Сабақтың басы
3мин
5мин
Сабақтың ортасы «Ой қозғау» әдісі 30 мин 2мин
Білу және түсіну 15мин
Қолдану 7мин
5мин
Сабақтың соңы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп, сыныптың тазалығына, оқушылардың формасына мән беру. «Шаттық шеңберін» құрып, оқушылар бір-біріне бүгінгі күннің сәтті аяқталуына, жүректен шыққан жылы лебіздерін білдіру «Қарлы кесек» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды Кері байланыс: Ынталандыру
Жаңа сабақ: «Ой қозғау» әдісін пайдаланып, оқушыларға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сабақтың мақсатын талқылау сұрақтары арқылы бүгінгі сабақтың не жайында айтылатынын оқушылардың өздері ұғынуға үйретемін. «Аялдама»әдісі бойынша 3 топқа біріктіріп, әр топқа тақырыпты бөліп беремін. Әр топтан бір оқушы елші болып шығып, екінші топқа барып, аялдап «Аялдама» әдісі бойынша бір-біріне тақырыпты түсіндіріп, бір біріне оқытады. I топ: ток күші II топ: кернеу III топ: кедергі Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдап, қалай тағайындалатынын түсіндіру. Ток күші, кедергі, кернеу ұғымдарын түсіндіріп, өлшем бірліктерін, формулаларын түсіндіру. Ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін ұғындыру.
Дескриптор: Ом заңын тұжырымдай алады; ток күші, кедергі, кернеу ұғымдарын біледі және формулаларын ажыратады; ток күші мен кернеуге байланысты өткізгіштің кедергісін өзгертуді біледі: -
«Пирамида әдісі» арқылы есептер шығару. Берілгені Формула ХБЖ Шешуі\жауабы папаШешу\жауабы
Алюминийден жасалған өткізгіштің кедергісі 0,1 Ом, массасы 54 г. Өткізгіштің көлденең қимасының ауданы мен ұзындығын тап. Электр сымының ұзындығы 200км. Оны дайындау үшін қимасы 12 В кернеу мен 0,3 А ток күшіне есептелген электр шамы ток көзіне ұзындығы 30 см қимасы 0,34 мм2 мыс сыммен қосылған. Шамның ток көзіне қосылу сызбасын сызыңдар. Шам мен сымның кедергісі қандай? Ток күші 250 А және 2000 Клға теңэлектр заряды мәшине стартеріненөтсе, олқаншауақытжұмысістейді? Ұзындығы 11 м, қимасы 0,1 мм2болатынөткізгіштенкернеуі 220 В болатын 4А ток күшіөтіпжатыр. Өткізгішқандайматериалдандайындағанынанықтаңдар. Дескриптор: Есептің шартын түсіне алады; Берілгенін құрастыра алады; ХБЖ-ға айналдыра алады; Формулаларын түрлендіре алады; Есептер жүргізе алады:
«Білімді кескіндеу» әдісі бойынша графиктерді үлестірме қағазбен беремін. «Графикалық органайзер» Суретте А және В өткізгіштеріндегі ток күшінің кернеуге тәуелділік графигі берілген. График бойынша қай өткізгіштің кедергісі үлкен Реостат арқылы тізбектегі ток күшінің өзгеруін бақылайық. (кернеу тұрақты кезде) Егер, U=const. I~1/R Мына графикке қандай сипаттама бересіз? Дескриптор: Ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін біледі Графиктердің координалар осьтерінде берілген шамаларды анықтайды және ажырата алады. Ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сипаттайды График бойынша кедергінің мәнін анықтап, салыстырады Тізбектегі ток күшінің өзгеру деңгейін бақылайды және анықтайды. Үйгe тaпcыpмa: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын оқу Кері байланыс: «Бec caycaқ» әдiciмeн өзiн-өзi бaғaмдay: - Ciздe қaндaй қиындықтap болды? - Ciздe қaндaй тaпcыpмa қaтты ұнaды? - Бүгiнгi көңiл-күйiм қaндaй болды? - Бүгiн мeн қaндaй жeтicтiктepгe қол жeткiздiм? - Бүгiн мeн нe бiлдiм, қaндaй тәжipибe жинaқтaдым? Мұғaлiм кepi бaйлaныc aлaды Оcы тaқыpыпты қоpытындылaп, caбaқтың мaқcaтынa жeткeн жeтпeгeнiн, нeгe көңiл бөлy кepeк, кeлeшeктe нe icтey кepeк дeгeн cұpaқтapғa жayaп aлaмын. |
Стикер
Маркер Флипчарт
Бағдаршам
Басбармақ
Кеспе қағаздар
Шапалақ |
Сабақтың барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланып беріледі. Сабақтың бас кезінде«Қарлы кесек» әдісімен өткен сабақтағы ақпараттарды нақтылайды. «Аялдама»әдісімен жаңа сабақты бастаймын. Бұл әдіс арқылы оқушыларға топтық тапсырмаларын үлестіріп беремін және өне бойы қадағалап жүремін. Оқушылардың алған білімін практикада қолдану үшін «Пирамида әдісі» арқылы есептер шығарамын. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда есеп шығару барысында қарқыны жоғары болады. Көмек керек ететін оқушыларға біраз уақыт беріп, деңгейлеріне қарай қосымша есептер беремін, деңгейі жоғары оқушыларды, көмек қажет ететін оқушыларға көмектесуге бағыттаймын. | Оқушының дамуына ықпалын тигізетін кері байланысты жасау кезінде мен оқушыларға ауызша және жазбаша түрде беріп отырамын . Сен бүгінгі сабақта күндегіден ерекше қабілетіңді көрсеттің Бүгінгі сабаққа жақсы қатыстың Негізі сен дұрыс жауап беріп отырсың, алайда келесі жолы өз жауаптарыңа мұқият қара және барлық мәліметтерді қолданғаныңа көз жеткізуге тырыс. | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру және сақтау. Электр құрылғыларын пайдалануда қауіпсіздік ережелерін сақтау |