kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Механика б?лімі бойынша “?здік панорамалы? саба?”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: 1.О?ушыларды? затты? ??рылысы бойынша ал?ан білім де?гейлерін ба?ылау,тияна?тау, затты? 3 к?йіні? ?аситтерін білу. МКТ – ны? негізгі ?аидаларын т?жырымдау. 2. Логикалы? ойлау, ?з бетінше т?жырымдау, талдау,есте са?тау ж?не теория мен практиканы ?штастыру да?дысын дамыту. 3. О?ушыларды жауапкершілікке, тияна?тылы??а, с?йлеу м?неріне, таби?атты аялау?а т?рбиелеу. III.Білімдері мен шеберліктерін т?рлі проблемалы? ситуациялы? жа?дайларда ?олдана алу. 1.Т?жірибені т?сіндіре білу. 2.Т?жырымдау. 3.Затты? ?ш к?йіні? ?асиетін, айырмашылы?ын, ??састы?ын Венн диаграммасы бойынша талдау. 4.Сурет салу ойыны(молекулалар моделіні? орналасуын салу). 5.Ма?ал-м?телдерді? физикалы? ж?не философиялы? ма?ынасын ашу. 6.Сапалы? есептер шы?ару.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Механика б?лімі бойынша “?здік панорамалы? саба?” »

Механика бөлімі  бойынша “ Үздік панорамалық  сабақ”

Механика бөлімі

бойынша

Үздік панорамалық

сабақ”

Заттың құрылысы.

Заттың

құрылысы.

Сабақтың мақсаты:   1.Оқушылардың заттық құрылысы бойынша алған білім деңгейлерін бақылау,тиянақтау, заттың 3 күйінің қаситтерін білу. МКТ – ның негізгі қаидаларын тұжырымдау.  2. Логикалық ойлау, өз бетінше тұжырымдау, талдау,есте сақтау және теория мен практиканы ұштастыру дағдысын дамыту.  3. Оқушыларды жауапкершілікке , тиянақтылыққа, сөйлеу мәнеріне, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылардың заттық құрылысы бойынша алған білім деңгейлерін бақылау,тиянақтау, заттың 3 күйінің қаситтерін білу. МКТ – ның негізгі қаидаларын тұжырымдау. 2. Логикалық ойлау, өз бетінше тұжырымдау, талдау,есте сақтау және теория мен практиканы ұштастыру дағдысын дамыту. 3. Оқушыларды жауапкершілікке , тиянақтылыққа, сөйлеу мәнеріне, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  Білімдерді талдап қорыту және  жүйеге келтіру сабағы .    Сабақтың көрнекілігі:  Суы бар колба,калий перманганаты,  2 шыны пластинкасы, блок схема (плакатта), электрондық оқулық,  интерактивтік тақта.

Сабақтың түрі: Білімдерді талдап қорыту және

жүйеге келтіру сабағы .

Сабақтың көрнекілігі:

Суы бар колба,калий перманганаты,

2 шыны пластинкасы, блок схема (плакатта), электрондық оқулық,

интерактивтік тақта.

1.  Оқыту әдістемесі: А) репродуктивтік; В)ішінара ізденіс; Г) зерттеу; Д) этнопедагогика 2.  Пән аралық байланыс:  А) Химия; Б) Биология;  В) Математика

1. Оқыту әдістемесі:

А) репродуктивтік;

В)ішінара ізденіс;

Г) зерттеу;

Д) этнопедагогика

2. Пән аралық байланыс:

А) Химия;

Б) Биология;

В) Математика

I .Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру.  II . Заттың құрылысы бойынша теориялық материалды қайталау және талдап қорыту.  А) Сабақтың мақсатын түсіндіру. Б) Блок-схема бойынша (қайталау және талдау).

I .Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру.

II . Заттың құрылысы бойынша теориялық материалды қайталау және талдап қорыту.

А) Сабақтың мақсатын түсіндіру.

Б) Блок-схема бойынша (қайталау және талдау).

сұйық Заттың үш күйі  Дене қатты Зат газ Молекула Атом Құбылысты түсіну, талдау Ядро, протон, нейтрон, электрон Тәжірибе Тұжырым

сұйық

Заттың үш күйі

Дене

қатты

Зат

газ

Молекула

Атом

Құбылысты

түсіну, талдау

Ядро,

протон,

нейтрон,

электрон

Тәжірибе

Тұжырым

III. Білімдері мен шеберліктерін түрлі проблемалық ситуациялық жағдайларда қолдана алу. 1.Тәжірибені түсіндіре білу. 2.Тұжырымдау. 3.Заттың үш күйінің қасиетін, айырмашылығын, ұқсастығын Венн диаграммасы бойынша талдау. 4.Сурет салу ойыны(молекулалар моделінің орналасуын салу). 5.Мақал-мәтелдердің физикалық және философиялық мағынасын ашу. 6.Сапалық есептер шығару.

III. Білімдері мен шеберліктерін түрлі проблемалық ситуациялық жағдайларда қолдана алу.

1.Тәжірибені түсіндіре білу.

2.Тұжырымдау.

3.Заттың үш күйінің қасиетін, айырмашылығын, ұқсастығын Венн диаграммасы бойынша талдау.

4.Сурет салу ойыны(молекулалар моделінің орналасуын салу).

5.Мақал-мәтелдердің физикалық және философиялық мағынасын ашу.

6.Сапалық есептер шығару.

МКТ-ның бірінші қағидасын дәлелдейік: 1 тәжірибе. Мысалы пробиркада суды қайнатсақ, ол қайнаған соң көлем ұлғайып, төгіле бастайды. Неге? Қорытынды: Себебі, су ұсақ бөлшектерден (молекулалар мен атомдардан) тұрады, ал қыздыру барысында олардың арақашықтығы ұлғаяды. МКТ-ның екінші қағидасын дәлелдейік: 2 тәжірибе. Мысалы: Әтір газын (дезодарант) шашсақ не сеземіз? -иісті сеземіз Қорытынды: Әтір иісі бүкіл бөлменің ішін алып, оның молекулалары ауа молекулаларымен араласады. -Бұл құбылысты не деп атаймыз? -Диффузия.

МКТ-ның бірінші қағидасын дәлелдейік:

1 тәжірибе. Мысалы пробиркада суды қайнатсақ, ол қайнаған соң көлем ұлғайып, төгіле бастайды. Неге?

Қорытынды: Себебі, су ұсақ бөлшектерден (молекулалар мен атомдардан) тұрады, ал қыздыру барысында олардың арақашықтығы ұлғаяды.

МКТ-ның екінші қағидасын дәлелдейік:

2 тәжірибе. Мысалы: Әтір газын (дезодарант) шашсақ не сеземіз?

-иісті сеземіз

Қорытынды: Әтір иісі бүкіл бөлменің ішін алып, оның молекулалары ауа молекулаларымен араласады.

-Бұл құбылысты не деп атаймыз?

-Диффузия.

Венн диаграммасы бойынша заттың үш күйінің қасиетін, ұқсастығын, айырмашылығын салыстырайық.Үшбұрыштарға заттың үш күйінің қасиетін(жеке-жеке) ортасындағы трапецияға ұқсастығын, айырмашылығын жазамыз.(Оқушылар өздері салыстырады).

Венн диаграммасы бойынша заттың үш күйінің қасиетін, ұқсастығын, айырмашылығын салыстырайық.Үшбұрыштарға заттың үш күйінің қасиетін(жеке-жеке) ортасындағы трапецияға ұқсастығын, айырмашылығын жазамыз.(Оқушылар өздері салыстырады).

Сурет салу (молекулалар моделінің орналасуын салу).  Мұғалім: -Балалар, Венн диаграммасы және сурет салу арқылы зат туралы қандай мағлұмат жинақтадық? Қорытынды. Заттың үш күйде болатындығын және олардың қасиеттерін, ұқсастықтарын, айырмашылықтарын дәлелдейік. Заттың бір күйден екінші күйге өтуі металлургияда қолданылады.

Сурет салу (молекулалар моделінің орналасуын салу).

Мұғалім: -Балалар, Венн диаграммасы және сурет салу арқылы зат туралы қандай мағлұмат жинақтадық?

Қорытынды. Заттың үш күйде болатындығын және олардың қасиеттерін, ұқсастықтарын, айырмашылықтарын дәлелдейік. Заттың бір күйден екінші күйге өтуі металлургияда қолданылады.

МКТ-ның үшінші қағидасын дәлелдейік:  Егер екі шыны пластинканы сулап, бір-біріне жақындатып, оларды ажырату үшін белгілі бір күш жұмсау керек. Не себепті шыны пластинкаларды ажырату қиын?  Қорытынды . Бөлшек бір-біріне тартылады, яғни МКТ-ның үшінші қағидасы дәлелденіп тұр.

МКТ-ның үшінші қағидасын дәлелдейік:

Егер екі шыны пластинканы сулап, бір-біріне жақындатып, оларды ажырату үшін белгілі бір күш жұмсау керек. Не себепті шыны пластинкаларды ажырату қиын?

Қорытынды . Бөлшек бір-біріне тартылады, яғни МКТ-ның үшінші қағидасы дәлелденіп тұр.

Мақал-мәтелдер (халықтық педагогика) Төмендегі мақал-мәтелдердің физикалық, философиялық мағынасын ашып, айтыңыздар:  1.Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді.  2.Отқа салса темір де балқиды.  3.Тау мен тасты су бұзады, адамзатты сөз бұзады.

Мақал-мәтелдер (халықтық педагогика)

Төмендегі мақал-мәтелдердің физикалық, философиялық мағынасын ашып, айтыңыздар:

1.Бір құмалақ бір қарын майды шірітеді.

2.Отқа салса темір де балқиды.

3.Тау мен тасты су бұзады, адамзатты сөз бұзады.

Сапалық есептер: 1.Қиярды, балықты, етті тұздау қандай құбылысқа негізделген? 2.Қайыңнан жасалған сыпырғының иісін суық бөлмеге қарағанда ыстық моншада тез сеземіз? 3.Ядролық соғыстан кейін не болуы мүмкін деп ойлайсыздар?

Сапалық есептер:

1.Қиярды, балықты, етті тұздау қандай құбылысқа негізделген?

2.Қайыңнан жасалған сыпырғының иісін суық бөлмеге қарағанда ыстық моншада тез сеземіз?

3.Ядролық соғыстан кейін не болуы мүмкін деп ойлайсыздар?

IV. Оқушылардың білімін пысықтау:  Физикалық  диктант 1.Зат құралған бөлшектер________. 2.Үш күйде кездесетін зат _________ . 3.Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың өздеріне тән ортақ қасиеті(жеке-жеке) ____________ . 4.Дене өз көлемін сақтайды,бірақ пішінін өзгертеді, сонда бұл қандай заттан тұратын дене ____________ . 5.Судың бір молекуласы қандай атомдардан құралған __________ .

IV. Оқушылардың білімін пысықтау:

Физикалық диктант

1.Зат құралған бөлшектер________.

2.Үш күйде кездесетін зат _________ .

3.Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың өздеріне тән ортақ қасиеті(жеке-жеке) ____________ .

4.Дене өз көлемін сақтайды,бірақ пішінін өзгертеді, сонда бұл қандай заттан тұратын дене ____________ .

5.Судың бір молекуласы қандай атомдардан құралған __________ .

Аукцион Аукцион “ Аукцион” сөзінің анықтамасы беріледі.Затты “сатып алу” үшін, оның физикалық қасиетімен байланыстырып айту керек.Аукционға түсетін заттар: тіс щеткасы, конфеттер (мұз кәмпиттер), сусын, үрленген шар.

Аукцион

  • Аукцион

“ Аукцион” сөзінің анықтамасы беріледі.Затты “сатып алу” үшін, оның физикалық қасиетімен байланыстырып айту керек.Аукционға түсетін заттар: тіс щеткасы, конфеттер (мұз кәмпиттер), сусын, үрленген шар.

V .Үй тапсырмасы:  Ыстық және суық суы бар стаканда қанттың еруі бойынша тәжірибе жасап қорытындылап келу.

V .Үй тапсырмасы:

Ыстық және суық суы бар стаканда қанттың еруі бойынша тәжірибе жасап қорытындылап келу.

VI .Қорытындылау.  Білімнің маңызын Елбасы Н.Ә.Назарбаев: “Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен “Өмір бойы білім алып өту моделіне көшуге тиіспіз, болашаққа біліммен қадам басып, лайықты қол таңбамызды қалдырайық”,-деп түсіндірген өз жолдауында. Сіздер Елбасының айтқан сөзін жүзеге асыратын біліммен қаруланған, саналы, білімді азаматтар болады,-деп сенеміз

VI .Қорытындылау.

Білімнің маңызын Елбасы Н.Ә.Назарбаев: “Біз өмір бойына жететін білім алу” моделінен “Өмір бойы білім алып өту моделіне көшуге тиіспіз, болашаққа біліммен қадам басып, лайықты қол таңбамызды қалдырайық”,-деп түсіндірген өз жолдауында.

Сіздер Елбасының айтқан сөзін жүзеге асыратын біліммен қаруланған, саналы, білімді азаматтар болады,-деп сенеміз


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Механика б?лімі бойынша “?здік панорамалы? саба?”

Автор: Кенжегалиева Аягоз Ермековна

Дата: 14.04.2015

Номер свидетельства: 201137


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства