kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Зертханалық жұмыс.«Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Температура мен массаның тура өлшемін орындай алады. Мұз массасын жанама әдіспен есептей алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Зертханалық жұмыс.«Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау»»

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Бөлім:

Агрегаттық күйлер

Педагогтің Т.А.Ә.

Ибатуллиева Э.Н.

Күні:

12.10.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

2 зертханалық жұмыс.«Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау» (Пр.№ 7)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.12 – эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау;

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар : -температура мен массаның тура өлшемін орындай алады;

-мұз массасын жанама әдіспен есептей алады;

-жылу балансы теңдеуін құрастыра алады және мұздың меншікті балқу жылуын есептей алады;

-кестедегі мән мен алынған нәтижені салыстыра алады

Көпшілік оқушылар : эксперимент нәтижесіне әсер еткен факторларды көрсету, қателіктерді сапалы түрде бағалау

Кейбір оқушылар: -түрлі денелердің балқуы мен температурасының өзгерісі графигін салыстыра алады;

-график бойынша меншікті балқу жылуын анықтайды;
игерілген тақырып бойынша экологиялық және техникалық мазмұнда есеп құрастырады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

3-мин











5-мин




І. Ұйымдастыру кезеңі - aмандасу, oқушыларды түгендеу - Психологиялық ахуал туғызу: «Жылы алақан»





Қол. Бас. Жүрек.

-
Балалар, бүгінгі сабақта бізге Шульманның 3 көмекшісі қажет болады. Олар: бас, қол, жүрек.



-Миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен сезінуіміз керек. - Топқа суреттер әдісімен бөліп алу.



І. Қызығушылықты ояту


1. Суретте берілген процестерге сәйкес айналудың бағытын көрсетіңдер.

2. Әр процеске қандай формула сәйкес келеді?

3 . Процестердің қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар? Венн диаграммасын құрыңдар.








Жұптар бір-біріне қарама-қарсы тұрып, бaсбармақтан бастап саусақтарын тигізіп, келесі сөздерді айтады:

-Барлық істе саған сәттілік тілеймін!








Топқа бөлінеді




Топ ішінде талқылай отырып, сұрақтарға жауап береді






















«Өзара бағалау»










Сабақтың

ортасы

6-мин


6-мин

5-мин


ІІ. Мағынаны тану

«Ойлан! Тап!» ойыны

-Балалар, сабақтың тақырыбын анықтау үшін,

қатты және сұйық денеге мысалдар келтірейік







Тапсырма:А. Алдымыздағы графикті оқиық.









Ә. Әр графикке толық сипаттама берейік



ІІ.Деңгейлік тапсырмалары

А. Жұппен жұмыс. «Кім жылдам»

Мұғалімнің іс – әрекеті: қолдау көрсету, диалогқа шақыру




1 тапсырма

А тобы.

Суретте қорғасынның балқу және қатаю кезіндегі температура өзгерісі берілген. AB,BC,CD,ЕF,FG,GH аралықтары қандай күйге сәйкес келеді?



Б тобы.

Қорғасынның балқу және қатаю температуралары неге тең?



С тобы.

GH аралығының күрт төмен түсу себебі не?



2 тапсырма




А тобы.

 температурадан қатаю температурасына дейін қанша уақыт өтті?

Б тобы.

Қатаю процесі қанша уақытқа созылды? Қатаю температурасы уақытқа қалай тәуелді? ДЕ аралығы не туралы айтады?

С тобы.

Берілген температурада массасы артық басқа зат алынса, А,В,С,Д,Е нүктелері бір – біріне қатысты қалай орналасар еді?

Бағалау критерийлері:

  • Графиктен балқу және қатаю процестеріне сәйкес аралықтарды таба алады.

  • График бойынша температураның уақытқа тәуелділігін анықтай алады.

  • Қатаю процесінің массадан тәуелділігін анықтай алады.

Дескриптор

  • Графиктен балқу және қатаю процестеріне сәйкес аралықтарды тапты

  • График бойынша температураның уақытқа тәуелділігін анықтады

-Қатаю процесінің массадан тәуелділігін анықтай алды





Топтық жұмысқа берілетін тапсырмалар

  1. Қар кесегі» әдісі бойынша жеке бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, өзара бағалау жүргізеді.

Балқу және қатаю дегеніміз не?

Балқу және қатаю қалай жүзеге асады?

Күнделікті тұрмыста балқу және қатаюға мысал келтір

Біздің зат күйлерін білуіміздің маңызы қаншалықты?

Адам баласының өмірі үшін ішкі энергияның өзгеруінің маңыздылығы қаншама

Меншiктi балқу жылуы дегеніміз не?



Дәптермен жұмыс «түртіп ал»

Графикке қарап төмендегі сұрақтарға жауап жазыңыз















Графиктің 1 бөлігі қандай процеске сәйкес келеді?_____________________________________________

Графиктің 4 бөлігі қандай процеске сәйкес келеді? ______________________________________________

Графиктің 6 бөлігі қандай процеске сәйкес келеді? ______________________________________________

Балқу процесі қанша уақытқа созылды? _____________________________________________

Графиктің бесінші бөлігінде энергия бөліне ма, әлде жұтыла ма?_________________________________

Үшінші процестің формуласын жазыңыз_____________________________________________



Есептер шығару

A тобы.

Балқыту температурасын­дағы 10 г алтынды балқы­туға қанша жылу мөлшері керек?

Б тобы.

Массасы 4 т темірдің бастапқы температурасы  . Оны бал­қытуға қанша жылу мөлшері керек?

С тобы.

Өлшемі 2*5*10 см қорғасын тақташасын  - ден балқу температурасына дейін суытып қатайтқанда қанша жылу мөлшері бөлінеді?




Күнділікті өмірден мысалдар келтіреді



График бойынша нафталиннің қатаю процесін көрсетеді, сипаттама береді




Мақтау, мадақтау




Бағалау түрі: «Қол шапалақтау» әдісі.












«Басбармақ әдісі» бойынша топты бағалау.
























Критериалды

бағалау









































































































«Өзара бағалау»












Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма беру

§10 8-жаттығу













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Зертханалық жұмыс.«Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау»

Автор: Ибатуллиева Эльвира Нуржановна

Дата: 25.11.2021

Номер свидетельства: 592633


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства