Сабақтың тақырыбы: Қайталау.Куат.Энергия.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: энергия,дененің жұмыс істеу қабілеттілігі,энергия түрлері,өлшем бірліктері жөнінде мағлұмат беру.
Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту,ой-өрісін кеңейту,ізденімпаздылығын арттыру.
Тәрбиелік: балалардың мақсатына жету барысында жауапкершіліктерін жетілдіру,өздерінің білім нәтижесіне саналы көзқарасын қалыптастыру.
Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер: интерактивті тақта,кеспе қағаздар,қоржын,асықтар.
Сабақтың типі: қайталау,пысықтау сабағы.
Сабақтың әдісі: ойын технологиясы,ақпараттық технология,өзіндік жұмыс.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.Сабақтың негізгі мақсаты мен жоспары.(ойын шарттарымен таныстыру)
- Үй жұмысын тексеру үшін тест жұмыстарын алу.
І бөлім: Бәйге (тест алу) «Жүйрік болсаң,шауып көр»
1.Энергия деп нені айтады?
а)денелердің өзара әрекеттесуінен болады.
ә)жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайды.
б)күштің жұмысы.
с)күштің әсері
2.Механикалық энергияның неше түрі бар?
а)1
ә)2
б)3
с)4
3.Потенциалдық энергия дегеніміз ?
а)денелердің қозғалу салдарынан туындайды.
ә)әр түрлі денелердің өзара орналасуы.
б)жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайды.
с)қуат пен уақыттың көбейтіндісі.
4.Жұмыс пен энергияның арасында қандай байланыс бар?
а)жұмыс және қозғалыс.
ә)жұмыс және уақыт.
б)жұмыс және масса.
с)жұмыс және қуат.
5.Кинетикалық энергия дегеніміз ?
а)жұмыс және қозғалыс.
ә)жұмыс және уақыт.
б)жұмыс және масса.
с)жұмыс және қуат.
6.Потенциалдық энергияның формуласы
а) E mqh
ә) E
б) E
с) w
7.Кинетикалық энергияның формуласы
а) E mqh
ә) E
б) w mqh+
с) E
8.Толық механикалық энергияның формуласы
а)w
ә) E mqh
б)E
с)E
9.Куат дегеніміз не?
а) қозғалу бағытын сипаттайды.
ә)жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайды.
б)жұмысты сипаттайтын шама.
с)орын ауыстыруын сипаттайды.
10.Қуат формуласы қандай?
а)N mqh
ә)N
б)N
с)N
11.Қуат өлшем бірлігі ?
а) Вт
ә) Дж
б) кДж
с) МДж
12.Энергияның өлшем бірлігі ?
а) Вт
ә) кВт
б) мВт
с) Дж
13.Қуат өлшем бірлігі қандай ? ғалымның құрметіне алынғын
а) Джоуль
ә) Ватт
б) Ньютон
с) Паскаль
14.Энергия өлшем бірлігі қандай ? ғалымның құрметіне алынғын
а) Джоуль
ә) Ватт
б) Ньютон
с) Паскаль
ІІ бөлім. Тапқырлық (есеп шығару) «Мықты болсаң,тауып көр»
№ 1.Ұзындығы 10 см шегені бөренеден шығару үшін,2кН бастапқы күш салу керек.Шегені бөренеден шығарғанда қандай механикалық жұмыс істеледі.
№ 2.Көл мұзымен салмағы 20Н шаманы 10м қашықтыққа апарды.Сонда ауырлық күшінің осы аралықтағы жұмысы неге тең?
№ 3.Массасы 10,5т көмір артқан қауға шахтыдан бір қалыпты көтерілгенде 6200 кДж жұмыс есептелінеді.Шахтының тереңдігі қандай?
№ 4.Ат арбаны 0,8 м/с жылдамдықпен 400Н күшпен салып,бір қалыпты сүйреп келеді.Сонда ол 1 сағатта қандай жұмыс атқарады.
№ 5.200кДж жұмыс 0,8км жолда қандай күштің әсерінен орындалды.
№ 6.Автокран массасы 1,5т жүкті көтеріп 22,5кДж жұмыс атқарды.Сонда жүк неше метр жоғары көтеріледі.
ІІІ бөлім.Қыз қуу(формулада жетіспейтін шаманы атап,ненің формуласы екенін табу) «Ойлы болсаң,озып көр»
An.h
An
An
ІV бөлім.Көкпар «Көненің көзі-балаға мұра»Мақал-мәтелдердің физикалық мағынасын ашу.
Шоқ қайдан болса,
Жылу содан болады.
Энергия
Қазан өтпен,адам әрекетпен қызады.
Энергия
Отты үрлеген жағады,шындықты іздеген табады.
жұмыс
V бөлім. Жеті керемет
Ж К П Қ
Жұмыс кинетикалық потенциалдық қуат
Джоуль күш парта қозғалыс
Жол көлбеу потенция Қарағанды
Жылдамдық килоджоуль Плутон квадрат
Жүк кловатт ПӘК қатаңдық
жер километр
VІ. Бекіту: бес жолды өлең.
1.Зат есім – 1 сөз
2.Сын есім - 2 сөз
3.Етістік - 3 сөз
4.Сөз тіркесі - - 4 сөз
5.Синоним – 1 сөз.
VІІ.Қорытынды: бағалау,мұғалімнің сөзі