kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ҚМЖ №6 Зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

   
   

Сынып: 7А

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар : 0

Сабақтың тақырыбы

№6 Зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.11- Кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің  көлеміне тәуелділігін зерттеу

7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушыға : Кері итеруші күштің ұғымын түсіндіре алады

Оқушылардың басым бөлігі: Кері итеруші күштің анықтамасын біліп,  тәжірибе жасауда дұрыс қолдана алады.

Кейбір оқушыларға: Есептер шығаруда қолдана алады және күнделікті өмірде қолдануға үйренеді.

Бағалау критерийі

 

Кері итеруші күштің ұғымын түсіндіре алады.

Кері итеруші күштің анықтамасын айтып, тәжірибе жасауда дұрыс қолданады.

 Өмірмен байланыстыра алады.

Қауіпсіздік ережесін сақтайды.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Физикалық тілде ережені жатқа айта алады.

Негізгі сөдер мен тіркестер:

Динамометр, мензурка, мектеп таразысы

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Ығыстырушы күш.

Суға батырылған дене неліктен.екенін айта аласыз ба?

Құндылықтарға  баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

-бірлесе жұмыс жасап, жақсы қарым-қатынас орнату;

- Тәжірибелік жұмыс арқылы еңбекке, сын тұрғысынан  ойлауға және шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыландыру;

-белсенділік таныту;

-жауапкершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

жаратылыстану

Алдыңғы білім

Күштің түрлері, дене ұғымы, зат күйлері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 Ресустар

Сабақтың басы

       10 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

-сыныпта психологиялық ахуал туғызу;

-оқушылардың  көңіл-күйлерін көтеру.

  1. «Тілектер шашуы» Стикерлерге тілектер жазылып, сынып ішіне шашылады. Әр оқушы қолына түскен стикердегі тілекті оқиды.
  1. Топқа бөлу « Суреттер»арқылы

1 топ «Мензурка»

2 топ «Динамометр»

3 топ «Таразы»

  1. Үй    тапсырмасын  тексеру : «Қос шеңбер»  арқылы 

Оқушылар  ортаға шығып, қос шеңберге тұрады. Ортадағы шеңберге озат оқушылар тұрып, алдын ала дайындалған сұрақтарды сыртқы шеңбердегі оқушыларға көрсетеді. Олар жауап бере  отырып сағат тілінің бағытымен қозғалады. Жауап бергеннен кейін ішкі шеңбер мен сыртқы шеңбердегі оқушылар орыдарымен ауысады.

ҚБ:   Өзара тексеру,дұрыс жауаппен түзету  жасайды.                                            

Дескриптор:                                                       -Анықтамаларын   біледі                                 -Ұғымдарды  біледі   

-Манометрлердің түрлерін сипаттайды, ажырата алады

-Манометрлердің жұмыс істеу принципін анықтайды

-Практикада  қолдана алады                 

ҚБ  Мадақтау                   

Стикерлер

 

    Суреттер

Қима қағаздары

Сабақтың ортасы

  27 минут

Оқушыларды техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып, техникалық қауіпсіздік журналына қол қойдырту.

«Жигсо»  әдісі                                                                                                             1.Топта  талдау                                                        2.Әр топтан бір өкіл сайланып басқа топқа  барып түсіндіру   

Тапсырмалар:

1-топ Су ішінде масссы 100 г денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықта.

Дескриптор:

-Мензурка көмегімен жүктің көлемін анықтай алады;

-Өлшенген дененің көлемі мен судың  тығыздығы арқылы дене ығыстыратын су салмағын табады.

-Динамометр ілгегіне ілінген жүктің ауадағы ауырлық күшін және суға батырып оның су ішіндегі салмағы мен ығыстырушы күштің  мәнін есептей алады.

2-топ Сұйыққа батырылған  денеге әрекет ететін Fы   ығыстырушы күштің  дене көлеміне байланысты екенін тексеру.

Дескриптор:

-Жүктерді  таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе теңдік қалпына келтіре алады.

-Ығыстырушы күштің дене көлеміне тәуелді екенін тәжірибе жүзінде дәлелдейді.

3-топ  Fы ығыстырушы күштің ρсу сұйық тығыздығына байланысты екенін тексеру.

Дескриптор:

-Жүктерді  таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе теңдік қалпына келтіре алады.

-Ығыстырушы күштің сұйық тығыздығына тәуелді екенін тәжірибе жүзінде дәлелдейді.

ҚБ   Әр топтың жұмысын «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау. 

 Саралау тапсырмалары:   А В  С  деңгейдегі  есептерді  шығарту.

I-деңгей.  Су ішіндегі массасы 600 кг, көлемі 0,23м3  тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек?

ІІ-деңгей.  Алюминийден жасалған бұйымның ауадағы салмағы-15 Н,ал суға батырылғандағы салмағы-9,5 Н. Алюминийдің тығыздығын анықтаңдар.

ІІІ- деңгей.  Бұйымның ауадағы салмағы -5 Н, ал оның судағы салмағы-4,5 Н. Бұйым таза күмістен жасалған ба, әлде онда мыстың қоспасы бар ма?

Дескриптор:

  • есептің шартын құра алады
  • формуланы түрлендіре алады
  • күрделі есепті толық шығарып есептеу жолын толық көрсете алады.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын бағалау.

Техника қауіпсіздік журналы

7 сынып оқулығы

Суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп.

Мектеп таразысы, суы бар екі ыдыс, массасы100г болатын көлемдері әртүрлі екі дене

Мектеп таразысы, массасы мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және басқа сұйықтық құйылған ыдыс.

Сабақтың соңы

   8 минут

Үйге тапсырма:

 1 Өткен тақырыптарды қайталау.

2 «Архимед заңы» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру

Кері байланыс: БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім

Рефлексия «Алма ағашы» тәсілін пайдалану.

Жасыл алма- тақырыпты толық меңгердім

Сары алма- жартылай меңгердім,қайта қараймын

Қызыл алма- тақырыпты меңгере алмадым, көмек керек

БББ кестесі

Әр түрлі стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен

 байланыс. (тәрбие элементі)

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ №6 Зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Қысым

Мектеп: «Знаменка орта мектебі» КММ

Күні: 25.08.17ж

Мұғалімнің есімі: Кудерин Нурлан Серикболович

Сынып: 7А

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар : 0

Сабақтың тақырыбы

6 Зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.11- Кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу

7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушыға : Кері итеруші күштің ұғымын түсіндіре алады

Оқушылардың басым бөлігі: Кері итеруші күштің анықтамасын біліп, тәжірибе жасауда дұрыс қолдана алады.

Кейбір оқушыларға: Есептер шығаруда қолдана алады және күнделікті өмірде қолдануға үйренеді.

Бағалау критерийі


Кері итеруші күштің ұғымын түсіндіре алады.

Кері итеруші күштің анықтамасын айтып, тәжірибе жасауда дұрыс қолданады.

Өмірмен байланыстыра алады.

Қауіпсіздік ережесін сақтайды.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Физикалық тілде ережені жатқа айта алады.

Негізгі сөдер мен тіркестер:

Динамометр, мензурка, мектеп таразысы

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Ығыстырушы күш......

Суға батырылған дене неліктен ....екенін айта аласыз ба?


Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

-бірлесе жұмыс жасап, жақсы қарым-қатынас орнату;

- Тәжірибелік жұмыс арқылы еңбекке, сын тұрғысынан ойлауға және шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыландыру;

-белсенділік таныту;

-жауапкершілікке, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

жаратылыстану

Алдыңғы білім

Күштің түрлері, дене ұғымы, зат күйлері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресустар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

-сыныпта психологиялық ахуал туғызу;

-оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.

  1. «Тілектер шашуы» Стикерлерге тілектер жазылып, сынып ішіне шашылады. Әр оқушы қолына түскен стикердегі тілекті оқиды.


  1. Топқа бөлу « Суреттер»арқылы

1 топ «Мензурка»

2 топ «Динамометр»

3 топ «Таразы»


  1. Үй тапсырмасын тексеру : «Қос шеңбер» арқылы

Оқушылар ортаға шығып, қос шеңберге тұрады. Ортадағы шеңберге озат оқушылар тұрып, алдын ала дайындалған сұрақтарды сыртқы шеңбердегі оқушыларға көрсетеді. Олар жауап бере отырып сағат тілінің бағытымен қозғалады. Жауап бергеннен кейін ішкі шеңбер мен сыртқы шеңбердегі оқушылар орыдарымен ауысады.

ҚБ: Өзара тексеру,дұрыс жауаппен түзету жасайды.

Дескриптор: -Анықтамаларын біледі -Ұғымдарды біледі

-Манометрлердің түрлерін сипаттайды, ажырата алады

-Манометрлердің жұмыс істеу принципін анықтайды

-Практикада қолдана алады

ҚБ Мадақтау






Стикерлер






Суреттер






Қима қағаздары




Сабақтың ортасы

27 минут

Оқушыларды техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып, техникалық қауіпсіздік журналына қол қойдырту.

«Жигсо» әдісі 1.Топта талдау 2.Әр топтан бір өкіл сайланып басқа топқа барып түсіндіру

Тапсырмалар:

1-топ Су ішінде масссы 100 г денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықта .

Дескриптор:

-Мензурка көмегімен жүктің көлемін анықтай алады;

-Өлшенген дененің көлемі мен судың тығыздығы арқылы дене ығыстыратын су салмағын табады.

-Динамометр ілгегіне ілінген жүктің ауадағы ауырлық күшін және суға батырып оның су ішіндегі салмағы мен ығыстырушы күштің мәнін есептей алады.

2-топ Сұйыққа батырылған денеге әрекет ететін Fы ығыстырушы күштің дене көлеміне байланысты екенін тексеру.

Дескриптор:

-Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе теңдік қалпына келтіре алады.

-Ығыстырушы күштің дене көлеміне тәуелді екенін тәжірибе жүзінде дәлелдейді.

3-топ Fы ығыстырушы күштің ρсу сұйық тығыздығына байланысты екенін тексеру.

Дескриптор:

-Жүктерді таразы иіндеріне бекітіп, таразыны тепе теңдік қалпына келтіре алады.

-Ығыстырушы күштің сұйық тығыздығына тәуелді екенін тәжірибе жүзінде дәлелдейді.


ҚБ Әр топтың жұмысын «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау.

Саралау тапсырмалары: А В С деңгейдегі есептерді шығарту.

I-деңгей. Су ішіндегі массасы 600 кг, көлемі 0,23м3 тасты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек?

ІІ-деңгей. Алюминийден жасалған бұйымның ауадағы салмағы-15 Н,ал суға батырылғандағы салмағы-9,5 Н. Алюминийдің тығыздығын анықтаңдар.

ІІІ- деңгей. Бұйымның ауадағы салмағы -5 Н, ал оның судағы салмағы-4,5 Н. Бұйым таза күмістен жасалған ба, әлде онда мыстың қоспасы бар ма?

Дескриптор:

  • есептің шартын құра алады

  • формуланы түрлендіре алады

  • күрделі есепті толық шығарып есептеу жолын толық көрсете алады.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын бағалау.



Техника қауіпсіздік журналы









7 сынып оқулығы




Суы бар ыдыс, массасы әртүрлі жүктер, динамометр, мензурка, жіп.







Мектеп таразысы, суы бар екі ыдыс, массасы100г болатын көлемдері әртүрлі екі дене






Мектеп таразысы, массасы мен көлемдері бірдей екі жүк, суы бар және басқа сұйықтық құйылған ыдыс.

Сабақтың соңы

8 минут

Үйге тапсырма:

1 Өткен тақырыптарды қайталау.

2 «Архимед заңы» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру

Кері байланыс: БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім





Рефлексия «Алма ағашы» тәсілін пайдалану.

Жасыл алма- тақырыпты толық меңгердім

Сары алма- жартылай меңгердім,қайта қараймын

Қызыл алма- тақырыпты меңгере алмадым, көмек керек




БББ кестесі


Әр түрлі стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен

байланыс. (тәрбие элементі)

Саралау - сабақ мақсатынан бастап әр оқушының қабілетін ескере отырып қолданылды. Жигсо әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді, осы арқылы жауапкершілікке, ортақ істің нәтижесіне ұмтылады

Оқушыларға тапсырмалардың барлығы А,В,С деңгейлерінде берілді. А деңгейіндегі оқушыға көмек көрсетіп, бағыт бағдар беремін. Көмекті қажет етпейтін оқушыларға қиындатылған, жекеленген тапсырмалар беремін.

Сабақ өткізу барысында оқушылардың оқуын тексеру үшін пайдалануға болатын бірнеше қалыптастырушы бағалау тәсілдері келтірілді. «Үш шапалақ», «Мадақтау » , «Бас бармақ» әдістері бойынша басқа топ мүшелерімен байланысқа түсті, қарым-қатынас жасады. «Сен жарайсың» , «Жауабыңа қанағаттанамын», «Сенің мүмкіндігің одан зор», «Өте құнды жауап» т.с. қолпаштау сөздерін айтып отырамын.



«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын еске ала отырып, бірлесе жұмыс жасап, жақсы қарым-қатынас орнату, сыни тұрғыдан ойлауға және шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыландыру,

жауапкершілікке тәрбиелеу сияқты мақсаттарды жүзеге асырамын. Қауіпсіздік техникалары сақталады





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
ҚМЖ №6 Зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу

Автор: Кудерин Нурлан Серикболович

Дата: 13.03.2018

Номер свидетельства: 461688


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства