Просмотр содержимого документа
«"Ойын техникасын жақсарту" 7 сынып»
Сабақтың тақырыбы:
Ойын техникасын жақсарту
Сынып:7 Дене шынықтыру пәнінің мұғалімі:
Ешимов Аманкелды Калдыбекович
№ 8 мектеп-кешені
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
7.1.1.1.Кен ауқымды арнайы спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және икемділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыстың дағдыларын жетілдіру
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Қаупсіздік ережесі таныстырылады,барлық окушылар алма кезек қолды ауыстырып допты еденге соғып жүргізе алады
Ойын барысында допты алма кезек қолды ауыстырып еденге соғуды қолданады . Икемді қимылдар жасайды. Допты жүргізу техникасын біледі,сыныптасына корсетеді.
Оқушылар орындай алады:Оқушылар допты еденге соғып жүргізеді ,ойнай алады
Пәнге қатысты сөздік пен терминдер: Алаң, доп, себет, жүргізу, ысқырық .
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Доптын салмағы қанша? Шабуылға қанша уақыт беріледі?
Талқылауға арналған сұрақтар: Ойын ережесін бұзған ойыншыға фол берудін не үшін қажет?Қауіпсіздік ережелері ойын кезінде қажетпе?
Не себепті .....деп ойлайсыз? Не себепті баскетбол ойыны командалық ойыны болып саналады?
Жоспар
Жоспарлан-ған уақыт
Жоспарланған жаттығу
Басы
Сапқа тұрғызу, сәлемдесу.
түрлері
Ресурстар
1-3 минут
Спортзал
Сабақтын мақсатымен танысу.
«Серіктестін жауаптары» әдісі арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.
Баскетбол добы
Саптық жаттығулар орындату
Жоспарлан-ған уақыт
10- 12мин
Жоспарланған жаттығу
түрлері
I.Қозғалысқа арналған жаттығулар:
Ресурстар
1. Екі қол жоғары, аяқ үшімен жүру.
Спортзал
2. Қол белде, өкшемен жүру
3. Қол желкеде, аяқ сыртымен жүру
4 . Қол жанға, аяқтың ішкі қырымен жүру
5. Қол белде, жартылай отырып жүру
6. Толық отырып жүру
II.Қозғалыстағы жүгіру жаттығулары:
- оң жақпен жүгіру.
- сол жақпен жүгіру.
- Артпен жүгіру
- жылдам жүгіру.
-демді қалпына келтіретін жаттығу
Жоспарлан-ған уақыт
Жоспарланған жаттығу
Ортасы
түрлері
I. Ойыншының қозғалыста допты алып жүруі – баскетбол ойыныңдағы негізгі тәсілдің бірі. Допты бір қолмен және екі қолды алма кезек ауыстырып допты алып жүреді. Допты алып жүру допты кідіртпей еденге соғып отыру арқылы орындалады. Буынынан ашылған саусақтар арқылы допты төмен итеріп алып жүреді, итеріс күші шынтақтың бүгіліп жазылуына байланысты болады. Допты алып жүруде ойыншы аяғын сәл бүгіп қозғалады, жан – жанжағында болып жатқан жағдайды бақылау үшін денені тік ұстайды. Қозғалыс жылдамдығы допты еденге бағыттау және допты қайтадан қабылдап алғандағы биіктікке байланысты болады .
Ресурстар
.
Баскетбол добы. Әр түрлі түстерге бойылған эмблемалар
Доп жүргізу әдістері
Жоспарлан-ған уақыт
Жоспарланған жаттығу
Ресурстар
түрлері
Түстер арқылы төрт топка бөліп 1.Әр топтын оқушылары он қолмен допты еденге соғып жүріп келеді. 2.Сол қолмен допты еденге соғып жүріп барады және сол жағымен жүріп он қолмен допты еденге соғып келеді.3.Он жағымен жүріп сол қолмен допты еденге согып келеді.4.Қолды алма кезек ауыстырып допты еденге соғып жүру. Осы жаттығулар барысында қаблетті жоғары және каблетті төмен окушыларды анықтаймыз.Осы жаттығуларды жақсы менгерген оқушыларды каблетті төмен оқушыларға дұрыс әдістерін корсетіп көмек жасайды.
10-15 минут
Баскетбол добы
ІІ. Баскетбол ойыны жайлі мәліметтермен планшет арқылы таныстыра отырып оқушылардын білімін толықтыру ІІІ. «Ойын» әдісі: Оқушыларды үш топқа бөліп баскетбол ойынының ойнатамыз екі команда ойынайды ,ал үшінші команда бақылаушы топ болады.
4-5 минут
Ғаламтор ресурстары
10-15 минут
Баскетбол добы
Жоспарлан-ған уақыт
Жоспарланған жаттығу
Соңы
түрлері
“Микрофон” әдісі арқылы өздерінің ойын кезіндегі алған әсерлерімен бөліседі. Түсінбеген немесе қиындық туғызған сұрақтары болса қояды.
Ресурстар
Бағалау парағы
“Өзара бағалау” әдісі бойынша Сабақты қорытындылап, оқушылар
өзгелер бойында байқалған күшті жақтарын айтады. Өз бойындағы әлсіз тұстарын сипаттайды. Бір-бірін бағалайды.
Қосымша ақпарат
Саралау - оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс -денсаулық және қауіпсіздік АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Оқушылар топта,жүпта бір бірін үйретеді. Қабілеті төмен оқушыларға айту,көрсету арқылы көмек беріледі.Қосымша жаттығұлар беріледі.
Оқушылар өздерін-өздері «Өзара бағалау» әдісі бойынша бағалайды.
Физика, биология, математика
РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? ( тапсырмалар іске асты ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Сабақта спорттық баскетбол ойынының допты беру және қабылдап алу тәсілдерін оқушылар жақсы меңгерді, комбинациялық ойын тактикасын игерді
Сабақтың басында алға қойған мақсатыма жеттім
Оқушылардың білім деңгейіне қарай жүктеме берілді
Жоспарланған уақыт талапқа сай орындалды
Сабақ барысында оқушылардың жүру, жүгіру жаттығуларын қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жүргіздім