kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по физике на тему "?ткізгіштерді тізбектей ж?не параллель жал?ау"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

А) А?паратты? ??зыреттілік: Электр тізбектері мен ?ткізгіштерді жал?ауды о?ыту ж?не оларды жал?ауды? екі ?дісі туралы т?сінік беру. ?з бетінше а?парат алу?а, талдау?а ?йрету.

Б) Коммуникативтік ??зіреттлік:?ткізгіштерді тізбектей ж?не параллель жал?ау кезіндегі сипаттайтын шамаларды? ?згерісі мен тізбекті? жалпы кедергісін есептеп шы?ару?а баулу, техникалы? ?абілеттілігін, Зертханалы? ж?мыстарда ал?ан білімін ?олдану. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по физике на тему "?ткізгіштерді тізбектей ж?не параллель жал?ау" »


Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданы Жуалыой ауылы

Х.Нұрымғалиев атындағы негізгі орта білім беретін мектебінің физика пәнінің ІІ санатты мұғалімі

Батырашева Аягөз Талапқызы



Пәні: Физика

Сыныбы: 8


Сабақтың тақырыбы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.


Сабақтың мақсаты:

А) Ақпараттық құзыреттілік:

Электр тізбектері мен өткізгіштерді жалғауды оқыту және оларды жалғаудың екі әдісі туралы түсінік беру. Өз бетінше ақпарат алуға, талдауға үйрету.


Б) Коммуникативтік құзіреттлік:

Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау кезіндегі сипаттайтын шамалардың өзгерісі мен тізбектің жалпы кедергісін есептеп шығаруға баулу, техникалық қабілеттілігін, Зертханалық жұмыстарда алған білімін қолдану.


В) Проблеманы шешу құзіреттілігі:

Кедергілерді өлшей және салыстыра білуге үйрету, өмірде қолдана алу білігін қалыптастыру.


Сабақтың типі: аралас


Сабақтың әдісі: сөздік, көрнекілік, түсіндірмелі, білімді бақылау, бағалау.


Сабақта қолданылатын педогогикалық технологиялар: АКТ

ұжымдық және топтық оқыту, ойын, тірек сигналдары арқылы


Пәнаралық байланыс: математика, сызу


Оқыту құралдары: оқулық, электронды оқулық


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі


Оқытушы: Сыныптағы “жоқ” оқушылардың тізімін алу;

Сынып тазалығын тексеру;



Оқушы: Мұғаліммен амандасу;

Зейіндерін сабаққа аудару;



Күтілетін нәтиже: Зейіндерін сабаққа аударып, сабақты мұқият тыңдайды.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

∙ Сұрақтар қою арқылы;

Оқытушы:


  1. Металл өткізгіштер кедергісінің температураға тәуелділігі қандай?

  2. Бұл құбылыстың себебі неде?

  3. Асқын өткізгіштік құбылысы туралы не білесіңдер?

  4. Температуралық коэффиценттің өлшем бірлігі қандай?

  5. Асқын өткізгіштің анықтамасы қалай тұжырымдалады?

Оқушы:


1) Өткізгіш кедергісінің температуруға тәуелділігі былай анықталады:

R=R0 (1+dt) бұдан d=R-R0 /R0t, мұндағы R өткізгіштің t°C – тағы кедергісі,

R0 өткізгіштің 0°C – тағы кедергісі, t – температура, d – кедергінің

температуралық коэффиценті.

  1. Темпертура артқанда кедергісі ешқандай өзгермейтін арнайы қорытпалар

да бар. Оларға константан мен манганин жатады. Оларды эталондарды

реостатарды мен басқа да аспаптарды дайындауға пайдаланады. Қыздырғанда

кедергінің өсу себебі өткізгіштің темпаратурасы артқанда кристалдық тордың

түйіндеріндегі иондар тербелісінің күшеюі болып табылады. Нәтижесінде

Электрондар иондармен жиірек соқтығысады. Бұл олардың өткізгіштегі

бағытталған қозғалысына кедергі жасайды, сондықтан кедергі артып, ток кемиді.

3) Асқын өткізгіштік күйінде тұйықтылған өткізгіштігі ток күші кедергінің

болмауы салдарынан шексіз ұзақ уақыт бойы сақталады. Қазіргі таңда күннің

магнит өрісінен он мың есе күшті магнит өрісін беретін өте қуатты асқын

өткізгішті элетр магниттер жасалған.

4) К-1=1/K

5) Асқын өткізгіштік деп таза металдардың және бірқатар қоспалардың

Кедергісінің абсолют нөлге дейін төмендеу құбылысын айтады.



Күтілетін нәтиже:

Нақтылау мен түсінуге берілген тапсырмамен жұмыс жасайды.


ІІІ. Жаңа материалды хабарлау.

  • Элетронды оқулықпен жұмыс;

  • Тірексигналдар арқылы түсіндіру;


Оқытушы:

I=I1=I2=…=In

I=I1+I2…+In






Оқушы:

  • Жаңа тақырыпты қабылдайды;

  • Тірек сызбаны дәптеріне көшіреді;

  • Қысқаша конспект жасайды;


Күтілетін нәтиже:


Оқулықтармен дәптерлерін ашып сабаққа бар зейіндерін аударады.

Оқытушының айтқанын мұқият тыңдайды. Есіне сақтауға тырысады,

қажетін бөліп алады, тапсырмаға сәйкес қорытынды жасайды.



Өткізгіштерді тізбектей жалғау



U=U1+U2+U3+…

I1=I2=I3=…

R=R1+R2+R3+…


Өткізгіштерді параллель жалғау


I=I1+I2+I3+…

U1=U2=U3=…

1/R=1/R1+1/R2+1/R3+…


lV.Жаңа сабақты бекіту

Ұлттық ойындар физика сабағында....

Сынып екі топқа бөлінеді.


Оқытушы:

І тур- «Шеңберден өтіп шығу» ойыны


  1. Тізбектей жалғау үшін...


  1. Параллель жалғау үшін...





Қорытынды

Оқушылар өткізгіштерді тізбектей жалғауды және параллель жалғауды үйренеді.Өткізгіштердіжалғағанда ток күшін, өткізгіш ұштарындағы кернеуді, жалпы кедергіні есептеуді жетік меңгереді.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Конспект урока по физике на тему "?ткізгіштерді тізбектей ж?не параллель жал?ау"

Автор: Батырашева Аяг?з Талап?ызы

Дата: 12.06.2015

Номер свидетельства: 219299


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства