kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок па тэме "Атмасферны ціск"

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Атмосферное давление»

7 класс.

Урок «Атмосферное давление» направлен на закрепление понятий «давление газа», «атмосфера», «атмосферное давление»,  опыт Торричели, навыков  решения текстовых, качественных и графических задач. Данный урок предназначен для закрепления и дальнейшего изучения и приобретения навыков по теме «Давление». Специфика урока состоит в обобщении данного материала, к повторению и решению задач для закрепления знаний и понятий по пройденной теме. На уроке использовалась мультимедийная презентация «Атмосферное давление»

На урок поставлены следующие цели:

Образовательная – создать условия для закрепления навыков по теме: «Атмосферное давление». Доказать и подтвердить на опытах существование атмосферного давления. Показать методы измерения атмосферного давления. Эта цель осуществлялась путем демонстрации различных опытов и учебными фильмами в презентации.

Развивающая – создать условия для развития интереса учащихся к познавательно-обучающему процессу, умению быстро и четкую решать поставленные задачи. Развивать умение делать правильные логически обоснованные выводы из наблюдаемых опытов. Создать условия для развития умений работать самостоятельно при решении задач.

 Воспитательная – создать условия для формирования навыков внимательности и культуры при проведении экспериментов, индивидуальной работы с предоставленным материалом.

Урок состоит из нескольких учебных элементов.

1. Актуализация опорных знаний.

2. Работа с презентацией «Атмосферное давление»

     3. Качественные задачи по изучаемой теме.

     4. Расчётные задачи по изучаемой теме.

     5. Графические задачи по изучаемой теме.

Разработка урока и презентация на белорусском языке.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«План урока (Атмосферное давление)»

ДУА “Беларускамоўная гімназія №2 г.Барысава”







Урок



Атмасферны ціск”







Настаўнік фізікі гімназіі №2

Касцюкевіч Аляксандр Іванавіч












Барысаў

Атмасферны ціск.

Метады вымярэння атмасфернага ціску.


Мэта ўрока: Замацаваць веды вучняў па тэме: “Атмасферны ціск”.


Выхаваўчыя мэты: Стварыць умовы для выхавання ўважлівасці і культуры пры прывядзенні эксперыментаў. Выхаванне самастойнасці пры выкананніі заданняў.


Навучальныя мэты: Стварыць умовы для больш глыбокага замацавання ведаў і фарміравання практычных навыкаў пры паўтарэнні тэмы “Атмасферны ціск”.


Развіваючыя мэты: Стварыць умовы для развіцця ўмення рабіць правільныя лагічныя вывады з назіраемых прыродных з’яў. Стварыць умовы для развіцця ўмення працаваць самастойна пры рашэнні задач.

Ход урока:


1. Актуалізацыя апорных ведаў:

(Разглядаемыя пытанні для паўтарэння тэмы: “Атмасферны ціск”)

Уласцівасці газападобных рэчываў.

Прычына ціску газаў.

Ад чаго залежыць ціск газа.

Што такое атмасфера?.

Што такое атмасферны ціск.

Прычыны існавання атмасфернага ціску.

Ад чаго залежыць атмасферны ціск.

Існаванне атмасфернага ціску на іншых планетах.

Прычыны змянення атмасфернага ціску.

Як змяняецца атмасферны ціск з вышынёй, і іншыя.


2. Абагульненне і паўтарэнне тэмы: “Атмасферны ціск”

Прэзентацыя: “Атмасферны ціск”












(У канспекце прадстаўлены не ўсе слайды прэзентацыі)


Структура прэзентацыі:

1) Доследы, якія даказваюць

існаванне атмасфернага ціску.







Кожны дослед дэманструецца

ў класе настаўнікам ці вучнем.

Вучні даюць тлумачэнні доследу.


2) Вучэбны фрагмент: “Фантан у вакууме” (фільм)


3) Доследы, якія даказваюць

існаванне атмасфернага ціску









Кожны дослед дэманструецца

ў класе настаўнікам ці вучнем.

Вучні даюць тлумачэнні доследу.




4) Доследы, якія даказваюць

існаванне атмасфернага ціску








Кожны дослед дэманструецца

ў класе настаўнікам ці вучнем.

Вучні даюць тлумачэнні доследу.



5) Магдэбурскія паўшар’і. Дослед.









Магдэбурскія паўшар’і. Дослед.


6) Вучэбны фрагмент: “Магдэбурскія паўшар’і” (фільм)


7) Доследы, якія даказваюць

існаванне атмасфернага ціску






Кожны дослед дэманструецца

ў класе настаўнікам ці вучнем.

Вучні даюць тлумачэнні доследу.



Фізкульт-хвіліна. (Удых-выдах у розных становішчах)


8) Замацаванне ведаў. Прэзентацыя (Пытанні і задачы на экране)


1. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,

не адлятаюць у касмічную прастору?

2. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,

не падаюць на паверхню Зямлі?

3. Навошта касманаўтам патрэбен скафандр?

4. Чаму пры ўзлёце і пасадцы самалёта пасажыры

адчувыюць боль ў вушах?

5. Чаму пры наліванні соку з пакета лепш рабіць дзве

адтуліны з розных бакоў?

6. Які фізічны закон выкарыстоўвае ўрач, набіраючы

лекі ў шпрыц?





9) Дослед Тарычэлі. (Даць тлумачэнне)











Дослед Тарычэлі. Табліцы.



10)Замацаванне ведаў. Прэзентацыя (Пытанні і задачы на экране)


1. Навошта ў доследзе Тарычэлі трубка запаяна

з аднаго канца?

2. Ці зменіцца вынік доследу, калі трубку нахіліць?

3. Ці можна ўзяць трубку для доследу даўжынёй

больш за 1 метр? менш за 1 метр?

4. Чаму ў доследзе выкарыстоўвалася ртуць, а не

іншая вадкасць?

5. Ці абавязкова сячэнне трубкі павінна быць 1 см²?

6. Ці можна выкарыстоўваць трубкі іншай формы?


11) Метады вымярэння атмасфернага ціску.

Барометры.


12) Самастойная работа. Рашэнне задач.

Прэзентацыя: (задачы на экране)










Праверка.

13) Дамашн. заданне § 39-40(I) Лукашык У.І. №469


14) Рэфлексія.

Просмотр содержимого презентации
«Атмасферны ціск2»

«Мы знаходзімся на дне паветранага акіяна…».  Ці згодны вы з тэзісам і тальянскага вучонага А. Тарычэлі? Паветраная абалонка Зямлі называецца АТМАСФЕРАЙ Ціск паветранай абалонкі Зямлі на ўсе целы  называюць АТМАСФЕРНЫМ ЦІСКАМ!. Паспрабуем даказаць існаванне АТМАСФЕРНАГА ЦІСКУ

«Мы знаходзімся на дне паветранага акіяна…».

Ці згодны вы з тэзісам і тальянскага вучонага А. Тарычэлі?

Паветраная абалонка Зямлі называецца АТМАСФЕРАЙ

Ціск паветранай абалонкі Зямлі на ўсе целы

называюць АТМАСФЕРНЫМ ЦІСКАМ!.

Паспрабуем даказаць існаванне АТМАСФЕРНАГА ЦІСКУ

Задача: На дне шырокага сасуда з вадой знаходзіцца манета. Як дастаць манету рукамі, не намачыўшы пры гэтым рук?

Задача:

На дне шырокага сасуда з вадой знаходзіцца манета.

Як дастаць манету рукамі, не намачыўшы пры гэтым рук?

Дослед, у якім прымалі ўдзел амаль усе жыхары горада, быў прыдуманы  і праведзены бургамістрам г. Магдэбурга Ота фон Герыке ў 1654 годзе. З прасторы паміж двумя паўшар’ямі было выпампавана паветра. Атмасферны ціск так прыціснуў паўшар’і, што нават восем пар моцных коней не змаглі раздзяліць паўшарьі. Гэты дослед-спектакль іскрава даказаў існаванне атмасфернага ціску.

Дослед, у якім прымалі ўдзел амаль усе жыхары горада, быў прыдуманы

і праведзены бургамістрам г. Магдэбурга Ота фон Герыке ў 1654 годзе.

З прасторы паміж двумя паўшар’ямі было выпампавана паветра.

Атмасферны ціск так прыціснуў паўшар’і, што нават восем пар моцных

коней не змаглі раздзяліць паўшарьі.

Гэты дослед-спектакль іскрава даказаў існаванне атмасфернага ціску.

1. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,  не адлятаюць у касмічную прастору?  2. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,  не падаюць на паверхню Зямлі?  3. Навошта касманаўтам патрэбен скафандр?  4. Чаму пры ўзлёце і пасадцы самалёта пасажыры  адчувыюць боль ў вушах?  5. Чаму пры наліванні соку з пакета лепш рабіць дзве  адтуліны з розных бакоў?  6. Ці аднолькавую масу мае 1 м 3 паветра, на першым і  трэцім паверсе гімназіі?

1. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,

не адлятаюць у касмічную прастору?

2. Чаму малекулы газаў, з якіх складаецца атмасфера,

не падаюць на паверхню Зямлі?

3. Навошта касманаўтам патрэбен скафандр?

4. Чаму пры ўзлёце і пасадцы самалёта пасажыры

адчувыюць боль ў вушах?

5. Чаму пры наліванні соку з пакета лепш рабіць дзве

адтуліны з розных бакоў?

6. Ці аднолькавую масу мае 1 м 3 паветра, на першым і

трэцім паверсе гімназіі?

Аванджаліста Тарычэлі  (1608 – 1647)  Італьянскі вучоны.  Упершыню вымераў атмасферны ціск.

Аванджаліста Тарычэлі

(1608 – 1647)

Італьянскі вучоны.

Упершыню вымераў

атмасферны ціск.

100 см 76 см У доследзе Тарычэлі мы бычылі, што слуп ртуці вышынёй 760 мм (76 см) аказвае такі ж ціск, што і атмасфера. 1. Навошта ў доследзе Тарычэлі трубка запаяна  з аднаго канца? 2. Ці зменіцца вынік доследу, калі трубку нахіліць? 3. Ці можна ўзяць трубку для доследу даўжынёй  больш за 1 метр? менш за 1 метр? 4. Чаму ў доследзе выкарыстоўвалася ртуць, а не  іншая вадкасць? 5. Ці абавязкова сячэнне трубкі павінна быць 1 см ² ? 6. Ці можна выкарыстоўваць трубкі іншай формы?

100 см

76 см

У доследзе Тарычэлі мы бычылі, што слуп ртуці

вышынёй 760 мм (76 см) аказвае такі ж ціск, што і

атмасфера.

1. Навошта ў доследзе Тарычэлі трубка запаяна

з аднаго канца?

2. Ці зменіцца вынік доследу, калі трубку нахіліць?

3. Ці можна ўзяць трубку для доследу даўжынёй

больш за 1 метр? менш за 1 метр?

4. Чаму ў доследзе выкарыстоўвалася ртуць, а не

іншая вадкасць?

5. Ці абавязкова сячэнне трубкі павінна быць 1 см ² ?

6. Ці можна выкарыстоўваць трубкі іншай формы?

АДКАЖЫ НА ПЫТАННЕ:  Якім будзе вынік доследу Тарычэлі на Месяцы Вышыня слупа ртуці будзе як і на Зямлі: 760 мм. Вышыня слупа ртуці будзе больш, бо сіла цяжару на Месяцы ў 6 разоў меншая, чым на Зямлі. Слуп ртуці будзе меншым. Ртуць выльецца да ўзроўню ў адкрытай пасудзіне. Адказ:   правільны адказ 4. На Месяцы няма атмасферы. Таму на паверхню  ртуці няма ціску.

АДКАЖЫ НА ПЫТАННЕ:

Якім будзе вынік доследу Тарычэлі на Месяцы

  • Вышыня слупа ртуці будзе як і на Зямлі: 760 мм.
  • Вышыня слупа ртуці будзе больш, бо сіла цяжару на Месяцы ў 6 разоў меншая, чым на Зямлі.
  • Слуп ртуці будзе меншым.
  • Ртуць выльецца да ўзроўню ў адкрытай пасудзіне.

Адказ: правільны адказ 4.

На Месяцы няма атмасферы. Таму на паверхню ртуці няма ціску.

На працягу 9 дзён вучні вымяралі атмасферны ціск і пабудавалі графік змянення атмасфернага ціску.  Адкажыце на пытанні:  1. Якім быў ціск у першы дзень?  2. У якія дні ціск быў вышэй нармальнага?  3. У якія дні ціск быў нармальным?  4. Якім быў  ціск у пяты дзень?  5. На колькі змяніўся ціск (у мм рт. сл.)  паміж 5 і 9 днямі? р, мм рт. сл.  770 765  760  755  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Дні Адказы: 1) 755; 2) 5 – 8 дні; 3) 4 і 9 дні  ; 4) 770; 5) на 10

На працягу 9 дзён вучні вымяралі атмасферны ціск і пабудавалі

графік змянення атмасфернага ціску.

Адкажыце на пытанні:

1. Якім быў ціск у першы дзень?

2. У якія дні ціск быў вышэй нармальнага?

3. У якія дні ціск быў нармальным?

4. Якім быў ціск у пяты дзень?

5. На колькі змяніўся ціск (у мм рт. сл.)

паміж 5 і 9 днямі?

р, мм рт. сл.

770

765

760

755

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Дні

Адказы: 1) 755; 2) 5 – 8 дні; 3) 4 і 9 дні ; 4) 770; 5) на 10

? ?  ? 0,76 м  Ртуць Вада Спірт Бензін

?

?

?

0,76 м

Ртуць Вада Спірт Бензін


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Урок па тэме "Атмасферны ціск"

Автор: Костюкевич Александр Иванович

Дата: 20.09.2014

Номер свидетельства: 114028


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства