Саба?ты? та?ырыбы:. Электр ?рісі. ?рісті? электр кернеулігі. Электр ?рісіні? к?ш сызы?тары
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік ма?саты: О?ушыларды? электр ?рісі материяны? ерекше т?рі, оны? ?асиеттері туралы ??ымын ?алыптастыру.
Дамытушылы? ма?саты: Электр ?рісін сипаттайтын шамаларды? физикалы? ма?ынасын т?сініп, ?зара байланысын сипаттайтын формулаларды ажырату.
Т?рбиелік ма?саты: Есеп шы?аруда ?ойылатын талаптарды орындау?а да?дылау.
Саба?ты? т?рі: аралас саба?
Саба?ты? ?діс-т?сілдері: ??гіме, с?ра?-жауап, топтау.
Саба?ты? к?рнекіліктері: плакаттар, суреттер, ж?мыс д?птері.
Саба?ты? барысы:
І. ?йымдастыру кезе?і:
1. С?лемдесу;2. О?ушыларды т?гендеу;
3. Сынып болмесіні? тазалы?ын тексеру;
4. О?ушыларды? саба??а дайынды?ын тексеру
5. О?ушыларды? назарын саба??а аудару.
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру, ?айталау.
А) теориялы? білімдерін тексеру.
Б) есептерін тексеру.
Просмотр содержимого документа
«Электр ?рісі. ?рісті? электр кернеулігі. Электр ?рісіні? к?ш сызы?тары »
8 класс
Сабақтың тақырыбы:. Электр өрісі. Өрістің электр кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Оқушылардың электр өрісі материяның ерекше түрі, оның қасиеттері туралы ұғымын қалыптастыру.
Дамытушылық мақсаты: Электр өрісін сипаттайтын шамалардың физикалық мағынасын түсініп, өзара байланысын сипаттайтын формулаларды ажырату.
Тәрбиелік мақсаты: Есеп шығаруда қойылатын талаптарды орындауға дағдылау.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, сұрақ-жауап, топтау.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, жұмыс дәптері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
V. Жаңа материалды меңгерту:
1. Электр өрісі күштерінің жұмысы -потенциалдық энергияның айырымына тең.
2. Потенциалдық өріс жұмысы жолдың пішініне тәуелсіз өріс.
3. -өріс нүктесінің потенциалы. ; U-электрлік кернеу. ; өлшем бірлігі .
4. Өріс кернеуі мен кернеулік арасындағы байланыс
VІ. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§8.6 дайындық сұрақтарын талдау.
VІІ. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.Есептер шығару
Берілгені: Шешуі:
q1=9*10-6Кл х-бірінші зарядтан кернеулігі 0-ге тең нүктеге дейінгі аралық
q2=9*10-6Кл -есептің шарты. Суперпозиция принципін пайдаланып
r=8см , осыдан
Т/к х-? Жауабы:х =6 см
VIІI. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §8.6; 16-жаттығу (1-3)