Пәні | Физика 7 кл |
Өтілетін мерзімі | 11.03.2016 |
Сабақтың тақырыбы | Практикалық жұмыс: Архимед заңына сапалық және мәтінді есептер шығару |
Мақсаты | Теориялық білімін практикада қолдана алу дағдысын қалыптастыру. |
Күтілетін нәтиже | А. Архимед заңының дұрыстығын тәжірибе жүзінде тексереді. В. Жүргізген жұмысына сипаттама беріп, дәлелдейді. С. Өз жұмысына баға береді. |
Сілтеме | В.И.Кем, Б.А. Кронгарт, 7-сын «Есептер жинағы», электрондық оқулық. |
Түйінді идеясы | Архимед заңының өмірдегі маңыздылығы және техникадағы қолданысын түсінеді. |
Қолданылған әдістері мен тәсілдері | Диалогтік оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу, тақырыпты талдау Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: топқа, рольдерге бөлу Оқуды және оқыту үшін бағалау АКТ-ны қолдану Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс |
Ресурстар | Динамометр, суы бар ыдыс, мензурка, ішіне салынған құмдарының массалары әр түрлі бірдей үш пробирка, тығыздығы белгілі сұйығы бар ыдыс. Білім тексеруге арналған таратпа материалдар, өзін-өзі бағалау парақтары, физикалық шамалар жазылған стикерлер. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Қолданылатын модульдер |
Ұйымдастыру кезеңі 2мин | Топқа бөлу | Физикалық шамалардың басқы әрәптеріне сәйкес бөлу | Ынтымақтастық орнату Жас ерекшелігі |
2мин | Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру | «Көбелек» слайдын көрсету | Ынтымақтастық орнату АКТ |
«Білу» 10 мин Үй тапсырмасын, тарау бойынша білімдерін тексеру | 1. «Ол туралы не білесің?» стратегиясы бойынша сұрақтар қоямын 2. 67-бет эксперименттік тәжірибе нәтижесін тексеремін | 1. Архимед заңын түсіндір. Сұйыққа батырылған денеге оның сұйыққа батқан бөлігі көлеміндегі сұйықтың салмағына тең ығыстырушы күш әрекет етеді 2. Архимед күші қандай шамаларға тәуелді? FA архимед күші – сұйықтың тығыздығына, дененің көлеміне,еркін түсу үдеуіне 3. Архимед күші қандай күш? Архимед күші кері итеруші күш 4. Денелердің жүзу шарттарын тұжырымдаңдар F aFA дене батады F a=FA дене жүзеді F a 5. Сұйық ішінде жүзіп жүрген денеге әрекет ететін ығыстырушы күштің шамасы неге тең? Жүзіп жүрген денеге әрекет ететін ығыстырушы күштің шамасы ауырлық күшіне тең , F ы=Fа 6. Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан артық болса, дене сұйықта жүзіп жүре ме , әлде батып кете ме? Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан артық болса , , дене батады 7. Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан кем болса, дене сұйықта жүзіп жүре ме , әлде батып кете ме? Дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан кем болса , , дене қалқиды б) 30 – жаттығу № 3 есеп Массасы 100 кг , көлемі 0,2 м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме, әлде батып кете ме? | Формативті бағалау |
«Түсіну» 10мин | 1.Электрондық оқулықтан виртуальдық көрсетілім . | 1.Тәжірибені оқушылар өздері талдайды. Дененің өзін өзгертпей , денеге әсер етуші архимед күшін арттыруға немесе кемітуге бола ма? Болады,сұйықтың тығыздығын өзгерту арқылы. | Диалогтік оқыту, СТО |
«Талдау» 5мин | 109-беттегі 782-784 сұрақтарды қою |
| Формативті бағалау |
«Қолдану» 5мин | Архимед заңын тексеруге болатын тәжірибе ұсыныңыз-топпен. | (оқушылар өздерінің тәжірибесін ұсынады)
| Формативті бағалау |
«Жинақтау» 5мин | | Әрбір топ ортаға шығып түсіндіреді. №1 Массасы 500 г капрон білеушеге су тарапынан қандай Архимед күші әсер етеді? №2. Егер керосиннің кері итеруші күші бірінші есептегі кері итеруші күшке тең болса, керосинге салынған мұздан жасалған дененің көлемі қандай болады? №3. Көлемі екінші есептегі дененің көлеміне тең денеге 5,6 Н кері итеруші күш әсер етсе , ол дененің қандай сұйықта тұрғаны? | Диалогтік оқыту, СТО, топтық жұмыс |
«Бағалау» 3мин | Тест тапсырмасы. | Қосымша-1 | СТО |
Оқушылардың бағалауы 3 мин | БББ кестесін толтыру | Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып, көңіл-күй диаграмммасына іледі. Бағалау парақтарын толтыру. | Формативті бағалау |
Үй жұмысы | Міндетті: тарауды толық қайталау -түрлі тапсырма дайындау Мүмкіндік деңгейлі: тараудағы заңдылықтарды өмірмен байланыстыра отырып «ЭССЕ» жазу |