Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді сабақ жоспарының бөлімі 7.2. Тығыздық | Мектеп:Семей қаласы, «Шақаман жалпы орта білім беретін мектебі» КММ | |
Күні: 2.06.2017 | Мұғалімнің аты-жөні: Жумаханова Галия Ануаровна | |
Сынып: 7 Пәні: Физика | Қатысқандар:15 | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу | |
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.12. әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:өлшеуіш цилиндрді мысалға ала отырып, аспаптар бөліктерінің құнын анықтай алады, Оқушылардың көпшілігі: оларды қолдануды үйренеді және өлшеуіш цилиндрді пайдаланып, денелердің көлемін өлшейді. Кейбір оқушылар: мысал келтіріп күнделікті өмірде қолдана алады. | |
Бағалу критерийі |
| |
Тілдік мақсаттары | Оқушылар орындай алады: дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеуде келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және өлшей алады. | |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Дұрыс және емес пішінді денелер,геометриялық денелер: цилиндр,шар, параллелипед,куб, көлем. | ||
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері – неліктен дененің көлемі массаға тәуелді, себебі. – Дұрыс немесе дұрыс емес пішінді денелерді өлшеуде сызғышты қолданбаймыз, себебі. | ||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» атты тармағындағы идеялардың физикалық құралдармен дұрыс жұмыс істей білу арқылы еңбекке баулу. | |
Пән аралық байланыс | Геометрия,технология | |
Алдыңғы білім | Масса және денелердің массасын өлшеу. | |
Жоспар | ||
Жоспарлаған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Психологиялық ахуал:дене мүшелері арқылы амандасу.(бас,көз,қас,ерін,иық,қол,аяқ) дене мүшелерінің көлемдері әр түрлі | |
Білім дағдысы: БТ Белсенді оқыту:«Сұрақты қағып ал» әдісін қолдану арқылы үй тапсырмасын тексеру
ҚБ: смайлик | ||
Топқа бөлу: жеміс-жидектердің қиындыларын жинау: алмұрт,алма, банан.(пішіндеріне қарай) | Жемістер арқылы 3 топқа бөлу | |
Білім дағдысы: БТ Белсенді оқыту: «Ойлан-топтас-бөліс» 1- тапсырма топтық -алдарыңыздағы тас және судың көлемдерін қалай өлшейсіздер?Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп болып пікірлермен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлері таныстырылады. ҚБ: екі жұлдыз, бір тілек | Жіп,тас,су,мензурка | |
Сабақтың ортасы 25 минут | Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту:«Кедергіге қарсы басқару»
-оқушыларға үш түрлі геометриялық дене беріледі. Олардың көлемін анықтау үшін қандай құралдар қолданар едіңіз?Өлшеу әдісін сипаттаңыз. Тапсырманы орындау кезінде сізге не кедергі болды? Сіз тапсрыманы орындау барысында өзіңіз қолданған әдістен нені өзгертер едіңіз? Сіздің тапсрыманы орындауға не көмектесті? Сергіту сәті:
Қасық,шанышқы,пышақтың көлемін анықтаңыз. ҚБ: жұлдыз (бес жұлдыз,төртбұрыш,үшбұрыш) | Н.А.Закирова, Р.Р.Аширов «Физика» оқулығы |
Сабақтың соңы 6 минут | Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту:«Серпілген сауал»: жеке тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында сұрақтарды лақтыру. Тапсырма:
ҚБ: бас бармақ | |
Рефлексия 6 минут | Мен.білемін Мен. түсінемін Мен..жасай аламын | Табыс сатысы
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін білу. |
Эксперименттік тапсырма: Барынша қолдау көрсету: оқушыларға әртүрлі дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердегі мысалдар арқылы өзара байланыс орнату. Орташа қолдау: тапсырманың бастама нұсқауларын пайдаланыз. қолдау көрсету аз: күнделікті тұрмыста қолданыу мысалдарын келтіріңіз. |
Екі жұлдыз,бір тілек, бас бармақ | Қауіпсіздік ережесін сақтау. Сергіту сәті. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болдыма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты дұрыс пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Сабақ мақсаттары шынайы, қолжетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына тапсырмаларды орындау арқылы қол жеткізді. Сабақ кезеңдерінде уақытты дұрыс пайдаландым. Сабақ жоспарында ауытқулар болған жоқ. |