Сабақтың тақырыбы: «Көлденең және қума толқындар.
Толқын ұзындығы, периоды және таралу жылдамдығы»
Өткізетін күні: ___________
Оқу тобы: __________
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың білімдерін тереңірек кеңейту. Физикалық заңдылықтарды түсіну, ұғыну және сауаттылығын ашу.
Тәрбиелік: Болашақ маман ретінде физика пәнінің маңыздылығына көз жеткізу, ұғындыру, сүйіспеншілік сезіміне, имандылдыққа тәрбиелеу. Жауапкершілік, іскерлік, тиянақтылыққа баулу.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту, графикалық ебдейлік дағдыларын дамыту.
Сабақтың түрі: теориялық
Сабақтың типі: жаңа материалды түсіндіру
Сабақтың әдісі: бағыт-бағдар бере отырып түсіндіру, миға шабуыл, ой қорыту,
пропорциялық тест, ойын әдістері.
Көрнекі құралдар және техникалық жабдықтар: компьютерлік /Active Studio, MS Word, Activote/ бағдарламалары, оқу құралдары, кестелер, сөзжұмбақ, тест.
Құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, USB шнур.
Пайдаланылатын әдебиеттер: 1. Г.Я.Мякишев. Б.Б.Буховцев «Физика-10»
2. Л.С.Жданов «Физика курсы»
2. А.П.Рымкевич «Физика есептер жинағы»
3. Тестер жинағы
Сабақтың құрылымы
р/с
Сабақтың кезеңдері
Уақыты
1
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
2
Үй жұмысын сұрау
15 мин
3
Оқушыларды бағалау
1 мин
4
Теориялық білімді беру кезеңі
40 мин
5
Бекіту кезеңі
15 мин
6
Сабақты қорыту
3 мин
7
Үйге тапсырма
2 мин
7
Оқушыларды бағалау
2 мин
Сабақтың өткізілу барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі – 2 мин.
1. Оқытушының оқушылармен сәлемдесуі.
2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
3. Дәрісхананың тазалығына, сабаққа дайындығына назар адару.
Құрметті оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
«Көлденең және қума толқындар».
Маған айтсан мен ұмыстып кетемін,
Көрсетсен мен есте сақтармын,
Маған әрекет етуге мүмкіндік берсен мен үйренемін.
Конфуций .
Бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын, өткендегі тақырыпқа шолу жасайық.
Өткен сабақта тақырыбымыз:
«Еркін түсу үдеуін математикалық маятник көмегімен анықтау». Зертханалық жұмыс болды.
ІІ. Өткен тақырып бойынша оқушылар білімін тексеру – 15 мин.
1. «Кім жылдам» ойыны бойынша есеп шығару.
Рымкеевич А.П. №424, №425, №427
2. Кестені толықтыр
Атауы
Белгіленуі
Формуласы
Период
Жиілік
Амплитуда
ІІ. 1. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін талдау – 1 мин.
Жоғарыдағы тапсырманы орындаған оқушылар білімін бағалап және оған түсініктемелер беру арқылы бағалау.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру –40 мин
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын және қаралатын сұрақтармен таныстыру, өткен тақырыппен байланыс жасау
IV. Жаңа сабақты бекіту кезеңі. – 15 мин
Жаңа сабақты бекіту үшін «Білім перамидасы»
деген ойын ойналады.
Әр түске байланысты деңгейлік сұрақтар
қойылады.
Сары – 3
Көлденең толқын деген не?
Жасыл – 4
Қума толқын деген не?
2. Толқын ұзындығы.
Көк
Толқын деген не?
Толқын жылдамдығы.
Рояльдың жиілік диапазоны 90 Гц пен 9000 Гц аралығында. Ауадағы дыбыс толқындары ұзындықтарының диапазондарын табыңдар.
V. Қорытынды – 3 мин
Көлденең және қума толқынға мысал келтір.
VI. Үйге тапсырма.
Көлденең және қума толқын.
Тест құрау
Рымкеевич А.П №435, №440
VII. Оқушыларды бағалау.