kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"М.Маметова атындағы орта мектеп -МДШО" КММ

Нажмите, чтобы узнать подробности

"М.Маметова атындағы орта мектеп-мектепке дейінгі шағын орталығымен " КММ 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"М.Маметова атындағы орта мектеп -МДШО" КММ»

Сабақ жоспары

ҰМЖ тарауы: Динамика негіздері

МЕКТЕП:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Абдрешова Куралай Батырхановна

СЫНЫП:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ньютонның екінші заңы.Масса

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.2. Ньютонның екінші заңын қолданып және есептер шығару.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тең әсерлі күш ұғымымен танысып, Ньютонның екінші заңы және масса ұғымына есептер шығаруда қолдану.

Көптеген оқушылар: Тең әсерлі күш ұғымымен танысып, Ньютонның екінші заңына есептер шығару

Кейбір оқушылар:Ньютонның екінші заңына сапалы есептер шығару

Бағалау критерийі

  • Оқушылар Ньютонның екінші заңы мен масса ұғымын тұжырымдайды.

  • Күш пен үдеудің байланысын дәлелдейді.

  • Ньютонның екінші заңын қолданып есептер шығару


Тілдік мақсаттар

Тілді оқыту мақсаты: Оқушылар Ньютонның екінші заңын есептер шығаруда мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.

Пәндік лексика және терминология

Үдеу,масса,Ньютонның екінші заңы, теңәсерлі күш.

Диологқа/ ашық сұрақтар:

-Тең әсерлі деп қандай күшті айтамыз?

-Бірнеше күштің тең әсерлісін қалай анықтауға болады?

-Денеге үш күш әсер етеді,Ньютонның екінші заңы қай күш үшін орындалады?

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды еңбек және шығармашылық,ынтымақтастыққа баулу

Пәнаралық байланыс

Ньютонның екінші заңының формулаласын қолданып есеп шығаруда математика пәнімен байланыс.Тең әсерлі күшті құраушыларға жіктеуде геометрия пәнімен байланыс.

Алдыңғы білім

Механикалық күштер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басталуы


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал:

«Өзі туралы кластер» әдісі

Топқа бөлу: «түрлі түсті фигуралар"

1-топ «Ауырлық күші»

2-топ «Серпімділік күші

3-топ «Үйкеліс күші»

(W)Ширату жаттығуы «Миға шабуыл»

-Үйкелістің қандай түрлерін білесіңдер?

-Үйкеліс күшінің табиғатын түсіндіріңдер.Оның пайда болу механизмін түсіндіріңдер?

-Серпімділік күшінің анықтамасын беріп, оның пайда болу механизмін түсіндіріңдер?

-Санақ жүйесі деп нені атаймыз?

-Серпімділік күшін қандай формуламен анықтайды.Осы формулаға кіретін физикалық шамаларды атап,оларың анықтамасын беріңдер?

-Дененің жылдамдығының өзгеруін не себеп болады?

-Дененің үдеуі оның массасына қалай тәуелді?

-Дененің массасы дегеніміз не?

-Инерттілік деп дененің қандай қасиетін атайды?

-Дененің үдеуі оның массасына қалай тәуелді?

-Дененің үдеу әсер ететін күшке қалай тәуелді?

( f) ынталандыру

«Өзі туралы кластер» тренинг, қағаздар, түрлі түсті қалам

Сабақтың ортасы


Ж

Ньютонның екінші заңы

аңа тақырып:

Білім дағдасы:білу,

Белсенді оқыту әдісі: «Ромбтық» жіктелім

(G) Тапсырма 1:

1.Жаңа тақырыпты мына бөлімдерге бөліп оқушыларға оқулықпен танысуға тапсырма беріледі.

2 .Трек схеманы толтырады. Бұл трек-схемаға осы тақырыптың түйіні жазылады.

3.Электрондық оқулықпен осы тақырыпқа байланысты материалды көрсетеді.

масса

Ньютонның екінші заңы


Теңәрекетті күш









  1. Топ. Дененің массасы

  2. Топ. Ньютонның екінші заңы

  3. Топ. Теңәрекетті күш

Оқушылармен оқулықпен жұмыс жасайды. Негізгілерін естеріне сақтайды.Осы топтың әрқайсысынан 1 адам қорғайды.Қалғандары толықтырады.

Трек-схеманы толтырады.

( f) Бутерброд

Білім дағдасы: түсіну

Белсенді оқыту әдісі: «Қате жауаптар»

(Р) Тапсырма 2:

1. Реактивті ұшақтың массасы 60 т қозғалтқышының тарту күші 90 кН болса,ол екпін алғанда қандай үдеумен қозғалады?

Бер: шешуі:


m⹀60т

F⹀90кН

_________

а⹀? а⹀ ⹀1.5 м/с


2. 60 Н күш денеге 0,8 м/с2 үдеу береді. Осы денеге қандай күш 2 м/с2 үдеу бере алады?

Бер: шешуі:

F1⹀60H

a1⹀0.8м/с2 F1⹀a1

a2⹀2м/с2 F2⹀a2___ F2 + 60H⹀200Н

F⹀?


Бағалау критерийлері

Дескртиптор

Күш пен үдеудің байланысын есептей алады.

Үдеудің формуласын біледі

Үдеуді есептей алады

Теңәркетті күштің формуласын біледі

Теңәрекетті күшті есептей алады


(f) Өзара бағалау.


Білім дағдасы: қолдану

Белсенді оқыту әдісі: «Ойлан,жұптас»

(І.Р) Тапсырма 3:

1.Массасы m1 = 20 кг дене көлбеулігі α⹀300 жазықтықтық үстінде жатыр. Оған жіп байлап , көлбеу жазықтықтың төбесінде орналасқан блоктан асырып ,екінші ұшына массасы m2 = 4 кг жүкті байлаған, Бірінші жүктің көлбеу жазықтықпен үйкеліс коэффициенті µ⹀0,2 болса, жүктер қандай үдеумен қозғалады.

2

mg α α α α

.Суретке қарап есеп құрастыр. Үйкеліс коэффиценті µ≠0 деп ал.Қажетті физикалық шамалардың мәндерін өздерің беріңдер.Шығару нәтижесімен формуласын жанындағы досыңмен талқыла






Бағалау критерийлері

Дескриптор

Ньютонның екінші заңын қолданып есептер шығарады



Ньютонның екінші заңын формуласын қолданады

Дененің үдеуін есептейді


(f) Өзара бағалау



«Ньютонның екінші заңы»

Электрондық оқулық 9 сынып

Трек сызба

Түрлі түсті маркерлер




























https://Infourok.ru


































Физика 9 сынып

«Мектеп»

Д.М.Қазақбаева.

Ш.Б.Насохова

Н.Бекбасар










Сабақтың аяқталуы


Белсенді оқыту әдісі: «Сіз білетіннің барлығы»


-Тең әсерлі деп қандай күшті айтамыз?

-Бірнеше күштің тең әсерлісін қалай анықтауға болады?

-Денеге үш күш әсер етеді,Ньютонның екінші заңы қай күш үшін орындалады?

(f) Өзін өзі бағалау


Рефлекция: Бағдаршам

Үйге тапсырма: Оқулықтағы жаттығу есептерін орындау. §17 тақырып оқу


Қосымша ақпарат


Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ)

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

Қауіпсіздік техникасын

сақтау

Көптеген оқушылар құрдастары жазып берген ақпаратты трек сызба бойынша баяндатамын.

Кейбір оқушыларға тың ойларды ойлап, түсіндіру әдісін ұсынуға жағдай жасаймын.

Кейбір жоғары оқушылар «Уақытты жоспарлау» жазу барысында болған кемшіліктерге сын айтып, ұсыныс пен тығырықтан шығар жол көрсетулеріне жағдай жасаймын

Оқушылар материалды игеру деңгейін тексеруде 1сабақтың басында «Өзі туралы кластер», «Ынталандыру», 2 сабақ ортасында «Бутерброд», « Қате жауаптар» бағалау критерийлері , сабақ барысында жеке оқушыларға «Қате жауаптар», «Бағдаршам»,

«Жеке тақталар», «Сіз білетіннің барлығы» формативті бағалау түрлерін қолданамын.


Тапсырмаларды орындау барысында орындықта отыру кезінде омыртқа бойының түзу ұстаулары мен орындыққа толық отыруларын бақылаймын. Еркіндікте, ашықтықта және достық пен бірлікте болуларын қамтамасыз етемін.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатынажетпеген

болса, неліктендеп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақкезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңызба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсегеназараударуқажет?











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"М.Маметова атындағы орта мектеп -МДШО" КММ

Автор: Абдрешова Куралай Батырхановна

Дата: 12.05.2020

Номер свидетельства: 549353


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства