Сабақтың тақырыбы: Тұрақты электр тогын қайталау 8-сынып
Сабақтың мақсаты: Тұрақты электр тогын білуге тиіс.
Сабақтың типі: қайталау сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: СТО, диалогтік оқыту, шығармашлық жұмыс
Пән аралық байланыс: Қазақ тілі және әдебиет, математика, сызу
Ұйымдастыру кезеңі: -амандасу, жылы шарай таныту.
1.«Мен басқаның көзімен» психологиялық дайындық - оқушылар өздерінің есімдерінің бас әріпіне сай тілек айту.
Нәтижесі: Оқушылар бір-біріне деген және өзіне деген сенімділік пен сыйластық пайда болады.
2. Электр тарауына байланысты, тақырыптың атын жұмбақ шешу арқылы тауып, шешімін тақтаға жазамыз.
«Аяқсыз жүреді, отсыз жанады» (электр тогы)
Ғылым таппай мақтанба
Орын таппай баптанба
Құмарланып шаттанба
Ойнап босқа күлуге
Бес нәрседен қашық бол
Бес нәрседен асық бол
Адам болам десеңіз
Өсек өтірік мақтаншақ
Еріншек бекер мал шашпақ.
Бес дұшпанның білсеңіз
Талап, еңбек, терең, ой
Қанағат рахым ойлап қой
Бес асыл іс көнсеңіз
Яғни А.Құнанбаевтың осы өлең шумақтарында негізгі сөздерді кезеңге бөліп қарастыратын болсақ
Талап –( сұрақтар, әрбір физикалық шаманы зерттеу)
Еңбек- (физикалық диктант,)
Терең ой-(құралдар қызметі)
Қанағат-(есептер шығару)
Рахым- (жұмбақтар)
Ойлап қой- (инсерт әдісі)
" Талап " жеке жұмыс - тақтада теректің суреті көрсетіледі, сол суреттегі жапырақтарында сұрақтар жасырылады, әр оқушы сол сұрақтарға жауап береді.
Электр тогы дегеніміз не және оны алғаш енгізген ғалым?
Өткізгіштегі электр тогының әрекетінің қандай түрлері бар?
Луиджи Галвани тәжірибе жасаудың нәтижесінже нені байқады?
Вольта бағанасы туралы нені білесің?
Тізбектеп қосқанда кедергі неге тең?
Қандай шама өткізгішке параллель жалғанады?
1.Бос орынды толтыр
Нәтижесі: Анықтамаларды, формулаларды еске түсіру
«Еңбек» Физикалық диктант
1.Еркін электр зарядын тасымалдаушылардың реттелген қозғалысы электр тогы деп аталады.
2.Өткізгіштің көлденең қимасы арқылы қандай да бір уақыт аралығында тасымалданатын электр мөлшерінің сол уақыт аралығына қатынасын ток кұші деп аталады.
3.Тізбектің берілген бөлігінде заряд орын ауыстырғанда , электр өрісінің атқарған жұмысының осы зарядқа қатынасы кернеу деп аталады.
4. Тізбек бойымен өтетін токқа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын шаманы кедергі деп аталады.
Нәтижесі: Оқушылар анықтамаларды еске түсіру
«Терең ой»- (құралдар қызметі)
Нәтижесі: құралдардың атауын, шартты блгісін, өлшем бірлігін еске түсіру.
«Қанағат»-есептер шығару
«Рахым» -
1.Жалынмын мен, келме жақын –жанарсың,
Тұлпармын мен, шаңыма ермей қаларсың.
Күл болсын көк, жемірілсін жер, уайым жоқ,
Көз қырымен күліп қана қарармын... (М.Жұмабаев «Мен кім»)
(ток кез келген нарсені күйдіріп жандырып тастайды, токтың таралуы өте жылдам, адамды ток соғатын болса адамды өлтіріп жібереді)
2. Абай Құнанбаевтың 45 қара сөзінің 38 –і сөзінде былый делінген:
«Адамдар ұйқы, тыныштық, әуес қызықтық бәрін қойып адам баласының тұрмыс тіршілігінің жақсаруына байланысты іспен айналысқанда, яғни электрді тауып, дүниенің о шетінен қазір жауап алып адам баласын батылдыққа, өтірік пен жалғанды айыруға мүмкіндік бергені үшін біз оларға бас иуіміз керек. (жалқаулыққа салынбай, электр тогын ойлап табу керек екенин және онын падасы зор екенин сол кезденақ билген, электр тогыны арқылы кез келген ақпаратты лезде біле алатынын білген.
3. Жоғалмайды ешқашан,
Түрлендірсең егер де.
Басқа күйге ауысса,
Жұмыс істейді әрқашан. (энергия)
4.Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланамыз күн сайын жарық үшін? (тоқ)
Қорытынды: " Көсемдікке ұмтылыс " - ойтолғау Электр тогының пайдасы мен зияны?
Оқушылардың сөйлеу , шығармашылық қабілеті артады
Үйге тапсырма: Ампер. Вольт, Ом ғалымдардың өмір баянын жазып келу.
Бағалау:
Кері байланыс: Бағдаршам
Қызыл = түсінбеймін,
Сары-орташа түсіндім
Жасыл = барлығы түсінікті