Нестандартный урок "Решение задач и упражнений" в 8 классе по теме "Работа и енергия"
Нестандартный урок "Решение задач и упражнений" в 8 классе по теме "Работа и енергия"
Данный урок предназначен для подготовки учащихся 8 класса к контрольному уроку по теме "Работа и енергия" в нестандартном виде с презентацией.
Проведение однотипных уроков из физики не вызывает интереса к учебе, творческому развитию школьника, не возбуждает эмоцию, не развивает мышления. Это ведет к тому, что ученик не понимает, с какой целью и как он может использовать и реализовать знание из физики в будущем.
Очевидно, необходимо выделять творческий урок как для учителя, так и для учеников. Творческий урок для учителя - это урок, на котором организуется творческая деятельность учеников, которые самостоятельно "создают" новый для себя продукт, : новые знания, новую систему действий, новый метод достижения и тому подобное. Творческий урок для ученика - это урок, на каком ученике для личных потребностей и мотивов формулируют цели деятельности, организуют адекватную этим целям деятельность.
Включая учеников в эту интеллектуальную игру, учитель в нетрадиционной форме проверяет их знание, прочность и глубину усвоения пройденного материала. Обнаруживает, какие вопросы нужно объяснить и полноценно подготовить ученика к контрольному уроку.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Нестандартный урок "Решение задач и упражнений" в 8 классе по теме "Работа и енергия" »
Тема.Розв'язування задач та вправ(тема «Робота і енергія»,8 кл.)
Вчитель фізики Придніпровської ЗОШ Нікопольського району
Боришполець Валентин Васильович
Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми “Робота та енергія”; формувати навички розв'язування задач; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Основні поняття: робота, енергія, потужність, ККД простого механізму.
Обладнання: варене і сире яйця, плакат із зображенням країни “Енергія”.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Девіз уроку:І курча недарма гребеться.
Чеське прислів'я
Хід уроку
І. Розминка
Уявіть собі, що ми сьогодні вирушаємо в подорож. Оберемо вид транспорту: літак, космічний корабель, автомобіль тощо.
Для подорожі нам необхідно мати робочий зошит, ручку, олівець.
II. Основний зміст уроку
До сьогоднішнього уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення цієї теми, повторили закони, поняття, формули. Тому сподіваюся на ваші правильні відповіді, активність, кмітливість, дотепність, цікаві домашні заготовки і головне — повагу до своїх суперників. Бажаю вам успіхів! Розпочинаймо подорож містами країни Енергія.
Перше місто, куди ми з вами завітаємо, — місто Ерудитів.
Капітани команд обирають шістьох учасників, які найбільш ерудовані з фізики і яким подобається розв'язувати кросворди.
Умови гри:
Перший учасник відгадує перше слово і, записавши його в сітці кросворда, передає картку другому учаснику своєї команди, другий відгадує друге слово і т.д.
Починаючи з сьомого слова, учасники повторюють свої дії в тому самому порядку.
Якщо учасник не може виконати своє завдання, він передає картку наступному учаснику.
Розв'язування кросворда обмежується часом 7хв.
За кожне правильно відгадане слово команда отримає 1 бал.
За повністю розв'язаний кросворд команда отримує додаткових 3 бали.
1. Механізм – це ………., що передає рух, або перетворює один вид руху в інший. (Пристрій.)
2. Фізична величина, яка дорівнює добутку сили, що діє на тіло, на шлях, пройдений цим тілом у напрямі дії сили. (Робота.)
3. Назва основної одиниці потужності. (Ват.)
4. Енергія, яку мають тіла внаслідок свого руху. (Кінетична.)
5. Енергія, що залишається сталою для ізольованого тіла. (Механічна.)
6. Енергія, яку мають тіла внаслідок взаємодії між собою або частин одного і того самого тіла.(Потенціальна.)
7. Фізична величина, що характеризує швидкість виконання роботи. (Потужність.)
8. Назва одиниці потужності, що в 1000 разів більша від основної. (Кіловат.)
9. Основна одиниця роботи. (Джоуль.)
10. Одиниця сили в СІ. (Ньютон.)
11. Фізична величина, що характеризує здатність тіла виконувати роботу, є її мірою. (Енергія.)
12. Назва фізичної величини, що входить у знаменник правої частини виразу
N = А/t. (Час.)
Прочитайте по вертикалі назву одного з видів енергії.
Оцінюємо роботу команд.
Наступне місто, до якого ми завітаємо, — місто Наукове.
Командам пропонується розв'язати задачі. Спочатку їм дається 2 хв. для аналізу та складання плану розв'язування, а потім один з учасників біля дошки розв'язує цю задачу. За правильне розв'язання команда може отримати 5 балів.
Задачі
Для команди 1. Двигун насоса, розвиваючи певну потужність, підіймає 200 т води за 5 хв. на висоту 10 м. ККД двигуна 40 %. Визначте потужність двигуна.
40%N=A/t; N=A/40%t; N=160 kВт
Длякоманди 2. Похилою площиною переміщують вантаж вагою 3,5 кН на висоту 1,4 м. Обчисліть роботу, що виконується при цьому, якщо ККД похилої площини становить 60 %.
A=mgh/60%; A=8167Дж-8,1кДж
Наступне місто, до якого ми помандруємо, —місто Експериментаторів.
Один із жителів цього міста пропонує вам пояснити дослід, який я вам продемонструю. За правильну відповідь — 4 бали.
Дослід. Крутять два яйця — сире та варене. Яке з них має більшу кінетичну енергію? Чому? (Варене яйце має більшу кінетичну енергію, бо воно обертається як тверде тіло, а у сирого яйця обертається переважно лише шкаралупа (внутрішня частина залишається в спокої).)
Пропоную вам трохи відпочити і завітати до міста Розважального.
Учні з кожної команди по черзі читають вірші, в яких вжито фізичні терміни з теми «Робота і енергія», мають дати повну інформацію про цей термін.
Вивчай закони фізики,
Учися працювати,
Не забувай про важелі,
Про джоулі і вати.
Той, хто не любить руху,
Лише про масу дбає,
Той сили не нарощує,
Енергію втрачає.
Максимальна оцінка— 3 бали.
А тепер завітаємо до міста Геніального.
Один із жителів цього міста хоче вам запропонувати розв'язати задачу, вона не простенька, але спробувати варто, за правильне розв'язання отримаєте 10 балів.
Задача. Тіло масою 3 кг і об'ємом 2 дм3 знаходиться у воді на глибині 3 м. Яку роботу необхідно виконати для повільного плавного підіймання тіла на висоту 5 м над поверхнею води?
У місті Геніальному живуть, звичайно, генії, але і ви молодці — на виклик відгукнулися.
Тепер подивимося, чи подружитеся ви з жителямиміста Історичного.
Вони — відомі історики — приготували вам запитання, пов'язані з історією. Запитання ставлять усім учасникам: командна того, хто перший і правильно каже відповідь, отримує 1 бал.
Запитання
1. Назвіть вченого, на честь якого отримала назву одиниця роботи (Джоуль.)
2. Кому належать класичні розрахунки дій важелів і блоків? (Архімеду.)
3. Назвіть вченого, на честь якого отримала назву одиниця потужності. (Ват.)
4. Назвіть відомого англійського фізика, який експериментально довів закон збереження енергії.(Джеймс Прескотт Джоуль.)
Останнє місто нашої країни, куди ми сьогодні ще потрапимо, — це містоЯ-чомучка.
Жителі цього міста живуть за девізом: «Я — тобі, а ти — мені».
Конкурс, який ми проведемо в цьому місті, полягає в тому, що кожна команда по черзі ставить по три запитання команді-суперниці. Якщо відповідь правильна, то команда отримує 1 бал.
Перед тим як порахувати бали, одна з команд має ще можливість отримати 2 бали, якщо здогадається про закономірність назв міст, якими ми сьогодні подорожували. Пригадаємо назви міст: Ерудитів, Наукове, Експериментаторів, Розважальне, Геніальне, Історичне, Я-чомучка.
(Перші літери цих назв утворюють назву країни «Енергія».)
ІІІ. Підсумки уроку. Вітаємо переможців та оцінюємо роботу учнів.
IV. Домашнє завдання
1. Повторити тему «Робота і енергія», § 33-41, підготуватися до контрольної роботи.