Астана қаласы Білім басқармасы
М.Тынышпаев атындағы КазККА Ақмола колледжі
КЕЛІСІЛДІ
Оқу-әдістемелік бөлім меңгерушісі
Абдрахманова С.Р.
______________________
«____»____________ 2016
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары
Ахметжанова А.Ж.
_____________________
«____»__________ 2016
Ашық сабақтың әдістемелік жоспары
Пәні: Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника
Тақырыбы: Жартылай өткізгішті диодтардың құрылысы
Әзірлеген: Онгарбаева Б.Б.
«Арнайы» пәндік циклдық әдістемелік комиссиясында
қаралды
Хаттама № «____» _______2016
ПЦӘК төрағасы: Онгарбаева Б.Б.
_________________
Астана 2016ж
Пән аты: Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника
Сабақтың тақырыбы: Жартылай өткізгішті диодтардың құрылысы
Сабақтың типі: Жаңа сабақты зерделеу
Сабақтың түрі: Жарыс сабақ
Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырып және өтілген тақырыптар бойынша студенттер білімін жүйелеу және алған білімдерін болашақ қызметінде, яғни, өндірісте қолдануға дағдыландыру.
Міндеттері:.
1. Қазіргі заманғы инновациялық және ақпараттық-коммуникативтік техникаларды пайдалану әдісін қолдану арқылы білікті маман иесі болуға, сонымен қатар топпен ұжымдық жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
2. Cтуденттердің ақыл-ойын, санасын, пәнге деген қызығушылын арттырып, ойындағысын ортаға салып үйрену қабілеттерін дамыту.
3. Өз мамандықтарын құрмет тұтып, бір-біріне қолдау жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Жарыс әдісі, баяндау-түсіндіру әдісі, сұрақ-жауап, логикалық ойлау әдісі.
Пәнаралық байланыс: Автоматика негізі және дискреттің құрылысы, Телемеханикалық бақылау негіздері және Электротехника.
Көрнекі құралдар: Мультимедиялық проектор, экран, оқулықтар, слайдтар, үлестірме қағаздар, тақта, зертханалық стенд.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ. Қайталау сабағын тексеру:
Оқытушы:
Кіріспе сөз
- Құрметті,студенттер, бүгінгі сабағымызда сіздерді 2 топқа бөліп отырғанымыздың себебі – ұжым болып жаңа және өтілген тақырыптарды қалай меңгергендеріңізді бақылау. Қай топ студенттері қандай деңгейде білімдерін жүйелегенін саралау. Топтардың атауын пәнімізге байланысты келесідей атауларға бөлдік, бірінші топ – «Электрондар», екінші топ – «Микросхема», әрбір топтың өздеріңіз сайлаған топ басшысы болады. Оның міндеті: тобының сабақта белсенділік танытуын ұйымдастыру, сабақ барысында және болашақта өндіріс саласында меңгерген білімдерін сабақ барысында қолдануға шақыру.
Ал, олай болса, топтармен және олардың лидерлерімен, сонымен бірге төсбелгілерімен танысайық: (2 мин)
«Электроника» - Мұса Нұрым.
Электроника тобының төсбелгісі.
«Микросхема» - Чиндаулетов Шыңғыс.
Микросхема тобының төсбелгісі.
Екі топтың жинаған балдары мен жауаптарын бақылап, бағалап отыру үшін топтың студенті Бораншиева Алтынайды сайлаймыз.
Сабақ жоспары келесі кезеңдерден тұрады:
Өткен тақырыпты пысықтау.
Жаңа сабақты түсіндіру.
Әр топтың өтілген тақырыптар бойынша білімдерін тексеріп, пысықтау арқылы студенттерді бағалау.
І кезең
Өткен тақырыпты пысықтау.
«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша сұрақ-жауап жүргізу.
Ойынның шарты: әр топтан бір студенттен шығады, ортадағы орындыққа отырады қойылған викториналық сұрақтарға жауап бере бастайды. Жауап бере алмаған жағдайда орнына қарсылас топтың студенті шығып қатысады, осылайша екі топ студенттері үй тапсырмасы бойынша білімдерін пысықтайды. (5 мин.)
«Шебер қолдар» сайысы. Екі топқа үйге берілген тапсырма бойынша студенттер қолдан жасаған макеттерін ұсынады және қорғайды. (6 мин.)
Өткен тақырыпты пысықтау бойынша екі топтың жинаған балдарын есептейік және сабаққа белсене қатынасып отырған студенттерді ескеру. (1 мин)
ІІ кезең
Жаңа сабақты түсіндіру:
Студенттерден қысқаша түсінік алу. (2 мин.)
Оқытушының түсіндірмесі. (3 мин.)
Видеоматериал. (3 мин.)
ІІІ кезең
«Адасқан түйіндер» ойыны. Оқытушы екі топқа екі сызбадан тұратын тапсырманы алдын ала дайындайды. Екі тапсырманы екі топқа бірінші болып ұсынады, қай топ бірінші және дұрыс жауап берсе сол берген жауаптары бойынша сызбаны стендте жинап іске қосуы қажет. Осылай студенттердің ұжым болып шапшаң және алғыр қимылдарының арқасында өз топтарына ұпай жинай алады. (7мин).
Кестені толтыру. Студенттер берілген тапсырманы орындайды. Кестені толтыруға берілген уақыт аяқталғаннан кейін оқытушы дұрыс жауабын тақтаға шығырады, сол уақытта студентер өз білімдерін тексереді. Тексеріс аяқталғаннан кейін таратылған жинақталып бақылаушы студентке беріледі, ол әр топтың балын шығарады. (5 мин.)
Қарсыластар тапсырмасы. Екі қарсылас топтың студенттері бір-біріне тапсырма береді. Бұл тапсырманы студенттер сабақ үстінде қояды. (5 мин).
Блиц-ринг ойыны. Студенттерге жаңа тықырып бойынша сұрақтар беріледі, сұрақтарға әрбір студент жауаптарын шапшаң жазу керек. (5 мин).
ІV.Сабақты қорытындылау
Инновациялық-технологиялық әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы студенттердің нәтижеге бағытталған білім алу дағдысын қалыптастыра отырып бәсекелестікке лайық маман иесіне қол жеткізе отырып әр топтың жинаған балдары бойынша жеңімпазды анықтау. Жеңіске жеткен топ жеңілген топқа үй тапсырмасын береді. (2 мин).
V.Үй тапсырмасы
«Жартылай өткізгішті диодтардың түрлері» тақырыбына видеоматериалдар жинақтау.
Ғ.Айғараева, Радиоэлектроника, Алматы 2006ж. 41-48 беттер. (1 мин).
VI. Бағалау
Жұмыстарын жақсы қорғай алған, сұрақтарға тез жауап берген және дұрыс жауап берген топтың барлық студентін «4» пен «5»-ке бағалау және белсенді араласып атсалысқан студентпен пікір айтуға қатысу деңгейі бойынша бағалау, топ лидерлері мен оның мүшелерінің еншісінде (демократиялық бағалау). (2 мин).
Оқытушы Онгарбаева Б.Б. _____________
Сабақтың құрылымдық - логикалық схемасы |
Үй тапсырмасы
1 минут
Бағалау
2 минут
Пайдаланылған әдебиеттер
Негізгі әдебиеттер:
1.Н.Нұрманов, Микросхематехника негіздері, Алматы 2008 жыл.
2. Ғ.Айғараева, Радиоэлектроника. Оқулық. – Астана: Фолиант, 2010. – 216 стр.
3. Г.Н.Акимова Электронная техника: Учебник для техникумов и колледжей ж.д. трансп. М.: Маршрут, 2003. – 290с.
4. И.П.Жеребцов, Основы электроники, Ленинград Энергоатомиздат, 2008 год.
5. Ф.Я.Либерман «Основы электроники на железнодорожном транспорте», 2008г.
6.В.Г.Бодиловский «Полупроводниковые и электровакумные приборы в железнодорожном АТС», – М.: Транспорт, 2000.
Қосымша әдебиеттер:
1. Классен К.Б. Основы измерений. Электронные методы и приборы в измерительной технике.-М.: Постмаркет, 2000.352с.
7. Бервинов В.И. Электроника, микроэлектроника, автоматика на железнодорожном транспорте. – М.: Транспорт, 1987.
8. Бодиловский В.Г. Электровакуумные и полупроводниковые приборы в устройствах автоматики, телемеханики и свяи. – М.:, Транспорт, 1986.
9. Интегральные микросхемы и их зарубежные аналоги.: Справочник/Нефедов А.В. – М.: «КУбК-а», 1997.
10. Калабеков Б.А. Цифровые устройства и микропроцессорные системы. – М.: Горячая линия – Телеком, 2003.
7. Опадчий Ю.Ф., Глудкин О.П., Гуров А.И. Аналоговая и цифровая электроника. – М.:Горячая Линия – Телеком, 1999.
Сабақтың хронометражы және барысы
№ | Сабақ кезеңдері | Кезеңдер мазмұны | Уақыты |
1 | Ұйымдастыру кезеңі | Амандасу, студентердің қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру, сабақ өткізу жоспары. | 3 мин |
2 | Білімдерін тексеру «Ыстық орындық». «Шебер қолдар». | Топпен жұмыс. «Сұрақ-жауап» «Қолдан жасалған макеттерін қорғау» | 10 мин |
3 | Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі | Студенттерден қысқаша түсінік алу. Оқытушының түсіндірмесі. Видеоматериал. | 7 мин |
5 | Тақырыпты бекіту «Адасқан түйіндер» ойыны. Кестені толтыру. Қарсыластар тапсырмасы. Блиц-ринг ойыны. | 1. «Адасқан түйіндер» ойыны. Екі тапсырманы екі топқа бірінші болып ұсынады, қай топ бірінші және дұрыс жауап берсе сол берген жауаптары бойынша сызбаны стендте жинап іске қосуы қажет. | 5 мин |
2. Кестені толтыру. Студенттер берілген тапсырманы орындайды. | 5 мин |
3. Қарсыластар тапсырмасы. Екі қарсылас топтың студенттері бір-біріне тапсырма береді. | 5 мин |
4. Блиц-ринг ойыны. Студенттерге жаңа тықырып бойынша сұрақтар беріледі, сұрақтарға әрбір студент жауаптарын шапшаң жазу керек. | 5 мин |
6 | Сабақ қорытындысы | 1. Студенттерден қысқаша түсінік алу. 2. Оқытушының түсіндірмесі. 3. Видеоматериал. | 2 мин |
7 | Бағалау | Жұмыстарын жақсы қорғай алған, сұрақтарға тез жауап берген және дұрыс жауап берген студентті бағалау және белсенді араласып атсалысқан студентпен пікір айтуға қатысу деңгейі бойынша бағалау, топ лидерлері мен оның мүшелерінің еншісінде (демократиялық бағалау). | 2 мин |
8 | Үй тапсырмасы | «Жартылай өткізгішті диодтардың түрлері» тақырыбына видеоматериалдар жинақтау. Ғ.Айғараева, Радиоэлектроника, Алматы 2006ж. 41-48 беттер. | 1 мин |
Оқытушының қолы ___________________
САБАҚ ҚҰРЫЛЫМЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Жоқ студенттерді анықтау.
3. Студенттердің сабаққа дайындығын тексеру.
4. Аудиторияның дайындығын тексеру.
5. Сабақтың мақсаты мен міндетін қою.
ІІ. Қайталау сабағын тексеру:
Оқытушы:
Кіріспе сөз
- Құрметті,студенттер, бүгінгі сабағымызда сіздерді 2 топқа бөліп отырғанымыздың себебі – ұжым болып жаңа және өтілген тақырыптарды қалай меңгергендеріңізді бақылау. Қай топ студенттері қандай деңгейде білімдерін жүйелегенін саралау. Топтардың атауын пәнімізге байланысты келесідей атауларға бөлдік, бірінші топ – «Электрондар», екінші топ – «Микросхема», әрбір топтың өздеріңіз сайлаған топ басшысы болады. Оның міндеті: тобының сабақта белсенділік танытуын ұйымдастыру, сабақ барысында және болашақта өндіріс саласында меңгерген білімдерін сабақ барысында қолдануға шақыру.
Ал, олай болса, топтармен және олардың лидерлерімен, сонымен бірге төсбелгілерімен танысайық:
«Электроника» - Мұса Нұрым.
Электроника тобының төсбелгісі.
«Микросхема» - Чиндаулетов Шыңғыс.
Микросхема тобының төсбелгісі.
Екі топтың жинаған балдары мен жауаптарын бақылап, бағалап отыру үшін топтың студенті Бораншиева Алтынайды сайлаймыз.
І кезең
Өткен тақырыпты пысықтау.
«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша сұрақ-жауап жүргізу.
Ойынның шарты: әр топтан бір студенттен шығады, ортадағы орындыққа отырады қойылған викториналық сұрақтарға жауап бере бастайды. Жауап бере алмаған жағдайда орнына қарсылас топтың студенті шығып қатысады, осылайша екі топ студенттері үй тапсырмасы бойынша білімдерін пысықтайды.
«Шебер қолдар» сайысы. Екі топқа үйге берілген тапсырма бойынша студенттер қолдан жасаған макеттерін ұсынады және қорғайды.
Өткен тақырыпты пысықтау бойынша екі топтың жинаған балдарын есептейік және сабаққа белсене қатынасып отырған студенттерді ескеру.
ІІ кезең
Жаңа сабақты түсіндіру.
Студенттерден қысқаша түсінік алу.
Оқытушының түсіндірмесі.
Видеоматериал.
ІІІ кезең
Жаңа тақырыпты бекіту.
«Адасқан түйіндер» ойыны. Оқытушы екі топқа екі сызбадан тұратын тапсырманы алдын ала дайындайды. Екі тапсырманы екі топқа бірінші болып ұсынады, қай топ бірінші және дұрыс жауап берсе сол берген жауаптары бойынша сызбаны стендте жинап іске қосуы қажет. Осылай студенттердің ұжым болып шапшаң және алғыр қимылдарының арқасында өз топтарына ұпай жинай алады.
Кестені толтыру. Студенттер берілген тапсырманы орындайды. Кестені толтыруға берілген уақыт аяқталғаннан кейін оқытушы дұрыс жауабын тақтаға шығырады, сол уақытта студентер өз білімдерін тексереді. Тексеріс аяқталғаннан кейін таратылған жинақталып бақылаушы студентке беріледі, ол әр топтың балын шығарады.
Қарсыластар тапсырмасы. Екі қарсылас топтың студенттері бір-біріне тапсырма береді. Бұл тапсырманы студенттер сабақ үстінде қояды.
Блиц-ринг ойыны. Студенттерге жаңа тықырып бойынша сұрақтар беріледі, сұрақтарға әрбір студент жауаптарын шапшаң жазу керек.
ІV.Сабақты қорытындылау
Инновациялық-технологиялық әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы студенттердің нәтижеге бағытталған білім алу дағдысын қалыптастыра отырып бәсекелестікке лайық маман иесіне қол жеткізе отырып әр топтың жинаған балдары бойынша жеңімпазды анықтау. Жеңіске жеткен топ жеңілген топқа үй тапсырмасын береді.
V.Үй тапсырмасы
«Жартылай өткізгішті диодтардың түрлері» тақырыбына видеоматериалдар жинақтау.
Ғ.Айғараева, Радиоэлектроника, Алматы 2006ж. 41-48 беттер.
VI. Бағалау
Жұмыстарын жақсы қорғай алған, сұрақтарға тез жауап берген және дұрыс жауап берген студентті бағалау және белсенді араласып атсалысқан студентпен пікір айтуға қатысу деңгейі бойынша бағалау, топ лидерлері мен оның мүшелерінің еншісінде (демократиялық бағалау).