kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

К?нтізбелік жоспар "Т?зу сызы?ты ?оз?алысты? графигі" 7 - сынып?а арнал?ан

Нажмите, чтобы узнать подробности

жалпы орта білім беретін мекемені? физика п?ні бойынша саба? жоспары, саба?ты? та?ырыбы "Т?зу сызы?ты ?оз?алысты? графигі". саба? модульдік о?ыту технологиясы бойынша ?ыс?а мерзімді жоспар ?лгісі бойынша жасалын?ан. ?азіргі заман технологиясын пайдаланып саба?ты ?ызы?ты ?ткізуге арналып жасалынды, ойын элементтерін пайдалану о?ушыларды? п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру?а септігін тигізеді деп ойлаймын. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«К?нтізбелік жоспар "Т?зу сызы?ты ?оз?алысты? графигі" 7 - сынып?а арнал?ан»

7 сынып

Физика

Күні

Сабақ

Сабақтың тақырыбы

§20 Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі

Мақсаты

Сыни тұрғыдан ойлау әдісін пайдалана отырып, бірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсініктерін кеңейте отырып, қозғалыс графигі жөнінде деректерді беріп, практикалық түрде қолдана алу дағдысын қалыптастыру

Жұмыс нәтижесі

Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс туралы түсінігі қалыптасады. Ақпарат көздерін білім алуда пайдалануды, өз пікірлерін білдіруді, АКТ ны қолдана білуді, алған білімдерін күнделікті өмірмен байланыстыра білуді үйренеді, қосымша деректермен жұмыс жасауды үйренеді, ғылыми көзқарасы қалыптасады.Пікірлерін айта алады, өзіндік ойын ортақ пікірге келтіріп отырады, көпшілікте өзін-өзі реттейді.

Сілтеме

Р. Башарұлы Физика және астрономия 7-сынып. Алматы «Атамұра» 2012 жыл. 93-95 беттер.

Әдіс-тәсілдер

Формативтік бағалау, өзін-өзі бағалауға ықпал ету. Жаңа әдіс – тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау. АКТ слайдтар

Ресурстар

Постер, оқулық, слайд, мұғалімге арналған нұсқаулық, АКТ, стикерлер, флипчарт, маркерлер, құты, спирт шам, су, шырпы.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут


Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма



Ойлауды Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

критерийлер

дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

Білу

Үй тапсырмасын сұрауда әр топқа өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында жадында қалған білімдері мен  физикалық шамаларды қалай меңгергендігіне байланысты пікірлерін тест арқылы анықтау.

Қызығушылығын ояту.

Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін «Шашу» әдісін пайдаланып, 3 топқа бөлемін. Сыныпта жағымды ахуал тудыру үшін "Жақсы тілектер" трегингін ұйымдастырамын. Тесттің түрлері арқылы үй тапсырмасын сұрау.

І. Толықтыру тесті

1. Жылдамдықты .............. әріпімен,

жолды .......... әріпімен, уақытты ............

әріпімен белгілейді.


2.Векторлық шаманы ата

А) уақыт Ә) жылдамдық

Б) жұмыс

3. Жылдамдықты өлшеу құралы

А)диномометр Ә)спидометр Б)сызғыш


4. Жылдамдықтың 108 км/ сағ – пен берілген мәнін м/с – пен өрнекте

А)108000 м/с Ә)30 м/с Б)300 м/с


5. Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласы

А)v=s/t Ә) v=s*t Б) v=s-s 0/t


ІІ.Сәйкестендіру тесті


Сұрақ


Жауап

Жылдамдық, бірлігі


Дененң бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді

Бірқалыпты қозғалыс

Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі

Орын ауыстыру

Дене тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүреді

Бірқалыпты емес қозғалыс

v=s/t, 1 м/с

Қозғалыс траекториясы

Дене тең уақыт аралығында әртүрлі жол жүреді


ІІІ.Балама жауаптары бар тесті

1.Жылдамдықтың өлшем бірлігі м/с па?

Ия жоқ

2.Орташа жылдамдықты s әріпімен белгілейміз ба?

Ия жоқ

3.Жылдамдықты өлшейтін құрал спидометр деп атала ма ?

Ия жоқ

4.Жылдамдық векторлық шама ма?

Ия жоқ

5.1 сағ. 60 сек бар ма?

Ия жоқ

Тесттің түрлері арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.

Білім деңгейін зерделеу


Тапсырма толық жасалды

3


Тапсырма жартылай жасалды

2

Тапсырма жасалмады

1

Түсіну

Стратегияларды жүйелі қолдану арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру)

Арқылы тақырыптың идеясын түсіну

Мағынаны тану

Сұрақтар қою арқылы ой қозғау.



Жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашап аламын.

  1. Қандай қозғалысты байқап тұрмыз?

  2. Мына екі суреттің арасында қандай байланыс бар?

  3. Енді осылардың графиктерімен жұмыс жасап көрейік.

Сол арқылы жаңа сабақты түсінеді. Оқулықтағы берілген тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты түсінеді.

  1. берілген мәндер бойынша график салу

  2. графикке қарап, қозғалыс теңдеуін жазу

  3. кестедегі мәндерге қарап теңдеу құру

1.20м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын материялық нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте координаталар басынан оңға қарай 10 м қашықтықта болсын, яғни бастапқы координата х0=10м.

Қозғалыс теңдеуі х= х0+υt бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.

2. υ=-5м/с жылдамдықпен бірқалыпты және түзусызықты қозғалатын дененің қозғалыс теңдеуін жаз

.


3. υ=2м/с жылдамдықпен бірқалыпты және түзусызықты қозғалатын дененің қозғалыс теңдеуін кестедегі мәндерді пайдаланып жаз



Ойын жеткізеді, түсінігі кеңейеді

Тақырыптың басты идеясын табу

Тапсырмаларды толық орындады

3


Тапсырмаларды жартылай орындады

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.

Топтық жұмыс

1 топ: Жұмыс дәптеріндегі №1 тапсырма


2 топ:Семантикалық карта мен жұмыс


Физ шама

белгіленуі

өлшем бірлігі

Формуласы

v

vорт

х

м/с

м

s/t

х0+

ν*t

Sорт/

tорт

Жылдамдық









Орташа жылдамдық









Қозға-

лыс теңдеуі










3 топ: Постермен жұмыс орындау.








Сергіту сәті:

Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады

Іс-тәжірибеде үйлестіре алды

Тапсырмаларды толық орындады

3


Тапсырмаларды жартылай орындады

2

Тапсырмаларды орындай алмады

1

Талдау

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,

ой шешімін табу.

Есептер:

1. 35м/с жылдамдықпен бірқалыпты қозғалатын материялық нүкте қозғалысының графигін сал. Уақыттың бастапқы мезетінде нүкте координаталар басынан оңға қарай 5 м қашықтықта болсын, яғни бастапқы координата х0=5м.

Қозғалыс теңдеуі х= х0+υt бойынша 0с, 2с, 4с, 6с уақыт берілген.

2. х=2+3t теңдеуімен сипатталатын қозғалыс графигін ссипатталатын қозғалыс графигн құрыңдар. t=0, t=2, t=4.

3. Мынадай жағдайдағы бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигін сызыңдар

v=18 км/сағ, x0=0

Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады

Іс-тәжірибеде үйлестіре алды

Есептерді толық орындады

3


Есептерді жартылай орындады

2

Орындай алмады

1

Жинақтау

Тақырып бойынша алған білімдерін жинақтайды

Ашық сұрақтар

Топтарға сұрақтар беру арқылы диалогқа түседі.

1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалатын дененің орын ауыстыруын оның қозғалыс жылдамдығы мен уақыт арқылы қалай өрнектеуге болады?

2.Орын ауыстыруды координаталар айырмасы арқылы қалай өрнектеуге болады?

3.Қозғалыс теңдеуі дегеніміз не?

«Сиқырлы сөздер»

Бірнеше сөздер беріледі. Сол сөздердің арасынан бүгінгі тақырыпқа қатысы жоқ сөзді тауып айтыңыздар.

1) афгрик 2)қысзутзүтыты 3)шәбі

4)пытқалыріб 5) ориндакато 6)бейкаліклұы

Жауабы: график; түзусызықты; Әбіш; бірқалыпты; координата; Кекілбайұлы.

Білімдерін жинақтайды, сараптайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3


Қиналды

2

Шыға алмады

1

Бағалау

Дүниетанымын кеңейту.

Оқулықтағы §20 қайталау

7-жаттығу. Өзін -өзі тексеру сұрақтары.


Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

«Өзін – өзі бағалау» арқылы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ойлы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1

«Өзін – өзі бағалау» бетшесі


Тест түрлері

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Ашық сұрақтар

Сиқырлы сөздер

Жалы ұпайы

№1







№2







№3









«Өзін – өзі бағалау» бетшесі


Тест түрлері

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Ашық сұрақтар

Сиқырлы сөздер

Жалы ұпайы

№1







№2







№3









«Өзін – өзі бағалау» бетшесі


Тест түрлері

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Ашық сұрақтар

Сиқырлы сөздер

Жалы ұпайы

№1







№2







№3









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
К?нтізбелік жоспар "Т?зу сызы?ты ?оз?алысты? графигі" 7 - сынып?а арнал?ан

Автор: Шукибаева Динара Болат?ан?ызы

Дата: 04.03.2016

Номер свидетельства: 302304


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства