish” “O’rdaklar va ovchilar” “O’rmon, dengiz, cho’l” o’yinlari

Darsning texnologik xaritasi


1

Darsning maqsad va vazifalari


Darsning ta'limiy maqsadi: O'quvchilarni jismonan sog’lom, aqlan etuk va barkamol insonlarni shakllantirish. Darsning tarbiyaviy maqsadi: O'quvchilarni jismoniy tarbiya mashg’uloti orqali o'zaro munosabatlarini rivojlantirish.

Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: O'quvchilarni jismoniy sifatlarini harakatli o'yinlar orqali ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.

2

O'quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi

Uslub: Guruhcha aqliy hujum.

Jihoz: Gardishlar, voleybol to’pi, xushtak, sekundomer, fishkalar

Baholash 5 ballik reyting tizim

3

Mavzu rejasi

1.Kun tartibiga rioya qilish haqida nazariy bilimlar berish.

2. “Raqam bilan chaqirish” o’yini.

3. “O’rdaklar va ovchilar” o’yini.

4. “O’rmon, dengiz, cho’l” o’yini/

4

Yangi mavzu mazmuni

O’quvchilarni mustaqil ravishda o’yin qoidalariga rioya qilishlariga e’tibor berib, xato va kamchiliklarini tuzatib borish elementlarni to’g’ri bajargan o’quvchilarni namuna qilib ko’rsatish.

5

Yangi mavzuni mustahkamlash

O'quvchilar mustaqil ravishda elementlarni bajarishiga e'tibor berib, hato va kamchiliklarini tuzatib borish elementni to'g’ri bajargan o'quvchilarni na'muna qilib ko'rsatish

6

Darsni yakuni va uyga vazifa

O'quvchilarni saflantirish, tiklanish mashqlarini bajarish o'quvchilarni rag’batlantirish. Baholarni sinf jurnali va kundaliklarga qo'yish.




Darsning taqsimlanishi:

1. Tashkiliy qism: 10-12 daqiqa

2. Asosiy qism: 27-30 daqiqa

A) Yangi mavzuni ko'rsatib berish: 5-7 daqiqa

B) mavzuni elementlarini bajarish: 10-12 daqiqa

V) Elementni mustahkamlash: 12-15 daqiqa

3. Darsni yakuniy qismi: 3-5 daqiqa.

Dars mavzusi: Harakatli o’yinlar “O’rmon, dengiz, cho’l” “O’rdaklar va ovchilar”

o’yini

Darsning umumiy maqsadi: O'quvchilarni sog’lomlashtirish. O’quvchilarni harakatli o’yinlarga qiziqishini oshirish.

Darsning tarbiyaviy maqsadi: O'quvchilarni jismoniy tarbiya mashg’ulotlari orqali o'zaro munosabatlarini rivojlantirish.

Darsning ta'limiy maqsadi: O'quvchilarni jismonan sog’lom, aqlan etuk va barkamol insonlarni shakllantirish.

Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: O'quvchilarni jismoniy sifatlarini harakatli o’yinlar orqali ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.



Dars qismi

Darsning borishi va mazmuni

Miqdori

Tashkiliy qism

Uslubiy metodik ko’rsatma











Tashkiliy qism
































Tashkiliy qism

O'quvchilarni bir qatorga saflab, navbatchi o'quvchi raportini qabul qilish. O’quvchilar bilan nazariy bilimlarni takrorlab o’tish. Saf mashqlarini bajarish. Sekin yugurish, yurishlar. Umumiy rivojlantiruv mashqlarini bajarish

1 D.H. Gavdani tik tutish, qo’llar yonga, oyoqlar gavda kengligida 1 deganda qo’llar oldinga uzatish, 2 deganda yuqoriga ko’tarish, 3 deganda yonga uzotish, 4 D H. 2.D.H. Qo’llarda kengligiga bukilgan 1-2 deganda qo’llarni orqaga 3-4 gavdani o’ngga burib qo’llarni ochish. 5 D.H.

3. D.H. Gavda tik holatda, oyoqlar gavda kengligida 1-2 deganda o’ng tomonga burilish, 3-4 chap tomonga burilishlar, egilish mashqi.

5. D.H. Gavda tik


holatda oyoqlar gavda kengligida 1 deganda orqaga egilish, 2-3 oldinga egilish 4 D.H.

6.D.H. “Tegirmon mashqi” Gavdani oldinga engashtirib, oyoqlarni kengroq qo’yib 1 deganda o’ng qo’l chap oyoqga tegizish, 2 deganda o’ng qo’l chap oyoqga tegizish. O’tirib turish mashqi

7.D.H.Gavdani tik tutish. Qo’llar yon tomonga, oyoqlar gavda kengligida 1 deganda qo’llarni oldinga ko’tarib o’tirish, 2 deganda qo’llar yonga turish sakrash mashqi.

8.D.H Gavdani tik tutish, qo’llar belda chap va o’ng oyoqda sakrash.


8. D.H. Gavdani tik tutish, qo’llar belda oyoq uchida yuqoriga sakrash.

10. D.H.Gavdani tik tutib, oyoqlar gavda kengligida 1 deganda chuqur nafas olib, qo’llarni yuqoriga ko’tarish, 2 deganda nafasni chiqarib qo’llarni tushirish.

15-2 daqiqa



1 daqiqa

2-25 daqiqa

45-5 daqiqa

6-8 marta









6-8 marta







6-8 marta









6-8 marta





6-8 marta













15 marta





Har bir oyoqda 15 marta



20 marta



4-6 marta


Safda turishda gavda qo’l oyoqlarni turish holatiga e’tibor berish. Raport topshirishda buyruqlarni aniq bajarishga e’tibir berish. Tartib bilan sanalishda raqamlarni aniq va baland tovushda jaranglashiga yurish, yugurishda qo’l oyoq harakatiga e’tibor berish. Gavdani to’g’ri tutishni va qo’llarni harakatiga e’tibor berish. Gavdani to’g’ri tutishlari, qo’llarni bukilmasligiga e’tibor berish. Gavdanto’g’ri



tutish, mumkin qadar burilishlar, oyoqlarni to’g’ri tutishiga e’tibor berish. Egilishda tizzalari bukilmasligiga qo’llarni mumkin qadar polga tegizish. Tizzalarni bukilmasligi, qo’lni bukilmasligiga e’tibor berish. Gavdani to’g’ri tutishqo’llarni bukilmasligi o’tirganda tovon erdan uzilmasligiga e’tibor berish.



Sakrashda gavdani to’g’ri tutish tizzani bukmaslik oyoq uchida sakrash. Iloji boricha balandroq sakrash.













Asosiy qism 25-30 daqiqa

















































Asosiy qism 25-30 daqiqa


“Raqam bilan chaqirish” o’yinini takrorlash. O’quvchilarni teng ikki guruhga bo’lib, bir-birlaridan 10-12 metr oralig’ida qarama qarshi safda turishadi. Guruhdagi o’quvchilarni tartib bilan sanalib, raqam beriladi. Masalan: 1,2,3,4, va h.k. o’qituvchi hohlagan raqamini e’lon qiladi. M\n “5” har bir jamoadan 5-raqamli o’quvchi qarama-qarshi tomonga yugurib chiziqga qo’l tegizib qaytib o’rtadagi chiziqga to’xtaydi. 1-kelgan jamoa o’quvchisiga 1 ochko beriladi. O’yin shu tarzda davom etadi.

“O’rdaklar va ovchilar” o’yini.

O’quvchilar teng ikkiga bo’linib 1-guruh “Ovchilar”, 2-guruh “O’rdaklar” deb nomlanadi. Ovchilar 8-10 metr oralig’ida bir-biriga qarama-qarshi joylashib turishadi. “O’rdaklar” o’rtada bir qatorga turishadi. Ovchilarga 1 ta voleybol to’pi beriladi. Ovchilar vazifasi to’p bilan o’rdaklarni urish, urilgan o’quvchi maydonni tark etadi. 4 daqiqa beriladi. Vaqt tugagach joy almashadilar.


Guruhlardan kam urilgan o’quvchilar hammasi o’yinda g’olib chiqadilar.

“O’rmon, dengiz, cho’l” o’yini.

O’quvchilar teng ikkiga bo’linib , guruhlarni 5-6 metr oralig’ida bir-biriga qarama-qarshi saflanib turishadi. Guruhdagi o’quvchilarni tartib bilan raqamlar beriladi. Mn. 1,2,3,4,5 va xk. Maydon o’rtasida 3 ta gardish qo’yiladi va gardish ichiga o’rmon, dengiz, cho’l deb yozib qo’yiladi. O’yinni o’qituvchi boshlaydi. M\n. 5 chi “Baliq” deganda 5 chi raqamli o’quvchilar dengiz deb yozib qo’yilgan gardish ichiga birinchi bo’lib turgan jamoa o’quvchisiga 1 ochko beriladi. O’yin shu tariqa davom etadi.



10-15 daqiqa























































9-10 daqiqa




O’yin qoidalarigarioya qilish. Belgilangan chiziqlardan chiqib ketmasligiga e’tibor berish.

















O’yin qoidalariga rioya qilish. Belgilangan chiziqdan chiqib ketmaslik.



















O’yin qoidalariga rioya qilish. Belgilangan chiziqdan chiqib ketmaslik.

Yakunlov

chi qism

3-5 daqiqa

O'quvchilarni bir qatorga saflab, tiklanish mashqlarini bajarishadi. Diqqatni jamlash mashqlarini bajarish. O'quvchilarni rag’batlantirish. Darsga faol o'quvchilarni baholash.

Uyga vazifa berish:

Xayrlashish.


130-2 daqiqa




130-2 daqiqa




Nafas rostlash mashqlarini to’g’ri bajarishlariga e’tibor berish, qatorga turish e’tibor berish.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физкультура

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Harakatli o’yinlar “Raqam bilan chaqirish” “O’rdaklar va ovchilar” “O’rmon, dengiz, cho’l” o’yinlari

Автор: Shukurov Farrux Baxtiyorovich

Дата: 02.04.2020

Номер свидетельства: 545016


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства