kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок: "Архимед к?ші. Денелерді? ж?зу шарттары.”

Нажмите, чтобы узнать подробности

?йымдастыру кезе?і

 

?лшем бірліктер: секунд, метр, Ньютон, Паскаль, килограмм

Физикалы? шамалар: к?лем, масса, уа?ыт, ?ысым, к?ш

Физикалы? ??ралдар:динамометр, таразы, мензурка, термометр, барометр

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок: "Архимед к?ші. Денелерді? ж?зу шарттары.”»

ФИЗИКА ОЗАТЫ Сабақтың тақырыбы : “ Архимед к ү ш і. Денелерді ң жүзу шарттары. ”   физика пәнінің мұғалімі  Сулейменова Зураш Умиртайевна Амангелді ауданы Амангелді селосы

ФИЗИКА ОЗАТЫ

Сабақтың тақырыбы :

Архимед к ү ш і. Денелерді ң жүзу шарттары.

физика пәнінің мұғалімі

Сулейменова Зураш Умиртайевна

Амангелді ауданы Амангелді селосы

Сабақтың өтілу моделі ІІ Топқа бөлу І Танысу (шаттық шеңбері)  ІІІ  Тақырып (адасқан әріптер)  VIІІ  Бағалау Критерий арқылы  ІV Мақсаты (ББҮ кестесі) VIІ  Нені жасай аламын?  V Нені білемін?  VI Нені үйрендім:   2

Сабақтың өтілу моделі

ІІ

Топқа бөлу

І

Танысу

(шаттық

шеңбері)

ІІІ

Тақырып

(адасқан

әріптер)

VIІІ

Бағалау

Критерий

арқылы

ІV

Мақсаты

(ББҮ

кестесі)

VIІ

Нені жасай

аламын?

V

Нені білемін?

VI

Нені

үйрендім:

2

Танысу  Арайлым – ақылды!  Әсем – әдемі!  Сәуле – сыпайы!  ........................... Шаттық шеңбері 2

Танысу

Арайлым – ақылды!

Әсем – әдемі!

Сәуле – сыпайы!

...........................

Шаттық шеңбері

2

2 . Ұйымдастыру кезеңі Өлшем бірліктер: секунд, метр, Ньютон, Паскаль, килограмм  Физикалық шамалар: көлем, масса, уақыт, қысым, күш  Физикалық құралдар: динамометр, таразы, мензурка, термометр, барометр

2 . Ұйымдастыру кезеңі

Өлшем бірліктер: секунд, метр, Ньютон, Паскаль, килограмм

Физикалық шамалар: көлем, масса, уақыт, қысым, күш

Физикалық құралдар: динамометр, таразы, мензурка, термометр, барометр

3) «Адасқан әріптер» ҢМРИЗЕА ХАДЫ. ҢРЛЕРДІ Ж ДҮТУ ШЗАРЕТНЕАЫ.

3) «Адасқан әріптер»

ҢМРИЗЕА ХАДЫ. ҢРЛЕРДІ Ж ДҮТУ ШЗАРЕТНЕАЫ.

Сабақтың тақырыбы:   АРХИМЕД ЗАҢЫ. ДЕНЕЛЕРДІҢ ЖҮЗУ ШАРТТАРЫ.

Сабақтың тақырыбы:

АРХИМЕД ЗАҢЫ. ДЕНЕЛЕРДІҢ ЖҮЗУ ШАРТТАРЫ.

4. ББҮ кестесі бойынша сабақтың мақсатың анықтау.    Білемін Білгім келеді Үйрендім

4. ББҮ кестесі бойынша сабақтың мақсатың анықтау.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

«Нені білемін?» ФИЗИКАЛЫҚ ДИКТАНТ  1.Сұйыққа батырылған денеге ... әсер етеді. 2.Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті ... деп атайды. 3.Ол күш ... бағытталады. 4.Ал ауырлық күші ... бағытталады. 5.Ығыстырушы күштің формуласы ... .

«Нені білемін?»

  • ФИЗИКАЛЫҚ ДИКТАНТ

1.Сұйыққа батырылған денеге ... әсер етеді.

2.Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті ... деп атайды.

3.Ол күш ... бағытталады.

4.Ал ауырлық күші ... бағытталады.

5.Ығыстырушы күштің формуласы ... .

Сұйыққа батырылған денеге Архимед күші әсер етеді. Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті Архимед күші деп атайды. Ол күш жоғары бағытталады. Ал ауырлық күші төмен бағытталады. Ығыстырушы күштің формуласы .
  • Сұйыққа батырылған денеге Архимед күші әсер етеді.
  • Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті Архимед күші деп атайды.
  • Ол күш жоғары бағытталады.
  • Ал ауырлық күші төмен бағытталады.
  • Ығыстырушы күштің формуласы .
5. «Мюнстенберг» әдісімен анықтамаларды жазу:  1)Пваыврегерюдларвяденеловрасұйыққадвпрдтолықрпдрлбатып,лаорплоныңлвораішіндеаьтмлжүзіпдювоаджүрсе,лваоьлвондаотиомденегеьотсьәрекетлдвлдвететінлыовлауырлықлвардлвкүшідлвоадархимедждвщокүшінеждвьмтең.

5. «Мюнстенберг» әдісімен анықтамаларды жазу:

1)Пваыврегерюдларвяденеловрасұйыққадвпрдтолықрпдрлбатып,лаорплоныңлвораішіндеаьтмлжүзіпдювоаджүрсе,лваоьлвондаотиомденегеьотсьәрекетлдвлдвететінлыовлауырлықлвардлвкүшідлвоадархимедждвщокүшінеждвьмтең.

Егер дене сұйыққа толық батып, оның ішінде жүзіп жүрсе, онда денеге әрекет ететін ауырлық күші архимед күшіне тең.

Егер дене сұйыққа толық батып, оның ішінде жүзіп жүрсе, онда денеге әрекет ететін ауырлық күші архимед күшіне тең.

2)Доиолрорлсллегердчлолопрлслденегедлвлорлоотсдәрекетждщлориоллллвсететінжоиролирфылауырлықдводриолпропрлпрожкүшіялорлпрпрллллллрьосдархимедвмторлплрпапыждлкүшіненлвжюдндщютаюыартықдювопровчаааыоаболсандажлдатлатраонондапогпргнекитьденеьсллыдлфываоаосұйыққатмьбсжыщльллрролджджжжжьооопамввеннгбатадыъхзщшгнекуывапролд.

2)Доиолрорлсллегердчлолопрлслденегедлвлорлоотсдәрекетждщлориоллллвсететінжоиролирфылауырлықдводриолпропрлпрожкүшіялорлпрпрллллллрьосдархимедвмторлплрпапыждлкүшіненлвжюдндщютаюыартықдювопровчаааыоаболсандажлдатлатраонондапогпргнекитьденеьсллыдлфываоаосұйыққатмьбсжыщльллрролджджжжжьооопамввеннгбатадыъхзщшгнекуывапролд.

Егер денеге әрекет ететін ауырлық күші архимед күшінен артық болса, онда дене сұйыққа батады.

Егер денеге әрекет ететін ауырлық күші архимед күшінен артық болса, онда дене сұйыққа батады.

3)Влоимртегердчоьдмлауырлықдвлпоюдкүшіэфжлсархимедчоьимлкүшіненлсьсюьоюкемючлтмдболса,ждвьмдвпоондаыфдльденелчтмдотлсұйықюлкопдбетінеловладкөтеріледіосрдюярсяюячтслдсмрчдтлдч.

3)Влоимртегердчоьдмлауырлықдвлпоюдкүшіэфжлсархимедчоьимлкүшіненлсьсюьоюкемючлтмдболса,ждвьмдвпоондаыфдльденелчтмдотлсұйықюлкопдбетінеловладкөтеріледіосрдюярсяюячтслдсмрчдтлдч.

Егер ауырлық күші архимед күшінен кем болса, онда дене сұйық бетіне көтеріледі .

Егер ауырлық күші архимед күшінен кем болса, онда дене сұйық бетіне көтеріледі .

3. Денелердің жүзу шарттарын анықтау: Сурет Жүзеді Шарт Батады Формула Бетінде қалқиды

3. Денелердің жүзу шарттарын анықтау:

Сурет

Жүзеді

Шарт

Батады

Формула

Бетінде қалқиды

4. « Домино »  сәйкесін тап ойыны.

4. « Домино » сәйкесін тап ойыны.

m/V F Rx m Fa mg P mg PS V hS P m Fa Fa g

m/V

F

Rx

m

Fa

mg

P

mg

PS

V

hS

P

m

Fa

Fa

g

ҮІ.  « Нені үйрендім? » Есеп шығару

ҮІ. « Нені үйрендім? »

Есеп

шығару

№ 1. Адамның массасын біле отырып, адамға әрекет ететін ауырлық күшін есептеу .

№ 1. Адамның массасын біле отырып, адамға әрекет ететін ауырлық күшін есептеу .

№ 2. Адам денесінің көлемі 0,048 болса, тұщы суда әсер ететін Архимед күшін есептеу керек.

№ 2. Адам денесінің көлемі 0,048 болса,

тұщы суда әсер ететін Архимед күшін есептеу керек.

№ 3.  Адам денесінің орташа тығыздығы 1036 кг/ , өз массаңызды пайдаланып көлеміңізді есептеңіз.

№ 3. Адам денесінің орташа тығыздығы 1036 кг/ , өз массаңызды

пайдаланып көлеміңізді есептеңіз.

Сөзжұмбақ  шешу .
  • Сөзжұмбақ шешу .
          П А   С К А     Л   Ь    

 

 

 

 

 

П

А

 

С

К

А

 

 

Л

 

Ь

 

 

Сұрақтары: 1.Алып планета? (Юпитер) 2. Химиялық элементтің еңкіші бөлшегі? (Атом) 3.Кесіндіні өлшейтін аспап? (Сызғыш) 4.Дененің қалдырған ізі? (Траектория) 5.Диффузия сөзінің мағынасы? (Жайылу) 6.Дененің жүріп өткен қашықтығы? (Жол) 7.Бүкіләлемдік тартылыс заңың ашқан ғалым? (Ньютон)

Сұрақтары:

1.Алып планета? (Юпитер)

2. Химиялық элементтің еңкіші бөлшегі? (Атом)

3.Кесіндіні өлшейтін аспап? (Сызғыш)

4.Дененің қалдырған ізі? (Траектория)

5.Диффузия сөзінің мағынасы? (Жайылу)

6.Дененің жүріп өткен қашықтығы? (Жол)

7.Бүкіләлемдік тартылыс заңың ашқан ғалым? (Ньютон)

          А   Р Х   И М Е Д        

 

 

 

 

 

А

 

Р

Х

 

И

М

Е

Д

 

 

 

 

Сұрақтары: 1.Жерді қорап тұрған ауа қабығы. (Атмосфера) 2.Жылдамдықты өлшейтін құрал. (Спидометр) 3.Кері итеруші күш. (Архимед) 4.Оптикалық ыныдан жасалынатын зат. (Линза) 5.Тіреуге немесе аспаға әрекет ететін күш. (Салмақ) 6.Тоқ күшінің өлшем бірлігі. (Ампер) 7.Электролиз заңын ашқан ғалым. (Фарадей)

Сұрақтары:

1.Жерді қорап тұрған ауа қабығы. (Атмосфера)

2.Жылдамдықты өлшейтін құрал. (Спидометр)

3.Кері итеруші күш. (Архимед)

4.Оптикалық ыныдан жасалынатын зат. (Линза)

5.Тіреуге немесе аспаға әрекет ететін күш. (Салмақ)

6.Тоқ күшінің өлшем бірлігі. (Ампер)

7.Электролиз заңын ашқан ғалым. (Фарадей)

Жолдың өлшем бірлігі? Кеңістікте белгілі пішіні және нақты көлемі бар жеке тұрған нәрсе? Астрономияда өшпес із қалдырған Ұлықбектің аты? Дененің сапалық тектілігін сипаттайтын материя түрі? Аспан денелері туралы ғылым? Киімге жаққан әтір иісінің ауаға жайылуы қандай құбылыс? Табиғат туралы ғылым? Термометрдің өлшем бірлігі?
  • Жолдың өлшем бірлігі?
  • Кеңістікте белгілі пішіні және нақты көлемі бар жеке тұрған нәрсе?
  • Астрономияда өшпес із қалдырған Ұлықбектің аты?
  • Дененің сапалық тектілігін сипаттайтын материя түрі?
  • Аспан денелері туралы ғылым?
  • Киімге жаққан әтір иісінің ауаға жайылуы қандай құбылыс?
  • Табиғат туралы ғылым?
  • Термометрдің өлшем бірлігі?
ҮІІ.  Нені жасай аламын?

ҮІІ. Нені жасай аламын?

№ 1.Эксперименттік тапсырма. Суы бар ыдыста өлшемі бірдей екі шарик, біреуі – парафин, екіншісі – тығыннан жасалған. Қай шарик суда терең орналасады?

№ 1.Эксперименттік тапсырма.

Суы бар ыдыста өлшемі бірдей екі шарик, біреуі – парафин, екіншісі – тығыннан жасалған. Қай шарик суда терең орналасады?

№ 2.Эксперименттік тапсырма. Таза суы және тұзды суы бар ыдыста картоп салынған.қай суда картоп батады.

№ 2.Эксперименттік тапсырма.

Таза суы және тұзды суы бар ыдыста картоп салынған.қай суда картоп батады.

№ 3.Эксперименттік тапсырма. Керосин және суы бар ыдысқа парафин салынған. Парафин кесегі қай сұйыққа батады?

№ 3.Эксперименттік тапсырма.

Керосин және суы бар ыдысқа парафин салынған. Парафин кесегі қай сұйыққа батады?

Сурет бойынша архимед күшін анықтау .
  • Сурет бойынша архимед күшін анықтау .
Бағалау.  (критерий арқылы бағалау)

Бағалау.

(критерий арқылы бағалау)

Критерийлер 1 балл Ұйымшылдығы 2 балл Тәртібі 3 балл Белсенділігі Уақытты үнемдеу Жауаптарының нақтылығы Жалпы баллы

Критерийлер

1 балл

Ұйымшылдығы

2 балл

Тәртібі

3 балл

Белсенділігі

Уақытты үнемдеу

Жауаптарының нақтылығы

Жалпы баллы

Екі жұлдыз – бір тілек!!!

Екі жұлдыз – бір тілек!!!

Назарларыңызға  Рахмет!!!

Назарларыңызға Рахмет!!!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок: "Архимед к?ші. Денелерді? ж?зу шарттары.”

Автор: Сулейменова Зураш Умиртайевна

Дата: 15.01.2016

Номер свидетельства: 277354


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства