Сабақтың тақырыбы | Электр тогының жұмысы мен қуаты. |
Сілтеме | Оқулық, тақырыпқа байланысты қосымша материалдар, интерактивті тақта, слайд, амперметр, вольтметр, ток көзі, реостат, сымдар. |
Мақсаттары | Оқушыларға жетелеу сұрақтарын қоя отырып, токтың жұмысы мен қуатының өрнегін қорту, эксперименттік тапсырмалар мен есептеулер жүргізту арқылы білімдерін бекіту, теориялық білімін практикада пайдалануға дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыс жасауға дағдыландыру. Сыни тұрғыдан ойлануға, АКТ –ны сабақта қолдана білуге, критерий бойынша өз білімдерін бағалай білуге, оқушының танымдық қабілетін, бір – біріне деген қарым – қатынасын қалыптастыру. |
Оқыту нәтижесі
| Токтың жұмысы мен қуатының өрнегін қорыта біледі, эксперименттік тапсырмалар арқылы, теориялық білімді практикамен ұштастырады.Сыни тұрғыдан ойлап,критерий арқылы өз – өздерін бағалай білді. АКТ – қолданып активстудиу тақтасында жұмыс жасай білді. Топпен, жұппен жұмыс жасай білді. Өз ойларын еркін, жан – жақты жеткізуді үйренді. |
Түйінді идеялар | Топтық жұмыс –ұйымшылдыққа , белсенділікке тәрбиелей отырып , білімге деген ынтасын арттырады. Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізуге үйретеді. |
уақыты | стратегиялар | ресурстар
| Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
2 минут |
| таныстырылым смайликтер | Оқушылармен амандасы, көңіл-күйлерін смайликпен бейнелеп, плакатқа жабыстыруын өтіну. Сыныптағы кезекші оқушыны анықтап, сабаққа қатысымын, дайындығын қадағалау. | Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерін смайликтер жапсыру арқылы көрсетеді.Кезекші оқушыны мұғалім сұрағына жауап береді. |
2 минут | | сергіту сәті | Сабақты бастамас бұрын, сабаққа қызығушылықты арттыру және сергектік күйлерін орнату мақсатында «Капитан» сергіту сәтін өткіземін. 1,2,3,4,5-ке саналып топқа бөлемін. | «Капитан» сергіту сәтін жүргізеді. Оқушылар 1,2,3,4,5-ке саналып топтасады. |
5 минут | Қзығушылықты ояту. (эксп.-тік тапсырма) | | Үй тапсырмасын алдарыңыздағы құралдарды пайдаланып тізбекті құрастарып, резистордың көмегімен кедергіні арттыра отырып, ток күшімен кернеудің мәнін анықтап кестеге толтырыңыздар. | Алдарындағы құралдар көмегінмен тізбек құрастыру арқылы, мәнде кестеге жазады. |
5 минут | ББҮ әдісі |
| Негізгі бөлім: Жаңа тақырыпты жазып, оқушылар ББҮ стратегиясы бойынша Бұрын не білетіндерін «білемінге», бүгінгі сабақтан не білгілері келетінін «білгім келедіге » жазып сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге айтады. | Оқушылар «білемінді » толтырады, енді не білгілері келетінін «білгім келедіге» жазады, бүгінгі сабақтың мақсатын оқушылар өздері ашады. |
10 минут | «Мағынаны тану» | Презентация | Жаңа сабақты тақтаға жазып, сұрақ-жауап арқылы формулаларды өз беттерінше қорытуларын өтінемін. 1. , = 2. P=A/t, = P=(IUt)/t = IU = P=IU | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, дәптерлерінде жұмысын орындайды. Тақтада орындаған жұмыстарын оқушылар ілесіп дәптерлерінде орындап отырады.
|
10 минут | «Ойлан тап!» | үлестірмелі қағаздар | Әр топқа кластер беріледі. Әр топ топпен жұмыс жасап қорғайды. І топ Электр тоғына сипаттама жазыңдар . ІІ топ- Тұрақты тоқтың жұмысын, қуатын анықтайтын формулаларды жазыңдар. ІІІ топ- Өткізгіштерді қосу түрлері туралы жазыңдар. IV топ- Ом заңы- электр тоғының негізгі заңдарының бірі Төрт топқа постер беріледі. Әр топ топпен жұмыс жасап қорғайды. | Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қолданады. |
5 минут | Ротаіия әдісі | Топпен жұмыс | Есептер шығару: оқулықтан № 1, № 2, № 3, № 4. 1.Әр топ плакатқа есептің берілгенін жазады, сағат тілімен айналып, плакатты келесі топқа береді 2.Қажетті формулаларды жазады 3.Кепекті формуланы қорытады 4.Мәнді формуланың орына қойып шығарылуын жазады | Оқушылар есептерді шығарады |
3 минут | Бағалау | Бос бланктер | Үйге тапсырма: §42 ,№28 қосымшадан |
Мадақтау (өзара бағалау), «ББҮ» парағы, топтық бағалау 3-шапалақ, 2-жұлдыз, 1-тілек айту, ишара арқылы, бағдаршам арқылы. |
Не сәтті өтті? | Оқушылар кластерді жақсы жасап, қорғағандары; сабаққа белсенді қатысқандары; |
Не сәтсіз өтті? | Кластердің орындалуында кемшіліктер болды. |
Нені дамыта аласыз? | Қорғау жұмыстарын, ойларын еркін жеткізе білуін. |
Болашақта нені өзгертер едің? | Оқушыларға зерттеу жұмысын күрделі тақырыптарға жүргізу. Сыни ойлауларын дамыту. |